K zemi hleď! (2021)

|| R || Netflix || Rozpočet: N/A || Že by nejlepší společenská satira za poslední roky? Rozhodně! McKayovi šlo jako vždy víc o komentář než příběh, přesto jsem si katastrofickou zápletku nemohl vynachválit. Po všech stránkách se jde do extrému, což pochopitelně rozdělí diváky na dva tábory. Jedni budou kritizovat tlačení na pilu v podobě levičáckých politických karikatur, které si se zdejšími občany vytírají zadek a jde jim pouze o vlastní dobro (a tito diváci zřejmě do této katerogie spadají i v reálu) a ti druzí se budou po celou dobu smát anebo jim po zádech poleze mráz. McKay se v politických kruzích pohybuje už dlouho, takže mu toto připodobňování nejrůznějších postav a událostí za posledních 10 let není cizí a nepůsobí uměle, naopak je až děsivě trefné, byť nadnesené. No a pak je tu našlapaný casting v čele s DiCapriem v netradiční úloze vědce/nerda a neméně famózní Lawrence. Co však musí ještě vyzdvyhnout je Streepová v taktéž netradiční úloze drzé Clinton-Trump-Biden presidentky a nechutně slizký Rylance jako Musk-Jobs-Bezos...a všichni ti bohatí zmrdi dohromady. Vlastně i ostatní v menších roličkách dostávají adekvátní prostor a nějakou tu šílenou scénku (vylízaný Hill, sexy hot Blanchett a roztomilý Chalamet). Souhlasím s tím, že to někomu může přijít dost přepálené, ale o to tady jde - je to především satira! McKayovi se daří držet napětí a tempo díky (někdy až moc) zběsilému a paralelnímu střihu, díky tomu ale máme neustále široký přehled. V závěru už na nás rovnou sype pořádnou depku, která je o to silnější, když si uvědomíte, že by to takhle nejspíš dopadlo i v reálu. Ba dokonce mi některé momenty atmosférou připoměly  Greenland, nejlepší katastrofický film za poslední roky. A ani poté nehodlá polevit, když nás obšťastní geniální tečkou v podobě mezititulkové a potitulkové scény. Někdo by od McKaye chtěl radši další Sázku na nejistotu, já chci příště další K zemi hleď! 90%.

Říjnové nebe (1999)

|| PG || Universal || Rozpočet: $25 mil. || USA: $32 570 685 - ČR: N/A - Celkem: $34 698 753 || Po druhém zhlédnutí musím jí s hodnocením okamžitě....nahoru! Říjnové nebe je neskutečně goodfeeling oddechovka se sympatickým castingem v čele s mladým Gyllenhaalem. 50. léta jsou nostalgie sama o sobě, ale ne každý je umí uchpit tak pohádkově. Film svým ztvárněním připomíná Návrat do budoucnosti, E.T., Billy Eliot, Rošťáky nebo české Pány kluky. Doba zkrátka kdysi bývala jednoduchá, v čemž spočívala její krása. Proto dnešní teengae filmy nemají na čem stavět. Scénář je sice tím nejklasičtějším příběhem o cestě za nesplnitelným snem a vypadnutí ze zapadnuté díry, ale pakliže je vybroušený jako diamant, není nač si stěžovat. Jednoduchá zápletka o hošících stavějící raketu v uhelném městečku, kde jsou každému pro smích neuvěřitelně šlape. Pomáhá tomu jak trefný casting, propracované charaktery (každý má moment zazářit), tak i dobový soundtrack, který pohne s každým hráčem Mafie 2. K tomu je tu několik vtipných scén (kolejnice, testy raket) a zároveň dojemných situací (otec-syn, ředitel, učitelka), které musí pohnout s každým divákem. Stopáž tak utíká neskutečně rychle a vy budete mít chuť si to pustit znovu. Přestože se dá konec odhadnout asi od poloviny, nejde se na něj netěšit a hrdinům nedržet palce. Závěr tak dává poctivou dávku emocí (jo, měl jsem na krajíčku) a katarzy, kterou všichni stejně chceme vidět. Inspirace skutečnou událostí beru jako třešničku na dortu a sladký závěr v podobě ukázky opravdových rakeťáků. Joe Johnston zkrátka natočil Říjnové nebe jako by měl za zády Spielberga nebo Zemeckiho. Ve skutečnosti vše zvládl sám. Rok 1999 si připisuje další kultovní zářez. Totéž i Jake, který měl kariéru našlápnutou hned od začátku (a to ho Darko teprve čekal). Jo a už jsem říkal jak je boží ten soundtrack? 95%.

