Tenkrát v Hollywoodu (2019)

|| R || Sony || Rozpočet: $90 mil. || USA: $140 422 518 - ČR: 67 942 988 Kč - Celkem: $368 940 070 || Spousta lidí bude tvrdit, že čekalo od Tarantita mnohem víc. Co to znamená? Znamená to, že nám naservíroval tolik kultovních pecek, které se těžko dají překonat a když občas zaklopýtne (Deadproof, Jackie Brown) nedá se pořád mluvit o špatných filmech. Vždy si umí pohlídat technickou stránku. Zde se znovu dokazuje svůj cit pro detail, zvukové efekty, kameru, násilí a zábavné dialogy s pointou. Sám několikrát tvrdil, že to bude jeho nejosobnější počin. Proto je tu tolik odkazů na dobové seriály, herce, reklamy, hudbu apod., které běžný (český) divák nepochopí. Mě to ani zdaleka neubíralo na zážitku, jelikož soundtrack znovu jede na plné pecky, herci ve svých cameí ze sebe vydávají vše (Kurt Russel a Zoe Bell jsou top) a kamera ždíme dobové kulisy na 120%. Příběh je znovu tvořen paralelně. Každý hrdina prožívá svůj příběh, takže se většina linek spojí až k závěru. Pitt skvěle sekunduje (možná i přehrává) Leovi a Margot slouží jako nevinný andílek v šíleném světě. Zbytek jsou malé role. Pro někoho bude spousta scén zbytečná, dlouhá a bez pointy, ale já si užíval i scénu krmení Pittova pittbula a dlouhou noční projížďku LA natočenou s neuvěřitelným citem. Citem, který v poslední době ve filmech chybí. QT nám naservíroval ódu na Hollywood 60.let a líp to udělat nešlo. SPOILER. Podobně jako roztřílení Hitlera na hadry v Parchantech tu rozmlácení hlavy, upálení a roztrhání Mansonova gangu (v explicitní, ale neuvěřitelně zábavné scéně) funguje jako satisfakce a náprava tragické skutečné události. Lidi v kině ji pochopili a nedělali si hlavu se skutečnou událostí. Pravda, bez ní bych dával o hvězdu míň. Kdyby to byl jeho poslední film, odešel by i tak s grácií. To spousta filmařů říct nemůže. 85%.

MovieZone Live Speciál (2018) (pořad)

Kvalitní pořad o zajímavých novinkách a postřezích. Zapracoval bych víc na pravidelnosti a zvukové kvalitě, jinak paráda. Skvělá parta, skvělé názory.

Bod obnovy (2023)

|| 12+ || Bioscop || Rozpočet: 45 mil. Kč || ČR: 19 611 429 Kč - Návštěvnost: 115 388 || Dlouho jsem se rozmýšlel zdali hodnotit Bod obnovy jako kterýkoliv jiný film, nebo s přihlédnutím na domácí stopu. Nakonec i v hodnocení podpořím originální a odvážné české tvůrce, kterým se pomálu dostává takovým příležitostem. Bod obnovy bude ještě dlouho na české podmínky působit jako zjevení z budoucnosti. Vizuální stránka filmu a celkový koncept si vypůjčuje ze zahraničních předloh (zejména Blade Runne) jen to nejlepší, kdy Hloz se sice krátkými, ale působivými pohledy na futuristickou Prahu (či Varšavu?) dokáže diváka i s minimálním rozpočtem strhnout. Naneštěstí je to přibližně vše, čím dokáže Bod obnovy skutečně vyrazit dech domácím divákům zvyklým na romantické komedie s Langmajerem. Následný příběh a scénář je totiž veskrze rutinní, neoriginální a často šustí papírem. Mimo to od konceptu obnovování lidí z digitálních záloh často uteče k romanticko-dramatické lince podobně jako Minority Report (další zjevná předloha). To, že bude snímek komorní, protože rozpočet, bylo jasné každému. Promarněnou příležitost ale spatřuji v chladných, až nudných konverzačkách v rádoby futuristickém prostředí, které nakonec připomíná jen výrazně futurističtější dnešní byty. Propašovat nějaký chytrý scénáristický zvrat, kamerový trik a působivější hudbu by přece nestálo víc, než "opulentní" digitální efekty. Andrea Myholová je sice pěkný herecký objev, ale kromě Matěje Hádka v se v celém filmu všechny postavy chovají stejně chladně a zaměnitelně. Jakmile vás přestane bavit nudný scénář a nevýrazné herecké projevy, není na filmu už moc co obdivovat. I přesto všechno raději jeden takovýto český film ročně než 10 filmů s Langmajerem a Prachařem. Tohle aspoň nebyly úplně vyhozené prachy. 70%.

