Scientologie, pravda o lži (2010) (TV film)

Evidentně jsem s hodnocením počkal nejdéle ze zdejších hodnotících, celé 2/3 dokumentu se znuděným přepínáním na jiné kanály. Jisté je jen jedno, Scientologie je důmyslná sekta se všemi charakteristickými prvky a tento dokument nám to chce podrobně dokázat. Problém vidím v tom, že je ztvárněn děsně nemoderně (televizně) na rok jeho výroby, trvá stejně dlouho jako průměrný film a permanentně přešlapuje okolo stejných témat a lidí. Osobně považuji za sektu většinu náboženství v čele se samotným křesťanstvím, kde se z lidí ždíme a vždy ždímala jenom poslušnost a prostředky, takže Scientologie je jen moderní formou, stejně odpornou jako většina starších a "uznávaných" odnoží, které jsou v základech stejně prohnilé. Škoda, že žádný z dokumentaristů si nechce vzít na paškál třeba samotnou církev katolickou, stálo by to za to. Rozhodně nastal čas přestat předstírat úctu něčemu, co si jí ze samotného principu nezaslouží, náboženství samotnému. 60%

Elitní komanda zblízka (2012) (seriál)

Celkem zklamání. Jednak z toho, že dokument není ani tak český jak se původně tvrdilo, ale spíše se jen natáčel v ČR štábem COOLu a zadání měl od zahraničních producentů. Díky tomu můžeme vidět převlečené členy URNy do amerických uniforem s popiskem "operace Delta Force" a podobné lahůdky, při kterých slyšíme lámanou americkou angličtinu. Také nerozumím tomu, proč se tam udávají nesmyslné lokace jako "Irák", "Irsko" (přitom se evidentně jedná o louku v ČR) jenom proto, abychom viděli deset vteřin vojáka s útočnou puškou v ruce a následoval další zběsilý střih. Největší slabinou dokumentu je tedy jeho chronologie a paradoxně i obsah, kdy z 25 minut stopáže se čtvrtinu jen opakuje už jednou řečené, další čtvrtinu se ukazují naprosté zbytečnosti (viz výše) a zbytek se "informuje" divák, ale stylem, že pokud o dané tématice předem nic nevěděl, těžko to z těch dvouvteřinových animací a naprosto nepochopitelně prostříhaných ukázek, těžko pochopí. Osobně netuším čím budou chtít tvůrci zaujmout příště, u prvního dílu se jim to rozhodně nepovedlo. 55%

Hornblower - Vévodkyně (1999) (TV film)

Hornblowera hodnotím pokaždé výhradně za 4*, protože ač je celá série zábavná a chytlavá, je propletena notnou dávkou pohádkovosti a zbytečně romantizuje něco, co romantické nebylo ani z vyhlídky majáku, proto nemůže dostat 5* už z principu. Tento díl je jednoznačně nejslabší z prvních tří, protože dávka idiotismu je zde hnaná až zbytečně do extrému. Hrdý Hornblower, který je zajat a uvězněn v podmínkách, které jsou desetkrát luxusnější než na jeho "mateřské" lodi, to už je trochu přitažené za koule. Vše pak dojebává jeho dobrovolná pomoc nepřátelským vojákům a ochotný návrat zpět do vězení. Jistě, v té době zkrátka u důstojníků pojem "čest" a "jméno" něco znamenal, neumím si ovšem představit, že by si pod tím někdo představoval to, co Mirek Dušín britského impéria v tomto filmu. 60%

Indočína: Válka lidí (2009) (seriál)