Casino (1995)

|| R || Universall Pictures || Rozpočet: $52 mil. || USA: $42 512 375 - ČR: 1 701 845 Kč - Celkem: $116 112 375 || Scorsese je Bůh mafiánských filmů. Platí to o všech, i o Irčanovi. Většina považuje vrchol Mafiány (nehádám se), ale já jsem zastánce spíš Casina. Jednak pro atraktivnější Vegaské prostředí, kameru a milostnou zápletku Nira se Stone. Ne že by byla bůhvíjaká herečka, ale jejich konflikt mě zkrátka bavil. Tak jako Leo s Margot ve Vlk z Wallstreet. Stone tu navíc podává asi nejlepší výkon kariéry, zatímco Niro a Pesci opakují své role z Mafiánů. A to není vůbec zle. Jak jinak natočit pokračování filmu, který pokračování nepotřebuje? Casino sice atakuje 3h, ale díky vůbec nejlepší Scorsesiho montáži se od začátku šlape na plyn a téměř celou dobu se nebrzdí. Přitom je tu materiálu, že by to vyšlo ještě na další hodinku. V obraze se toho děje hlavně v prvních 30 minutách tolik, že to divák ani nestíhá vstřebávat. Velkou zásluhu na tom má kamera Roberta Richardsona, který umí zrealitovat všechny scorsesiho nájezdy a ještě efektivně snímat neony Las Vegas. Příběhově jde o klasický vzsetup a pád, za nějž může ženská. Tony Montana by mohl vyprávět. Výjimkou je pouze závěr podobný Mafiánům, který se vymyká typickým koncům těchto "hrdinů". Zrovna tady bych očekával opak, ale budiž. Jediný problém mám se zobrazením násilí. S množstvím nemám potíž, ale Scorsese jej snad v každém svém filmu neumí zobrazit věruhodně. Když někoho zastřelí proti zdi, očekávám velký cákanec. Když někoho sejmou na ulici, očekává kaluž krve. To samé mnohokrát odlišně sestříhaný výbuch auta. Zkrátka to působí příliš amatérsky a rekvizitově. O postavy pak nemám takový strach. Výjimkou je legendární scéná se svěrákem a baseballovou pálkou v kukuřičném poli. Pesciho fuckování se naštěstí nikdy neomrzí, takže je rating R plně obhájen. Snad nám Martin naservíruje ještě jednu takovou jízdu. S Vlkem to tenkrát vyšlo a Irčanem málem taky. 100%.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

