Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Ťažší oriešok. Ten film podľa mňa dopláca najviac na to čo sa oficiálne všade opatrne chváli - režiséra. James Mangold má toho za sebou dosť, je schopný, a papierovo pôsobí ako nie zlá voľba. Problém ale je že to celé natočil ako keby točil Logana alebo Ford v. Ferrari, svoje dva predchádzajúce filmy. Resp. toto je  porovnaní s predchádzajúcimi dielmi vážnejšie pôsobiaci, tempom predsa len pomalší a moderným konvenciám prispôsobený blockbuster, ktorý len akoby náhodou je súčasne Indiana Jones a obsahuje jonesovské propriety. A problém to je, lebo tentokrát je snaha skladať reparát za Krištáľovú lebku, a tentokrát sa má jednať a asi aj jedná o definitívnu, sentimentálnu rozlúčku s obľúbeným hrdinom a ultimátny fan service. Tak to strýko Disney predáva. Proste má sa brnkať na srdiečko, na city. A Mangold sa o to miestami aj snaží, ale možno to chcelo trošku viac a jeho štýl je trochu niekde inde ako bol Spielberg - skátka kombo Mangold/nostalgia nešlape rovnako ako šlapalo kombo JJ/nostalgia -- Mangold si takpovediac ide svoje a jonesovský vzorec napasováva na to ako rád točí filmy on a na jednu stranu sa film teda tvári ako ultimátny fan service, ale na druhú sa nesnaží byť 2x verný forme a štýlu, ktorý razil Spielberg. Tento akýsi koncepčný/režijný nesúlad je čo filmu škodí, lebo nie je to ani niečo iné ako doteraz, ani taká akurátne updatenutá svižná nostalgická jazda čo poteší ako Force awakens, či Top Gun: Maverick. A trošku ma popravde prekvapilo, že po Last Jedi a cirkusu čo okolo toho filmu bol, Iger/Kathleen Kennedy a Disney dovolili aj tentokrát menej povedzme značke slúžiacemu režisérovi si tú zbožňovanú klasiku nejako pripodobniť či privlastniť - mne osobne by to a priori nevadilo, ale nechápem už čo u Disneyho vlastne robia a asi u nich panuje od Last Jedi trošku dusnejšia atmosféra, minimálne medzi Bobom Igerom a Kathleen Kennedy. Čo by určite prospelo je kratšia minutáž, 20-30 minút mohlo ísť kľudne von. Už úvodná scéna sa snaží o typicky jonesovské efektné intro, ale je zbytočne dlhá, nechytí tie správne grády a správne tempo...Ford je na svoj už veľmi vysoký vek stále frajer - paradoxne tentokrát sa o jeho veku veľmi nevtipkuje, ani sa o ňom nevedú polemiky, hoci práve teraz sa v tom mohlo/malo trošku pritvrdiť (dej k tomu polemizovaniu nad tokom času a nad vekom vyslovene nabádal). Ostatní sú dobrí, Mikkelsen je viac než dôstojný záporák, ale nikto nevyčnieva, hoci o to v Jonesovi nikdy nešlo. Záver...no povedzme, že tak ako sa hojne podebatovalo o závere Krištáľovej lebky sa asi bude debatovať aj o tomto. Na mňa to pôsobilo ako dosť slušné WTF ale k Jonesovi to vlastne pomerne pasuje...a vlastne pomerne dosť. SPOILER Najväčšiu emóciu vo mne vyvolal samotný záver s Marion, ktorej chvíľková prítomnosť, tak ako bola trochu nasilu v 4-ke, tentokrát pohladila po srdci a potešila. Aj to bolo celkom dojemné. A škoda, že na túto nôtu, kedy to chytí také tie spielbergovské emócie, film nezabrnkal viackrát - nemuselo to byť každú minútu, ale chýbalo to. KONIEC SPOILERU Čiže tak. Ono to nie je vôbec fail, či celé zle a Williams, na samostatné počúvanie, zložil tiež zase raz kus klasickej filmovej hudby, ktorá je dnes už vymierajúca, ale mal sa toho ak nie chopiť Spielberg, tak aspoň trošku tu a tam do toho ešte hovoriť. A neprehodiť na nostalgickom a dojemnom konci celej série, kedy sú už všetci aktéri 70-nici a 80-nici, v snahe o sebareflexiu pokorne žezlo komplet celé do rúk niekomu ako Mangold, kto sa proste s tým čo film potreboval napriek kompetentnosti trošku kus minul. A určite sa zišlo skrátiť. Ale za zlyhanie by som film neoznačil a podobne ako Krištáľová lebka, viem si predstaviť, že časom to získa inú patinu, keď už bude z celej Amblin, Frank Marshall, George Lucas, Steven Spielberg éry len vzdialená spomienka.

