• Thriller

Vážení přátelé, ano (1989)

Je toho víc...předně - umřel Lasica, bard, komik, múdry človek...boha jeho!!! Pak Hapkova "tittle" ouvertura, uvedení do kin ještě před listopadem, geniální navození atmosféry paradoxu a zase ten Lasica Milan - tentokrát jako průvodce životem "skoropadesátníka" se všemi jeho negativy ale naopak i klady. Tady si vybere snad úplně každý, jak inteligentní pozorovatel života, tak i znalec (účastník) onoho neblahého údobí skomírajícího socíku. Za mne rozhodně 4+!

Dobrodružství Poseidonu (1972)

Tenhle snímek byl jedním z těch nej, které patří do speciální skupiny "táta mě vzal do bijáku". I když jsem neměl, coby dítko školou povinné, někdy kolem let 78'-79' v kině na nepřístupáku co pohledávat, dík otci jsem o tento skvost nepřišel. A v biografu to tehdy byla fakt paráda. Moc mne těší, že i po letech je tahle klasika stále "hratelná". Tady vlastně ani nejde neznámkovat plnou hrstí. Hackman je zde ztělesněný vůdce smečky, loď "naruby" víc než realistická, strach ostatních členů skupiny uvěřitelný a nebezpečné nástrahy přímo lahůdkové. Jj, padesát let od natočení a kam se na tuhle parádu hrabou ty dnešní "skvosty"!

Výsledek testu (1986) (TV film)

Tv. inscenace, která má rozhodně co nabídnout. Neotřelé téma, originální zápletka, výborné duo Abrhám - Mrkvička. Hru jsem viděl už kdysi a vyzerá to, že je stále aktuálnější...těmi testy bychom dnes totiž prošli málokteří!

Tak se ptám - Výhoda (1980) (epizoda)

Myslel jsem, že příběhy z tohoto moc fajn televizního cyklu mám nakoukané takřka všechny, ale jak se ukázalo, není tomu tak. Inscenace Výhoda patří v rámci celé série k tomu nej, nej a důvod je neoddiskutovatelný - herecké orgie. Dlouhý, Juřička, Švorcová, Menšík, Lukavský...opravdu blázinec. Námětem sice pro mnohé banální moralitka, ale geniální dialogy zápletku jako takovou totálně přetrumfly - bravo! Nebýt pětihvězdičkový klub obsazen skutečnými perlami světové i české kinematografie, šoupnul bych tam tento nenápadný kousek okamžitě...tak alespoň čtyři z pěti +.

Kořist (1979) (TV film)

...aneb všechno je jinak. Škoda, že inscenaci chybí k dokonalosti právě ta dokonalost, neboť tak jako je námět přímo fantastický, výprava stejně značně pokulhává. Až drahně za polovinou odvyprávěného příběhu se divák dozvídá málem celou část pravdy...a ta bolí. Bílá černou se stává a ta zase přesně naopak. Maciuchová zde opět vynikající, ale to už je takový její standard, Hrušínský poněkud utlumený, Vašinka exceluje a zbytek, včetně Kubánkové, bez výhrad. Opravdu jen škoda toho zpracování, protože takovýto hrozivý a přitom roztomilý podvůdeček by si zasloužil přeci jen trochu důstojnější kulisy.

Strážní andělé (1996) (TV film)

Dám jen slabé tři hvězdičky...tedy nadporučíka (ve stříbrném provedení nadstrážmistra). Ona by tato dramatická hra nemusela být úplně hloupá, ale tvůrci tomu zkrátka moc nedali. Třeba ta přijmení - Freitag a Pátek, tak ta může omluvit snad jen fakt, že to byla příjmení operativní, tedy nepravá. Jinak tam bylo nepravděpodobných blbin opravdu víc než dost. Zejména jde o záležitosti okolo samotné techniky odposlechu, příposlechu za pomocí sluchátek, nahrávání atd. Herecky mne to ale rozhodně neuráželo, oba hlavní (a zároveň jediní, kteří byli na obrazovce detailně vidět) představitelé odvedli velmi slušný standart, zatímco zbytek umělců se vyřádil jen ve stylu dabingovém. A jestli se takové věci mohly dít a děly? No...proč ne, každopádně pro mne sledování tohoto snímku nakonec úplnou ztrátou času nebylo.

Výnosné místo (1972) (TV film)

Viděl jsem už i lépe natočené moralitky (takové ty s velkým M) a proto zůstávám při hodnocení jen u lepšího průměru. Přestože je námět silně nadčasový, působil na mne bohužel celý příběh moc schématicky a zjednodušeně. Avšak herecké výkony...mno, zvláště u Václava Vosky mi zůstával hnedle rozum stát, jak se tento pan herec dokázal přehrát do role pomalu až hororové (zde narážím na strach nahánějící taneční výstup za silně neútěšného hudebního doprovodu). Hegerlíková zaslouží absolutorium, Postránecký rozhodně nezklamal a příjemně mne překvapil i čerstvě zesnulý Ladislav Potměšil. Celkový dojem je jistě více než slušný.

Souboj Titánů (1981)

Malej souboj Titánů se odehrává i ve mně, páč musím hodnotit dvěma absolutně rozdílnými pohledy. Tím prvním je pohled puberťáka, užívajícího si film s původním zněním v biografu asi před třicetiosmi lety a tím druhým dnešní sledování reprízy s přímo katastrofálním dabingem a samozřejmě s mnohaletým odstupem. O triky jako takové by tu ani nešlo, ty byly archaické defacto už během natáčení snímku v r. 79' a navíc jsou stejně roztomilé jako ty v Zemanově Cestě do pravěku, ale děj filmu samotného, tam já vidím kámen úrazu - kýčovitý příběh, kýčovití herci, špatně zvolená hranice přechodu mezi loutkou a živou postavou, snímání trikových pozadí versus exteriér atd., atd. Jako plus samozřejmě vnímám Medusu a Buba, naopak Kraken již neohromil. Ten nám tu však zanechal alespoň dobře zajetou, vtipnou hlášku "Vypusťte Krakena!", pročež jsem se rozhodl známkovat průměrem tří hvězd. Ale jako je to fakt bída, ani ta nostalgie už nezabírá...

Královna Alžběta (1998)

Kdo by to byl řekl, že má tenhle film už třiadvacet let? Každopádně se jedná o vynikající záležitost, ve které Blanchett s Rushem přímo excelují. Nádherná, bohatá a určitě i drahá výprava, skvělé dialogy, z historického hlediska zčásti reálně popsané skutečnosti citlivě doplněné o faktor tzv. uměleckého obohacení...no je toho moc a moc, co by se dalo vyzdvihnout. Snímků časově zasazených do středověké Anglie jsem viděl spousty, tenhle mezi nimi svou kvalitou určitě vyčnívá = plné souhvězdí.

Trampoty pana Humbla (1997) (TV film)

Asi je to ostuda, ale tuto skvělou "televizi" jsem dnes viděl úplně poprvé. Vynikající způsob ztvárnění vlastně běžně se ve společnosti vyskytujícího charakteru páně Humblů a jim podobných. Donutil na svém prvním (mladším) vrcholu herecké kariéry a je to znát - nádherně pojatá role, tradičně skvělý Suchařípa, taktéž výborná Zawadská, krásná Batulková...no je toho hodně k vidění, ale nad vším tím jako by těžce visel ten marast složitého "trojobdobí", kdy si nikdo nemohl být jistý ani vlastním nosem mezi očima. Hodnocení je bez diskuse plnotučné - five stars!!!