Ferrari (2023)

|| R || Neon || Rozpočet: $110 mil. || USA: $18 419 655 - ČR: 9 679 071 Kč - Celkem: $37 550 448 || Stejně jako si Scorsese točí ve svém úctyhodném věku, co se mu zamane, Mann to má podobně. Ferrari toužil natočit celé desetiletí a konečně si svůj sen splnil, přičemž se může jednat i o jeho poslední celovečerní kino film. Bohužel nejen já jsem z propagace čekal něco na styl Le Mans '66 (Ford vs Ferrari) a Rivalové. Ač zde název "Ferrari" evokuje slavnou značku, skrývá se pod ní - Enzo Ferrari. Tedy ten člověk, nikoliv to auto. Příběh proto lavíruje mezi biografií, automobilovým pozadím a závoděním. Z Enzového života však nejvíce sledujeme jeho typicky italské manželství se ženou, jenž má ve firmě značný podíl, což může ovlivnit zdali firma zkrachuje, nebo ne. Dalším rozhodujícím faktorem je závod Mille Miglia (italský Le Mans), na němž Ferrarimu umírá jeden řidič za druhým. Adam Driver (s příhodným jménem) navzdory věkovému rozdílu s předlohou roli ztvárnil výborně, přičemž měl s italštinou očividné zkušenosti v Klanu Gucci. Bohužel ve všech scénách má jen jednu polohu coby "Comandattore" (Velitel), a nedočkáme se příliš intimnějších scén s výjimkou jeho skrytého syna. Cruz naopak hraje perfektní italskou semetriku, která si nenechá nic líbit, svého manžela ovšem stále respektuje. Největší stopu na snímku pochopitelně zanechá závodní koncovka ne náhodou připomínající Le Mans '66, avšak s velmi brutálním (a velmi digitálním) dozvukem, který by málokdo očekával. Mann sice dávno není tím, čím býval (technicky a vypravěčsky zručný režisér), technickou stránku si ale stále umí pohlídat, čímž mu Ferrari v jeho knihovně nedělá žádnou ostudu. Naopak možnou pěknou tečku za úspěšnou kariérou. 75%.

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

|| R || Apple TV+/Paramount || Rozpočet: $200 mil. || USA: $65 613 788 - ČR: 13 286 970 Kč - Celkem: $151 813 788 || Márty si ve svých 85 letech točí, co se mu zachce. Tak ho nechme! Málokdo totiž dnes točí takové snímky. Přese všechno však Zabijáci nejsou jeho největší peckou, nejspíš ani ne top 10. V první řadě se extrémně přepálenou stopáž nepodařilo v ničem obhájit. Sice se pocitově nijak nevleče a příběh pořád někam směřuje a vyvíjí se, ubrat na hodině a nikdo by si toho nevšiml. Téma s kradením majetku a půdy indiánům tím, že se provdají za bělochy je velmi zajímavé a nosné. Jedním z nich je právě DiCaprio v netradiční roli podržtažky, který o ničem nerozhoduje a nechává si spoustu věcí líbit. Role mu však sedla a nějakou čestnou nominaci by si za ni zasloužil. Naopak DeNiro odvádí standartní výkon, což neznamená nic špatného, ale ani převratného. Na jeho postavě smrdí něco od začátku, nikdy ale není vykreslen jako ryzí hajzl. Vlastně nikdo ve filmu takto nedopadne. Veškerým zlým aktům jakoby se Scorsese vyhýbal a pouze ukáže vraždy a "nehody" v krátkých, byť působivých, montážích. Zabijáci jsou mnohem komornější než by se dle rozpočtu zdáli. A to je škoda. Očekával jsem mix retro kriminálky s indiány a Až na krev s ropným dědictvím. Scorsese se tímto spíše omlouvá za minulé skutky bělochů páchaných na původních obyvatelích. Jeho Zabijáky tak nejspíš už nikdy neuvidím, což ale neznamená, že se mi nelíbili a že jde o špatný kousek. Je to přesně naopak. 80%.