Flash (2023)

Ťažký úlet. Myslím, že ak DCEU je opisované či vnímané ako chaos, ktorý nevie ani čo poriadne je, tak Flash si pomiešal všetko čo bolo, je, bude, nebude, mohlo byť do guláša, ktorý nemá hlavu ani pätu, a je len bizáro kvázi fan service defilé všetkého čo sa v DC filmoch objavilo, bez ladu a skladu, v kabáte ktorý kombinuje Wana, Snydera, Gunna, Sandberga, a kopí jednu WTF scénu a atrakciu za druhou. Miller sa snaží, ale je už vzhľadom na svoje rôzne faux pas (mierne povedané) zvláštny, Keatona je aj škoda lebo či v tomto cikuse bol on alebo Affleck je úplne jedno hoci charizmu stále má, potenciálne silné momenty zanikajú v záplave dejovo nejasnej videohernej rubanice, ktorá sa často ani nesnaží vyzerať ako tentpole (Flashov beh, CGI postavy). Skrátka ak dnešný komiksový boom čakal na svojho Batmana a Robina a popredné guilty pleasure, práve ho dostal. Ja som po tom hype čakal niečo iné, ale uznať treba že sa každú chvíľu deje nejaká bláznovina a je to celé tak fascinujúco chaoticky padnuté na hlavu ale efektne a efektívne útočiace na prvú signálnu, že sa človek nestihne nudiť a na konci keď sa prelínajú multiverzá už len čumí a hovorí si WTF is going on...Sasha Calle bola fajn, s ňou by sme mohli vidieť do budúcna aj niečo viac.

Muži v černém (1997)

Dnes už klasika, ktorá bola poplatná svojej dobe a poplatná momentálne asi kus ustupujúcim tendenciám veriť konšpiračným teóriám o omnipotentných vládnych aparátoch, ktoré pred ľuďmi skrývajú zásadné pravdy. Jedná sa o už nostalgickú spomienku na časy, kedy sa oddychová letná zábava a komiksové filmy robili priamočiaro, menej komplikovane, svižne, bez ambícií byť niečím viac. Vlastne neviem či by ma to ale dnes stále bavilo, keby sa nedal oceniť kumšt čo za filmom evidentne je a dobrá chémia ústrednej dvojice. Osobitnú zmienku zaslúži ale hlavne Vincent D'Onofrio, ktorý je v tomto filme pomerne nedocenený - úlohu Edgara chrobáka zobral ako naozaj svedomitý stúpenec Stanislavského metódy a dal do výkonu a postavy toľko úsilia, že zatieňuje všetko naokolo.

Transformers: Probuzení monster (2023)