Asi jsem zkrátka až moc navyklý na dokumenty o II. WW, kde jsou vojensky přesně vysvětleny všechny okolnosti, vše je doplňované daty, demonstrativními mapami a záběry z popisovaného tématu. Mám tedy po zhlédnutí ucelený obrázek, který jsem schopen dále odvyprávět. To samé bohužel nemohu říct o tomto dokumentu, který sice obsahuje unikátní barevné obrázky, ale jinak mám po jeho sledování v hlavě jen nesourodý guláš, z kterého bych sice poskládal nějaký ten sumár, ale informativně by byl naprosto k ničemu. V podstatě oba díly se zaměřují pouze na obyvatelstvo a z frontové linie neuvidíme vůbec nic. Nejdůležitější vojenské operace se odbývají jedním slovem a záběry na vesničany, a celý dokument provází citace z deníků severovietnamských komunistů. Podle mého subjektivního názoru je tento dokument naprosto k ničemu, pokud se chce neznalý člověk dozvědět něco o válce ve Vietnamu, pokud se jí ovšem někdo naplno věnuje a zná historické souvislosti a okolnosti, pak tento dokument jistě uvítá jako zajímavé zpestření. Je ovšem nutno podotknout, že tvůrci zaujali čistě vietnamský postoj na právo tamního obyvatelstva na svobodu, takže dokument je protiamerický a protifrancouzský, což je rozhodně zdravý pohled. Bohužel tu svobodu neprezentují skutečnou svobodou, ale pletou si jí s komunismem podporovaným z Moskvy a Pekingu, což už moc zdravé a objektivní není. Rudý prapor za zády běžných lidí totiž nikdy svobodu nepředstavoval, ale tento dokument to tak nějak nepřímo tvrdí nebo přehlíží. 1. díl: 60% ... 2. díl: 50%

Životu nebezpečný ráj padělků (2011) (TV film)

Začarovaný kruh předražených západních výrobků kde je výrobní cena vynásobena třicetkrát, než se dostane ke koncovému zákazníkovi, versus šílené čínské zdravotně nebezpečné sračky za pakatel, kterým se cena zvýší "jen" 8x. Osobně je mi u prdele, že nějaká mafiánská automobilka podporující lov ohrožených druhů jako například japonská Mitsubishi, přichází o peníze díky padělkům, případně že Vietnamci obchodují s padělky firem, jejichž cena výrobků je tvořena z 95% jen značkou, jinak jsou rozdíly v kvalitě téměř nulové. Vysloveně mě ovšem sere, pokud se v Číně vyrobí chemický postřik polí, který dokáže zabíjet a celníci mocné EU ho pouští směle dál, protože na obalu nemá napsané žádné logo a není tedy padělkem. Celý tento systém hoven, který vždy odsere jen běžný člověk, může skončit pouze potom, co ve světě dojde ropa a celý systém globálního obchodování se zhroutí a stane se uzavřenou záležitostí jako před průmyslovou revolucí. Dokument mě osobně nebavil ačkoliv popisoval zajímavé téma. 60%

Aguirre, hněv Boží (1972)

Psychologicky působící cesta po Amazonce za vlastním přeludem jeho reálných postav, která je dle toho také hodnocena (nadhodnocena). Nebýt přirozené herecké geniality a charismatu Kinskeho, tento německý pokus o znázornění doby konkvistadorů skončí zapomenutý v dějinách. Rozumím tomu, proč řada lidí tomuto filmu napálila pět hvězd a rozumím i těm, kteří tomu dali nekompromisní odpad, já osobně jsem byl tímto pokusem o zmapování skutečné události silně nezasažen a zklamán ze stylu vyprávění, které krom lidské mocichtivosti nedokázalo ukázat téměř nic. 60%

Chata v horách (2012)

Jednoznačné zklamání. Očekával jsem bezbariérovou pecku bourající klišé veškerých teen hororů, přičemž její pointa bude mířit za hranice běžného tisíckrát omletého konceptu. Dostal jsem jen neochucený guláš, snažící se být co nejvíc cool. Tvůrci skutečně originální byli a přinesli do žánru spoustu nového, což by mohlo v budoucnu někoho inspirovat, aby konečně po těch 40 letech teen vyvražďovaček v odlehlém lese, vymyslel kurva už něco nového. Bohužel ale vlastní originalitu pochcávají sami tvůrci skutečností, že celý film je vlastně nepřiznaná komedie bez špetky napětí a atmosféry, a veškerý film stojí pouze na pár vtipných hláškách a scénkách, kterých je za celý film asi tak pět. 55%

Bez záznamu (2012)

