Matky (2021)

Vtip a tempo filmu vydrží asi půl hodiny (a ten humor navíc většinou sestává z otřepaných fórů na téma mateřství, partnerství, sex aj.), načež se film zvrhne do tradiční únavné přehlídky vztahových problémů a konfliktů, nakoupených ve scenáristickém vetešnictví a viděných v tisíci jiných filmů. Najdou se tu i podivné wtf scény (cvičení v bazénu, revizor). O tom, že některé hrdinky jsou občas na pěst, se rozepisovat ani nebudu. Pobavily mě snad jen některé scény se Sárou - influencerkou nebo scény s Eliščinými rodiči. Prostě: další sériový výrobek z dílny na výrobu českých vztahových komedií, poskládaný z klišé a starých vtipů.

Bábovky (2020)

Komerční eintopf, na české poměry dobře natočený a zahraný, ale úplně prázdný a o ničem. Stačí vidět jednou, ale popravdě, když to neuvidíte vůbec, nic se nestane.

Ubal a zmiz (2021)

Pokus o komedii ve stylu Guye Ritchieho dopadl tak, jak obvykle české pokusy dopadají. Režisér by na to po řemeslné stránce měl, herci vesměs taky, ale hodil jim do toho vidle nenápaditý a málo vtipný scénář. Některé postavy sice mají potenciál, který je ale žalostně nevyužit. Prostě další nevtipná komedie. A v tomto případě je mi to docela líto.

Deníček moderního fotra (2021)

Landsmanovy texty neznám, ale obávám se, že jejich humor spočívá ve stylu, jakým jsou napsány. Což lze těžko převést do filmu. V tomto snímku tak téměř veškerý vtip spočívá v tom, že mimino řve, blinká a čůrá a jeho otec je z toho na nervy. Což po nějaké době (už po 10 minutách) začne být monotónní a otravné. Nezachrání to ani populární herci, kteří většinou předvádějí to, co už mnohokrát (zvláště Voříšková, která hraje ve všech filmech stejně). Ke kladům naopak patří režie Jana Haluzy, který má v paži skoro hollywoodské řemeslo. Hudba je taky jako z amerických filmů, ale to jako pochvalu neberte (naopak). Nicméně uznávám, že já jako bezdětný nejsem cílovkou tohoto filmu. Cílovkou jsou nejspíš ženy-matky a ty si to určitě užijí. P.S. Zajímavé je, že děj se odehrává v průběhu celého roku a přitom je venku pořád léto.

Je suis Karl (2021)

Další produkt sluníčkářské propagandy, který nás chce poučit o tom, že kdo nemá rád migranty, je hnusný fašista a navrch i terorista. Pro jistotu je ten příběh vyprávěn hodně polopaticky a tato "správná" myšlenka je nám do hlavy vtloukána s jemností pneumatického kladiva, aby to opravdu každý pochopil. No, nevím, tohle opravdu někdo s fungujícím mozkem bere vážně ? Mě ani tisíc podobných agitek nedonutí změnit názor.

La dona il·legal (2020)

Sluníčkářská agitka o andělském právníkovi, který ze všech sil pomáhá ilegálním imigrantům ve Španělsku. Pohled tvůrců je naprosto černobílý: všichni imigranti jsou hodní a politováníhodní, všichni policajti a imigrační úředníci jsou zlí a zvrácení. Taková dávka propagandy (dvě hodiny !) se dá vydržet jen se sebezapřením (naštěstí jsem odolný). Pro nás je zajímavostí malá (ale důležitá) role Klaudie Dudové, která hraje imigrantku z Kosova (ale mluví česky). Film vznikl ve španělsko - české koprodukci.

Devadesátky - Král diskoték (2022) (epizoda)

Ta záplava jmen a postav je fakt únavná. Chápu, že v Jonákově kauze byla zapletena spousta lidí, ale je opravdu nutné, aby v jednom dílu bylo asi deset tisíc postav ? Nešlo by to trochu zpřehlednit ? Kdo si má tolik jmen pamatovat ? Zatím je ten seriál dost nezáživný. Pan Mareš si neuvědomil, že ne každý se v té síti zločinců 90. let orientuje stejně jako on. A nevím, proč se sem z Případů 1. oddělení přesunuly některé postavy, když se svými staršími verzemi nemají kromě jmen vůbec nic společného (hlavně Finger coby mladší verze Polívky je totálně mimo). A co se týče vychvalovaného Michala Novotného - s takovouto výraznou parukou by vypadal jako Ivan Jonák skoro každý. Včetně mne. Včetně Jana Čenského, Jiřího Krampola nebo Kateřiny Brožové.

Jedině Tereza (2021)

No a zase: komedie by měla být vtipná. Scénář je sice dramaturgicky v pořádku z hlediska stavby příběhu apod. Ale co je to platné, když je v něm minimum humoru. A to málo komických situací, které se v něm přece jen vyskytnou, je zabito topornou režií, resp. topornými herci (Orozovič). Kdyby stejný příběh zpracovali vtipnější a invenčnější scenáristé, natočil to lepší režisér a někteří herci se vyměnili, mohla vzniknout povedená věc. Takhle lze vyzvednout jen krásnou Veroniku, na kterou se pořád příjemně kouká, a Matouše Rumla, jehož postava je ovšem žalostně nevyužitá.

Shoky & Morthy: Poslední velká akce (2021)

Pánové tvůrci, když už točíte komedii, tak by měla být aspoň trochu vtipná, ne ? Zaregistroval jsem asi dva průměrné vtipy, dva nepovedené pokusy o vtip a spoustu hluchých míst, kde by se nějaký vtip hodil, ale scenáristy žádný nenapadl. Scénář je prostě naprosto marný, bez nápadu, stejně jako režie. Kozub a Štáfek by mohli být dobrá komická dvojka, ale tady se neměli čeho chytit. Andrea Daňková je jako vždy tragická. A u Magnuska je těžké poznat, zda hraje tak dobře blbce, nebo hraje tak blbě. Zkrátka: 103 minut humoruprosté nudy.

Mazel a tajemství lesa (2021)

Navázat na tradici českého dětského filmu je sice chvályhodné, ale musí se to umět. Mazel a tajemství lesa je vyprávěný tak zmateným, chaotickým a nezáživným způsobem, že děti mnoho věcí asi ani nepochopí, natož aby je to zaujalo nebo dokonce bavilo. Chtělo to zkrátka lepší scénář... a vlastně i lepšího režiséra. Oukropec už poněkolikáté selhal.