• Krátkometrážní

Jaro, léto, podzim, zima... a jaro (2003)

Krásna ukážka toho ako sa dá zdeliť veľa myšlienok a emócií tak malým počtom slov. Tento film má dušu a mňa si ňou rozhodne získal. Ide o veľmi jednoduchý symbolický snímok ... celý scenár by sa dal vtesnať do niekoľkých riadkov, no to mu vôbec neuberá na kvalite. Len ťažko sa mi ho opisuje alebo hodnotí, no určite ho vrele odporúčam premýšľavým dušiam. Hodnotenie: 85%

Sex a Lucía (2001)

Spočiatku síce film pripomína skôr ľahké porno ako seriózny snímok, no som rád, že som sa prvou polhodinou nenechal odradiť, pretože na mňa v tej chvíli čakalo režisérske majstrovstvo na veľmi vysokej úrovni. Scenár ma ťahal za nos až som nakoniec dospel k bodu, kedy bolo pomerne náročné poskladať si všetky črepiny do jednotného celku. Tento fakt však nepôsobí nepríjemne a celkový dojem z filmu bol veľmi pozitívny. Hodnotenie: 90%

Kikudžiro (1999)

Príliš dlhý a príliš trápny film. Herecké výkony sú navyše značne amatérske. Jediným plusom je hudba a hlavná myšlienka v pozadí filmu. Hodnotenie: 55%

Revizoři (2003)

Prvý maďarský film, ktorý sa mi dostal pod ruky a zrovna tak vynikajúci. Poriadne som sa na ňom nasmial a počas celého snímku som sa ani chvíľu nenudil. Očakával som iritujúci maďarský jazyk, no namiesto toho som bol veľmi príjemne prekvapený. A to platí aj o hereckom umení hlavných protagonistov. Vrele odporúčam. Hodnotenie: 90%

Sluneční stát (2005)

Film zobrazujúci životný boj robotníckej triedy. Popri výbornom hereckom obsadení ma oslovil najmä scenár, ktorý ma vtiahol do deja a až do konca filmu nepustil. Ide o prierez bežných problémov nižších vrstiev, ktoré sú zobrazené pomerne presvedčivo no zároveň s humorom. Snímok vrele odporúčam. Hodnotenie: 80%

Laputa: Nebeský zámek (1986)

Prepracovaný a napínavý príbeh, strhujúco vykreslené pozadia a patričná hudba robia zo sledovania tohto snímku skutočný zážitok. Jedinú výčitku by som adresoval typicky japonským akčným scénam, ktoré mi vždy prídu prehnané (príliš veľa výbuchov a nezmyselných „napínavých“ skoro úmrtí) ... tu u mňa snímok stratil piatu *. Hodnotenie: 85%

Ed Wood (1994)

Herecký koncert Johnnyho Deppa robí z tohto snímku o najhoršom režisérovi svojej doby skutočne jedinečný zážitok. Snímok mi však pripravil aj sklamanie. Spočiatku som totiž dúfal, že dostanem možnosť nahliadnuť do práce a pocitov tohto kúzelného filmárskeho povolania. Moje nádeje neboli naplnené. Scenár je navyše veľmi jednotvárny a pre mňa osobne pomerne nudný. Každopádne sa film oplatí vidieť už len kvôli Deppovi. Hodnotenie: 70%

(1998)

Čistá halucinácia ... ináč tento film neviem opísať. Hodnotenie: 80%

Pozemšťan (2007)

Snímok s veľmi zaujímavým scenárom, ktorému by však neuškodilo trochu dynamiky a ucelenosti. Ide o jeden z mála filmov, ktorý mi pripadal príliš krátky ... ešte by som si posedel u Johna na chate. Hodnotenie: 85%

Nuda v Brně (2003)

Veľmi podarený a milý film. Poklona odo mňa patrí režisérovi Morávkovi a Janovi Budařovi s Miroslavom Donutilom za excelentné herecké stvárnenie svojich postáv. Hodnotenie: 80%