Ledová archa (2013)

|| R || Weinstein Company || Rozpočet: $40 mil. || USA: $4 563 650 - ČR: Neuvedeno - Celkem: $86 758 912 || "Barrandovský vlak, který nemůže zastavit, protože by všichni zmrzli" - Tak nějak se dá stručně popsat Ledová archa aka jihokorejský Snowpiercer s hollywoodským obsazením natáčeným v Praze, kdy se celá stopáž odehrává ve vlaku, což snadno mohlo sklouznout do céčkových vod. Jenomže sezklouzlo. S jednoduchou "madmaxovskou" vysvětlovačkou, že je svět v prdeli a přežila jen hrstka lidí ukrytá v nezastavitelném totalitním vlaku, se hned po 10 minutách vrháme do akce. Co taky 2h dělat v uzavřeném prostoru jiného než povstání? Budoucí oscarový Bong Joon-Ho pochopil obsah předlohy a tak, jak ji prý kdysi rychle přečetl v obchodě u regálu, ji rychle i vypráví. Díky jednoduchému hernímu prvku, kdy každý vagón představuje další level, uhání film stejně jako zběsilý vlak kupředu a jen občas zpomalí, aby prohloubil motivy a myšlenky. Tehdy si přichází na své jak Evans, jehož charisma přecejen utáhne i béčkový film, tak i přepálená Tilda Swinton, Jon Hurt a na závěr samotný Ed Harris. Ve své podstatě je Ledová archa dalším z post-apo anti-utopickým čímsi, která si ovšem uvědomuje svou příběhovou jednoduchost a potenciál pro bitky v uzavřeném prostoru jako Old Boy. Přesto na závěr nahodí několik mocných myšlenek o světě za dveřmi, alegorii na zdánlivě nesmrtelný motor vlaku a udržování rovnováhy v uzavřeném ekosystému, jenž dávají připomenout na to nejlepší z Matrixu včetně pár bláznivých scén (cokoliv s Tildou Swinton) a mrazivých momentů (zmražení ruky, Evansovo tajemství). Režie i kamera si šikovně pohrály se stísněným prostorem, zatímco Beltrami doručil slušnou hudbu, která dává zapomenout, že koukáme na nehollywoodský film (je to vlastně fuk). Stejně tak i efekty, které jsou logicky v rámci rozpočtu omezené. Navíc, co byste chtěli v zamrzlém světě vidět? SPOILER Výhrady mám jen ke konci, který se zřejmě záměrně nepřiklání ani k happy endu ani k "záporák měl pravdu", přestože je jasné, že se v takovémto světě nedá dlouho přežít a pokud ano, tak půjde jen o přežívání někde v jeskyni, nikoliv život. Zároveň je naznačeno, že nikdo jiný z vlaku nepřežil a pokud někde na zemi nežijí další lidé, rozhodnutím zastavitl vlak osoudili celou civilizaci k zániku. Pokud je však myšlenkou, že lidstvo raději zemře na svobodě než v zajetí, pak toto rozhodnutí respektuju. 85%.

The Mandalorian - Kapitola 16: Záchrana (2020) (epizoda)

|| TV-14 || Disney/Lucasfilm || Jednoznačně dosavadní nejlepší díl seriálu vůbec. Epizoda Rescue přináší zpět to nejlepší ze Star Wars, což jsme málem všichni po tragickém Vzestupu Skywallkera zapomněli. Sláva Favreau a Reedovi, kteří se probudili a začali se seriálem něco dělat. Spojují načrtnuté příběhové linky, Mandoš dokončuje svůj úkol a konečně dojde na konfrontaci se záporákem, který předchozím epizodám zoufale chyběl. Sice mohl být souboj s Temným mečem epičtější, stejně tak jako s Dark Troopers (kteří se pohybují tak pomalu, že jsou pro smích), ale i tak je to fajn akční podívaná. Nejvíc otázek směřuje k závěru - SPOILER - Přítomnost Luka byla poměrně jasná (který jiný slavný Jedi byl tehdy naživu?), a tak jsem jen čekal, kdo se oběví pod kapucí. Trochu smutné, že ani po 4 letech od Rogue One neumí ILM omlazování, aby herci nevypadali jako z plastu. Lukovu přítomnost beru jen jako povinné pomrknutí pro fandy a dojemné loučení s Baby Grogu pod fantastickou Goranssonovou hudbou. Až jsem se cítil, jakobych sledoval celovečerák. No a potitulková scéna s Boba Fetem je spíš jen povinný teaser pro další minisérii než důležité odhalení. 90%.

