• Thriller

Vzpomínky na Afriku (1985)

Smutná romantika v Africe. Zajímavé bylo to, jak Meryl stírala rozdíly mezi sebou a svými poddanými. Neuměla si tak trochu poradit ve svých citech, cítila se velmi osamělá a toužila po dětech. Její manžel byl požitkář, až na to ona sama doplatila. Vztah s Robertem byl natolik komplikovaný, že vyústil v tragédii. Filmu se nedá upřít krásné scenérie a příroda, ale mohl být kratší.

Čínský měsíc (1994)

Film byl cekově fajn, ale v něčem pokulhával. Děj byl prostinký, ale v závěru bylo nečekané až překvapivé rozuzlení. Člověk by měl vždy a všude věřit sám sobě, nikoli lidem okolo. M. Stowe to velmi slušelo, Ed Harris vedle ní vypadal jako její poskok či kašpárek na hraní. Benicio del Toro hrál dobře rádoby naivního a roztomilého, co hraje druhé housle.

Já, mé druhé já a Irena (2000)

Samo o sobě stupidní a nejvíce humorné na samotném počátku. Pak už vyloženě smutná nuda, snad i parodie na tak vážné onemocnění. Jim Carrey je ovšem bezkonkurenční a svůj.

Listopadový muž (2007) (TV film)

Skromný film s velmi pozvolným dějem, který takto plyne v jistých životních okamžicích. Hlavní hrdina neustále na něco nového přicházel, bylo to jako bumerang. Jeho dosavadní život se rozbořil jako domino. Složité je si představit, jak takhle paralelně, a to sice jeden měsíc v roce, mohla žena mezi dvěma muži normálně fungovat. Oba muži si byli vzájemnými protipóly. Obdivuju Hermanna, jak dlouho vydržel mlčet a nechat si od svého protivníka zasazovat další a další rány. Ale skouleli to spolu jakž takž, zejména při loučení se svou ženou, kdy rozprášili její popel do moře. Velmi pěkně a dosti výrazně hrál představitel Hermanna, pamatuju si ho z Občanské výchovy, kde mě také zaujal. Komisař Schimanski průměrný:-)

Pianista (2002)

Mimořádný film s mimořádně silnými momenty ukazujícími na projevy nenávisti vůči Židům. Adrien Brody ztvárnil smutného mima dokonale a procítěně. Svůj muzikální cit promítl do citu se svým okolím, snažil se být nenápadným zrnkem písku. Trochu mě zaráží, že zrovna jemu bylo umožněno vyhnout se tomu nejhoršmu a přežít zbytek války.

Koně se také střílejí (1969)

Kam až touha po penězích či lepším životě může dojít. Stádní chování udělat pro věc maximum, byť za únosnou mez. Týrat sám sebe a tanečního partnera. Až děsivé byly okamžiky s těhotnou ženou a lidmi na pokraji fyzického zhroucení. Alespoň herečka se snažila udržet svůj lesk a vybrané róby, ale nakonec dosáhla srovnatelné úrovně s ostatními. Naprosto bezbranné a zranitelné existence. Jane Fonda byla netradiční, hodně drzá a radikální. Zajímavé, jak bylo jejímu přání vyhověno. Film byl výborně ztvárněn a zahrán.

Dva Jakeové (1990)

Trochu komplikované, minulost všude kolem a duchapřítomný Jack. Roky mu ubraly na šmrncu, přišel mi jako opelichaný kohout. Harvey Keitel jeho pravý opak. Přesto hráli výborně. Čínská čtvrť však byla nepochybně v mnohém lepší.

Spojenec (2006)

Clive Owen si s divákem a policajty pohrával. Jeho monolog na začátku jakoby hypnotizoval a mátl. Hrál výborně. Loupež to byla opravdu vyšpekulovaná do posledního detailu, co by na to řekl takový Belmondo:-) Muži na druhé straně zákona byli hodně v podružném postavení, stejně tak i Jodie v kostýmku. O co se to proboha pokoušela?

Čínská čtvrť (1974)

Film mě zaujal na první pohled dostatkem prostoru, abych si ho dokázala užít. Líbila se mi ta starobylost a elegantní ohoz aktérů. Děj byl napínavý, ke konci došlo k nechutnému rozuzlení. Jack Nicholson byl tehdy velký štramák (pouze od hlavy k pasu, dál ho vidět nemusím) a nestydatý vtipálek. Tyto role mu velmi sedí. F. Dunaway mě moc neoslovila, sice má ksichtíček ala 30. léta, ale není moc sexy. Roman Polanski točí vskutku kontroverzní témata.