Průměrný žánrový thriller, který nemá v nabídce nic výrazného krom Beana v roli nekompromisního zabijáka, který se díky traumatu z minulostí s ničím moc nesere. Postava muslimského teroristy ale vzbuzuje zcela opačný dojem, je nezáživná a protivně nudná. Její postupný vývoj by po pár letech fanatického "našeptávání" ze strany manipulátora sice mohl být reálný co do názorového přelomu a následného šíření propagandy, těžko se už ovšem věří tomu, že by se z racionálního Araba, rodilého Brita, chlastajícího alkohol a konzumenta věpřového, stal během šesti let náboženský fanatik na úrovni utěrkářů z Blízkého východu, kteří celý život prožili v náboženském dogmatu a fanatismu, zahrabaní někde v afghánských skalách. Flasbacky na jeho příběh, které mají za úkol pouze ukázat důvody jeho názorového přelomu, tedy nefungují. Dějová linie s Beanem je dobrá a zábavná, dějová linie Araba bohužel ne, má zde navíc ještě větší procentuální prostor ve stopáži, než samotný Bean. Závěrečná překombinovanost působí prvoplánově megalomansky a uměle, jako by snad ani nešlo podobné filmy ukončit jednoduše. Přesto všechno tento film své kvality má, i když je z něj občas patrná levnost a střihy při akcích jsou tradičně vteřinové. 60%

Ulzanův nájezd (1972)

Copak tady máme? Pochopitelně konec 19. století, jihozápad USA a indiánskou rezervaci, ze které si "drzí" Apačové dovolili utéct, když do ní byl jejich lid násilně nahnán aby nepřekážel zájmům vlády a bílých osadníků (to se ale už nedovíme). Velká početná skupina označovaná pomalu za armádu v počtu osmi Apačů a jednoho teenagera, vyrazí směr pustina, aby mohli provětrat koule i jinde než jen ve frontě na chlast, na který je bledé tváře účelově navykly. Jejich cílem je vraždění, znásilňování nebohých blondýn, vyřezávání vnitřních orgánů z těl bělochů, upalování koulí a snad i kanibalismus a vaření nemluvňat v polním kotlíčku na guláš by tato filmová sebranka Apačů dokázala. S tím se pochopitelně hrdinná armáda Spojených států amerických nemůže jen tak srovnat, protože indián mimo rezervaci = automatický nepřítel uvnitř státu, i kdyby se jednalo o ženy a děti. Velitelství tedy vysílá stíhací komando vedené vysloužilým stopařem a naprostým zelenáčem v roli vojenského velitele. Výsledek je překvapivě drsný, nekompromisní a bez zbytečných kudrlinek. Nemohu se ovšem srovnat se skutečností, že závěrečná přestřelka byla tak nesmírně impotentní, že úplně pokazila celkový dojem z filmu. Film rovněž sráží fráze vojáků o nesmírných zrůdnostech indiánů a smutné povzdechnutí nad apačským chováním k ženám, a další povídačky, které pronášeli u večerních ohňů jen aby ještě více démonizovali indiány v očích diváka. Je to zkrátka ten druh filmu zcela typický pro Hollywood minulého století, kdy byl indián synonymem pro krvelačný stroj na zabíjení bez špetky duše, myšlenek a smyslu života. Přesto dávám 3*, protože z armády US tento film nedělá žádné hrdiny, což je v podobných filmech zachycujících stejné období a téma dost běžné, i když ta samá armáda neměla ve svých "válkách" kolikrát jiného nepřítele než jen indiánské tábory plné žen a dětí. Mimochodem, Apači skutečně byli velmi bojovným a nekompromisním kmenem, to jen abych nevzbuzoval podobný dojem jako Kája Máj s Vinnetouem na chorvatských skalách znázorňujících Texas. 60%

Mezi vlky (2011)

První polovina filmu je nabitá atmosférou, plná drsného a nekompromisního trosečnického dobrodružství, strachu z klimatických podmínek, hladu a především vlčí smečky. Druhá polovina je už čisté sci-fi, ve kterém se objeví takové perly jako slaňování ze skály na protější stromy v téměř vodorovném úhlu, i když je les vzdálený půl kilometru a o půl kilometru menší než skála. Čím později jednotlivé postavy odpadávají, tím trapnější jsou jejich smrti. Pronásledující vlci jsou opět inteligentní zabijáci, kteří by mohli z fleku dělat parťáky Zodiacovi a Neeson se celou dobu snaží předvést co největší psychologickou rovinu své postavy = nudí jako prase. Konec jen podtrhuje naprostou zhovadilost druhé poloviny filmu a pochcává vlastní identitu, kdy se nám celou dobu snaží říct, že je akčním survival thrillerem a závěr chce podat tak, aby vyzněl co nejvíce umělecky. Tak brutální nuda, že jsem to i zapomněl ohodnotit a okomentovat a činím tak zpětně po čtyřech měsících. 57%