Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Hlupučké, nechcene smiešne, zle zahraté, technicky podpriemerné. Po tých chválach z každej strany to je pre mňa sklamanie ako hrom. ,,Objektívneho,, hodnotenia sa tentoraz zdržujem. Za seba iba hovorím : Klasická ukážka prvoplánového ( a nie že nie ) filmu o ničom pre citlivé dušičky a s niekoľkými absolútne WTF momentami.

Příležitost dělá zloděje (2010)

Film ktorý je tak neuveriteľne priemerný že na neho zabudnete ešte pred tým ako stihne prísť na koniec. A pritom Henry s Crime nie je vyslovene špatný, ale obrovským mínusom je absencia čo i len jednej jedinej sekundy akejkoľvek ,aj tej najmenšej invencie. A ešte horšie je to že sa o ňu ani nijakým spôsobom nesnaží. Ten film proste nemá ako zaujať. Dá sa postaviť do rady a stratí sa v nej tak že už ho tam nenájde nikto. Z hercov sa mi najviac pozdával James Caan a na to aby som si ho všimol viac ako ostatných mu stačil naozaj výkon ktorý by v niečom kvalitnejšom nestačil ani len omylom. To že to má byť komédia som akosi nepostrehol ani po záverečnom hvizde.

Valkýra (2008)

Nevedieť od začiatku ako to dopadne išiel by som možno ešte vyššie. Singer nechal vo Valkýre poctivý kusisko práce. Tak ako prakticky vo všetkom do čoho sa pustí.

X-Men: První třída (2011)

Napriek niektorým veciam ku ktorým som mal výhrady musím tentoraz uznať že ten zvyšok je tak úderný a efektívny s takou dávkou originálnych nápadov, že to musí stačiť na jasných 90 percent. Matthew Vaughn už naozaj s prehľadom patrí k terajšej hollywoodskej špičke a aj vďaka nemu ( a HLAVNE vďaka nemu ) je z nových X men : First Class film ktorý má okrem výborného hereckého osadenstva a scenára konečne na úrovni, aj réžiu prvotriedne a bezproblémovo schopnú vygradovať niektoré scény a situácie tak, že v kombinácii s perfektným soundtrackom ( Vaughn si vie hudbu vybrať zakaždým tak aby bola tým kľúčovým ,,piatym elementom,, ),ostávajú rezonovať v hlave dávno po skončení. First Class má navyše rozhodne šancu bodovať u veľmi širokého publika. A aj keď je tam niekedy trochu toho klišé, je to stále absolútne geniálne natočené. Fassbender a McAvoy perfektná robota, ale akokoľvek je tu Magneto ospevovaný, u mňa to vyhral mladý Xavier.

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Gavid Hood je komický tragediant bez akéhokoľvek citu pre slušnú réžiu to sa nedá ani inak povedať. Žeby X meni patrili medzi nejaké mnou super obľúbené filmy to netvrdím ale niečo takéto si nezaslúžili. Ešte že tí do 15 rokov sú spokojní. Strašné od začiatku do konca.

Neznámý (2011)

V prvom rade absolútne zbabraná reklama pretože obrovským spoilerom je už samotný trailer. A komu pointa nedôjde tam, v prvej polhodine filmu sa tak zaručene stane. Druhý Taken sa nekoná ani omylom, a bohužiaľ z Unknown sa stala iba celkom priemerná jednohubka. Aj keď Neesona zbožnujem tentoraz to neutiahol ani on ale herecky vlastne žiadny kiks nevyrobil. Film frčí od začiatku do konca podľa najbanálnejšej šablóny. Strata pamäti, muži v čiernom, sem tam naháňačka alebo bum bum z pištoľky. Lenže všetko to čo v Taken tak skvele fungovalo, je v Neznámom ako päsť na oko. No a jediná vec ktorá mohla tú šablónu zachrániť je perfektný scenár. Zlatý vočí. Scenáristicky je to fakticky deravé oveľa viac ako by sa patrilo na poctivý áčkový mysteriózny thriller s aspoň akými takými ambíciami. Pozerať sa to dá bez väčších problémov ale pre mňa sa Unknown stal vyložene sklamaním. January Jones je nádherná. End of story.

Opravdová kuráž (2010)

Príbehovo čajový ale technicky výborný ,,pokus,, o western. Coenov ani tento žáner nemusím, ale dá sa povedať že som v rámci možností spokojný. Ako niektorý nadávajú na dialógy tak tie boli u mňa jednou z pozitívnych vecí, aj keď je pravda že občas nútili k nechcenému pousmiatiu. Čo mi tu naopak vyslovene chýbalo boli nejaké tie ,,momentkové,, scény alebo zábery, skrátka to, čo by u poriadneho westernu nemalo chýbať. Hlavne pri stretnutí a následnej konfrontácii Mattie s Chaneym sa niečo také núkalo na striebornom podnose a aj tak tým Coeni pohrdli. Bridges zahral parádne, Damon sa mi tu naopak nehodil ani trochu. A áno, Hailee Steinfeld bola skvelá ale v jej prípade mám dojem že to bolo skôr totálnym napísaním postavy na telo ako tým, že by bola nejaká excelentná herečka. Proste jej to sadlo. Čas ukáže čo dokáže. Celkovo zmiešané pocity. Vyjadrenie v podobe hviezd je presne medzi 3 a 4 ale tlačí ma to skôr smerom dole. Uvidíme či to dozrie. Zatiaľ 70 percent.

Tucker & Dale vs. Zlo (2010)

Znova dve rozdielne polovice. A znova je tá prvá mnohonásobne lepšia. Ono to totiž vážne najskôr vyzeralo že Tucker and Dale bude dosť originálna vecička ktorej ,,pointu,, ( ak sa to tak dá nazvať ) resp. skôr koncept, by som veľmi rád videl aj v nejakom serióznom horror/thrilleri. Tu tvorcovia stavili na komediálny mix a ani to nebolo tú prvú polku vôvec špatné lenže potom sa to zas celé zbytočne až moc sparodovalo, a ku koncu už zo sľubného začiatku nezostalo nič iba totálne priemerný všadevidený dojazd. Neviem prečo sa to vždy musí skaziť. Skoro identické sklamanie som zažil napríklad pri Leslie Vernonovi. Ale dobre, ako celok to je stále taký ten vyšší priemer.

Obřad (2011)

Čistokrvná mainstreamová klasika ktorá paradoxne bavila viac hlavne prvou polovicou. Niekde od stredu to začalo trochu škrípať a nakopilo sa niekoľko hluchých momentov ale zasa to nebolo nič tragické. Koniec síce predvídateľný ale hlavne vďaka perfektnému Hopkinsovi bez problémov prehltnuteľný. To že to bolo údajne podľa skutošných udalostí som sa tentoraz dozvedel až zo záverečných titulkov takže to na mňa nejaký väčší dopad už nemalo. Ono to ale bolo natočené tak že by sa zrejme nič nezmenilo ani keby som to vedel od začiatku. Najnovší prírastok do skupiny filmov o exorcisme teda môže byť za 3 ale na môj vkus je to robené až moc povrchne a až moc pre masy. No nič.