Krotitelé duchů (1984)

|| PG || Columbia Pictures || Rozpočet: $30 mil. || USA: $243 187 079 - ČR: Neuvedeno - Celkem: $296 187 079 || Objevit Krotitele dřív, byla by to u mě VHS klasika. Takto po několika letech, kdy jsem se tomu poprvé dostal, to není víc než dobrá sci-fi komedie. Překvapilo mě, že tu samotného lovení duchů není tolik a příběh se víc soustřeďuje na romantickou linku se Signourney a Murrayem. Přesto se oba příběhy dobře, i když okoukaně, protínají a nakonec jsem dostal pořádnou duchařskou taškařici. Efekty překvapivě nezestárly tak moc jako u jiných 80. filmů. Využití modelů New Yorku je fantastické a je na tom vidět kus dobře dovedené práce. Útřední trojici/čtvěřici nejvíc táhne Murrayho humor a improvizace a bez něj by byli Krotitelé poloviční. Stejně jako hudební motiv, který předpověděl éru blockbusterů, které musí mít vlastní song. 75%.

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

|| R || Warner Bros./DC/HBO MAX || Rozpočet: $370 mil. || Celá Snyderova Liga (ZSJL) je monstrózní dílo kombinující přibližně 8 filmů. Její rozdělení do kapitol je trochu zbytečné, ale opravu se mění žánry s příběhy a jedním filmem se dohání celá první "fáze" DCEU. Cyborga považuju za jedno z největších překvapení a nápravy ZSJL oproti kinoverzi. Fisher jako herec pořád stojí za nic, ale jeho příběhová linka s otcem zaujme a dorovnává tím svou důležitost v týmu. Na druhém místě je Flash, který má sice stejný počet tupých hlášek, ale jako superhrdinovy, který má zachránit budoucnost, už mu víc věřím. Jejich linky vyplňují logické díry, který tu před tím bylo hodně a vše do sebe líp zapadá. I tak je tu hromada scénáristických zkratek, které bijí do očí. Obdivuju Snyderovu vizi propojit všechny filmy společným motivem hned od BvS. Tam, kde si Marvel různě otevírá dvířka k potenciálním zápletkám, Snyder od začátku přesně věděl, kam chce jít a jak to celé skončí. Škoda, že se mu to rozsypalo pod rukama dřív, než mohl něco předvést. ZSJL není dokonalý film a je především plný zbytečných scén a nekonečných zpomalovaček, kde by většina z nich skončila ve střižně. Snyder je znám pro své režisérské sestřihy a tady věděl, že je to jeho poslední příležitost JL dokončit podle sebe. Proto ty 4h, proto 4:3 IMAX, proto zbytečný eRko a kupa zpomalovaček. Junkie XL složil lepší soundtrack než Elfman, ale v BvS si se Zimmerem vybrali lepší chvilku. Motiv Amazonek, který se objeví s každou zmíňkou o WW mě po dvou scénách příšerně štval. CGI je velmi podrůměrné a byť alespoň Steppenwolf vypadá designově líp, pořád jde o nudného "šedého záporáka". Hold to není Thanos, jehož plán byl sice okoukaný, ale měl něco do sebe. Nevím, jestli si Snyder stál za "zničím 50 000 planet, jen protože chci" nebo Steppenwolf opravdu nemá v ani v komiksech co nabídnout. Lehce to vylepšuje přítomnost Darkseida a DeSaada, kteří sice nic nepředvedou, ale může to být na dlouho naposledy, co jsme je viděli na plátně. Platí to i o Supermanovi, který opět přichází na scénu v poslední chvili, a přestože svými superschopnostmi podrývám přítomnost zbytku, fandím mu nejvíc. Co teprv, kdyby se obrátil proti nim. Věřím, že by JL2 nabídla lepší konflikt milostného trojúhelníku s ním, Batmanem a Lois než v BvS. Snyder by si totiž troufl na pořádně hutnou atmosféru ála Watchmeni. Jediné, co z toho zbylo je skvělý Epilog s Jokerem, který sice vyznívá do prázdna, alespoň vysvětluje Batmanovy noční můry. Po tomto bych si JL2 rád dal. V pokračování samozřejmě nedoufám, ale nikdy neříkej nikdy. Zvlášť u Warnerů. 70%.

