• Fantasy

Fantastická čtyřka: Silver Surfer (2007)

Není to Marvel, jaký známe. Dívat se na to dá, když nečekáte nic velkolepého; jedinou studnicí vtipů je tu Johnny, což je taky jediná postava, která má nějaký pořádný charakter, zbytek je prostě jen tak nějak halabala umístěn do světa, aby „něco dělal" - Sue Storm byla neskutečně umělá. Zápletka odhadnutelná a kdovíjak se nerozvíjí, vesměs to je jedno klišé z druhým a je jasné, kam to povede. A velké mínus za to, že Galactus tu existuje jenom jako jakási mlhovina; dvojka se mi zdála jako ideální představení vícera postav z komiksu, bohužel. Upřímně nevím, jestli bych se na to podívala znovu, ale docela mě baví snaha Marvelu, jak se pořád a pořád pokouší tu čtyřku nějak dostat mezi nás.

Coco (2017)

Bulela jsem? No jasně že jo. Slyšela jsem o tom leccos, že to je boží, že to má ultra skvělé hodnocení, že to všichni milujou a že to je taky strašnej doják. A ano, zřejmě všechno platí. Den mrtvých je sám o sobě nevyčerpatelným zdrojem témat a tady si s tím tvůrci poradili mistrně. Děj odsýpá, nejsou žádné hluché pasáže, je to neskutečně vtipné a milé, a pokud se nerozbrečíte, tak nevím. Písničky děsně chytlavé. Občas by možná neuškodily titulky; užívají se běžné španělské výrazy, kterým jde z většiny rozumět (povětšinou ve stylu pozdrav nebo poděkování), ale pak tam byly i fráze, které jsem si musela domýšlet. A ano, jakmile se tam objevil Hector, odhadla jsem, kde je zakopaný pes, takže jsem kdovíjak překvapená nebyla, ale skvělá podívaná to byla i tak. Vřele doporučuju. Dokážu si představit, že se na to klidně za týden podívám znovu.

Duše (2020)

Nečekaně moc milý film. Bavila jsem se celou dobu, v jednom kuse jsem se smála nahlas, tvůrci ze záměny hlavních hrdinů opravdu vytěžili maximum. Hlavní pointa mi bohužel trochu utekla, to podle mě tvůrci zazdili a ten konec už byl nějak uspěchaný, ale jinak nemám co vytknout - a užila jsem si to i přesto, že jazzu zrovna nefandím. Animace super, jsem ráda, že si tvůrci pohlídali i prstoklad na klaviatuře, to se jen tak nevidí! Jen si tedy asi nikdy nezvyknu na účelně neproporcionální postavy lidí, co už.

Zamilovat se (2017) (studentský film)

Roztomilá animace, roztomilý děj, prostě roztomilost sama! Jeden z mých nejoblíbenějších kraťasů. Tvůrci si na výbornou poradili s tím, že se tu vůbec nemluví, a zvládli vše vyjádřit jen hudbou hrající na pozadí nebo výrazy hlavních hrdinů. Je to prostě sladké, něžňoučké a rozhodně by si to zasloužilo víc prostoru než svých pět minut.

Já, Victor (2020) (seriál)

Americké romantické komedie mají většinou jasně stanovená dramata, zápletky a taky způsoby, jak je řešit. O to víc mě potěšilo, jak rozdílně k tomu přistupovali tvůrci v případě Love, Victor. Jistě, je to předvídatelné, ale stejně je to tak strašně návykové, že snad ani neexistuje lepší materiál na binge-watching a jsem si jistá, že si to brzy celé pustím znovu. Je to sladké, ňufaté, prostě se celou dobu budete culit, a pokud jste takový cíti jako já, tak vás pár scén jistojistě rozbrečí tou tryskající nadějí. Za mě rozhodně velké doporučení, ať už jste film se Simonem viděli, či ne.

Jak vycvičit draka: Návrat (2019) (TV film)

Jakýkoli Draky můžu vidět třeba tisíckrát a stejně se u toho pitomě culím. Skvělý návrat do světa, který mě provází už od dětství, bavila jsem se od začátku do konce a je fajn, že to autoři tak zakomponovali k filmu. A jsem ráda i za zvolenou animaci blížící se spíš k té filmové než seriálové.

Já, Simon (2018)

Love, Simon je další z filmů, které je třeba brát zcela odděleně od jejich knižní předlohy, což mě velmi mrzí, protože ta kniha byla skvělá a film odsunul právě to nejlepší. Co už - i tak jsem si dílo užila. Má to spád, je to vtipné, a sice tam právě oproti knize je ten výrazný prvek „klasické americké romantické komedie", který mi to trochu kazí, ale i tak to je moc fajn. Každá z postav má něco do sebe. Je to důležitý film a okolí mě o tom jenom přesvědčuje, za což jsem strašně vděčná.

Božena (2021) (seriál)

Víte, co mě na tom všem baví nejvíc? To pohoršení. To haló kolem každé epizody. Ona Barbora Němcová totiž jenom psala a vůbec nic jiného nedělala, protože ostatně nebyla člověk jako každý jiný... ano, v učitelských osnovách se o jejím životě nemluví, ale ostatně si stačí přečíst jakoukoli monografii věnovanou Boženě Němcové a je jasno. :) Tudíž jsem věděla, co čekat, a za mě to je moc povedené zpracování autorčina života. Osobně si myslím, že by to bylo fajn i jako film, místy to bylo trošku natažené, ale celkově to bylo fajn; herecké výkony skvělé a hudba nádherná. Pár věcí trochu změněno (a la Hynek nebo trnová koruna), zřejmě pro účely větší dramatičnosti, to jsem schopná odpustit, a nevadila by mi ani větší role Karoliny Světlé nebo Sofie Podlipské, ale jsem ráda za zakomponování vůbec všech těch tehdy důležitých osobností. Milé zpříjemnění nedělních večerů.

Není král jako král (2000)

Tak tohle bylo moc, moc milé překvapení! Nese se to v duchu starých Disneyovek, na nichž jsem vyrůstala, užívala jsem si snad každou minutu. Kupodivu se tu tolik nezpívá, zato vtipy se střílí o sto šest a na jednu stranu mě ani nemrzí, že jsem se na to nepodívala jako malá. I teď jsem si v tom našla humor vyloženě pro starší a možná jsem se i pobavila víc. Navíc tu výborně funguje starý český dabing, který je tady opravdová špička.

Banda - Série 2 (2020) (série)

Upřímně, v první epizodě jsem ještě byla trochu skeptická. První série nasadila laťku hodně vysoko a obávala jsem se, kam tohle povede. Ale pak se na scénu vrátil Butcher a byli to zase dobří The Boys - nejen to, byla to daleko větší jízda než posledně. Tvůrci se s tím nemazlí, jdou do hloubky všemu, co už připadalo dost hluboké v předchozí sérii, hrají si, s čím můžou, postavy se neskutečně vyvíjejí a celé to má takový spád, že to je prostě binge-watching jak vyšitý. Konec masakr. Jsem snad ještě spokojenější než po první sérii, a už to jsem si říkala, že to byl mazec. A vynikající soundtrack už je jen třešničkou na dortu.