Greenland: Poslední úkryt (2020)

|| PG-13 || Amazon Prime/STX Films || Rozpočet: N/A || USA: N/A - ČR: N/A - Celkem: $47 800 000 || Na světě není příliš mnoho katastrofických filmů, které mají koule. Buď jsou to ryzí blockbustery nebo komornější vyprávění s hořkým koncem, ale málo destrukce. Právě sem patří Greenland, ačkoliv ani o efekty nebudete ochuzeni. Zaměření na průměrnou americkou rodinku nebrete jako klišé, ale jako povinný příběhový element pro stotožnění diváka s postavami. Tentokrát přináší opravdu silné momenty, ze kterých vám bude mrazit v zádech. Aneb co se muže podělat, se podělá. Po pár poklidných minutách je celý svět uvržen do chaosu o přežití odhalující to nejlepší a nejhorší v nás lidech. Momentů, kdy si cizinci vzájemně pomáhají nebo naopak ubližují je možná moc, zato každý z nich je opravdu emotivní, napínavý a neočekávaný (tedy spíš v rámci žánru) a nebude vás nudit. Butler, Baccarin i jejich syn hrají své postavy adekvátně. Nikdo z nich není hrdina (vědec, voják), zároveň však můžou být hrdiny v maličkostech jako je vzájemná pomoc. Díky tomu odpadají zbytečné "vědecké" vysvětlovačky, co kam spadne a co to se Zemí udělá. Efekty jsou možná jako z roku 2010 a rozhodně jich tu není jako v Emmerichových filmech (2012, Den Nezávislosti). Naopak je to výhoda, protože už první neplánovaný dopad úlomku komety vás zneklidní a v celém duchu jede zbytek filmu. Dalo by se poukazovat na klišé "proč vše padá jen v USA, proč je to v blízkosti hl. hrdinů" atd, ale přiznejme si, že tohle stejně chceme vidět a přesně o tom je i posledních 20 minut, kdy film přepíná do režimu 2012 a najednou se odehrává až velká shoda náhod. Jenomže to vede ke geniálnímu, napínavému závěru, kdy až do poslední minuty nevíme, jak to se Zemí dopadne. Závěrečná scéna je možná zbytečná, ale opět to, co chci stejně vidět. Pro fanoušky katastrofického žánru a rozpadu civilizace jde o nejlepší počin posledních 10 let a je škoda, že do něj nenarvali víc penez a nedočkal se uvedení v kinech. To bohužel znamená, že podobných filmů bude vznikat stále méně a budou nadále válcované Dnem Nezávislosti, San Andreas, Godzillou atd. O to víc si Greenlandu vážit a chválit jej za (většinou) originální přístup k látce. 90%.

The Mandalorian - Kapitola 15: Přesvědčení (2020) (epizoda)

|| TV-14 || Disney+ || Konečně se do Mandaloriana vkradlo nějaké napětí. Můžu říct, že velmi intenzivní napětí. Celá epizoda je opět jedna velká akční scéna, tentokrát však lépe natočená než v úvodních dílech. Chválím spolupráci mezi postavami, které mezi sebou koněčně budují vzájemný vztah než jen "pomůžuti a už tě nikdy neuvidím". Sice by to chtělo na předposlední epizodu větší tah na branku, stále mám totiž pocit, že jsme teprve za druhou půlkou, no alespoň se nezpomaluje. Bohužel se obávám, že závěrečný díl skončí téměř stejně jako v první sérii a budeme muset zase čekat na třetí. Záporák, kterého už známe, má stále málo prostoru a až moc s ním šetří. Každopádně Rick Famuyiwa se zařadil mezi čtveřici nejlepších režisérů seriálu. 90%.