Pred rokmi ma po Age of Extinction aj trochu mrzelo, že som nebol v IMAX-e na 3D - film za veľa nestál, ale Bay to audiovizuálne prebušil tak, že no kde inde má to 3D a Dolby zvuk význam ak nie tu? Tak som si to vykompenzoval. Človek dostane presne to čo si predstaví pod slovami "siedmy diel Transformers, ktorí začali v roku 2007" - tzn. opakuje sa stále ten istý vzorec: relikvia X sa ocitne na Zemi, veľký zlý robot Y ju chce ukoristiť a Zem zničiť/ovládnuť, Optimus Prime a tím sa musia zjednotiť a krízu zažehnať. Nič viac, nič menej, 5 rokov medzi týmto a Bumblebee neprinieslo žiadnu novú kreatívnu iskru okrem pár drobných obmien (mierne indianajonesovská vsuvka v Peru). Postavy sú menej sympatické ako predtým, je ich aj málo, humor ma 2x nepobavil a dejovo to skrátka je o ničom - séria sa už jednoducho vyčerpala a len sa cyklí v tom istom. Ale zvukovo a efektovo to je stále nabušené viac než dosť a tak, že v sále dunel každý výbuch a bolo sa na čo pozerať. Chýba síce tá Bayova megalomanská opulentnosť a plagátovosť/videoklipovosť, ale ak niekto má záujem si užiť útok na prvú signálnu aký má asi len táto séria, toto film obstaráva stále viac než dosť. Hoci obstaráva už asi len to, a vlastne ťažko povedať pre koho toto v roku 2023 okrem skalných fanúšikov vlastne je - lebo trendy sa už posúvajú inam, a film ktorý je strihnutý podľa mustra, ktorým séria štartovala pred 16-timi rokmi...no začína byť cítiť, že doba sa posúva inam a pri sérii, ktorá kreativitu vyčerpala viac-menej v prvom dieli...podobne ako MCU, aj Transformeri a ich ťažká tonáž sa v tejto podobe teda asi už pomaly chýlia k svojmu koncu. Hasbro ani Paramount to pustiť chcieť nebudú, ale čo sa dá vlastne ďalej inovovať na značke, ktorá neumožňuje nič iné než filmy v duchu "veľkí roboti sa medzi sebou rúbu"? Možno to skúsiť urobiť viac temné, alebo ešte infantilnejšie - viď. Mario. Čo je určitým spôsobom zaujímavá zmena, tiež značiaca určité trendy ktoré začínajú byť pomaličky badateľné aj vo filmoch je, že americký patriotizmus slabne a je podstatne menej prítomný ako predtým. Transformeri mali od jednotky vždy veľmi silný patriotizmus, boli veľmi pro-military a boli skrátka ukážková plagátová propaganda - viď. Mark Wahlberg pri vlajúcej americkej vlajke a západe slnka na svojej farme v Age of Extinction - proste séria aj Bay si na tento proamerický pohľadnicový gýč a ideológiu potrpeli. Tentokrát ale ten proamerický patriotizmus absentuje a absentuje akákoľvek propagácia armády či čokoľvek pro-military, na čom staval Bay - žiadne America fuck yeah. Film vlastne Ameriku nijako nevelebí, neoslavuje, z jej kultúry berie to čo priniesli posledné dekády a prehuluje to - viď. asi 8 či koľko rapových pesničiek čo počas filmu zaznie. Zaveje len jedna americká vlajka, ako keby z povinnosti, aby sa nepovedalo a pôsobí to ako keby niektoré prvky americkej kultúry už boli zdôrazňované tak ako píšem - z povinnosti, ale najsviežejšie film pôsobí keď sa z americkej pôdy odíde a ide sa do Peru. Toto je ideologicky/koncepčne asi najvýznamnejšia zmena oproti predchádzajúcim filmom, ktorá asi reflektuje momentálne spoločenské nálady - tzn. film je apolitický, bez akejkoľvek okatej ideológie. Keď v tom človek hľadá viac, Amerika momentálne prechádza aj určitou krízou, kedy pomaličky možno trošku stráca dôveru sama v seba a v to, že bude najdominantnejším impériom na svete na veky vekov. A ten americký ťažký patriotizmus sa tak predáva ťažšie aj v Amerike samotnej, a aj inde vo svete a ktovie či sa vôbec v takej forme niekedy vráti. **1/2

Hypnotik (2023)

Poor Man's Christopher Nolan. Rodriguez už začína byť na tom slušne zle...pred pár rokmi ho ešte ako-tak podržal asi tvrdý bič Jamesa Camerona, ale to čo produkuje ako režisér poslednú dekádu...no časy Desperada sú zdá sa nenávratne preč a na rozdiel od súputníka Tarantina Rodriguez bohužiaľ nenašiel spôsob ako svoj štýl vekom evolvovať. Lebo skúšať takýto kolotočový rip-off Nolana...čiže zostáva mu už len: a) poprosiť Banderasa a Salmu Hayek, aby išli do Desperada 3, a b) uprosiť Clooneyho a Tarantina, aby išli do From Dusk Till Dawn legacy sequelu.

