Gentlemani (2019)

|| R || STX/Miramax || Rozpočet: N/A || USA: $36 296 853 - ČR: 12 814 293 Kč - Celkem: $114 996 853 || "Ritchie's back, bitches!" - vlastně nikam neodešel. Vrátil se zpět ke svému nejoblíbenějšímu žánru, který sám založil - londýnské gangsterky. Vyměnil pouliční zlodějíčky za zločince na úrovni, pivo za whisky, šperky za trávu a to je tak vše. Zbytek se drží ve stejný zábavných kolejích, Ritchieho řezané režii, rychlém střihu, jump-cutů, hudby a skvělých bláznivých charakterů. Matthew a Colin po dlouhé době dostali výživnou roli, Charlie ukazuje, že se pro tyto role narodil a Hugh si užívá úchylného Angličana. Jediný problém bych měl s příliš rychlým úvodem, při kterém jsem nestíhal vše důležíté pochytat a doháněl to postupně, abych pochopil typické závěrečné zvraty. Na druhou stranu tempo díky tomu nepolevuje a díky tomu je to ideální film na několik zhlédnutí. Čímž, jak se znám, poroste hodnocení. Stojím si za tím, že prostředí Podfucku svědčí tomuto žánru víc, ale nevidím důvod nepřijít s něčím novým. Kašli na Aladina! Toč gangsterky! 80%.

Room (2015)

|| R || A24 || Rozpočet: N/A || USA: $14 677 654 - ČR: 232 171 Kč - Celkem: $35 401 758 || Už jen samotná myšlenka "být zavřený 7 let v jednom pokoji" je nepříjemná a právě taková je 1/3 filmu. Brie podává úžasný oskarový výkon, ale vesměs se celý příběh točí o jejím 5 letém Jackovi vyrůstajícím v stísněném pokoji a jeho fantastickým pohledem na svět za zamčenými dveřmi. Samotná myšlenka "jak něco takového vysvětlit dítěti" je nejzajímavější na celém příběhu. Jako popisovat slepci barvy. Dokázal bych si to (byť nevím jak) představit na celé ploše 118 minut. SPOILER. Bohužel celé 2/3 filmu se odehrávají za zdmi a originální drama sklouzává do tuctovějších vod klasického sociálního dramatu. Matka se stále nedokáže vyrovnat s ukradenými 7 lety a asi nikdy nenaváže plnohodnotný vztah (bohužel jen nastíněno). Dítě, které by mělo doplácet na nevyvinutou imunitu a sociální distanci, se poměrně rychle asimiluje do novodobé světa. Samotný věznitel se vypaří a až do konce o něm není zmíňka (možná jsem ji přeslech). Takže od druhé třetiny sledujeme jeden více méně šťastný konec s pár překážkama a jedním mrazivým shledáním. Samotná myšlenka (pokud tu není jiný subtext) je, jestli matka zajistila krásné plnohodnotné děctví svému dítěti a jestli mu tohle všechno někdy vysvětlí. Pokud se dítě narodilo "do zajetí" pak nemá potřebu vyhledávat něco jiného, pakliže mu matka poskytne veškerá vědění. Za mě je odpověď ano, protože se malý Jack choval jako normální 5 letý kluk, který má jen problém s navázáním lidského kontaktu (běžný problém dětí). Mohlo to být dramatičtější, ale jakoby si někdo řekl, že by to mnoho lidí neuneslo a zařadil zpátečku. Naštěstí film drží celá 1/3 a skvělý napínavý útěk. 75%.

