Čas (2021)

Po dávnejších nezdaroch cítiť asi i menej experimentovania u Shyamalana a venuje sa tomu, čo ovláda asi najlepšie, napätie, mysteriózno, prípadne zvraty a vyvrcholenia (v tomto filme je to síce so zvratmi miernejšie, nie až tak závratné ako v jeho iných veciach, ale spokojnosť). Herecké obsadenie i bez obrovských hviezd je vyhovujúce. SPOILER- ťažko napísať, či úvaha nad zrýchleným vývojom v rámci farmakopriemyslu má nejakú súvislosť so súčasným "speedrun" farmakobiznisom firiem profitujúcich z vakcín. Osobne, nie som vôbec antivaxer, len je to možno zvláštna náhoda, hoci produkcia a príprava natáčania začala asi oveľa skôr ako boli vakcíny k dispozícii, nevedno. Avšak, je to celkom zaujímavé. Koniec SPOILERU. Dlhšie som na film čakal a našťastie ku sklamaniu nedošlo, skôr naopak, hoci sa Old nemusí každému pozdávať, mne áno. Shyamalanovi ide nejaký Čas karta a to nie je zlé.

Zhoubné zlo (2021)

James Wan začal hľadať možno nové/iné cesty. Odklon od Insidious a The Conjuring dosť vyšiel, aspoň podľa mňa (hoci obe série má človek rád). Zaujímavé farebné a zvukovo-hudobné podkreslenie, tá hudba občas i odvážnejšie znejúca, ale bola to fajn a celkom osviežujúca zmena (nie každý to tak ale môže vnímať, je to, no iné). Zabijak bol relatívne štýlový, vyzerá, že fanúšik parkouru.(;  (Ale už toho píšem a naznačujem miestami asi i trochu dosť.) Na menej opozeranú Annabelle Wallis sa pozerá príjemne. Niekedy je to celkom masovo-masakrálne (cela alebo policajná stanica), hej, tá záležitosť na spomenutej policajnej stanici, to bol celkom nárez (prvý Terminátor alebo trebárs prvý Rambo plesajú; prípadne "halová masovková scéna" v prvom Matrixe, tá je asi v tranze ;); btw. azda Matrix 4 nebude prúser). Možno viac motívov, prvkov z príbehu Malignant sa už niekde objavilo, ale tu je to dobre a celkom zmysluplne poskladané, s hlavou a pätou a po Wanovsky. Hm, celkovo veľká spokojnosť a absolútne sa nesťažujem (na tento v podstate krimi-akčnejší-horor).

Nesmiřitelní (1992)

Eastwood zrežíroval a našťastie si aj zahral hlavnú úlohu v tejto štvoroskarovke. Film má v sebe istú poetiku, aj dávku drsnej romantiky. Hoci je to stále western, ale taký ľudský, bez príkras, bez glorizácií, zádumčivejší, s akýmsi oparom clivosti. Nasl. text môže obsahovať SPOILERY. Hlavné postavy ledva strieľajú, niektorí sú prestarnutí, v podstate jeden je hendikepovaný kvôli zraku, druhý je zostarnutý Afroameričan, tretí je, po smrti svojej životnej lásky - polepšený, napravený bývalý alkoholik, krutý vrah a násilník-teraz však skôr starec, na dôchodku, farmár, s dvomi deťmi, v rámci pôvodného remesla (profi kriminálnik) odpísaný, ktorý nedokáže ani naskočiť na koňa. Lenže šanca a vidina možného privyrobenia si motivuje dvojicu (celkovo trojicu) opäť oprášiť kohútiky na zbraniach. Kladný archetyp šerifa je tu prevedený záporácky - v podobe sadistického, bezcitného, zabijackého šerifa (famózny Gene Hackman), ktorý vzbudzuje značné antipatie a naopak - kladnými postavami sú tu a sympatie vzbudzujú - trojica "odpísaných a kontroverzných odpadlíkov", ktorí (na rozdiel od šerifa) chcú pomôcť potrestať istých násilníkov a spravodlivosti učiniť zadosť. /PS1 Sprievodný song je, no skrátka dobrý (Claudia's Theme). PS2 Osobne by som vyzdvihol v tomto prípade SK dabing, ktorý filmu dosť "sekne" a pôsobí to imho pomerne drsňácky a autenticky, čo dosť milo prekvapilo./

Stíny Manhattanu (2016)

Nebolo to zlé, taký priemernejší thriller, reznutý erotičnom, krimi a mysterióznom. Len asi neboli vyššie ambície. Na večer celkom fajn film, ale okúzlenie sa nekoná. Avšak mizéria tiež nie. Yvonne je tu trochu aj odvážnejšia /trebárs myslím v tej špeciálnej sprchovej scéne cca. v dvadsiatejSiedmej minúte :) / a v úlohe femme fatale je celkom presvedčivá. Adrien Brody v úlohe Portera Wrana ujde, predsa, mal už i horšie projekty. Hudba vhodne zvolená. Pomerne príjemný film.