65 (2023)

Zvláštny úlet, ktorý mal byť asi priamočiarym survivalom s trošku dinosaurov a efektnej sci-fi akcie, ale ktorý skončil tak, že výsledok by si dal za klobúk možno aj Ed Wood. Budget je príliš skromný, aby efekty boli poriadne, ale záber príliš široký, aby to bolo len komorné a úderné, Driver pôsobí pomerne nesympaticky. A človek sa aj nudí. Skrátka úmysel niekde asi bol dobrý, ale výsledok dosť zaostáva aj za 10 rokov starým After Earth, ku ktorému má 65 pomerne blízko.

Noční můra v Elm Street (2010)

Čo s filmom, ktorého najväčší tromf a lákadlo úplne zlyháva? Freddy Krueger mal byť monštrum čo má charizmu a nejaký šarm. Nemá nič a ten burácajúci hlas...škoda.

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

Kreatívny úpadok Marvelu je viditeľný už dlhšie a s každým ďalším filmom ho postupne prestávajú popierať aj tí najskalnejší. A s každým ďalším filmom, ktorý na tržbách skočí o 100-200 miliónov nižšie ako sa čakalo, to začnú chápať aj u Disneyho, hoci tá zotrvačnosť je stále taká, že je stále pomerne neuveriteľné čo Feige vybudoval. Quantumania mala na papieri byť vlastne veľmi epická pecka, zlomový bod celej Fázy 4 a 5, ktorý uvedie Kanga, a dodá kvázi Star Wars s veľkým finálnym súbojom o osud celého Quantum Realmu. A výsledok je len ako-tak pozerateľná jednohubka, ktorá už v niektorých momentoch ukazuje že sa začínajú opomínať nie úplne nepodstatné detaily a objavujú sa dosť zvláštne nápady, ktoré reálne asi mal niekto vetovať (MODOK). Kang Dynasty a Secret Wars to ešte budú mať ťažké, hoci verím že tam sa Feige a spol. nejako kolektívne hecnú, aby aspoň finále tejto nie práve ideálne zvládnutej výstavby stálo za to. A budú sa musieť opierať asi o to čo funguje najlepšie - tzn. Hollanda, a okolo neho postaviť nejako zvyšok, kde si budú skladať viacerí reparát.

Rychle a zběsile 9 (2021)

Jedna z najučebnicovejších zábav blahoslavených došla už skoro svojho konca a začína byť úplne jasné, to čo je jasné už od šestky - tzn. že tam kde dochádzajú nápady a zmysel sa to prehučí peniazmi, telenovelovovými pletkami a sebaparódia sa dotiahne na maximum. Dwayne je fuč, lebo s Dieselom mali prisilné protinázory na to kedy sa chodí z karavanu na pľac, John Cena zaskakuje usilovne a ideme do vesmíru. Možno je nakoniec aj dobre, že sa Diesel pri natáčaní desiatky pochytil aj s chudákom Justinom Linom, ktorý mu tento kolotoč  v roku 2009 znova nakopol, lebo ako vidím stopáž desiatky asi aj on uznal že expanzia za každú cenu už asi nebude a možno sa všetko celé chtiac-nechtiac vráti trochu na zem. Síce asi tak že to bude už len extrémne predražená výplachovka, ktorá si už nedovolí skúšať sa hrať (možno) ani na to meta požmurkávanie sama na seba, a ktorá sa už pomerne stále čudnejším personálnym obsadením začína deformovať. Ale zase, ktorá s vedomím že sa blíži koniec možno skúsi byť zase  zábavou čo neunavuje, lebo na iné už pred veľkým finále čas nebude. A potom to celé po jedenástke zaspí, až kým o 10 rokov Dwayne a Vin nebudú potrebovať hit a neurobia nostalgickú stretávku po rokoch kde urovnajú staré spory a na záver na seba s uznaním kývnu kým za starým dobrým Dodgeom Chargerom bude zapadať slnko.

Strážce (2006)

Old-schoolová jednohubka, ktorá hrá na Douglasove silné stránky, a ktorému pomáha primeovo sexi Eva Longoria a prekvapivo solídny a sústredený Kiefer Sutherland (u ktorého pri tomto výkone aj zamrzí, že v áčkových filmových vodách sa takto nepredviedol viac). Čo trošku filmu uberá je drobnosť, že satyr Douglas si neodpustil, aby jeho radový SBS-kar lámal srdce prvej dáme.