Training Day (2001)

Veľmi dobrá kriminálna dráma, ktorú ťahá silná herecká zostava. Ústrené duo sa výborne dopĺňa a Washington si to očividne vychutnal. Páči sa mi atmosféra, aj celková nálada filmu - tu sa Fuqua vymačkal k dobrému výkonu.

Spáči (1996)

Výborná dráma, ktorú ma baví si pozrieť aj opakovane. Herci hrajú všetci výborne, no mne najviac v pamäti utkvel dokonalý Kevin Bacon. Jeho postava vám bude vyslovene odporná a behajú z neho až zimomriavky.

Závist (2004)

Toto je skôr satira ako klasická crazy komédia a treba sa trošku naladiť na jej vlnu. Po dlhšej dobe som ten film videl v TV a celkom dobre ma pobavil. Mnoho scénok a postáv mi prišlo omnoho vtipnejších než som si pamätal. Rachel Weisz sa mi (spolu s Christopherom Walkenom) páčila najviac. Mohla by v komédiach hrať častejšie.

Hledání Země Nezemě (2004)

Krásne dojímavý film. Celé to bolo takým pekným spôsobom sentimentálne. Neprišlo mi to ako také prvoplánové "slzopudiče" á la I am Sam. Aj keď to prvoplánové samozrejme bolo. To je to čo sa mi na tomto filme páči. Má strašne priamočiary ťah na bránu, ale aj tak si nemôžete pomôcť a z filmu odchádzate dojatí a spokojní. Depp odvádza svoj vysoký nadšandard, ale Kate Winslet naozaj žiari. Po Večnom svite ďalší jej výkon, ktorý je perfektný. Toho Oscara by si ozaj zaslúžila. Freddie Highmore je tak správne sympatický a "zlatý". Nič pre nepriestreľných cynikov...

L. A. - Přísně tajné (1997)

Absolútne perfektný film! Milujem tento žáner (taký novodobý film noir) a L.A. Prísne tajné patrí k jeho špičke. Scenár je krásne zamotaný, ale nie natoľko prekombinovaný, aby sa v ňom pozorný divák strácal. Oscar bol v tomto prípade viac než zaslúžený (škoda tých ostatných nepremenených nominácií - Titanic...ach jaj). Jerry Goldsmith má tento žáner nacvičený už z Čínskej štvrte, takže to zvládol na výbornú. Na filme sú však najlepší herci. Všetci! Toľko špičkových výkonov sa pohromade naozaj len tak nevidí. Guy Pearce, Russell Crowe, Kevin Spacey, James Cromwell... - tí všetci sú pre svoje postavy ako stvorení. Dokonalý casting. Tento film je jasnou klasikou. Niet o čom diskutovať. Ako pri Prelete - film, ktorý šlape po všetkých stránkach sa nepodarí často. L.A. Prísne tajné je jedným z nich. Klobúk dole. Curtis Hanson už nikdy nenatočí lepší film.

Když se setmí (2004)

Oddychovka, ktorá už ku koncu začne trošku strácať dych. Krásne prostredie, Salma Hayek je kus, Brosnan sympaťák a Woody Harrelson je kupodivu ozaj vtipný. Vypnúť mozog a baviť sa.

Talentovaný pan Ripley (1999)

Výborný psycho-thriller. Postavy sú tak dobre vykreslené, že mnohé scény sú naozaj napínavé, hoci sa v nich nedeje nič akčné. Matt Damon ma prekvapil a svoju úlohu zvládol úplne s prehľadom. Až z neho behal mráz po chrbte. Jude Law ako svetácky Dickie a zvyšok ansámblu svoje úlohy tiež zvládol na výbornú. Jednoznačne by som chcel vyzdvihnúť kameru Johna Seala a potom samozrejme aj réžiu Anthonyho Minghellu. Síce je film opäť mierne natiahnutý (to je asi už Minghellovým zvykom), ale inak je rozprávaný mimoriadne presne a navodzuje pôsobivú atmosféru. Anglický Pacient mi vôbec nesadol - taká trojhodinová strašne romantická limonáda. Toto sa mu však naozaj podarilo. Škoda tej mierne dlhšej stopáže (aj keď film mi trhali reklamy - uvidím keď si ho pozriem ešte raz a bez nich).

Šest pohřbů a jedna svatba (1998)

Komédia čierna ako peklo! Krutejšiu komédiu asi budete mať problém nájsť. Keď máte radi tento druh humoru, tak Very Bad Things je filmom presne pre vás. Christian Slater je ako psychopat veľmi presvedčivý - mal by ich hrať častejšie! Ostaní sú tiež nad očakávania dobrí- Jeremy Piven je dokonca vynikajúci. Úplne ujetý film, ktorý si zasluhuje stať sa kultom! K deju je omnoho trefnejší pôvodný názov- "Very Bad Things". Tieto Veľmi Zlé Veci sa tu totiž dejú neustále od začiatku filmu, len majú vždy rôznu formu (tyranská snúbenica, Boydovo buzerovanie zákazníkov, úplný záver s chuderkou Cameron). Samotné vraždenie je tiež Veľmi Zlou Vecou, ale len jednou z mnoha, mnoha, ktoré vo filme sú. Film obsahuje naozaj niektoré tak kruté scény, že človeku tuhne krv v žilách (najmä vražda hotelového ochrankára- ten jeho smrteľný vreskot v pôvodnom znení- brrrrr). Osobne som nič krutejšie asi nevidel. Všetky postavy vo filme zažívajú tak neskutočne extrémny zážitok, že sa pri ňom pre normálneho človeka nejde nezblázniť. Plusom jednoznačne je aj perfektne sadnúci soundtrack. Zase raz jeden nedocenený film.

Svatý muž (1998)

Fajn komédia. Eddie Murphy je ako "G" výborný (rozhodne jedna z jeho lepších úloh). Jeff Goldblum zahral tiež presvedčivo a jeho prerod mu uveríte. Síce som sa pri filme ani raz nahlas nezasmial, napriek tomu som sa však dobre bavil. A tých pár moralít občas tiež neuškodí, keď v sebe vypnete cynika.

Švindlíři (2003)

Taký oddychový feel-good film, ktorý ale trošku pokazí prekombinovaný záver. Ridley Scott na svojom konte takýto film ešte nemá a očividne si ho s chuťou strihol, akurát posledných 15 minút dá celému filmu iný tón. Neočakávane a zbytočne. V tomto prípade by menej bolo naozaj viac. Nicolas Cage je tradične výborný (nepatrím k jeho odporcom - a úprimne povedané ich nechápem), Sam Rockwell nanešťastie nemá veľa priestoru. Alison Lohman však naozaj prekvapuje, hrá presvedčivo a v jej 23. rokoch jej ľahko uveríte, že má 14 (koniec, koniec...). Napriek trošku nešťastnému koncu mal film dobrú atmosféru a bavil ma (pričom obľubujem Cagea), takže pod štyri nejdem.