Černobílý svět (2011)

Neviem ako by film na mňa pôsobil v roku 2011, lebo myšlienka či úmysel verím nie sú zlé. Ale dnes mi to prišlo na inak skôr uhladenejšiu, civilnejšiu štylizáciu jednak miestami zbytočne nechutné (hovno v koláči, zakopávanie potrateného plodu na záhrade), a jednak ak ktorýkoľvek aktivista alebo kritik (alebo hocikto) chce Hollywoodu vytýkať používanie "white savior" klišé, ukážkovejší príklad ako The Help asi nenájde (hoci klasická myšlienka o vzájomnej pomoci a pod. nie je mimo). Ako film celkovo nie zlé, aj pomerne solídne zahrané (Jessica Chastain, Octavia Spencer, Viola Davis, Sissy Spacek), ale neopierajúce sa o konkrétnu históriu čo práve takémuto príbehu predsa len trochu škodí - to čo bolo ešte akceptovateľné v roku 1990 keď Kevin Costner tancoval s vlkmi, už dnes pôsobí v takejto forme asi predsa len ako kus prežitok a možno aj o to viac, že film nie je ani taký kumšt, aby si svojou kvalitou svoju existenciu obhájil (ako napríklad práve Tanec s Vlkmi).

Dárce (2014)

Dobrý nápad s utopickou spoločnosťou, ktorá eliminuje akúkoľvek inakosť a snahu o sebaurčenie alebo vlastnú identitu (vrátane strojovo vyselektovaných rodín) pre väčšie dobro, ale pod povrchom vie byť až fašounská. Spracovanie však zostalo niekde v polovici cesty a film poslúži skôr ako podnet na zamyslenie - postavy a ich osudy diváka nezaujmú (napriek veľmi slušnému obsadeniu). Aj na young adult žáner (možno aj kvôli menšiemu rozpočtu) osekané na dejové minimum a paradoxne nevyužívajúce ani veľmi slušnú hereckú zostavu.

Stůj při mně (1986)

Coming-of-age klasika, ktorá položila základy tohto subžánru a ktorú dodnes vlastne nikto úplne neprekonal. Jeden z filmov, kde je všetko na svojom mieste a kde všetko cieľavedome alebo aj šťastím zapadlo do seba ako malo. Dokonca aj štúdio malo pravdu, keď trvalo na zmene názvu prevzatého z pôvodnej Kingovej novely "Telo" a Reiner mal spásonosný nápad nazvať film "Stand by me" čo jednak kládlo menší dôraz na hororový aspekt príbehu,  film šmahom robilo univerzálnejším a prioritne o detstve a dobrodružstve kamarátov, a súčasne plne zachovávalo zmysel aj pointu o ktoré nejako išlo aj Kingovi. Dobre napísané, obsadené, zahrané, natočené (scéna s vlakom) a nerozťahané, k veci.  Spolu so Shawshankom, Green Mile, Shining, a Misery najlepšia adaptácia Kinga.

Past (2024)

Zaujímavý nápad, remeselne ešte pomerne zručný, solídne zahraný, ale nedopečený, nedotiahnutý a nefungujúci úplne ako by mohol/mal. Niečo z čoho sa v momentálnej fáze Shyamalanovej kariéry stáva jeho trademark - tzn. na dĺžku celovečerného filmu natiahnuté kvázi epizódy Twilight zone, ktoré majú áčkovejší facelift/šmrnc. Mne to na to aby som ho úplne nezavrhol nejako stačí, pobavil som sa, pre jeho lojálnejších fanúšikov to v sebe teda asi stále niečo má, ale vytknúť sa dá toho viac (predovšetkým asi pokrivkávajúca logika, možno je aj na zváženie či by celý tento inverzný "whodunit" nefungoval lepšie pri tradičnejšej štruktúre). Ostáva čakať či sa ešte niekedy posnaží aj na niečo poriadnejšie (lebo stále na to podľa mňa má). Shyamalanova dcéra relatívne OK kým je na pódiu, inak objektívne nič moc a možno to chcelo skúsenejšiu herečku.

