• Fantasy

Kráska a zvíře (2017)

Jeden z nejpovedenějších live-action remakeů, s jakým Disney přišlo. Parádní herecké obsazení, věrné držení se kreslené předlohy + pár scének navíc, dokonalá hudba a vytvořená atmosféra... Je málo filmů, u kterých se nekontrolovatelně culím po celou dobu, co běží, a tohle je jeden z nich. Krásku jsem milovala už jako malá a miluju i hranou verzi. Postavy mají šmrnc, je jim přidána větší hloubka, je to vtipné, něžné a romantické, jak to má být. Za sebe nemám co vytknout (snad jen že tu chybí moje all-time favourite hláška z kresleňáku, tedy „Jak to můžeš číst, nejsou tam obrázky!").

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

Patřím k těm, kterým se líbil i film z roku 2017, ale k tomuhle mám jediné: Přesně tohle je ta verze, kterou jsme si zasloužili. Zprvu jsem se čtyř hodin bála, ale ve výsledku jsem si užila každou minutu a nenudila se ani chvíli. Zpočátku se to poměrně drží původní verze; byly přidány scény, které z JL17 byly vystřiženy, jiné scény prodloužili nebo dotočili, až po Supermanovi se to začne točit naprosto jiným a za mě skvělým směrem. Oblíbené hlášky zůstaly, hrdinové spolu najednou mluví nějak přirozeněji, plyne to líp a působí to tak nějak... vyspěleji, superhrdinovsky? Je to prostě zcela jiná liga než předchozí verze. Najednou všechno dává smysl, a to, co dávalo smysl už tenkrát, dává ještě větší. Jediný zmatek přišel na konci a párkrát jsem se uculila nad zjevnými paralelami s Avengers, jinak nemám co vytknout. Vulko s dlouhými vlasy trochu pobavil, jsem ráda, že prostor dostaly i postavy, které se původně objevily jen krátce nebo vůbec. A co se týče dabingu; vydržela jsem do scény s Aquamanem, pak jsem přepnula na originál. Holt když je dabér o dvacet let starší než herec, je to na hlasu znát.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Rok 2016, kdy spolu superhrdinové prostě nevycházejí... Mno. Líbí se mi, že to ihned navazuje na Supermana, že máme možnost vidět pár věcí i Batmanovy perspektivy. Zimmerova hudba je skvělá a naprosto dokonale podtrhuje všechny scény. Herecké výkony fajn a celkově to bylo dost akční, nemůžu říct, že bych se nudila. Ale. Zápletka se má evidentně točit kolem toho, že si Superman a Batman prostě nesedli, ale... kde je nějaké vysvětlení? Vyhodit tenhle film ve stejném roce jako Civil War, kde proti sobě taky stojí dva marvelovští lídři, můžeme-li to tak říct, to chtělo rozhodně odvahu. Jak říkám, napětím to srší, občas to je vtipné, ale důvod, proč se do sebe ti dva vůbec pustili, jak se jako najednou rozhodli spolupracovat a hlavně co vedlo jejich myšlenkové pochody dělat tohle a tamto, to absolutně nedávalo smysl, nic jsem nepobírala. Lois, která se ve scénách zjevuje dle potřeby jako deus-ex-machina a zázračně toho ví víc než všechny postavy, mi spíš lezla krkem. Fajn bylo tehdy ještě netypické zakončení, ale to to bohužel nezachrání. Nenudila jsem se, po dějové stránce to bylo fakt nabité, jen ty důvody v zápletce holt trochu drhly.

Velká šestka (2014)

Velká šestka je film, který se neomrzí. Od Disneyho to je naprosto neočekávatelný počin, který jsem si užívala od začátku do konce. Nabité emocemi, humorem i akcí typickou pro každou Marvelovku - a nechybí ani Stan Lee. Tvůrci perfektně řeší mezilidské vztahy na spoustě úrovní a holt asi budu brečet pokaždé, kdy to uvidím :) Originální znění si přeci jen užívám trochu líp než český dabing, ale i ten je tady nadmíru vydařený. Nedivím se, že to ukradlo Oscar dvojce Jak vycvičit draka.

WandaVision (2021) (seriál)

Marvel se posunul ještě o krok dál. WandaVision je geniální po všech směrech - záběrem na prvotně netolik zabírané postavy počínaje a tím epickým vyvrcholením konče. Spousta odkazů na komiksy, spousta odkazů na filmy i postavy, které se už zdály, že upadly v zapomnění. A ještě víc mě fascinuje, jak to začíná vyloženě sitcomy, které se promění v pravou Marvelovku, na kterou jsme zvyklí už od dob Iron Mana. Tvůrci vyždímali, co se dalo, a jsem strašně zvědavá, co s Wandou přijde příště.