|| R || Sony || Rozpočet: $92 mil. || USA: $108 638 745 - ČR: 7 591 426 Kč - Celkem: $172 989 651 || Ridley Scott natočil bezpochyb nejlepší válečný film 21. století a jeden z nejlepší a nejintenzivnějších válečných filmů vůbec. Utekla dlouhá doba, kdy jsem jej vyděl poprvé na DVD, a tak jsem si ho střihl po letehc znovu. Věcí, které v Jestřábovi nefungují je pramálo, jestli vůbec nějaké jsou. Režie, střih, hudba, zvuk, kupa známých ksichtů, ze kterých se později staly větší hvězdy než Bana a Harnett, jsou pořád jen vrchol ledovce. Velkým překvapením navzdory premiéře okolo 11. září je minimum amerického patriotismu a uslzených záběrů na rodiny vojáků (je tu sotva jedna). Takový Vojín Ryan jich měl daleko víc, ovšem v jeho případě šlo o jinou formu vyprávění. Ryana mám asi pořád radši, ale Jestřáb mu od teď šlape na paty. Vojáci tu od 10. minuty dostávají tak neskutečný nářez o Somálců, ze kterého se nevzpamatují ani v poslední minutě. Dá se říct, že Scott přepracoval Spielbergovo vylodění v Normandii na plochu 145 minut v moderním kabátu. 145 minut krvavého pekla, které nenudí ani sekundu a bleskově uteče, jako i začalo. Každý herec, každá postava si přijde aspoň na jednu zapamatovatelnou scénu (úplně jsem zapomněl, že tu Bloom vlastně skoro nehraje) a tak je ta záplava ksichtů přehledná a není potřeba znát jména postav. Je legrační, že takový Ewen Bremner z Pearl Harbor byl tehdy ve scéně větší hvězda než Tom Hardy. A tak by se dalo pokračovat. Ať už měl čuch na herce Scott nebo castingový manager, byla to trefa do, ehm, černého. Škoda, že Zimmerova hudba není přes veškeré výbuchy a střely dostatečně slyšet (lepší audio by to vylepšilo), protože jde o skvělý, ikonický soundtrack. Efekty taky příliš nezestárly, páč jich tu ani moc není. Vše poctivé výbušniny a nadčasový vizuál. Vidím to tak, že po ohranném (ale pořád skvělém) Ryanovi si budu nyní dávat častěji Jestřába. A Mogadišu se vyhýbat obloukem. 95%.

Rozhněvaný muž (2021)

|| R || Miramax/MGM || Rozpočet: N/A || USA: $27 446 121 - ČR: Neuvedeno - Celkem: $100 446 121 || Guy Ritchie nepřestává překvapovat ani po 20 letech. Gentlemani a Rozhněvaný muž pak nemůžou být větším důkazem, jak je mu dobře ve svém rybníčku s gangstery, mafiány a členy podsvětí. Čím dál začínám veřit, že vzal melouch jménem Aladin jen, aby si vylepšil reputaci a shrábl peníze na další osobní projekty. Rozhněvaného muže se nebojím zařadit mezi trojku nejlepších ritchieovek, jeden z nejlepších gangsterek a v neposlední řadě kandidáta na film roku. Přitom remakovaný francouzský námět připomínát spíš zapomenutý scénář Luca Bessona z vrcholu kariéry (což je pochvala), který se omylem dostal do rukou šíleného Angličana. Byť zde Ritchie předvádí "minimum" svých režijních dovedností, já měl pocit opaku. Tento levný (nikoliv laciný) biják je jima tak nabitý, že by se před ním měl stydět nejdeden blockbuster. Už jen šikovné zvukové střihy, kdy hrající soundtrack připomíná cvakání zapalovače, aby později v další scéně na cvaknutí opravdu došlo je jeden z efektů, který brzo budou kopírovat 2 filmy ročně. Netvrdím, že je to jeho vynález, ale tento Ritchie-soundcut je neskutečně osvěžující. K tomu vévodí paralelní střih kolem jednoho zpackaného přepadení, hromada zvratů a dynamické vyprávění, které udržují diváka v napětí až do samotného závěru. Výměna Londýna za LA mě jako fanouška GTA velmi potěšila. Statham nemusí herecky nic předvádět, přesto je jeho postava zajímavá a plná tajemství. Byla radost vidět Hartnetta po letech na plátně (připomínal mi mladšího Pitta), polozapomenutého Scotta Eastwooda a cameo Garcii. Vyzdvyhnout musím i hudbu, která ve spojení se soundcuty podtrhuje atmosféru a zabaví tak, že celé minuty nemusí nikdo ani promluvit. Příběhů o pomstě je za poslední roky víc než dost (Wick, 96 hodin, Nikdo) a nejsou vůbec špatné. Všem ale chybí extrémně precizní režie, která se nebojí vytahovat nápady za milion v nízkorozpočtových filmech. Tak jen přemýšlím, jestli chtít to pokračování. Rozhněvaný Statham vynese Ríšovi balík covid necovid, ovšem raději bych, kdyby mu zafinancoval další zaprášený námět. Ale jo, risk je zisk. 90%.