Raya a drak (2021)

|| PG || Disney+ || Rozpočet: N/A || USA: $54 623 580 - ČR: Neuvedeno - Celkem: $121 587 873 || Nakonec je to přes průměrné trailery lákající na tisíckrát viděnou disneyovku slušná pohádka, která má kvalitou blízko k Na vlásku. Asijská kultura jde sice mimo mě, ale vzhledem k tomu, že je tu jen jako nadpřirozeno mě dokonce i bavila a zaujala. Akční scény a jejich animace se pokouší o něco víc než je zvykem, ale nějaká dodatečná péče by jim prospěla. Bohužel celý druhý akt se točí kolem zdlouhavého potuvání z jedné říše do druhé a nebýt chundelatého, nahláškovaného dráčka Sisu, se skvělý dabingem Awkwafiny, byla by to celekem nuda. Na vlásku trpěla něčím podobný a nudu tam pro změnu zachraňoval policajtský kůň. Sámotné říše mohly být lépe propracované, jelikož mezi nimi není příliš kulturní rozdíl a minimálně dvě mohly úplně vynechat. Záporák v podobě mraku připomínající Galactuse je spíš prostředkem pro konflikt, než skutečným protivníkem. Daleko víc tu jde o spojení rozdělených kultur, které mají mnoho společného a bojují proti sobě jen, protože to někdo chce. Tahle myšlenka naštěstí nezůstává upozaděna a byť je finále trochu uspěchané, dává prostor emocím. Navíc to Howardova hudba dokáže pořádně prodat. Nebojím se tvrdit, že se z Rayi stane vánoční trvalka jako Na vlásku, Raubíř Raplh nebo Pixarovky, protože nabídne tisíckát zábavnější příběh než přehajpované Ledové království. Jsem rád, že Disney pořád dokazuje, že umí originální a kvalitní animáky (s ohromnou grafikou, která překováná leckteré CGI ve filmech) a jeho Disney+ má čím zaujmout i dospělé. 80%.

Americké psycho (2000)

|| R || Lionsgate || Rozpočet: $7 mil. || USA: $15 070 285 - ČR: N/A - Celkem: $34 266 564 || Nevím, jestli to mám vůbec psát, ale Americké psycho mě velmi bavilo a pobavilo. Bale je tu naprosto boží, charismatický a můsím říct, že i sexy. Jeho počínání je v kontextu amerického kapitalismu pochopitelné, protože se by každý "normální" člověk ze všech wallstreet-harward-právnických kokotin zblázni a začal všechny okolo zabíjet. Není divu, že z USA pochází nejvíc psychopatů na obyvatele. Zdejší samotné vraždy jsou paradoxně na filmu nejslabší. Daleko zábavnější je sledovat, kdy tomu dojde a jak. Bale si tuto polohu neskutečně užívá a vydává ze sebe opravdu bláznivé momenty, kdy nevím, jestli se smát nebo bát. Scéná s bussines vizitkou je fantastická stejně jako jeho poslední běsnění v ulicích. Z Wallstreet kravaťáků mi bylo na blití vždy. Teď už vím proč. 80%.

WandaVision (2021) (seriál)

|| TV-PG || Disney+/Marvel Studios || Rozpočet: $150 mil. || Úvod minisérie WandaVision chtěl být až příliš odlišný. Zpětně sice hodnotím černobílé epizody o trochu lépe, pořád si stojím za tím, že je šlo shrnout do jedné nebo dvou epizod. Sitkomový humor byl na mě moc infantilní a diváci současné televizní zábavy jej asi neocení. Přesto chválím odvahu přijít s úplně jinou marvelovkou. Od čtvrté epizody se seriál pozvolna přibližuje k zajetým komiksovým kolejím, což je dobře i špatně. Jako někdo, kdo sledoval různé teorie vycházející z easter eggů, jsem měl až příliš velké očekávání ohledně závěru. Proto mi trochu vadilo pomalé odhalování zápletek včetně samotného záporáka, kterého se dočkáme až před koncem. Vedlejších postav je tu víc než dost a každá z nich má aspoň jednu epizodu zazářit. Jenomže jak se náhle objevují, tak i náhle mizí. Seriál je především o Wandě a Vision je pouhým prostředkem dění kolem Hexagonu. Nejvíc času tak strávíme s ní a prožíváme její utrpení i radost z umělé reality. Díky tomu se o Wandě dozvídáme dostatek informací jako o ostatních Avengerech a rozhodně tak bude důležitá pro budoucnost MCU. Chválím technickou stránku, která se nijak neliší od celovečerní tvorby. Byť se nacházíme stále na stejném místě, prachy jsou na projektu vidět. Možná jen ke konci mírně pokulhává CGI z důvodu nedostatku času, ovšem na to trpí každý druhý blockbuster. Škoda, že si Marvel držel ústřední záporačku Agathu Harkness až k závěru. Má totiž málo času zazářit a působí jen jako povinný konflikt pro hlavní hrdinku. WandaVision je skvělá alternativa celovečerních filmů (na které stále čekáme) a lehkou variantou pro fanoušky akčního žánru. Kdo však čekal „gamechanger“ světa MCU, ten bude zřejmě zklamaný. 85%.

