Kameňák 4 (2013) odpad!

Tohle když zhlédne divák se zdravým rozumem, musí pocítit nemalý stud za to, že je Čech. Abych citoval postavu z neméně kvalitní žumpy z dílny mistra Trošky: "To je hnus velebnosti. Jdu blej!" Dodám, že nejdu blejt jen z nechutného paskvilu, kterou někdo drze označil za "komedii". Kufr se mi zvedá i z lidí, co tomu nadšeně nacpou pět hvězdiček.

Transformers: Zánik (2014)

Michael Bay ztratil veškeré zbytky své soudnosti. Čím je starší, tím je překompenzovaně infantilnější. Jeho posedlost destrukcemi, supermodelkami a nejexkluzivnějšími auty světa mi začíná připadat trapně nucená. Je pravda, že když mu díky jeho vlastní aroganci ze série vypadla Megan Fox, tak musel jednat. A je pravda, že Rosie Huntington-Whiteley (dříve známá pouze jako modelka na Victoria's Secret) mu v jeho jednání ve třetím dílu moc nepomohla. Nabízela se celkem solidní možnost restartu, a to nejen osudu hlavních hrdinů, ale i samotného vnímání Transformerů na Zemi. Bay měl ve svých rukách úžasnou příležitost pro zdařilou realizaci druhé šance. Ale ne...! To on prostě neumí! Místo toho tam kydne Marka Wahlberga, který se do filmu sice hodí, ale rozhodně ne do role nevzdělaného vynálezce-pseudogénia, který ještě zastává roli starostlivého taťky luxusní sedmnáctky. Nicky si konečně zahrála v "pořádném" filmu, ale její role a všudypřítomný vztah s otcem bránil rozvoji story. Ani její přítel závoďák tomu moc nepomohl, ba naopak v tom udělal ještě větší brajgl. Navíc Cade jako starší a zodpovědný člověk a především ústřední postava dává divákovi pocítit určitého utrum s teenage komiksovým akčňákem - jakoby se série Transformerů snažila dospět a získat nějaký zralý nadhled. Samozřejmě, že marně - jak jinak... Což ovšem působí o to podivněji, když jsou některé motivy těžce pubertální, ne-li prepubertální! Viz. fousatý voják autobot s doutníkem, naprosto nesmyslná a bezpředmětná demolice města, spanilá jízda na plechovém dinosaurovi atd. Bay má pár kamerových záběrů, které jsou zcela typické pro jeho filmy. Nejsou špatné, ale ve čtvrtém dílu Transformerů jich je tolik, že už to leze krkem. K tomu všemu šílený výběr skladeb a nezachránil to ani Steve Jablonsky, který byl v tomto případě těžce průměrný. A proboha 165 minut??? O hodinu míň by bohatě stačilo! Na "díle" je naštěstí znát rukopis slabý Spielberga, i když se účastnil pouze ve vedlejší roli. Za fantastické efekty a za nové tváře dávám 50%. Jinak je to bída...

Ranhojič (2013)

Když Noah Gordon před třiceti lety napsal příběh o mladém středověkém fyziologovi, bylo jasné, že se můžeme těšit i na filmového zpracování. Nemyslel bych si, že to potrvá tak dlouho, ale jestli se čekalo na toho správného režiséra, pak to za to čekání rozhodně stálo. I když Stölzlův Nord Face překvapivě oslnil, byl to až Ranhojič, který mě o kvalitách bavorského režiséra přesvědčil. Z Toma Paynea, idolu dívčcíh srdcí a nováčka na filmovém plátně (tedy alespoň pro mě) jsem měl zprvu obavy. Je totiž takový ten moderní typ hezounka, kterého jsem si v roli středověkého léčitele prostě neuměl představit. A ejhle! Jak se tam hodil a jak válel. Místy velmi statečně sekunduje mému oblíbenému Benu Kingsleymu a ve většině případech mu to i člověk dost věří. Německá produkce mě za po pár letech jednou potěšila. 8/10.

Transcendence (2014)

Skvělý námět a myšlenka, slušné efekty, suchý Johnny Depp a podprůměrné zpracování. Slitina těchto prvků balancuje na ryzosti šedesáti procent.