Napoleon (2023)

|| R || Apple TV+ / Sony || Rozpočet: $200 mil. || USA: $59 995 761 - ČR: 25 413 436 Kč - Celkem: $201 095 761 || Ten Ridley si nedá pokoj. V 85 letech stále točit obrovské historické velkofilmy, a to pořád na velmi solidní úrovni nedokáže v Hollywoodu snad nikdo jiný. Zároveň si však plní svůj pomyslný list "To do before I die", takže si točí hlavně to, co on sám chce (jako Scorsese, Cameron) a jak dlouhé chce, když mu někdo dá peníze. Kontroverzní dobrovolné rozhodnutí Scotta poslat do kin téměř polovičního Napoleona oproti plnohodnotné 4h verzi, které se dočkáme až na Apple+ mu jen tak někdo neodpáře. Jeho rozhodnutí chápu, Napoleonův život prostě nejde narvat do 2h, ale zároveň pachuť, kterou vyvolal u diváků kinoverze, se jen tak nepodaří spláchnout. Tenkrát s Královstvím nebeským to bylo jiné. Když jsem tak odcházel z kina s tím, že se mi film líbil, ale něco mi v něm pořád chybělo a nebylo to úplně ono, vím, kvůli čemu to bylo. Režisérská verze se bude muset sakra snažit, aby byla tou historickou Napoleonskou peckou, která se zapíše do dějin kinematografie jako třeba Gladiátor. Zatím o tom celkem pochybuju. To nemění nic na tom, že Phoenix svou roli odehrál naprosto bezvadně a uvěřitelně, zatímco Kirby, byť je její Josefína hl. tématem příběhu, hraje druhé housle, přičemž kinoverze její pasáže (nejspíš) ještě zkracuje. Napoleon Ridleyho Scotta tak balancuje mezi válečným velkofilmem (Slavkov naprosto úchvatný, Waterloo taky) a intimní zpovědí geniálního válečného mozku s jeho podivuhodným vztahem se ženou, o které se toho historicky málo ví (aspoň já). A vzhledem k úvodní obrazovce šlo Ridleymu především o to druhé. Ale něco takového by se těžko prodávalo v kinech. Může se tak stát (a nebylo by to u něj poprvé), že budou existovat dvě naprosto odlišné verze: jedna pro kina a TV, druhá pro fajnšmekry a opravdové fanoušky. Uvidíme. Režisérské verzi každopádně chci dát šanci a věřím, že mé hodnocení zvedne o nějakých pár procent. Ridley na to má. 70%.

Vocasy na tripu (2023)