Enderova hra (2013)

|| PG-13 || Lionsgate || Rozpočet: $110 mil. || USA: $61 737 191 - ČR: 3 089 654 Kč - Celkem: $125 537 191 || Tomu říkám pořádné "teenage" sci-fi. Ono to vlastně kromě obsazení vůbec teenage není. Enderova hra oplývá tolika myšlenkami nejen o válce, ža samotná válka je spíš vedlejší dění. Předlohu neznám a nevím, kolik se z ní dostalo do filmu, za mě však musí každý film fungovat i bez předlohy a nového diváka správně zaujmout, což se bez pochyby povedlo. Asa Butterfield patří už od Chlapce v pruhovaném mezi nejnadanější mladé herce a vůbec mě nepřekvapuje, že celé sfi-fi za 100 mega stojí na něm. Svý projevem dokáže utáhnout jak oběť šikany tak badass generála s několika kolečky v hlavě navíc. Jeho odlišné vnímání válečné strategie a neúcti k autoritám mě bavil po celou dobu, obvzlášť vzhledem k skvělému, nečekanému závěru. Ford s Kingsleym a Davis adekvátně sekundují coby manupulátoři ve vedlejších rolí, jenž tahají za nitky víc než by měli pro vyšší dobro (lidstva?). Steinfeld je tu trochu buclatější než si pamatuju, ale opět jde o trefnou volbu castingu, který dává přednost talentu před známou tváří. Enderova hra má taky skvělé efekty od Digital Damain, které si díky společné produkci chtěli udělat v Hollywoodu jméno, což se jim rozhodně povedlo. Na film, který mimozemšťany a cizí planety zobrazuje pouze okrajově, jde o lepší design než třeba v John Carter a podobných marnostech. Škoda, že šlo taky o propadák, který buď trpěl na příliš ambiciózní látku nebo nedostatek hvězd. Příběh to není pro každého, ale kdokoliv na film nadává, protože ho nepochopil je u mě tupý Američan, který by se měl nejprve zamyslet na sebou. Další podobné nejen sci-fi snímky bych bral všemi deseti, škoda, že současná produkce míří úplně jinam a ani jako zábavný výplach většina neslouží správně. Od velkých studií nic takového neočekávám, ale takový Netflix by si to mohl líznout. Jen, jestli to nebude pro jeho běžné diváky velké sousto. 90%.

Kick-Ass (2010)

|| R || Lionsgate || Rozpočet: $30 mil. || USA: $48 071 303 - ČR: 1 858 526 Kč - Celkem: $97 527 535 || Nechápu proč mi to unikalo tak dlouho. Párkrát jsem kousek viděl, ale celé to dodíval až teď. No a je to paráda! Vaughn ke komiksové látce přistupuje příběhovým pojetím jinak než Edgar Wright, ale produkčně více méně stejně. Dělá si legraci z komiksového klišé, cituje a paroduje známé superhrdiny, přesto zvládne odvyprávět originální příběh. Vaughn má řemeslo v malíku a za pár babek vykouzlí skvělou vizuální podívanou, na kterou se nechytají 10x dražší produkce. Všechny střihy, jumpcuty, hudební montáže do filmu pasují a nejsou nikterak marnou snahou o cool efekt. Aaron Johnson je od začátku sympaťák a není divu, že o pár let později dostal opravdovou komiksovou roli, dokonce stejnou jako jeho kámoš Evan Peters. Jenomže pozornost mu totálně krade mrňavá Chloë Moretz, která předvádí akční podívanou na úrovni Johna Wicka. Není divu, že se pokračovaní točí kolem ní, bohužel bez Vaughna to není ono. Kick-Ass mohl být klidně o ní a samotný Nářez vedlejší postavou (protože tomu tak téměř je). Cage si splnil komiksovou roli a jeho Taťulda je opravdu originální mentor. Strong opět hraje záporáka, trochu klišovitého, ale pořád lepší než v Green Lantern a Shazam. Takových to povedených originálních pseudo-parodií na komiksový žánr není v této době dost a Vaughn s Wrightem by měli spojit síly a natočit další. Klidně za 30 babek pro Netflix. Tito chlapci si vystačí s málem, ale zato s velkým srdíčkem. 90%.

