The Mandalorian - Kapitola 2: Dítě (2019) (epizoda)

|| TV-14 || Disney/Lucasfilm || Moc velký pokrok se nekoná. Spíše si musíme zvyknout a přijmout jaké to je. Příběh jakožto veškeré podání je stále minimalistické. Malý Yoda (jeho druh nemá název) je roztomilý a rovněž tajemný a jsem rád za využití loutek. Víc nám toho 2. díl nenabídl. Snad příště přistane na zajímavější planetě se zajímavějším děním. Edit: Naštěstí ano. 75%.

The Mandalorian - Kapitola 1: Mandalorian (2019) (epizoda)

|| TV-14 || Disney/Lucasfilm || Zajímavé. Moc víc k tomu po 1. epizodě říct nejde. Prostředí poutavé, postavy temné stejně jako příběh, hudba se snaží vynikat a celkem jí to jde. Přesto se nemůžu zbavit dojmu, že mám vědět víc a chápat o co jde. Na ploše 30 minut se nám má otevřít nový SW svět a my se do něj ponořit. Zatím plavu na hladině, jelikož nevím, co mě čeká pod ní. Černobyl pojednával o profláknuté události z neprozkoumaného úhlu. Aby bylo jasno, těžko se navazuje vztah na něco, co je tak tajemné. Tohle nebude 20x30 minut, ale jen 8x30 a proto mám pocit, že nás čeká přílišná nedoslovnost. No počkám si na další, ten rozhodne. Edit: Nerozhodl. Třetí už ano. 65%.

Tajný život mazlíčků 2 (2019)

|| PG || Universal/Illuminations || Rozpočet: $80 mil. || USA: $158 257 265 - ČR: 50 247 773 Kč - Celkem: $429 434 163 || Je to mnohem slabší než jednička, mnohem jednodušší a mnohem méně originálnější. To neznaméná, že mi těch 90 minut neuteklo a že jsem se nebavil. Animace opět na úrovni (Pixaru) a ne, není to v dnešní době samozřejmnost. Český dabing je opět skvělý v čele s Dejdarem. Kéž by takhle s citem byly nadabováné i jiné pohádky a filmy. Příběh se nám rozdělil do 3 linií, aby každá z nich obsahovala oblíbenou postavu, ale stejně nakonec byla o několik minut zkrácená. Postavy jsou tedy ve výsledku nevyužité oproti jedničce. Pro dospěláky to bude menší rakovina než Mimoni a prckům je to jedno. 65%.

Yesterday (2019)

|| PG-13 || Universal || Rozpočet: $26 mil. || USA: $73 286 650 - ČR: 9 850 340 Kč - Celkem: $145 886 650 || Pominuli romantickou linku příběhu, pak je Yesterday dost originální. Ve světě zmizí (ne jenom) The Beatles a neúspěšný hudebník zjistí, že může využít jejich hudbu k vlastnímu prospěchu. Zároveň se netlačí na pilu ohledně výčitek svědomí a spíše sledujeme zákulisní tvorbu alba a koncerty dokud nedojde na zhrzenou lásku a my se vracíme do zajetých romantických koleí. Zde ani Boyle ani Curtis nevymysleli nic nového než klišé a já tak nějak tušil jak to celé dopadne 20 minut před koncem, který zachránila nečekaná pointa ohledně kapely či jejího poselství. Humor byl tipicky britský, ale málo Curtisovský. Z tohoto námětu šlo vytřískat mnohem víc, aby se mohl oprostit víc od 100x viděného příběhu. Himesch Patel je ve své roli skvělý a to ho vůbec neznám. Stejně tak i Lily James hraje zakřiklou britskou naivku s roztomilou tváří. Sheeran tu nezavazí ani nevyniká. Tento film by zmizel v propadlišti dějin nebýt originální zápletky. Ani ta však neztačí, aby se ze Včeješka stala klasika Lásky nebezké. To bychom ale chtěli moc. 65%.