Dámský gambit (2020) (seriál)

|| TV-MA || Netflix || Rozpočet: N/A || "Dáma na E6. Šach mat!" Ne nadarmo se říká, že šachy odhalují skutečného člověka. Zde to platí dvojnásob. Smyšlený příběh mladé Beth Harmon, kterou pohltila desková hra víc než je zdrávo v žádné z epizod nepolevuje, naopak se nabalují další a další souvislosti ovlivňující jak ji, tak její hru. Ve zkratce je to typické "sportovní" drama o outsiderovi, ze kterého se stane miláček národa. Jen by si nikdo nevsadil, že nafilmovat šachy může být ohromná jízda a ve finále dokonce příšerný nervák, jenž je napínavější než všechny současné blockbustery dohromady. Co na tom, že je každá hra bleskový šach. O to víc vyniká její výjímečnost a nemusí se tolik stříhat. Ano, i u mě to okamžitě zvedlo zájem o tuto hru, byť preferuji spíš ty kouzelnické z Harryho Pottera. Jenomže jen o nich to není. Beth má problém se svou identitou a závislostí vyhrávat. Jde tak o paralelu mezi profi sportovci, kteří se uchýlí k dopingu, aby mohli porazit úplně všechny. A co pak? Do toho řeší adoptivní matku, milostný život a povinnou politiku mezi USA a SSSR. Neuvěřitelné, kolik věcí se na to dá nabalit. Francova režie si to podává na jedničku a zabaluje vizuál do podmanivých padesátek se skvělou hudbou. Být tohle film, Anya Taylor-Joy má jistého Oscara (Emmy je samozřejmost). Její proměna v umíněnou holku, která se bojí prohrávat, přitom prohrává sama se sebou je neskutečná. Každý její taneček nebo pohled do očí každého hned uhrane. Pozadu nejsou ani Thomas Brodie, a především Harry Melling (Dudley z Pottera), na kterého si musím dát bacha, ještě o něm uslyšíme. Netflix se vytasil se svým "Černobylem", který s každou další epizodou překonává sám sebe (nejslabší je povinný úvodní hodinový flashback) a vyvrcholí fantastickým finále v Moskvě, kde se všechny příběhové linky krásně propojí a důstojně ukončí. Na rozdíl od Disneyho Mandaloriana je Dámský gambit promyšlené dílo od začátku do konce a šach mat letošní seriálové nabídky. Jen doufám, že neoznámí druhou sérii. "Zahrajeme si?" 100%.

The Mandalorian - Kapitola 14: Tragédie (2020) (epizoda)

|| TV-14 || Disney+ || Rodriguez byl od začátku vhodná posila do utahané minisérie a doufám, že tvůrce napadlo dát mu další epizody pro třetí sérii. Ví totiž jak má podat akci, napětí a postavy. Stále je to jenom kus z příběhu odehrávající se na jedné planetě, ale tentokrát se to dá nazvat jako dlouhá akční scéna s nečekaným koncem. No dobře ne úplně nečekaným, ale takový ten "chci vidět další epizodu". Což je věc, která 4 prvním epizodám zoufale chyběla a jejich absence by příběhu jen prospěla. Jen tak dál. 90%.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