Parazit (2019)

|| R || CJ Entertaiment || Rozpočet: $11,8 mil. || USA: $53 369 749 - ČR: 6 655 298 Kč - Celkem: $254 108 279 || Nejoriginálnější Oscarový vítěz za poslední roky. Ne proto, že je korejský. Je to proto, že přistupuje ke známe látce sociálních rovin šíleným, zábavným a napínavým způsobem. Žánry se tolik nemění, jak někteří uvádějí. Mění se nálada a přístup ke stejnému tématu. Pořád je to sociální drama o jedné parazitující rodince ve vile boháče. Vše se zamotává takovým působem, že když si myslíte, že už vás nic nepřekvapí, přijde další zvrat, který otočí situaci naruby. Čím méně toho víte, tím lépe. Režisér si opravdu pohrál s očekáváním a náladou diváka, takže vás hravě udrží celé 2h ve střehu. Fanoušci Quentina Tarantina si přijdou na své a pochopí, proč patří závěr mezi jeho nejoblíbenější. 85%.

Mizerové navždy (2020)

|| R || Sony || Rozpočet: $90 mil. || USA: $204 412 164 - ČR: 18 451 090 Kč - Celkem: $419 006 494 || Skvělá akční oddechovka, které se dnes už skoro netočí nebo nevypadají tak jak mají. Smith na to, po všech propadácích, stále má. Kdo mu šlape na paty, nebo ho skoro předbíhá je "granddady" Lawrence. Jejich znovuzrozená chemie šlape stejně (ale úplně stejně!) jako před 20 lety. Humor je snad i lepší (letadlo, slepý Marcus, čarodějnice) než v přehnané dvojce, ale jinak vše ostatní jede na stejné vlně, ať se vám to líbí nebo ne. Všichni ví, že jsou staří, a tak si z toho sami utahují stejně jako jejich fanoušci. Pro mladší diváky je tu pár honiček, přestřelek, buddymovie humor, podmanivý Miami vizuál a překvapivě ještě lepší hudba. Sám jsem netušil jak moc mi chyběla ústřední melodie Mizerů (jak Bad Boys tak i Main theme). Arabsko-belgičtí režiséři jsou poctivý mařchři, kteří si poctivě nastudovali Baye, aby ho mohli důstojně nahradit, nikoliv okázale kopírovat. S čím současného Baye překonávají je zmíněný humor, příběh (pořád béčko, ale poctivé), vizuál a práce s postavami. Bohužel jsou stále krok za bayovskou akcí tz. "Bayham" a proto se možná žádná akce nezaryje tolik do paměti jako např. dálnice ze dvojky. Ostatně ani Bay už tohle nezvládá (Transformers 3-5, 6 Underground). Tenhle sequel po letech mohl dopadnou katastrofálně, hlavně s tučným Lawrencem a noname režiséry. Naštěstí si všichni byli vědomi, co točí a co chtějí natočit. Pokud milujete 1 a máte rádi 2, ručím za to, že si 3 zamilujete stejně. 75%.

Manželská historie (2019)

|| R || Netfilx || Rozpočet: N/A || Geniální drama se skvělým Driverem a Johanson a vlastně každým, kdo se objeví. Od začátku sledujeme postupný pád manžleství, ale zároveň chápeme, jak se jejich vztah vyvíjel a čím vším si prošli. Vlastně je to celé takové romantické drama, které překonává většinu produkce a činí se naprosto originálním díky hořkému nádech rozvodu. Co ze začátku vypadalo jako bezbolestný rozvod, se s právníky (démonická Dern a neúprostný Liotta) mění ve velkou řežbu o nevinné děti a vysoké výživné. Přestože je Scarlett roztomilá, je to právě Driver, kterému se věnuje děj hlouběji (točil muž asi podle vlastních zkušeností) a který je největší obětí rozvodu kvůli alimentům, péči o děti, časové vytíženosti a upadající kariéře. To s čím se muži u rozvodu potýkají automaticky, protože jsou muži... Díky zavlečení příběhu mezi kulisy divadla a filmu máte pocit, že víte o koho jde a prožíváte jejich momenty intimněji. Takže až nějaký herec vezme pitomou roli kvůli penězům (zdravím Deppa), nezlobte se na něj, má toho dost. Na závěr připomenu jeden geniální neúmyslný odkaz na Jokera s dveřmi a slušivý účes Scarlett, která omládla o 20 let. 85%.