WandaVision - Zcela nový halloweenský strašidelný díl! (2021) (epizoda)

|| TV-PG || Disney+/Marvel Studios || Wandě se opět rozpadá svět a Vision si toho je vědom. Pietrova účast je stále nevysvětlená a pořád je na co se těšit. Šestá epizoda definitivně opouští sitkomový žánr a díky skvělému závěru je předzvěstí velké akční scény po následující 3 díly. Teda alespoň doufám. Na zpomalování už není čas. Jsem rád, že WandaVision nedělá stejné chyby jako Mandalorian. 90%.

WandaVision - Ve speciálním dílu... (2021) (epizoda)

|| TV-PG || Disney+/Marvel Studios || Seriál začíná směřovat tam, kam chce směřovat. Po hromadě otázek dostáváme i nějaké odpovědy a další kupu otázek. Svět, který stvořila Wanda se začíná rozpadat hlavně jejím zapříčiněním a ztrátou kontroli. Líbí se mi, že tentokrát není předem prozrazený záporák a i když existuje několik teorií, může jím být kdokoliv. To z WandyVision dělá unikátní podívanou stupňující se s dalšími díly. Na pomalý úvod nemá už moc cenu nadávat - záměrně nás vodil za nos. No a závěrečné cameo páté epizody potvrzuje, co všichni víme, jen jsme to něčekali zrovna v tomto seriálu. Líbí se mi jak Marvel dokáže navzdory šťouravým fanouškům vyzrazující zápletku z prvního traileru poskládat funkční děj se spoustou překvápek, které do sebe zapadají a hlouběji rozšiřují celý vesmír. 90%.

Neúplatní (1987)

|| R || Paramount || Rozpočet: $25 mil. || USA: $76 270 454 - ČR: Neuvedeno - Celkem: $106 240 936 || Nechápu, jak mi tenhle klenot mohl tak dlouho unikat. Přitom je to čistokrevný zástupce mého oblíbeného žánru - špinavé gangsterky ze 30. let. De Palma má řemeslo v malíku a servíruje poctivou dobovou atmosféru s (tehdejší) moderní režií doprovázenou Morriconeho hudbou. S tou mám mírné problémy v podstatě v každém filmu, ke kterému složil hudbu, jelikož jakoby vždy pocházela z úplně jiného filmu. Možná až příliš vyniká, nicméně je fantastická a do filmu se zpětně vlastně hodí. Hvězdné obsazení tu naprosto dominuje a herci si navzájem kradou prostor. Nevím, koho vyzdvyhnout víc. Conneryho? Costnera? De Nira? Garciu? Všichni jsou obsazení na správném místě a navzájem se doplňují. Trochu škodolibým pozitivem tu jsou nečekaná úmrtí hl. postav, se kterými si film, díky skutečné předloze, nebere servítky. Ovšem nebýt toho, Neúplatní by byli celkem tuctovým soudním dramatem bez katarze, jelikož je samotné historické dopadení Al Capona dost směšné. Holt takhle to bylo. Tedy většina z toho. Scény, které si film upravil po svém (přestřelka na nádraží, shození gangstera ze střechy) jsou třešničky na dortu. Díky tomu má film mnoho napínavých scén, ať už znáte historii nebo ne. 90%.