Duna: Část druhá (2024)

Duna 2 je dokonalým zosobněním toho, čemu bych řekl "komplexní filmový zážitek". Je to epická podívaná v tom nejpůvodnějším slova smyslu a je to také velmi citlivá a povedená adaptace s opravdu dobrým scénářem, který z knihy vytáhnul to podstatné a udržel napětí. Když si člověk srovná tuhle práci s jinými jednoduššími blockbustery, je to úplně jiný sport. Ten film má všechno. Je skvěle nasnímaný, ozvučený, zahraný a vygradovaný. Všichni samozřejmě ujíždíme z té vizuální parády, ale já k tomu přidám i skvělou choreografii a celkové vykreslení prostředí fremenů či harkonnenů, které je promyšlené a pohlcující. Neumím si představit, jak by Duna šla zfilmovat v současné době lépe. Respektive jistě, každý můžeme mít dle svých osobních preferencí nějaké drobné námitky k tomu či onomu, ale proboha - tohle je prostě film, který chcete vidět a chcete ho vidět opakovaně. Pro mě osobně asi největší epika od dob Pána prstenů. 96,69 %

Oppenheimer (2023)

Pro hodně lidí to bude ukecaná nuda, pro mě je to 180 našponovaných minut, během kterých Nolan zvládne vystřídat několik žánrů, zahltit diváka vjemy efektivněji než u Dunkirku a vykreslit Oppenheimera a celou tu dějinnou situaci, ke které došlo v neuvěřitelně komplexních barvách. Fakt, že divák tu historii zná, a přesto ho film dokáže držet v napětí, je u tak dlouhého díla až neuvěřitelný. Zároveň to pro mě byla těžká, možná až depresivní, podívaná, kterou asi jenom tak nezopakuju. Ale vlastně to tady možná není až tak potřeba, tedy pokud aspoň trochu znáte okolnosti Manhattan projektu a některá jména. Jasně, Nolan si opět pohrává s časy i posloupností scén, ale nakonec vše poměrně zručně a po několika katarzních scénách uzavře. Excelující herci v čele Murphym a naprosto skvělý střih a ozvučení, jsou už jen třešničkou na dortu. Za mě pohlcující, zneklidňující, napínavý a temný film, který může hodně nesednout, ale který je podle mě mistrnou filmařinou s osobní i velmi nepěknou celospolečenskou rovinou. 93,235 %

Medvěd - Ryby (2023) (epizoda)

Neuvěřitelná záležitost, jeden z nejlepších seriálových dílů, co jsem kdy viděl. Neskutečně intenzivní hodina divadelního střihu s jedním z nejlepších karierních výkonů Jamie Lee Curtis. A to zcela bez nadsázky. Jestli za tohle nebudou padat nějaký ceny, tak už nevím za co.

Westworld - The New World (2020) (série)

Wow. Přijde mi naprosto skvělý, jak Nolan a spol. šlápli do moderních filosofických témat. Po ghost in the shell v první a fenomenálně rozpitvaného transhumanismu ve druhé řadě tady máme hutné zamyšlení nad koncepty Nicka Bostroma (ať už je to superinteligence nebo simulační argument). Stejně dovedně nám každá série navíc střídá žánr či způsob vyprávění - po westernovém dramatu přišel komplikovaně ale precizně vyprávěný thriller, aby ho ve třetí řadě vystřídalo akční cyberpunkové scifi. Nezbývá než se těšit, co přinese čtyřka. 90%

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Není to Tarantinův nejlepší film, ale rozhodně je to pořád skvělý kus. Líně plynoucí buddy neowestern (či pohádka - ale to je z hlediska výstavby vlastně to samé), který je záměrně zcela nesevřený s volnou dějovou linií a koncem, který na rtech vykouzlí připitomnělý úsměv. Herci jsou famózní, a to jak v hlavních, tak ve vedlejších rolích (Timothy Olyphant jehož nejlepší rolí je drsňák z Deadwoodu vyloženě potěšil). Líbí se mi, že Tarantino není pořád stejný. TvH je snad nejméně komedie z jeho filmů. Postrádá obvyklou kadenci absurdních gagů i silný příběh. Ostatně i ty dialogy jsou stejné jako celý film - nesevřené, rozmanité, často bez úderných point ale s něčím, co vás donutí užívat si je od začátku do konce. Pokud nepřistoupíte na tuhle meta-hru, film vás unudí k smrti. Pokud ale jo (a třeba k tomu přihodíte i lehkou znalost reálií), užijete si každý políčko týhle poctivý filmařiny. 85,5%

Černobyl (2019) (seriál)

Na Chernobylu mě nejvíc dostává ta neuvěřitelná porce poctivé filmařiny. Na každém jednom detailu je vidět práce odvedená s jediným cílem: co nejautentičtěji zprostředkovat to, co se tehdy stalo. A můžeme jít dál. Naprosto přirození herci, skvělá kompozice scén a dějová výstavba jednotlivých dílů, kdy gradace nevyplývá z rychlých střihů, ale z precizního scénáře, který vede děj pomalým a postupně více a více svírajícím způsobem. Výsledkem je neuvěřitelná atmosféra, která logicky rezonuje hlavně u nás. Vždyť ta paneláková sídliště, omlácené omítky a rachot vejtřasek - jak dobře to známe. Jak povědomé nám to je. Když k tomu přidáme neuvěřitelně široký záběr seriálu, který velmi schopně přiblíží mikro i makropohled na celou katastrofu, ukáže nám vše očima dělníka, vědce i nejvyššího politika, není prostě co řešit. Jeden z nejlepších počinů na poli minisérií i seriálů vůbec. 95%

Britannia - Epizoda 7 (2018) (epizoda)

V rámci žánru naprosto nevídaný scénář téměř divadelního charakteru. Tři páry. Tři chatrče ve vyhořelé vesnici a tři naprosto odlišné dialogy. Tenhle díl dokazuje, že tvůrci týhle série zvysoka kašlou na očekávání diváka a dělají to prostě po svém. Skvělé.

Logan: Wolverine (2017)

Ještě že se podařilo na starý Wolverinovy kolena prošlápnout Deadpoolovi ten Rkovej rating. Neumim si představit, jak by ten film vyzněl, kdyby postavy místo těch všech "Fuck!" říkali třeba "jejda!". Každopádně nejsilnější komiksový film za dlouhou dobu především proto, že svou brakovou komiksovost a brutálně živočišnou akční složku doplňuje o mnohem naléhavější témata, které dávkuje s klidem, vkusně a bez přílišného patosu. Úžasně sedící hudba, jeden z nejlepších hereckých výkonů Jackmana a zrod hvězdy v podobě Dafne Keen, o téhle dívce budeme zřejmě v následujících letech slýchat velmi často. Film, kde se s X-meny potkaly Gran Torino a Potomci lidí. Film, který možná po čase zase mění kurz superhrdinských filmů stejně, jako to kdysi udělali první X-meni. 90,01 %

Čarodějnice (2015)

Hrozně moc podhodnocený film, který je ve skutečnosti poctivým kusem hororové filmařiny, jaký se dnes už nevidí. Tak dobře zahrané, nasnímané s tak domyšleným a přitom komorním prostředím, to už jsem dlouho neviděl. Přiběh je minimalistický, vše stojí na atmosféře a pomalu gradující psychóze prakticky všech postav. Oceňuji i nedoslovnost filmu, kromě konce. Ale i ten si vlastně lze vyložit docela různě. 9/10

Spotlight (2015)

Konečně pořádný film, ve kterém nejsou novináři vykreslení jako totální dementi!