WandaVision - Finále seriálu (2021) (epizoda)

|| TV-PG || Disney+/Marvel Studios || SPOILERY Epizoda 8 a 9 se snaží být finálním dvojdílem, jenomže každý má jiné tempo a obsah. Zatímco osmička byla vysvětlovacím dílem, který byl ale potřeba dříve, devítka je čistokrevná závěrečná bitva, kterou známe z MCU. Přestože je Agatha originálním záporákem, není to někdo, z koho by šel strach a jako ve spoustě jiným marvelovek je jen prostředkem ke konfliktu. Snaží se nám namluvit, že Wanda nemá okolní svět pod kontrolou, já mám ale pocit opaku. Wanda dokáže ovládat své schopnosti víc než dobře, pouze je občas sama překvapená. Samotná bitva tak není ničím extra v porovnání s celovečerními filmy, u seriálů jde o vysoký nadprůměr. Opět škoda malého prostoru vedlejších postav. Buď měla WandaVision příliš velké ambice, nebo jsem si je tak oblíbil, že bych Parka a Dennings viděl rád znovu. Bohužel náznak multivesmíru se nekoná (alespoň jsem ho nepostřehl) a veškeré troufalé teorie byly smeteny ze stolu jednoduchým vysvětlením. Skoro by se dalo říct, že malý vesmír byl samotný Hexagon, ve kterém se děly věci, které nemají důsledek pro okolní svět. Věřím, že Marvel má stále vše pod kontrolou a pouze nás koriguje správnou cestou (viz 1. potitulková scéna). Druhá série logicky nemá smysl a spíš bychom se měli těšit na Wandu v Doctor Strange 2, popř. Spider-Man 3. 80%.

Město (2010)

|| R || Warner Bros. || Rozpočet: $37 mil. || USA: $92 186 262 - ČR: N/A - Celkem: $156 786 262 || Stále pro mě platí, že je Affleck především herec a pak režisér a scénárista. Měl bych si však postupně zvykat na to druhé, co mu jde stejně dobře. Město je sice v některých scénách okatá vykrádačka (chcete-li bostonská adaptace) Nelítostného souboje, Affleck si ji však vypráví po svém. Ostatně podobně surových heist movie není nikdy dost. Škoda, že postavy kromě Afflecka nejsou tolik prokreslené a nedostává se jim adekvátního prostoru. Režisérská verze to prý napravuje, i tak jde spíš o netradiční lovestory bankovního lupiče a rukojmí, než o celou heist crew. Díky tomu dojde na několik napínavých a pro postavy nepříjemných scén s utajováním identity. Tím se Město svěže odlišuje od Nelítostného souboje. Po akční stránce jde spíš nadprůměr. Kamera se nemusela tolik lepit na herce, kvůli čemuž ztrácíme přehled o dění na scéně (odkud přichází policie atd.) a tím i napětí. Film je vlastně nejvíc napínavý v komorních scénách. Taky bych vyškrtl pár klíšé typu: "poslední akce a pak jde každý svou cestou"., jenomže bychom se ochudili o nejlepší akční scénu filmu. Renner ukazuje, že je ambiciózní herec, který nemá po někom přebírat frančízu (Jason Bourne, M:I), ale hrát originální postavy. Vlastně by mi vůbec nevadilo, kdyby převzal Affleckovu roli a ten zůstal jen za kamerou. Ostatní adekvátně přihrávají, díky čemuž se o postavy divák skutečně zajímá. Snad nás brzy Affleck překvapí další akční jízdou a neskončí jen u "direct-to-oscar" dramat. 80%.