Hodní hoši (2019)

|| R || Universal || Rozpočet: $20 mil. || USA: $83 083 070 - ČR: N/A - Celkem: $110 883 070 || Takhle pohodovou opičárnu se sympatickými herci jsem nečekal. Námět nepřináší nic nového pod sluncem, ale zpracování ano. Chápal jsem to jako dětskou (herecky nikoliv přístupností) parodii na Prcičky, Superbad apod. Jedenáctiletí prožívají stejné životní trable jako dvacetiletí před vysokou, jen svýma dětskýma očima na základce. Vtipy neustále narážejí na toto téma a komu není víc jak 25, ten se v nich hravě najde a zavzpomíná na podobné objevování dospěláckého světa. Ústřední trio je naprosto skvělé, až jsem si říkal, že producent Seth Rogen našel nové kámoše do své ujeté party. Všichni tři působí odvázaně (asi už vše znají) a správně trapně namachrovaně. Humor je sprostý, ale spíš mluvou než nechutnými vtipy, což hodně potěšilo. Ve filmu se f*ckuje jako by tam hrál Al Pacino nebo sám Rogen. Pořád nechápu jak jim tohle rodiče dovolili. Režie byla trochu slabší a málo důrazná, zbytek fungoval skvěle. Závěrečná scéna pak působí jako úmyslná parodie na loučení se se starými kamarády po vysoké, kdy má každý rozjetou svoji kariéru s tím rozdílem, že je jim pořád jedenáct a jsou na stejné škole. Geniální oddechovka. 80%.

The Mandalorian - Season 1 (2019) (série)

|| PG-13 || Disney/Lucasfilm || Rozpočet 1. série: $120 mil. || Nejočekávanější SW seriál dopadl stejně jako nejočekávanější spin-off Rogue One. Samotný úvod je dostatečně zajímavý na to, aby nalákal na další díly, které bohužel tolik zajímavé nejsou jen, aby kleslo nadšení na minimum a závěr vás zase dostal do sedla a navnadil na druhou sérii. Ono samotnou 1. sérii bych rozdělil na půl, kde jedna půlka jsou samostatné epizodky s jednoduchým až prázdným dějem a postavami. Kdežto druhá půlka vrací zpět to nejzajímavější včetně hl. postav. Vedení by si mělo lépe pohlídat tvůrce pracující na jednotlivcých dílech. Stejně jako filmy, i zde vsadili na "každý natočí 1 díl a pak to dáme nějak dohromady". Favreau má zkušeností dost, ale chybí mu větší cit pro postavy. Vlastně i ten vizuál nevypadá zrovna na ekvivalent 4h filmu za $120 mega. Vše je příliš komorní způsobem prázdnoty/pustiny, než nedostatkem prostředků a financí. Trpěl na to The Last Jedi, který zavíral děj až moc do interiérů a vyplňoval zábavu nedůležitými vedlejšími linky na hl. děj. Zápletky pochází z dob seriálů v 90. letech a málo navnazují na další zhlédnutí a mytologie Mandalorianů by se dala odbýt během jedné epizodky. Naštěstí vše táhne charakteristický Mando, ňuňavý Baby Yoda aka The Child a dokonce i ten černoch a ta ženská (zapomněl jsem jména). Záporák o ničem, humor skvěle decentní (hlavně Yoda), akce jak kdy a výborná hudba, kterou jsem si po 5 dílech oblíbil (převážně Main Theme). Jako celek je to v pohodě a před druhou sérií si to dám rád znovu. Hodnocení 1. série: 80%.

The Mandalorian - Kapitola 7: Zúčtování (2019) (epizoda)

|| TV-14 || Disney/Lucasfilm || Tak se nám to těsně před koncem rozjelo. Aspoň, že tak. Konečně mě zajímá, co se s Mandem stane stejně tak s jeho adoptivním synem. Jde se víc do akce a více se prozkoumává tajemno celého příběhu. Postavy z předešlých dílů se vracejí a konečně dostávám pocit, že to před tím nebyly jen nahodilé epizody. I tak se to mělo rozjet někde ve 4. epizodě a ne v 7 z 8. Poprvé se opravdu těším na další díl. Což v době psaní komentáře po premiéře Epizody IX je dost kontroverzníl. Ano můžu říct, že Mando letos o chlup převálcoval Skywalkera. Pořád ale mají jednu epizodu na to, to pohnojit. Opatrně, Disney! 80%.