John Wick 3 (2019)

|| R || Lionsgate || Rozpočet: $80 mil. || USA: $171 015 687 - ČR: 22 129 113 Kč - Celkem: $323 398 440 || Akce, akce a zase akce. Stahelski a Reeves nám naservírovali to, co jsme chtěli a potlačili to, co není důležité. Nápady tu srší z každé scény (nože, motorky, kůň, psi). Praktické efekty střídá CGI, kterého asi ani nevšimnete. I kdyby ano, povyšuje honičky a bitky na další úrověň blíže k Matrixu za účelem pobavení, (to co by ještě možná šlo, ale těžko by se natočilo) než pro zjednodušení natáčení (Marvel, DC). Příběh hraje zase druhé housle. I tak je dost zajímavý a pochopitelný. Možná škoda opět otevřeného závěru, ale i tak si dám další díl s chutí. Poctivých, krvavých a zábavných bitek není na aktuálním trhu dost. Vlastně už žádné nejsou. 75%.

Spider-Man: Daleko od domova (2019)

|| PG-13 || Disney/Marvel/Sony || Rozpočet: $160 mil. || USA: $390 234 064 - ČR: 65 754 823 Kč - Celkem: $1 131 107 126 || Není to nejlepší Spider-man (tím je Raimiho 2), ani nejlepší letošní marvelovka (Endgame). Je to zkrátka poctivá popkornovka, která šlape stejně jako Homecoming a vzhledem, že se 1/3 příběhu odehrává v Praze (!), je vlastně lepší, než předešlý díl. Akce střídá akci, takže nuda i při delší stopáži nehrozí. Humor je tu tak 3. nejpovedenější z MCU (po Strážcích a Thor 3) a vzhledem k tématice pasuje lépe, než u ukňourané Kapitánky. Pak nastávají klasické neduhy z produkce Marvelu. Tím jsou slabí záporáci v sólovkách a přemíra CGI, která likviduje (chcete-li zakrývá) krásu neokoukaných kulis. SPOILER Ano z Mysteria se stane v půlce záporák, jelikož žádná jiná nová postava se ve filmu nepředstaví. Odpustil bych jim i ten několikrát opakovaný zvrat z Captain Marvel a Ironman 3, kdyby byl Jake fajn záporák. Není. Potenciál skvělého herce byl zase promarněn. Co stále drží Pavouka nad vodou jsou úvodní vysvětlivky z Endgame, emotivní vzpomínka na Tonyho, vztah s MJ a jedna skvělá (asi nejskvělejší) potitulková scéna s J.K. Simonsem z původní trilogie. Tohle jsem opravdu nečekal a pěkně mě to v kině rosekalo. Pak bylo oznámeno, že Spidey končí v MCU, takže jsem mohl na nějaký vývoj odhalení zapomenout. Jen aby pak oznámili, že stejně vznikne trojka s nadějí, že bude Parker bojovat s vyzrazenou identitou. I tak v tomhle díle ukazoval svou tvář až moc kde komu, tak na to doplatil. Jedná se o slušný a dovětek k Endgame, který bude do budoucna fungovat hlavně díky Praze. 70%.

Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw (2019)

|| PG-13 || Universal || Rozpočet: $200 mil. || USA: $172 234 475 - ČR: 27 659 797 Kč - Celkem: $755 834 475 || Je to drahé, velkolepé a hlasité. Co víc? Je to Rychle a Zběsile, ale přesto je to jiné. Místo celé rodiny (to slovo ve filmu stejně zazní) tu máme 2 vedlejší postavy z hlavní série. To by bylo málo. Proto se do party přidala nádherná Vanessa Kirby, záporák Elba a pár dalších (viz níže). Příběh a akční scény neskrývají, že budou ulítlé, a tak prostě jsou. Je jich hodně a nejvíc památná pro mě zůstane honička v Lodýně a chytání vrtulníku na Havai. H&S nám ukázalo, že to jde i bez hl. party, aby stále zůstala ta bláznivost. Je to možná méně o autech, ale to je pitomý argument. Jejich vzájemné popichování je někdy vtipné, někdy méně, někdy zdržuje před akcí. Vzhledem k vývojí série bude mít další díl s takovou něco společného s letem do vesmíru. A já u toho zase budu. Málo která série (zatím 9 dílů!) se může pochlubit spokojenou diváckou základnou a neklesající výdělečností. Snad jen Mission: Impossible, se kterou sdílí podobně šílené kousky, jen s větším využitím CGI. SPOILER Ryan Reynolds s Kevinem Hartem v dobře utajených "cameí" do série pasují jako prdel na hrnec a dokážu si je představit v dalším pokračovaní.70%.