|| R || Universal || Rozpočet: N/A || USA: $23 988 885 - ČR: 14 619 724 Kč - Celkem: $35 445 537 || Novodobá čoklí klasika? Proč ne. V první řadě chci pochválit tvůrce za využití živých psů, a nikoliv je nahrazovat 100 % CGI kopiemi jako to dělá třeba Disney. Divák, který má psy rád, si k nim okamžitě vybuduje nějaký vztah a sympatii a nemusí neustále řešit "Vypadá jako živý, ale není živý", čímž ho nic nevytrhává ze sledování. Samozřejmě na efekty také došlo, ale hezky po staru se většinou animovala pouze jejich pusa, z níž padají pěkně ostrá slova. Jo a psi mají peniny a řitní otvory. To jsou také věci, které se dnes ve filmech nevidí (Lví král, Volání divočiny). Řešit samotný příběh je vlastně zbytečné. Vocasy na tripu jsou psími Prcičkami se vším všudy (i s tím poprcáváním). Je to především road movie s partou střelených čoklů, kteří putují za pomstou. Hlášky padají na úrodnou půdu a ani český dabing jim nedělá medvědí službu jako jindy, naopak místo neustálé variace "fuck" se dočkáme důmyslných slovních vylomenin. Avšak přišlo mi, že se dabing (nebo i originál) pokouší být sprostý za každou cenu, aniž by to bylo nutné, a tak rovnou půlku scénáře vyplňují pouze sprostá slova. Trochu škoda. Pořád je to ale sranda a running joky jako "jak se vyrábí čokoláda" a "prosrat se ke svobodě" možná budou jednou kultovní. Jen mě ze zábavy vytrhávala postava Douga, bývalého páníčka Reggie, který mi nepřišel jako absolutní odpůrce psů. Spíš člověk, který si prošel těžkým životem a není schopen cítit lásku ke zvířeti. Co mu psi provedou mi přišlo možná až příliš brutální. Nicméně to vynahrazuje "cukarýnový" konec se vším pozitivním pro každého pejska (a pejskaře) tak, jak to má v psích filmech být. 75%.

Velryba (2022)

|| R || A24 || Rozpočet: $10 mil. || USA: $17 463 630 - ČR: 5 710 893 Kč - Celkem: $54 883 206 || Ve filmu Velryba zkrátka nejde snadno oddělit život obtloustlého, užírajícího se Charlieho se srdcem na pravém místě se životním pádem Brendana Frasera, jenž s Charliem (dle mého názoru) sdílí určité vlastnosti, většinou ty pozitivní. Není proto s podivem, že si Fraser krade veškerou diváckou pozornost pro sebe, přestože je tu (pro mě) mnohem zajímavější postava. Tou je jeho dcera Ellie, v podání fantastické Sadie Sink, k níž si Charlie po letech hledá cestu zpět, přičemž mu zbývá poslední pokus. Příběh není v ničem překvapivý, pokud už jste ale (jako já) zapomněli o čem vlastně je, budete 2h odehrávající se na pár metrech čtverečních v jednom malém domku hltat s přehledem. Jakmile se na scéně objeví citově nepřístupná teenagerka Ellie, film konečně nabere směr a divák začne oběma postavám přes jejich z počátku odpudivé charaktery bezmezně fandit. Zatímco Charlie k Ellie přistupuje se srdcem na dlani, Ellie by nejraději srdce spálila a zakopala hluboko do země. Něco ji ale k otci stále táhne, přičemž příběh chytře využívá dvojsmyslu s Bílou velrybou. Víc ale prozrazovat nebudu. Samotný závěr se z diváka pokouší dle očekávání vyždímat poslední slzičku, no mě se to nepodařilo, a to jsem si přitom i chtěl pobrečet, už jen kvůli skvělým výkonům obou herců. Bohužel konec na mě byl moc useknutý a s očividnou, typicky Aronofskou, křesťanskou agitkou. To mi ani nevadilo. Spíš chybějících pár minut epilogu navíc. Film však v závěru perfektně graduje a využívá všech prvků, které za celou dobu nastavil. Vše tak do sebe krásně zapadne. A jestli si Fraser zasloužil toho Oscara? Osobně bych to neviděl jako ocenění za herecký výkon, nýbrž za souhru všech okolností jeho života dohromady. A jak je známo, i za to se Oscary rozdávají. 80%.