Odpojit (2012)

Mozaika a spleť dramatických príbehov súvisiacich s internetom a virtuálnym svetom, sociálnymi sieťami, mobilmi atď. Dielko s kvalitným J. Batemanom, F. Grillom, pohľadnou Paulou Patton a ďalšími (*slovo - pohľadná nie je spisovné sk slovo, ale mne sa páči ;) ), poukazuje na problémy, ktoré sa môžu objaviť pri používaní týchto výdobytkov. (V niečom Disconnect možno trochu pripomína Crash, hoci ten je o inej téme, tiež dramatická, kvalitná mozaika rôznych ľudských osudov, poprepletaných navzájom, ktorých spája určitý problém. A to je dobrá vizitka, že pripomína v niečom spomenutý film, aspoň pre mňa.) Všetko to podkresľuje melodická, pod kožu dostávajúca sa omamná, hladivá hudba Maxa Richtera plus iné podmanivé, baladické songy (JAYME IVISON-Like a dog; JÓNSI-Tornado). Poučná, užitočná, ľudská, emotívna, pôsobivá, no neveselá snímka. Hm, a pomaly sa pôjdem asi odpojiť aj ja. (;

Apokalypsa (1979)

Opäť som si to pozrel. Táto verzia mala okolo 3h. 10min. Je pravda, že prvýkrát, pred rokmi, keď som film videl, ma nebavil. Dlhé, nezáživné, trochu divné. Teraz to už netvrdím. Aktuálne som Apokalypsu videl asi tretíkrát a je to riadne pôsobivé dielo z Vietnamu a popri Čate, Full Metal Jacket je to asi taká imho určitá topka z tohto prostredia, hoci i Lovec jeleňov alebo Born on the Fourth of July sú kvalitné, ťažké kalibre. Tá posledná scéna trochu evokovala (možný SPOILER) posledné scény z Barbara Conana (vidieť, že v oboch filmoch má prsty John Milius). Možný SPOILER, vojnové šialenstvo, za tónov The Doors a The Rolling Stones, chaos, temnota, zrozumiteľné posolstvo o nezmyselnosti a absurdnosti vojny sú tu intenzívne cítiť na každom kroku, vrcholiac pri strete s pomäteným, ale skvelým M. Brandom. (Koniec možného SPOILERU.) Film absolútne nezostal nič dlžný svojmu názvu. (PS Zaujímavá náhoda/zhoda je, že otec-Martin Sheen si strihol hlavnú rolu v tejto kultovej, "vietnamskej" Apokalypse a syn-Charlie Sheen taktiež hlavnú rolu v kultovej, "vietnamskej" Čate, predtým som si to tak neuvedomoval.)

Zelený rytíř (2021)

Trailery navnadili, očakávania boli, nejaké. Len... Nedá sa asi písať o úplnom sklamaní, skôr o akomsi vytriezvení (čo by sa inak hodilo sem tam i hlavnej postave ;)  ). Vizuálne opojné, malebné, nápadov je dosť, výtvarná kreativita funguje. Len táto temná fantasy rozprávka pre dospelých pravdepodobne nenadchne až takú hromadu bežných divákov. Niekedy Zelený rytier vizuálne pôsobí akoby bol ovplyvnený i "hubičkami" (ktoré si tam hlavná postava i šľahne ;)  ), ale to je práveže zaujímavé a prínosné pre snímku. Film obrazovo oslnivý, s peknými efektmi, dobrou atmosférou a slušnou prvou tretinou, ale to asi nestačí. Potom, je to už viac filozofujúce, uvažujúce, pojednávajúce (možný SPOILER) i o schopnosti dospieť a vedieť prevziať zodpovednosť za svoje činy, ale imho to prerozprávanie je ťažkopádnejšie, menej záživné, občas i kvapku nudnejšie a to je škoda. (Inak, miestami mi poňatie filmu pripomínalo Midsommar vo viacerých smeroch, asi i The Witch.) (Film je klasicky, na dnešnú dobu v podstate multi kulti korektný, ale čo sa dá robiť.) Tak či tak, som rád, že som The Green Knight-a mal možnosť vidieť.