X-Men: Dark Phoenix (2019)

|| PG-13 || 20th Century Fox || Rozpočet: $200 mil. || USA: $65 845 974 - ČR: 9 026 723 Kč - Celkem: $252 442 974 || Není to vůbec tak hrozné jak se říká. Komu se líbila (nebo snesl) Apokalypsa, ten vydrží i u Phoenixe. Ten drží nad vodou hl. herci (McAvoy, Fassbender a Hoult), kteří ví jak hrát. Zimmer opět předvedl, že jeho skvělá hudba umí vytáhnout ze žumpy i sebe horší film. Jakoby sem vůbec nepasovala, ale bude to asi jediný prvek, který si déle zapamatujete. Efekty a akční scény jsou na lepší a přehlednější úrovni, než u Captain Marvel, se kterou Phoenix mnoho sdílí. Dále panují spíše negativa ve formě hereckého dřeva Sophie Turner. Dala by se přežít, kdyby se každou druhou scénu nepokoušela o emoce. Jessica Chastain tu vůbec nemusela jako záporák být a mohli ji radši nahradit CGI monstrem. Tomu filmu (a herečce) už by to neublížilo. Oblíbená scéna s Quicksilverem je tu odfláklá a po zbytek stopáže už se neobjeví. Film vyzdvyhuje a zároveň sráží kratší stopáž a tím pádem zkratkovitost příběhu podobně jako u Posledního vzdrou (2006). Poslední highlight filmu je tak souboj ve vlaku, ve kterém se objeví špetka tvůrčích nápadů oživit děj. Nejedná se o veskrze špatný filmy (jako třeba Batman vs Superman), ale je tu spousta elementů (mladší herci, časová nelogičnost, příběh, záporák), které tuto sérii pod velením studia Fox pohřbily. 65%.

Ad Astra (2019)

|| PG-13 || 20th Century Fox || Rozpočet: $87,5 mil. || USA: $50 188 370 - ČR: 14 385 450 Kč - Celkem: $127 175 922 || Ad Astra nejvíce připomíná artový přístup k myšlence Horizontu událostí, jenž se drží zkrátka v reálných možnostech hledání mimozemské civilizace. Zpracováním zase připomíná Moon s deseti násobným rozpočtem. Myšlenka nevzbuzuje revoluci ani šok, přesto stojí za zamyšlení. 65%.

Kosmonaut z Čech (2024)

|| R || Netflix || Rozpočet: N/A || Takhle se hloubavé filmy netočí. Kosmonaut z Čech se pokouší být mixem Vesmírné odysey, Ad Astry a Moonu, ale selhává na základních věcech, a sice zaujmout diváka alespoň něčím . Pro Čechy zde pochopitelně budou alespoň domácí reálie, jména, poletující sáčky od Bon Pari apod., nic však víc, žádná přidaná hodnota se pro nás nekoná. Sandlerův kosmonaut mohl být klidně Slovák, Polák, Němec, Rus, kdokoliv, když ne Američan, a vyšlo by to úplně nastejno. Herectví mu sice nelze upřít, on na ty vážnější role stále má, ale nenabízí zde nic, co by bylo zapamatovatelné. Celý film se točí kolem konverzačky s imaginárním (?) pavoukem s hlasem Paula Duno a hloubavým polemizováním, proč Sandler opustil svou těhotnou manželku a zdali se k ní může ještě vrátit. 1h 40m nudí každou minutu, režie sice ujde, ale jinak je sterilní (Renck má přitom na kontě famózní režii Černobylu), Richterova hudba není příliš výrazná a příběh nenabídne nic, kvůli čemu by si ho měl divák přehrát. Jak je na tom Kalfařova kniha nevím, ale zde jednoznačně šlo o promarněnou šanci jako pro Netflix, tak Sandlera a vlastně i české diváky. 45%.