Pohřben zaživa (2010)

|| R || Lionsgate || Rozpočet: $3 mil. || USA: $1 044 143 - ČR: Neuvedeno - Celkem: $19 152 480 || Poctivá hrobařina! Filmů točených na extrémně minimalistickém prostředí s jeho nápaditým využitím nikdy není dost. Přestože podobných filmů vlastně není málo, jmenovitě: Telefonní budka, Tísňové volání, legendární scéna z Kill Bill a na její motivy natočená moje oblíbená epizoda CSI Las Vegas od Tarantina. Je obdivuhodné, jak si filmaři vždy dokážou s omezeným prostředím chytře poradit. Jinak to ani nejde. Sledovat člověka, který se 90 minut vrtí v hrobu a nic se neděje by byla ukrutná nuda. To se naštěstí s Buried neděje. S Reynoldsem pár inčů pod zemí stále něco prožíváme a odhalujeme. Příběh tak celých 90 minut nenudí, vyvolává správnou dávku klaustrofobie (ačkoliv je zde rakev často snímána mnohonásobně prostorněji, než by měla být, ale kamera se díky tomu lépe vyblbne) a solidně se Cortésovi daří budovat napětí. Samotný příběh je však celkem o ničem a spíš mě jen zajímalo, jak to celé dopadne. A konec pak diváka zcela jistě rozseká. Věci tu totiž až tak nezapadají do sebe, za to je mnohem zajímavější sledovat rozpadající se psychologii pohřbeného Reynoldse stejně jako praktiky CIA vyjednavače (hlasově výborný Tobolowsky) nebo zástupce firmy, pro kterou Reynolds pracoval. Proto kdo by se začal v půlce nudit, doporučuji počkat až na konec, možná mu to zdvihne hodnocení. Mě teda rozhodně ano. 75%.

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

|| PG-13 || Paramount || Rozpočet: $300 mil. || USA: $170 717 959 - ČR: 21 392 396 Kč - Celkem: $560 417 959 || Zklamání nebo pecka? Toť otázka. S MI7 se to má trochu složitěji. V první řadě je to stále blockbuster podle Cruisovského mustru, tzn. sázka na jistotu, propracovaná akce, šílené kaskadérské kousky, kvalitní režie, hudba a zkrátka vše, co se od moderní M:I čeká. Bohužel si duo Crusie/McQuarrie vybrali slabší chvilku (ať už covid nebo snad únava materiálu) a celá zápletka okolo ztracené ponorky a AI posůbí archaicky, neoriginálně a neinovativně. Do toho divák už v půlce filmu víc prakticky vše, co potřebuje, zatímco Huntův tým stále pátrá, a tak se na závěr žádné šokující odhalení či cliffhanger nekoná. Do toho je záporák (Goerge Clooney z Alzy) ubohá loutka čehosi (zjistíme v dalším díle) a dlouho mi trvalo uvěřit, že on má být tím lidským záporákem dvoudílu. Tady si tvůrci vybrali zcela nejslabší chvíli. Naopak největšími pozitivy MI7 je rozšířený casting. Zatímco staré postavy mnohdy objevují tak nějak z povinnosti, aby na ne divák nezapoměl (Benji a Luther tu moc důvodů být nemají), návrat Czenryho mě dost potěšil, Whigham nahánějící se s Cruisem jako kočka s myší byl taky zábavný a největší posilou týmu je pak Atwell, která si krade pozornost na plátně pro sebe. Zkrátka se na ni nedá vynadívat, s Cruisem má dobrou chemii a ačkoliv je její přerod ze zlodějky k agentce IMF zbrklý, těším se na ni v dalším díle. Je také důkazem, že tato série si vždy uměla vybírat herečky. Akce pak nejvíce vyniká v Římě, ovšem na Paříž z Falloutu to nemá, a vlastně svým pojetím nemá daleko k Fast X. Tentokrát se totiž více tlačí na humor a odlehčenou zábavu. Není to naštěstí trapné, ale za břicho se popadat taky nebudete. MI7 trochu klopýtla na cestě za epický završením jedné z nejlepších akčních/špionážních sérií všech dob (Fallout je u mě top), ale stále ji zbývá extra život na nápravu a já věřím, že ho poctivě využije. 80%.