• Krátkometrážní

Zahrada (1995)

Pokojný poetický snímok, ktorý človeka ukľudní a zrelaxuje ako prechádzka v krásnej prírode. Vo filme sa nič moc nerieši a vzťahový trojuholník je (našťastie) len na okraji scenáru. V záhrade je cítiť dušu a magickosť realizmu, a tak je snímok vhodný skôr pre premýšľavé romantické povahy. Hodnotenie: 75%

Poločas rozpadu (2007)

Polčas rozpadu ma príjemne prekvapil. Film ma na hodinu a pol do seba vtiahol a tento čas rozhodne pokladám za príjemne strávený. Určite sa nejedná o klenot kinematografie (najmä čo sa týka scenáru: na mňa príliš veľa erotických scén a niekoľko hluchých miest filmu), no herecké výkony boli slušné a niektoré scény boli spracované veľmi originálne. Pri hodnotení takýchto filmov ma vytáča 5 bodový systém zavedený tu na ČSFD ... udelil by som totiž 3* a pol. Spočiatku som sa chcel vyjadriť aj k niektorým cudzím komentárom filmu, no už ma to prešlo :). Hodnotenie: 70%

Muzika (2007)

Konečne ďalší novodobý slovenský film, ktorému môžem bez výčitiek udeliť 4*. Ide o skutočne podarený snímok, ktorý rozosmeje i poteší príjemnými pocitmi nostalgie. Jurajovi Nvotovi by som chcel poďakovať, že som sa dožil skutočnej hrdosti nad dielom novodobej slovenskej kinematografie. Hádam jediné, čo by som filmu vytkol, je herecký výkon Honzu Budařa a príliš častý výskyt expresívnych výrazov typu „chuj“ alebo „srať“. Tieto detaily však nič nemenia na tom, že sa to podarilo: skvelý film :). Hodnotenie: 80%

Nouzový východ (2008)

Núdzový východ ma spočiatku uchvátil hereckým koncertom Leonarda s Kate. Scenár je postavený na dialógoch, ktoré by mali pôsobiť obzvlášť zmysluplne, no s pribúdajúcimi minútami sa hromadili rozhovory, ktoré sa svojim obsahom príliš opakovali. Pre niekoho možno vysoko zmysluplný film, no mne v tom celom niečo chýbalo. Napriek tomu stojí za to film vidieť. No a scény s duševne chorým Michaelom Shannonom sú skrátka pamätné. Hodnotenie: 70%

Všichni dobří rodáci (1968)

Veľmi zaujímavé stvárnenie doby, kedy prezliekanie kabátov a prekvapivo radikálne zmeny prejavov charakteru ľudí, boli častým úkazom. Hodnotenie: 80%

Sedmá pečeť (1957)

Bergmanov jedinečný štýl, plný silných myšlienok a kreatívnych stvárnení psychickej skutočnosti, sa v tomto snímku prejavil naplno. Diváka osloví najmä jedinečnosť jeho symbolického filmárskeho umenia. Hodnotenie: 80%

Hoří, má panenko (1967)

Nemôžem si pomôcť, no pri čítaní ostatných hodnotení, prepadám podozreniu, že mi pri sledovaní tohto snímku z Formanovej počiatočnej tvorby niečo ušlo. Na mňa totiž takmer ničím nezapôsobil :(. Druhým vysvetlením by mohla byť tiež zaujatosť českého diváka ;). Hodnotenie: 65%

Yes Man (2008)

V istom smere typická Carreyho komédia: miestami vtipná alebo úsmevná, miestami trápna až protivná. Napriek tomu má tento snímok niečo navyše, a to obsadenie rozkošnej Zooey Deschanel. Tá prináša do filmu romantický a veľmi „milý“ prvok, ktorý vytvára pri jeho sledovaní príjemnú a nevtieravú atmosféru. Myšlienka filmu nie je boh-vie-ako ohromujúca, no prevedenie (réžia) sa mi veľmi páčilo. Navyše soundtrack k filmu mi doteraz znie v ušiach :). Hodnotenie: 75%

Valčík s Bašírem (2008)

Jednoznačne jeden z najsilnejších filmov mojej diváckej histórie, ktorý ma naplnil takými silnými pocitmi nespravodlivosti a ľudskej skazenosti, že mi z toho ešte dlho bolo zle (koniec je doslova kruto autentický). Veľmi vysoko oceňujem úprimnosť výpovedí, ktoré sú obzvlášť v súčasnom období mediálneho alibizmu Izreala veľmi ojedinelým úkazom. Navyše nápad, vykresliť skutočné tragické udalosti v animovanom prevedení, sa v tomto snímku ukázal ako veľmi podarený. Hodnotenie: 90%

Milionář z chatrče (2008)

Rozprávkovo čarovný film, ktorý ma od prvej minúty pripútal a nepustil až do konca. Všetky oblasti filmárskeho umenia boli v tomto filme zvládnuté na výbornú, a tak neuvažujem ani chvíľu ... 5*. Po dvoch hodinách pozerania človeku ani nevadí, že príbeh je nanajvýš nereálny, miestami až príliš sladký, no a koniec trápne americký. Hodnotenie: 90%