|| PG-13 || Warner Bros. || Rozpočet: $250 mil. || USA: $381 409 310 - ČR: 93 988 538 Kč - Celkem: $1 342 223 053 || Závěrečný díl chce okamžitě skákat do velkolepé akce po vzoru Pána prstenů, bohužel však musí napravovat vlastní chyby z HP7, kdy jsme se nedozvěděli všechno. HP8 se pokouší spojit subquesty ničení viteálů s velkolepou akcí a k tomu odhalení posledních tajemství. Jenomže samotný souboj o Bradavice je poměrně zoufale natočený, kamera je příliš statická, až to působí jako televizní pilot za 250 mil. Ničení viteálů je zkrácené na minimum a repetitivní. A flashbackové vysvětlovačky zase brzdí tu akci. Desplatova hudba zase správně negraduje a je jen velká škoda, že se tenkrát nevrátil Williams a Cuarón na režii, kteří projevili zájem. Tvůrčího talentu je tu totiž na půl plynu. Nerozumím ani zkrácené stopáži na 2h, což z toho dělá nejkratší díl série! Každý divák by snesl aspoň 20 minut navíc. Odnáší to především vedlejší postavy, které mají sekundové záběry a pár nedůležitých replik a umírají off screen (Lupin, Fred). Ačkoliv oceňuji odvahu J.K. zabíjet oblíbené hrdiny. Vztahu Rona s Hermionou stále nevěřím, Harry jako by ignoroval Ginny a nemluvě o Nevillovi s Lenkou. Na druhou stranu vše to vyvažují silné, nečekané momenty jako je Harryho návrat do Bradavic, Snape vs McGonagallová, smíření s Malfoyovými a samozřejmě Harry vs Voldemort v temném lese a Snapův flashback. Právě jeho smrt je nakonec možná i emotivnější než ta Brumbálova a zasloužila by si 2x delší stopáž. Taktéž i Brumbálova scéna je sice mírně klišé, ale zato velmi funkční a uspokojivé rozloučení společného přátelství s Harrym. Samotný Voldemort nakonec zemře spíš pro svou tvrdohlavost a nevědomost než rukou Harryho Pottera, což je trochu neuspokojivé po 8letém čekání. Sága logicky zakončuje dobrodružství jedné party tam, kde vše začalo, čemuž nemůžu nic upírat. Po letech nepřestává odhalovat nové a nové souvislosti. Byť má spoustu nedostatků a kolísavou kvalitu oproti jiným značkám, nedám na ni dopustit a rád si ji postím znovu. Když ji miluješ, není co řešit. 90%.

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

|| PG-13 || Warner Bros. || Rozpočet: $150 mil. || USA: $292 353 413 - ČR: 68 909 214 Kč - Celkem: $942 171 467 || Pátý díl je trošku úkaz v celé sérii. Není totiž ani tolik temný jako předchozí a následující, ani pohádkový jako první dva. Jde o „teenagerský heist movie“ o získávání neznámé věci, budování armády a sabotáž Umbridgeová. Fénixův řád má slušnou dynamiku díky tomu, že se z knížky vytahuje jen to nejdůležitější a nejvhodnější pro film (žádný famfrpál). Umbridgeová excelentně nahrazuje Pána Zla popíráním jeho samotného společně s ministerstvem kouzel, které se chová jako ve skutečnosti skrývající pravdu pro vlastní blaho. Scéna teoretické výuky černé magie je docela síla, protože přesně takto by to bylo i v reálu. Takhle nějak bych si představoval záporáky pro první 3 díly, ve kterých je Voldemort více méně zbytečný. Nicméně zde na pozadí dává dohromady i on svoji armádu a mohl být zastaven mnohem dřív nebýt zabedněnosti ministrů. Proto Harry, i bez pomoci učitelů, bere zodpovědnost do svých rukou, kdy má za úkol přesvědčovat stejně zabedněné přátele, vypořádat se s těžkým traumatem (Cedrik) a prožít si krátký povinný románek (Cho). Z HP3 se nám vrací oblíbené postavy jak ve Fénixově řádu, tak i v Bradavicích až je obdivuhodné, jak se povedlo narvat tolik postav do jednoho dílu, načež vše vyvrcholí pomalu nejlepší akční scénou série v Oddělení záhad. Škoda velmi zkráceného prostoru. Být to čistě film, byla by 2x delší. I tak se skáče z akce do ještě větší akce končící epickým soubojem Voldemorta s Brumbálem. Yates si tu s látkou poradil dobře a buď měl štěstí na knížku nebo později ztrácel um. Tak či tak sedmičku a osmičku neměl točit on. Naopak Hooper po hudební stránce předehnal Williamse z HP1 a 2 minimálně motivem Umbridgeové a smrtí Siriuse. 100%.