Noe (2014)

Po několika minutách mi byly jasné dvě věci. Budu se nudit a mám před sebou neskutečnou blbost! Aronofsky ztratil soudnost. Doteď jsme ho považoval za jednoho z nejlepších režisérů dnešní doby. A protože ho za filmového génia považuji stále, nacházím jediné vysvětlení pro tento film - Aronofsky se přihlásil na dobrovolné lékařské testy LSD. Bez ohledu na to, jestli jsem věřící nebo ne - takový shit musí zvednout z křesla každého! (Věřícího tedy asi 100x víc než ateistu) Pozměněno je úplně vše, do posledního detailu. Příběh, jména, postavy, motivy. Nezůstal kámen na kameni. A když už je řeč o kameni, tak andělé uvězněni v těle zkamenělého Optima Prima, to je silná káva. Opravdu mizerné zpracování se snahou nabídnout modernímu divákovi alternativní pohled na možné propojení Bible s evolucí, doplněné občasnými naturalistickými obrazy lidské krutosti a zavrženíhodnosti. Za výpravu a Emmu Watson, která je jediná, jejíž herecký výkon stojí za zmínku, dávám slabých 4/10.

Jedna za všechny (2014)

Už jen samotný scénář napovídá, že se jedná o film určený především ženskému publiku. To ovšem neznamená, že nemohou pobavit i pánové. Pasivně agresivní tupý nenucený humor Leslie Mann docela zabírá, výrazně zestárlá Cameron Diaz to občas dohání a doplňuje svým introvertním postojem a Kate Upton? Na Kate je radost pohledět. I téma je atraktivní, tak proč ne? Jenomže. To je sice pravda, bohužel samotné zpracování už tak veselé není. Nicki Minaj?! WTF?!?!?! Proč by proboha měl někdo chtít dobrovolně obsadit tuhle kreaturu do svého filmu? Ne! Byla nemožná, nesympatická a naprosto zbytečná. Druhá nevhodně zvolená herečka, a to mě dost mrzí, je Kate "DD" Upton. Jo, je to kočka, pánové, to ano, ale do této role absolutně nepatří. Jednak opravdu neumí hrát a jednak je to úplně jiný typ než Leslie a Cameron, takže se k nim do party vůbec nehodí. I když se to má tvářit jako nerozlučná trojka, vždycky z toho Kate vyjde jako ta třetí. A o to víc je to vidět, když se o těch dvou tolik liší. Některé momenty jsou opravdu k popukání, bohužel jich je však pramálo. Člověk si říká a doufá, že se bude bavit celou dobu. Je mu jasné, že tam bude i nemalý prostor pro slaďárny, ale u romantické komedie to snad ani nikoho nepřekvapí. Mě překvapily momenty, kdy se nedělo zhola nic! Leslie a Cameron popíjejí, pak se pustí hudba a zpomalené záběry toho, jak se obě v zavalených šatech smějí, až je z toho bolí břicho. No, to je hezké, že ony se smějí, ale diváka pohled na smějící se lidi moc nepobaví. Stejně tak ani dramatický moment prozření, kdy hloupoučké manželce konečně dojde, že by to asi chtělo se rozvést. A peudoromantická zápletka s fešáckým bratrem kamarádky nechytne ani dámy, protože se prakticky žádná zápletka nekoná. A už vůbec tomu nepřidá motiv ženské síly, odhodlanosti, sebevědomí a vyrovnanosti, který je hodný pro psychologické drama. Když se to vše zamíchá a nalije do obří sklenice, kde u míry stojí hodnota 109 minut, nevzejde z toho ve finále nic extra. Po některých super hláškách jsem váhal nad 7/10, ale na konci jsem si nebyl jistý, jestli to není spíš na 5/10. Inu, s přivřenýma očima volím, zlatou střední cestu.