Podezření (2000)

Genea Hackmana som dáko dlho veľmi nemusel, ale i tak som bol rád a som rád, keď sa objavuje-objavoval v projektoch, filmy s jeho účasťou boli zväčša kvalitnejšie a to sa stalo i v tomto prípade. Možný SPOILER, tento film ukazuje, ako sa dá "pracovať" a manipulovať s vypočúvaným a dosiahnuť v prípade potreby výpoveď, aká sa hodí vyšetrovateľom. A keď sa zadarí, vypočúvaný sa prizná aj k nepravdám. /To inak pripomína aktuálnu situáciu na SK, kedy napr. častokrát kontroverzní kajúcnici zvláštne vypovedajú, pofidérne udávajú ľudí a na základe týchto čudných výpovedí sa u nás zatýka krížom-krážom, všetko pod záštitou a zámienkou údajného boja proti korupcii. Pôsobí to trochu - akoby päťdesiate roky za komunizmu, mnoho ľudí sedí mesiace vo väzbách, výsledky sú žiadne, resp. výsledkom je, že žiaľ pár ľudí tam za zvláštnych okolností čudne zomrelo. A našu špec. prokuratúru, ktorá spoluperzekuuje a dáva zatvárať ľudí, riadi nedávno zvláštne dosadený človek (ktorý v skutočnosti ani nie je prokurátor a je v podstate pravou rukou a roky verným politickým partnerom súčasného premiéra, pardón, už ex-premiéra, ten je zase aktuálne ministrom financií), čiže šp. prokuratúru riadi protekčne dosadený nominant súčasného ministra financií; človek, ktorý - nešťastne, ale žiaľ zrazil a zabil človeka v r. 2016, čiže je to právoplatne odsúdený zločinec (iní ľudia po zrazení človeka majú neraz po kariére, príp. majú roky veľké problémy, ale u nás zato dostanete perfektne platenú pozíciu a stanete sa šéfom šp. prokuratúry, aspoň on, a perzekuujete, dávate podivne zatýkať vám nevyhovujúcich ľudí, hoci ste neúmyselne sám zabili človeka. To možno ani v Afrike nemajú, pán, ktorý je v podmienke, že sa stane šéfom šp. prokuratúry. Inými slovami, zrazu advokát v podmienke s podvodne získanou bezpečnostnou previerkou, ktorú mu vybavil náš ujo - pán minister práce, soc. vecí a rodiny (a s údajne s podvodne získanou justičnou skúškou) sa u nás stal vysoko postaveným prokurátorom, hoci sám nebol v živote prokurátorom a prenasleduje ľudí, hoci je sám právoplatne odsúdený zločinec, ktorý si údajne vypýtal od slávnej Penty za ničnerobenie dvestoštyridstať tisíc eur, to nie sú novinky, to boli oficiálne škandály, žiaľ. Ale čo už, je to tak, ako to je)./ Späť k filmu, originál som nevidel, ale tento film je zaujímavý, v podstate konverzačka, parádne predstavenie v podaní G. Hackmana a M. Freemana (G. Hackman, mám pocit, si to trošku viac kradne pre seba.). Tiež sa tu objavuje M. Belucci (nikdy som nepochopil jej určitú glorizáciu, ale koľko ľudí, toľko chutí a to je ok) plus Thomas Jane, ako popudlivý spoluvyšetrovateľ. Kvalitný, poučný film. Imho záverečná pointa je silná. 21-ročné dielo (remake francúzskeho originálu, ale asi mi viac sedela táto novšia verzia, hoci obe sú fajn), ktoré je asi v súčasnej dobe viac než aktuálne, žiaľ. (Videné dvakrát.)

Oni (2021) (seriál)

O niečo viac pravdepodobne dráma, sociálna dráma s dôrazom na psychológiu postáv, rovnako sa však horor prvkov nájde požehnane. /Problém je, že v dnešnej dobe, keď sa objaví takýto seriál, hneď môžu nabehnúť nie veľmi príjemné asociácie s BLM, SJW, s politickou korektnosťou... "V seroši" sú v podstate (americkí) bieli ľudia asi takmer všetci vykreslení v negatívnom svetle. Afroameričania v pozítivnom svetle. A keďže tieto rôzne záujmové hnutia fungujú dosť aktívne, tak ťažko sa dá pri THEM tieto súvislosti ignorovať, z môjho uhla pohľadu to seriálu do istej miery zavarilo, ale možno to bol cieľ, kvapku provokovať./ Späť k samotnému seriálu, je fajn že séria zafungovala i bez známejších tvárí. Veľakrát mi "Oni" evokovali The Shining od S. Kubricka, čo nie je na škodu. /Tá vec  "s králikom/kočkou v pytli" bola dosť drastická./ Celkovo, kvalitný seriál.

Rytíři spravedlnosti (2020)

Mnoho už bolo napísaného. Je to taký podarený a zvládnutý mix žánrov a rôznych komických prvkov (Bodaška Litvinenko plus holý zadok, k tomu stodola, modrý bicykel, čudný príbeh o ukrajinskej princeznej s prsteňom a medveďovi, lesný roh a Vianoce. A kopec ďalších vecí. Treba vidieť.). V podstate celá partia hercov tam padnú ako uliati a pôsobia prirodzeným dojmom. Mads Mikkelsen to celé ťahá, ale hereckí partneri nie sú len do počtu. Dosť vznetlivá zmes ajťákov. Čierno-vianočne-humorný akčne-thrillerový-revenge feel good movie s dávkou absurdity a bizarnosti. Za poctivé štyri fúzy Emmenthalera, teda, hviezdy. (;  (A možno i viac ako štyri.)