Deadpool & Wolverine (2024)

Už to nie je len starý dobrý Deadpool, ale plnohodnotný prírastok do Fázy Päť MCU, spolu so všetkými plusmi a mínusmi čo sú s tým spojené - je tam pár podarených akčných scén (hlavne finále, ktoré je možno najlepšia Wolverine akcia za 24 rokov), ale zároveň je to už premultiverzované, preplácané, a preplnené kadečím a je stále vidieť, že MCU sa  po kulminačnom bode Endgame premenlivo úspešne/menej úspešne vetví a skúša rásť, ale najlepšie funguje ak sa pokúša o podobné víťazné kolečko a epiku ako práve Endgame (a stavia už aj na nostalgiu s epikou ako No Way Home). Lebo ako sa ukazuje, ak sa latka nastaví takto epicky a nerdovsky nadupano a séria beží už dlho, vlastne už je ťažko kam rásť a zostáva keď tak pokúšať sa tento vrchol znova variovať. O takýto ultimátny fan service sa úspešne pokúsilo No Way Home, a pokúša sa o to aj Deadpool x Wolverine. Trochu tomu chýba nejaký hlavopätoidnejší konflikt a príbeh (a ten Mad Max-lite sme možno ani nemuseli mať?). Pár vtipov pobaví, veľa je OK, pár cameí poteší a drsná akcia je fajn, a podobne ako Quantumania, No Way Home, či Wakanda Forever, v marvelovkách sa už stala obligátna záverečná osudová mega akcia, v ktorej ide o osud celého sveta/vesmíru. Ešte to stále tentokrát (neviem či to napísať - už s trochu odretými ušami?) nejako funguje, lebo Reynoldsova kanonáda hlášok a vtípkov pre vysokú kadenciu a jeho celkové nasadenie triafa, lebo je to stále niečo trochu iné ako ostatné komiksáky, lebo Jackman prekvapivo aj po 24-och rokoch dokáže z Logana vyžmýkať nejakú emóciu a niečo trochu nové (a v závere si film ukradne pre seba), a lebo Disney evidentne na ničom nešetril. Pobavil som sa, misia splnená, ale výhrady či otázniky k MCU fázam po Endgame zostávajú. IMAX 3D za tie peniaze stál. ***1/2 (po dlhšej dobe MCU kandidát na opakované pozretie) P. S.: (SPOILER) Cavill ako Wolverine bol prekvapivo pocitovo spot on. P. P. S.: (SPOILER) Návrat jedného herca si Marvel vybúchal prekvapivo už teraz a spôsobom ako keď Kevin Sorbo hral Kevina Sorba v jednej z posledných sezón Herkula.

Twisters (2024)

Duchovný príbuzný Jurassic World. Tzn. old school nostalgia v čerstvom kabáte s novými a poväčšinou celkom sympatickými hercami, ktorá veľmi poctivo ctí čo bola jednotka (dalo by sa povedať, že to je skoro remake). Glen Powell je sympaťák, z ktorého rastie solídny leading man a všeobecne ma obsadenie celkom príjemne prekvapilo. Škoda, že sa neobjavila Helen Hunt aspoň v cameu, bola by to určitá nostalgická čerešnička na torte. Menšia výhrada je, že v strede sa možno až priveľmi a na dlho spomalí a pri názve "Twisters" (a rozpočte 200 mil.) som očakával nejakú predsa len ešte epickejšiu kataklyzmu s viacerými tornádami. Soundtrack tiež prekvapivo fajn a celkovo sa jedná o dobrú vec, ktorá originálu hanbu nerobí, baví a má aj nejaký šmrnc. Za mňa spokojnosť, a keďže to mohlo byť o dosť odfláknutejšie a horšie, zaokrúhlim svoje hodnotenie vyššie. Neviem či sa tie rodiny, taťuldovia a maminy z Amerického midwestu na film vyhrnú tak ako sa na sociálnych sieťach už dlhšie špekuluje (či dúfa, alebo botuje), a normálnejšia box office logika hovorí, že v konkurencii populárnych animákov a Deadpool x Wolverine to nemá veľmi šancu uspieť a dosť možno to preceňuje silu svojej značky a podceňuje veľmi dlhý odstup od jednotky (Twister predsa len nie je pop-kultúrna ikona/klasika ako Top Gun ani Jurský park)...predsa len premiérový víkend a IMAX bol úplne prázdny, čiže toto zaváňa na tržbách niečím ako Furiosa...ale doprial by som filmu slušnejší zárobok.