Jak vycvičit draka (2010)

Pamatuju si, jaké haló HTTYD vyvolalo, když poprvé spatřilo světlo světa. Za příběh nečekaného přátelství a jeho vývoj, za mistrně zpracovanou animaci přírody, kolem níž ti dva létají, ze všech těch možných perspektiv, za hudbu, za všechno. Kdyby tak tenkrát věděli, s čím tvůrci přijdou v dalších dílech... Milovala jsem ten film napoprvé a miluju ho pořád. Všechny zápletky, veškeré zádrhely i ta lehce existenciální myšlenka, která se dá na společnost naťuknout i po jedenácti letech; kdy prostě celá vesnice sleduje patnáctiletýho kluka, na jehož důvtip a schopnost rychle rozhodovat jsou bezprostředně odkázáni. Hudba podtrhující celý film je naprostá dokonalost, jde přesně o ten případ, kdy si soundtrack pustíte i mimo filmový záběr. Pořád to je klasika a zřejmě jí to v rámci DW zůstane. Bavilo mě před jedenácti lety, baví mě pořád. ♥

Raya a drak (2021)

Raya nezklamala. Oproti jiným Disneyovkám se tu nezpívá (Raya snad jen na deset vteřin zabrouká), a především to jede na trochu temnější vlně. Raya sama má odstup, není jako většina Disney hrdinek, nepůsobí tolik optimisticky a byla to moc příjemná změna, za mě skvělá volba na protagonistu. A plno mrtvých postav! Jasně, pořád to je pohádka, konec je samozřejmě očekávatelný, byť mě tedy pár plot-twistů přeci jen zaskočilo, hlavně Sisu střílí vtípky spíš pro mladší obecenstvo a morální poselství příběhu musí být; pořád to je Disneyovka. Celkově jsem spokojená, pobavila jsem se, klidně bych se na to v dohledné době podívala znovu. A zabijácký mimčo je už jen nenápadné plus.

Univerzita pro příšerky (2013)

Příšerky s.r.o. považujeme za rodinný film, takže je asi jasné, jaký k tomu mám vztah. K nečekanému pokračování jsem tudíž byla velmi skeptická a nepřesvědčilo mě ani těch pár scén, které jsem viděla před samotným filmem. Nakonec to ale nebylo tak špatné. Ano, má to svá klišé. Mike Wazowski je pořád Mike Wazowski, to se mi líbilo, jen jsem jim moc nežrala Sullyho osobnost, moc mi neseděla k tomu, jak by se mohl vyvinout v charakter, jakým je typický v Příšerkách. Randalla tu klidně mohlo být víc, jestli chtěli nastínit, proč že se tolik nesnáší. Ale vtipné to bylo, odsýpalo to - a cením si i zachování dabérů u hlavních postav, ti to táhli po většinu doby. Zkrátka to splňuje, co by asi mělo - nakouknutí pod pokličku strašení, jak se slavné příšerkovské duo seznámilo a co je přivedlo do společnosti Příšerek.

Frčíme (2020)

Na Frčíme jsem se těšila od prvního traileru, především díky duu Chris Pratt a Tom Holland, od nichž bylo jasné, že to nezkazí. Úplně jsem nečekala to, čeho se mi nakonec dostalo, ale ve výsledku jsem moc spokojená. Smála jsem se prakticky bez přestání, hlavní myšlenka mě bavila - plus to propojení fantasy světa, z něhož už zmizela kouzla a nahradily je moderní technologie. Jistě, má to ty pohádkové klišoidní prvky, ale bavilo mě to a dokážu si představit, že bych si to v dohledné době pustila znovu.

Raubíř Ralf a internet (2018)

S druhými díly to je holt obtížné; někdy pozvednou úroveň série někam do výšin, někdy spíš jen navazují na úspěch předchozího filmu a stěží se mu drží v patách. Jednička se mi líbila, ale z tohoto jsem vcelku rozpačitá. Ano, přiznám se, mým hlavním tahounem byl crossover se všemi Disney princeznami, které si teda vysloužily dvě scény, ehm. (Ale je pravda, že tady si tvůrci pohráli na maximum, co se týče animací, věcí typických pro každou z princezen, hudby apod.) Jinak mi přišlo, že to prostě kopíruje jedničku - postavy se chovaly úplně stejně jako tam, jen je prostě tvůrci dali do nového prostředí, takže měly trochu jiný zájem. Žádný vývoj oproti předchozímu dílu, nic. Pořád jsem čekala na nějaké velkolepé odhalení, na něco nekalého, což ovšem nepřišlo. Zbytečně dlouhé, některé scény se odehrávaly snad zacykleně. Cením myšlenku, jak to vypadá v tom internetu a všechny ty narážky na čas strávený na něm, ale to to holt nezachrání.