The Mandalorian - Kapitola 6: Vězeň (2019) (epizoda)

|| TV-14 || Disney/Lucasfilm || Takhle se mi to líbí. Hororové pojetí tomu mnohem víc sedí, než prázdné putování vesmírem. Tento díl dává vzpomenout na to, čím Star Wars zaujme nejvíc - laserové přestřelky (když už ne meče). Hudba opravdu skvělá a vyniká. Příběh se ovšem nikam dál neposunul. Zbývají 2 díly a nemám tušení, jako to chtějí zakončit. I přes to beru tento díl jako příjemnou akční podívanou. 80%.

Irčan (2019)

|| R || Netflix || Rozpočet: $170 mil. || Je to tam? Je to tam! Marty ukočíroval gangsterský epos na výbornou, který mě v úvodu i závěru očaroval dobovou hudbou z Mafie II. Stopáž, která strašila i mě je v pohodě, pokud budete film chápat jako 2 až 3 v jednom. Začíná to takovým Casinem s 30 min. montáží zrodu DeNira v The Irishmana. A tohle mě pořád baví. Jiní by nás zasypali ukecanou nudou plnou rodinných záležitostí bez tempa. Ta se nám bohužel zrochu poodhaluje ve 2/3, kde se přepínáme do usedlejšího života na úrovni. Tyhle filmy vždy trpěly na přehršle postav, které dříve nebo později budou důležité, čemuž nepomáhá dlouhá stopáž. Co filmu v této třetině pomáhá je chemie Niro-Pesci-Pacino. Tihle pánové excelují v každé scéně (nasraný Pacino v kanclu) a nutí mě se zajímat, co s nimi bude dál. Tím skáčeme do poslední třetiny alias Casino po 25 letech. Bez spoilerů toho moc říct nejde. Jen to, že nás čeká mnoho překvapení a i fakt, že zde nesledujeme postupné sebe zničení hrdiny končící smrtí nebo vězením, jak ho známe z jiný děl. Přesto "They are all gone, Frank." funguje jako daň za kriminální život, ve kterém neexistuje krásně dožité stáří. CGI? Na začátku má Niro trochu podivný kukuč, ale leckdo, i já, si myslel, že to budeme sledovat celý film a ono to po chvíli přepne jen do trošku vyhlazenějšího xichtu (flashback z války mohli vynechat). Ostatní ani nevím, jestli byli omlazení nebo ne a nebýt kontroverze, po chvíli bych na to úplně zapomněl. Důchodci na konci to zachraňují. Kamerové jízdy Marty pořád umí. Stopáž je, jak jsem psal, taková, protože jsou to 3 filmy v jednom samostatně nefungující. Něco by asi šlo vyndat, ale nevím, co. Veškeré pohyby starých herců hrající mladé + vraždy vždy působyly u Scorseseovek trochu křečovitě. Chápu to jako záměr, kdy se mafiáni nezabíjí po dlouhém proslovu s grácií u stolu, ale hned, kdy to jde, což tomu dává úroveň realističnosti. Zasazení do skutečných událostí je jen malý bonus pro ty, kteří se v tom orientují. Já to bral spíš jako inspiraci nějaký živým gangsterem. Na závěr dodávám, že je v Hollywoodu jen hrstka legendární party, která dokáže dnes ve svých letech ohromit a i slabší film je pořád pecka. Spousta z nich tohle mojo ztratila a asi se nikdy nevrátí zpět. Nemluvě o hercích. Takže ano, rozloučení s mafiánskou partou proběhlo výborně. Scorsese ve své tvorbě sice nekončí, ale možná tohle bude jeho vrchol. Proto se příkláním k vyššímu hodnocení. 85%.