Trump Verses Biden Debate (2024) (pořad)

Debata Trump v Biden je pomerne smutný aktuálny úpadok americkej politickej kultúry. Na jednej strane celoživotný con man (a kadečo iné), ktorého prejav sa už zredukoval na trepanie úplných nezmyslov a popieranie aj nepopierateľného (ale zase čo čakať od človeka, ktorého konštruktívna faktická k hurikánom bola - "why don't we nuke them?"). Na strane druhej kandidát, čo rád ovoniava dievčatká, a v tomto štádiu už bohužiaľ má problém rozprávať a udržať bdelosť. A ako potenciálny tretí už X-tý z niekoľkých generácií bohatých sukničkárov, ktorý je oproti zvyšným dvom síce asi najlepšia voľba, ale je to pomerne angažovaný a aktívny konšpiračný teoretik. Kto za toto môže? Nuž, čiastočne súdruhovia z Wall Street-u, ktorí to celé pretranžovali a preevaluovali v roku 2008 už natoľko, až krachol hypotekárny trh, začali sa zatvárať fabriky, cutovať costy, čím sa začala veľa ľuďom dvíhať žlč. A potom v roku 2016 nerozhodnutí voliči, celoživotní republikáni, a časť populácie, ktorej sa tá žlč zdvihla a dala hlas Trumpovi už len akosi na truc a lebo. Od roku 2016 už ide samospád a prebehla postupná asimilácia Trumpovej špecifickej rétoriky natoľko, že po ôsmich rokoch je z nej norma, ktorej predchodcov si už nikto ani poriadne nepamätá. A keď si k tomu človek pripočíta aj čerstvé americké judikáty, ktoré dekriminalizujú akékoľvek "oficiálne akty" prezidenta a dokonca legalizujú úplatky...doba sa asi uberá kam sa uberá, a buď sa prispôsob alebo pôjdeš na Trumpov zoznam a ak vyhrá, o pár rokov ktovie kam. Pravda, demokrati sa stále môžu zmobilizovať a Bidena vymeniť, a možno si ešte nejaká rozhodujúca časť voličov uvedomí, že no či už sa chcú búriť alebo nie, Trump, asi premiérový prezidentský kandidát čo je odsúdený za trestný čin súvisiaci s porušovaním volebného zákona a vekom cca to isté čo Biden, asi najlepšia voľba nebude.

Pod povrchem (2000)

Okno do dvora, Gaslight a Šiesty zmysel, kde je vidieť Zemeckisova zručnosť a miešanie Hitchcocka a moderny. Asi jediný horor, ktorý je v zásade "pre celú rodinu", lebo nikdy nenapína tak aby sa človek bál o srdce a stavia na atmosfére, výprave, solídnom klasickom duchárskom príbehu, solídnom klasickom a dobre obsadenom Fordovi a vynikajúcej Michelle Pfeiffer. Záver je možno trochu menej efektívny a pôsobivý než si výstavba zaslúžila, a niektoré vedľajšie postavy akosi prekvapivo v treťom akte vyšumia do stratena, ale inak vo svojom čase neprávom kritizovaná vec.

Spalující touha (1999)

Veľmi soft erotika, filozofovanie (vernosť/nevernosť, sen/realita, fantázia/činy, monogamia/polygamia) a jeden mladý, naivnejší a stále zaľúbený pár zisťujúci čo ich čaká ak sa budú ďalej šplhať v spoločenskom rebríčku, starnúť a pohrávať s neverou. Alebo? Kto iný by takúto vec natočil takto pomerne fantasticky a vypiplano ako Kubrick. Príjemná spomienka aj na koniec deväťdeiatych rokov, kedy podobné dumanie o vzťahoch bolo ešte pomerne dobrodružné, a kedy nebol všade kam sa človek pohne internet, mobilné telefóny a sociálne siete. A kde sa urodila jedna z dnes už populárnych a zaužívaných konšpiračných teórií - že manipulatívne a omnipotentné elity sa stretávajú na odľahlých aristokratických sídlach, kde usporadúvajú orgie v maskách, absolvujú rôzne rituály, kutia pikle ako ovládať svet. Má to atmosféru, je to o niečom a Nicole Kidman hrá a nehrá vôbec zle. Kto to celé kus kazí je jej vtedy manžel, ktorý skúša polohu čo mu veľmi nesedí., a síce sa snaží, ale na nejakú nuansovitú vnútornú rozorvanosť a posadnutosť a iné podobne herecky náročnejšie veci úplne nestačí. A najlepší je keď má masku. Ale inak viac než dôstojná bodka Kubrickovej kariéry.

Saltová (2010)

Je tam Jason Bourne, James Bond, Mission Impossible, štipka Die Hard. Noyce má so špiónmi/agentmi skúsenosti, ale tu má slabý scenár, zjavné zadanie vykrádať Greengrassa (čo sa mu vôbec nedarí), a kastingový fail vo forme Angeliny, ktorú kamera a strih môžu maskovať ako chcú, ale podobne ako si to fyzické pri Bourneovi odmakal Damon, to odmakať nevie. Zlatá Bourne Supremacy.