Amazing Spider-Man 2 (2014)

Hodnotím podle pocitu, s kterým jsem se právě vrátil z kina. "Amazing" je silná nadsázka, protože od toho je na míle daleko. Ukrutných 142 minut, u kterých jsem dobrou polovinu nezájmem usínal. Ještěže film praská ve švech pod množstvím speciálních efektů. Nebýt jich, asi bych opravdu usnul. To, čím mě zaujal první díl, druhý postrádá - zralý nadhled. Bohužel od první minuty jede ve stopě infantilní imbecility à la Walt Disney Industries. Nudné dialogy, naprosto nezajímavé a zbytečné vedlejší příběhy a opravdu extrémně dětinské akce, byť vizuálně kvalitně zpracované. Divák, který ještě nebyl v pubertě, je z toho možná vedle, ale my ostatní z tvorby těch ultraakčních momentů podezíráme nejspíš nějakého překompenzovaného panice. Nejhorší ze všeho je bezpochyby hlavní záporná postava, ke které jsem si za boha nedokázal vztáhnout antipatie. Prostě chudák - dobrák, na kterého společnost vždycky házela bobek, toho měl plné zuby, bouchl si do stolu a zařval: "Tak dost, šmejdi nevděčný!" Gwen byla jasná a snad bych za to i tu třetí hvězdičku dal, ale za plechového nosorožce bych tvůrcům nejraději rozbil úsměv. Slabých 50%.

Pojedeme k moři (2014)

Je to poprvé za čtyři roky, co jsem vyrazil do kina na český film. Musím říct, že nelituji ani trochu. Extrémní nízkorozpočťák se Mádlovi povedl fantasticky. Jestli je tohle jeho debut, jsem zvědavý na jeho tvorbu za deset, dvacet let. Hořká komedie, která pobaví dětskými prupovídkami a dosud neposkvrněným vnímáním světa se snoubí s občas krutým smyslem osudu pro ironii, kde není třeba slov a přece je řečeno vše. Vskutku příjemně překvapivý kousek. A jako Budějičák samozřejmě oceňuji nemálo záběrů z okolí mého domova. S čistým svědomím pět hvězdiček.

X Factor (2014) (pořad)

Hodnotím velmi pozitivně, neboť složení poroty je vůbec nejlepší v rámci všech českých nebo československých talentových soutěží vůbec! Sisa je skutečnou profesionálkou a přitom je pořád kost, Ondra je sympaťák, který hudbě rozum víc než si spousta lidí myslí. Oty jsem se bál, ale je dobrý - přísnější, ale není arogantní a zlý. Nejistá byla i mladičká Celeste, protože jsem viděli, co předvedla o něco málo starší Ewa Farná. Celeste Buckingham je skvělá. Vyspělá, není trapná a mluví k věci. Všichni mluví k věci a to se mi líbí! Pyco, který byl sice atraktivnější, ale za to o dost nudnější polovinou moderátorů talentovek, kupodivu zatím funguje dobře. Mám z toho dobrý pocit a fakt, že všichni členové poroty spontánně zazpívali při vystoupení jednoho ze soutěžících, tomu jen a jen přidal. Víc takovýchto talentových soutěží.

Svěrací kazajka (2005)

Nad celým příběhem se v první polovině filmu nese velký otazník. Velká záhada, které chce nic netušící divák strašně moc přijít na kloub. Přeskakování v čase, nejistota, jestli je opravdu zločinec, ztráta paměti, neustálé přesvědčování, že je blázen. Když po hodině člověk pochopí, že se umí myšlenkově (a snad i fyzicky?) přenést do budoucnosti (nebo alespoň si to myslí), říká si "aha, to je zajímavý, co asi přijde dál?". Jenže v tom je právě ten háček. Ono nepřijde už nic. Čekal jsem pecku, jakou jsem obdržel od novějšího Prokletého ostrova. Ale ve chvíli, kdy člověk zjistí, že jde pouze a jen o to nahlížení do jiné časové roviny, pochopí, že spousta nesrovnalostí z celého filmu zůstanou divákovi nevysvětlené. Kladně hodnotím atmosféru a umění získat si divákovu pozornost (první věta "a tehdy to bylo poprvé, co jsem zemřel" je opravdu fantastická - byť už dál není nikde vysvětlený její smysl). Mínusové body ode mě film získává za herecké obsazení (Keira Knightley ani Daniel Craig se tam opravdu nehodili. Dále působí velkolepě a unikátně, ale přitom nepřinese nic nového ani překvapivého a skutečnost, že je vneseno do příběhu tolik záhad, které nejsou vysvětleny (místo toho, aby byly třeba logicky propletené) mě nutí hodnotit maximálně 60%