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

|| PG || Warner Bros. || Rozpočet: $130 mil. || USA: $249 975 996 - ČR: 62 017 700 Kč - Celkem: $796 220 796 || Bez pochyby nejlepší díl série a není to zásluho pouze temnějšího pojetí a odklonu od pohádek. Dobře, že si Cuarón prosadil výrazné změny ve vizuálu, kulis, kameře a stylu vyprávění. Trojka je našlapaná od úvodní scény (se ruční kamerou) přes jednu legendárnější scénu za druhou, po originálně ztvárněné závěrečné titulky. Od HP2 se zkrátila stopáž o 20 minut a nemám pocit, že by tomu něco chybělo. Rychlé přechody ze scény na scénu dodávají příběhu zběsilou dynamiku a vizuální poutavost skrze zvukové střihy (křik přecházející na troubení vlaku) po plynulé přechody a dlouhé jízdy (průlet hodinovou věží, zrcadlem). Famfrpál se zkrátí jen na to nejnutnější, a nesledujeme celý zápas. Každý díl totiž zbytečně natahuje. Od prvního zhlédnutí pochybuju, zdali je HP3 pro 12leté děti. Scéna ve vlaku, Chroptící chýše, Temný les jsou jako vystřižené z hororu včetně práce s napětím (zamrzání jezera), lekačky (Ron zatáhnutý vlkem do chýše) a postavy (mozkomor ve vlaku je síla) a scéna Expecto Patronum vyvolává mrzení v zádech. Harry dospěl a přiblížil se k temné stránce kouzelnického světa a jeho spojení s Voldemortem. Jeho fyzická absence je v tomto díle zvláštní, ale funkční. Mýty o Siriusi Blackovi nás i Harryho drží dostatečně v nevědomosti, aby se v půlce role obrátila a stále nebyl všemu konec. Cestování v čase je neuvěřitelně zábavné, a tak akorát šetrné, aby nevznikaly logické nesrovnalosti. Rád zpětně odhaluji detaily. Oldman i Thewlis jsou správné volby a Gambon pro mě bude navždy ten Brumbál. Bradavice se proměnily na středoškolskou kolej, kde studenti nejsou jen malí usmrkanci, ale děcka, se kterýma mlátí puberta. Williams zde složil nejlepší soundtrack série odkazující na Skotskou kulturu, díky které má třetí díl neskutečnou halloweenskou a vánoční atmosféru, kterou si chci připomínat dokola. Trojka je nejen nejlepší díl, ale i jedna z nejlepších fantasy „pohádek“ vůbec! 100%.

Interstate 60 (2002)

|| R || Fireworks Picture || Rozpočet: $7 mil. || USA: N/A - ČR: Neuvedeno - Celkem: $8 449 || O existenci toho filmu jsem neměl ani tušení. Přitom jde o zábavnou teenagerskou jízdu s hodně honosnou myšlenkou, která by se nemusela ztratit po boku Donnie Darko a Osudový dotek. Od začátku nabízí Dálnice 60 originální nadhled na povrchní lidská přání, která se sebou nesou velmi kruté následky. Pokud se něco má stát, tak se to stane. James Marsden už tehdy v pohodě utáhne celý film se svým charismatem, kterému pomáhají nahodilá camea známých herců, jenž zaujmou i na malé ploše. Závěrečná myšlenka má dost co do sebe a láká na opětovné zhlédnutí. Takové to teenagerské filmy by se měli točit častěji (na Netflix by se hodily) místo těch oplzlých sraček. Proto je každá taková existence vzácností. 85%