WandaVision - V předchozích dílech jste neviděli (2021) (epizoda)

|| TV-PG || Disney+/Marvel Studios || SPOILERY Vysvětlovací díl byl potřeba, ale za mě mohl příjít o 2 epizody dřív. Takhle těsně před koncem je to trochu podivné a laciné, avšak důležité. Nyní víme, kdo je záporák, jak přišla Wanda k Hexagonu a co se stalo (a děje) se skutečným Visionem. Kromě toho epizoda 8 nabízí rychlý origin mladé Wandy od Sokovie po Age of Ultron a víme o níc víc, než z předešlých několika filmů (zřejmě bude pro MCU velmi důležitá, že). Marvel si stále drží napětí pro poslední díl a nedá se s jistotou říct, co se stane. Jeho produkční dohled je oproti konkurenčním minisériím výborný, ale ne bezchybný. Pořád pro mě platí, že je minisérie jen několikahodinovým celistvým filmem. Pokud by se nějaká část dala vynechat (a jakože první 3 epizody by šly), není to úplně dobře a rozvrací to celkový produkt. Vedlejší i hlavní postavy stále někam mizí a objevují se až, když je jich třeba, což po týdením čekání znásobuje jejich absenci (kam se poděla Monica z konce předešlé epizody?). Nicméně se už nemůžu dočkat závěru, který (snad) otevře nové dveře do světa MCU. 85%.

WandaVision - Proboření čtvrté stěny (2021) (epizoda)

|| TV-PG || Disney+/Marvel Studios || Na před-předposlední díl to trochu šlape na brzdu a po epickém závěru šestky bych čekal zahájení velké bitvy o Hexagon. Místo toho dostáváme pomalejší díl se spoustou vysvětlovaček a pseudodokumentární styl ála sitkom Kancl. To by mi ani nevadilo být to ve starším díle, a ne před závěrem. Nejdůležitějším prvkem je pak představení záporáka, nového superhrdiny a poodhalení celé existence Hexagonu. Byť je to jedna ze tří variant, o které se od prvního dílu spekulovalo, musím Marvel pochválit za pohrávání si s divákem a nechávání si překvapení až na závěr. Kvůli šťouravým "fanouškům" hrabajících se v komiksech dávno před premiérou, Marvelu ani nic jiného nezbývá. Škoda malého prostoru pro vedlejší postavy, ostatně i Vision tu je posledních pár dílů spíš do počtu. Osmička a devítka by měly být epickým dvojfinálé, takže je stále na co se těšit. 80%.

Tygr a drak (2000)

|| PG-13 || Sony || Rozpočet: $17 mil || USA: $128 078 872 - ČR: 10 783 478 Kč - Celkem: $213 525 736 || Proti asijské kultuře jsem možná zbytečně předpojatý a málokdy mě osloví nějaký jejich film kromě Jackieho Chana. Na Tygra a draka jsem koukl hlavně kvůli precizním bojovým scénám, které bych si jednou přál vidět v nějakém Star Wars filmu (Skrytá hrozba k tomu měla blízko). Zbytek mi byl tak nějak ukradený a nijak mě ani nenadhl, za což si můžu sám. Jejich kultura jde mimo mě. Přesto mladá Ziyi Zhang utáhne celý film s podporou známějších tváří Yun-Fat Chowa a Michelle Yeoh. Ang Lee je na tuto látku jako stvořený a díky hollywoodským známostem je přístupnější i pro neasijské publikum. Bojové sekvence jsou pak něco z úplně jiného světa včetně stejně poletující kamery. Kdysi mi to přišlo strašně přitažené za vlasy i v Kill Bill, ale člověk si zvykne. Když se potom dozví, že za tím stojí stejný Číňan jako u Matrixu, začne si toho vážit. Woo-ping Yuen je mistr bojového umění a kaskadérů a film vděčí za velký úspěch právě jemu. 10 Oscarových nominací pro cizojazyčný film to jen potvrzuje. Možná nemám úplně chuť si to pustit celé, na akční scény se ale vždycky rád kouknu. Kam se hrabe Hollywood se svými miliony střihů. 75%.