• Krátkometrážní

Monstrum (2008)

Nie som zrovna nadšencom pre katastrofické sci-fi filmy, no tento snímok mi vyrazil dych svojou originalitou po scenáristickej i režijnej stránke. A tá kamera ... ako Blair Witch na Manhattane :). Hodnotenie: 85%

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Pomerne originálny snímok, ktorý technologicky posunul hranice tvorby vizuálnych efektov a navždy zmenil americkú kinematografiu. Po dejovej stránke mi však toto dielo pripadá veľmi triviálne s častými plytkými dialógmi. Lucas si celkovo dal záležať na detailoch, až na pár výnimiek. Napríklad scéna v pohostinstve vyzerá ako keby bola natočená na nejakom maškarnom plese (masky pôsobia veľmi komicky) a záverečná bitka so svetelnými mečmi vyzerá akoby sa pasovali dvaja senilný dôchodcovia. Tento film má bez pochýb veľmi vysokú historickú hodnotu, no pre mladšieho diváka, odchovaného prevažne na modernom Hollywoode, nemusí byť zas až tak záživný. Hodnotenie: 80%

Cesta do hlubin študákovy duše (1939)

Krásny film. Keď som rozmýšľal, prečo sa mi tak páči, jediné čo ma napadá je, že je tak neskutočne milý :). Za všetko hovorí záver filmu: „Chtěl jsem vás totiž pane kolego o něco požádat. Napsal jste knihu o tom, že student má duši. I prosil bych vás, moc bych vás prosil ... tady máte takové docela malé místečko, kdyby jste tam připsal, že student má také srdce.“ Hodnotenie: 90%

Kladivo na čarodějnice (1969)

Temný a zároveň myšlienkovo hlboký film s vynikajúcim hereckým obsadením. Zobrazená nespravodlivosť vyvoláva hlboké pocity odporu a spravodlivého hnevu voči inkvizítorovi Bobligovi. Komentáre hodnotiace film ako najlepší z Československej produkcie by som však bral s rezervou. Hodnotenie: 80%

Amadeus (1984)

Veľmi originálne stvárnenie života Mozarta s perfektným hereckým obsadením. Forman opäť raz dokázal, že patrí vo svojom obore medzi svetovú špičku. Hodnotenie: 80%

Četa (1986)

Čate som sa dlhé obdobie vyhýbal, no umiestnenie v prvej stovke najobľúbenejších filmov ma presvedčilo, aby som si tento film konečne pozrel. Napokon ma čakalo sklamanie ako som predpovedal. Obsadenie Charlieho Sheena do hlavnej roly filmu považujem za obzvlášť nešťastné. Niektoré scény sú veľmi silné (prepadnutie vietnamskej dedinky) a pôsobia vierohodne, no väčšia časť filmu je takmer bez výraznejšej zápletky. Ak bol Stoneov zámer vytvoriť snímok, ktorý by autenticky zobrazoval vojnu vo Vietname a jej prežívanie nováčikmi na jednej strane a ostrieľanými vojakmi na strane druhej, tak podľa môjho názoru sa mu to podarilo len čiastočne (napriek tomu, že v tejto vojne bojoval). Hodnotenie: 70%

Knoflíkáři (1997)

„Česká Magnólia“. Knoflikářov som si pozrel až keď som na tento film s prekvapením narazil v knihe 1001 filmov, ktoré musíte vidieť kým umriete. Umrieť som sa síce ešte nechystal, no film som si napriek tomu hneď pustil. No a musím skonštatovať, že ide o veľmi originálny snímok, ktorý som si hneď obľúbil. Väčšina poviedok vo filme si udržuje vysokú úroveň až na záverečnú poviedku s mŕtvym vojakom, ktorá film celkovo degraduje a rozhodne by som ju na Zelenkovom mieste vynechal. No a Eva Holubová s Rudolfom Hrušínským ml. v tomto filme doslova zažiarili (čistých 100% pre ich poviedku). Hodnotenie: 80%

Malá Miss Sunshine (2006)

Pred zhliadnutím som sa na film pomerne tešil kvôli obsadeniu Stevea Carella a Abigail Breslin. Pre mňa však tento snímok predstavuje jedno veľké sklamanie. Prvá polovica ma celkom oslovila, no moje hodnotenie sa s časom prepadalo až na dno. Scény s mŕtvym dedom a záverečné vystúpenie Olivie boli tak stupídne, že si nezaslúžia ani komentár. Hodnotenie: 60%

Obchod na korze (1965)

Slovenský klenot! Herecký duet Jožka Krónera a Idy Kamińskej je jednoducho nezabudnuteľný. Filmu nechýba vtip ani myšlienka a okamžite si získal moje srdce. V Československu bolo natočených nespočet snímkov zobrazujúcich prenasledovanie židov počas druhej svetovej vojny (Vyšší princip, Spalovač mrtvol, Smrt krásných srnců, ...), no Obchod na Korze u mňa stojí na prvom mieste. Hodnotenie: 90%

Kluci nepláčou (1999)

/KOMENTÁR PREZRÁDZA DÔLEŽITÚ ZÁPLETKU FILMU!/ Spočiatku je dej pomerne pomalý bez výraznej zápletky, no tak silný záver a celú druhú polovicu filmu som vo filme zažil len veľmi málo krát (ak vôbec) ... je neskutočne emocionálne nabitý a veľmi reálne zobrazený. Hilary Swank hrala tak presvedčivo, že som chvíľami uvažoval či sa kvôli filmu nedala skutočne preoperovať na chlapa :). Keď som sa pred záverečnými titulkami dozvedel o reálnosti predlohy, tak som zostal s otvorenými ústami sledovať na obrazovku až kým neskončili titulky. Keby som to vedel na začiatku, vnímal by som zrejme film úplne ináč a hodnotil by som ho na plných 5 hviezdičiek. Zostanem ale pri svojom pôvodnom hodnotení. Hodnotenie: 85%