Vetřelec (1979)

Ja si nemôžem pomôcť. Je to klasika, o tom potom, ale nejaký strašidelný horor? Nepochybujem, že v dobe svojho vzniku išlo o naozaj desivý kúsok, ale dnes to skrátka nefunguje. Je to aj tým, že postava Votrelca je už natoľko prefláknutá, že celé napätie z čakania na to, kde sa zjaví je preč. Vtedajší diváci totiž nevedeli čo to tam po lodi pobehuje za potvoru (plus Chestburster musel vtedy šokovať) a tak jednotlivé sekundové záblesky na Votrelca fungovali ako katalyzátor napätia a strachu perfektne. Ďalej mi príde komické ako si tvorcovia predstavovali "moderný počítač" - stena posiata blikajúcimi svetielkami. Áno, rok 1979, ja viem, ale komické to už dnes je a s tým sa nedá nič robiť. To všetko neznamená, že sa mi film nepáči. Hudba, kamera a efekty sa rokmi nezhoršili. Celý design mimozemskej lode, samotného Votrelca (H. R. Giger odviedol perfektnú prácu) stojí za to a príjemny bol aj industriálny nádych lodi Nostromo (ako trefne poznamenali na DVD, nešlo o vtedy typický dizajn kozmickej lode ako nablýskaného plavidla, ale skôr o realistickejší obraz ako by to mohlo naozaj vyzerať). Herci sú výborní - samozrejme Sigourney Weaver a potom hlavne Ian Holm (pri ktorom som bol tiež obratý o prekvapenie - to, že je android som už vedel z časopisov bohužiaľ dopredu). Film teda nie je zlý (však je súčasťou mojej obľúbenej Sci-Fi série), ale nemám ho v obľube tak ako Votrelcov alebo Votrelca 3. Každý z filmov má totiž svojský štýl- Votrelci sú akčný nářez a fungujú perfektne, Votrelec 3 je skoro až existenciálna depka (rozšírená verzia samozrejme) - a funguje perfektne. Votrelec je napínavý horor - a pre mňa tak nefunguje. Toť vsjo./////////////////Po dlhej, dlhej dobe som film videl znova a zvyšujem na päť. Votrelec je ťažká a zaslúžená klasika akých vzniklo za posledných niekoľko dekád veľmi málo. Vizuálne je film nádherný, neviem nakoľko má na výsledku zásluhu sám Scott a nakoľko Derek Vanlint (ktorý vzhľadom na kvalitu kamery paradoxne nič iné zaujímavé nenatočil) - ale zábery sú každopádne hodné zarámovania. Tie modré svetielka, industriálny nádych, kontrasty medzi svetlom a tmou, dážď - radosť sledovať. Bez nadsázky sa jedná o predvoj Blade Runnera, ktorý si z Votrelca požičal mnohé a ten industriálny dizajn je IMO do dnešného dňa vzorom pre každé sci-fi, ktoré sa odohráva vo vesmíre. Scott skrátka z hľadiska dizajnu položil pre sci-fi základy, na ktorých sa stavia aj po 40. rokoch a to je historická sila, ktorá sa nedá prebiť. Na Votrelcovi je IMO vidieť aj, že budget Scotta v naplnení jeho vízie menej obmedzoval ako pri Blade Runnerovi, kde sa musel nedostatočný rozpočet maskovať dymom a pod. Napätie a pod. na mňa stále nefunguje, Votrelec je evidentne herec v kostýme a ako potvora sa správa kus odlišne ako sme si zvykli v neskorších filmoch (je pomalší, menej agresívny, atď.). Čo ma po X rokoch prekvapilo je ako funkčne a dobre sú napísané postavy - správanie všetkých má v intenciách ich charakterov hlavu a pätu. Žiadne hovadiny typu "partia vedcov v baraniciach si na cudzej planéte privoniava ku kvetinkám" ako sme videli v Covenante, prípadne "vystrašený vedec sa snaží pohladkať slizkého mimozemského hada, ktorého predtým nikdy nevidel" z Promethea. A ďalšia vec, ktorú som si predtým nikdy nevšimol je ako veľa James Cameron od Scotta okopíroval - vizuálne je to jasné, ale aj dejovo. Votrelci sú v bledomodrom rovnaká kostra - parta ľudí nájde opustené miesto, zistia že stoja proti niečomu nad svoje sily, umiera sa, v radoch hrdinov je zradca, na konci sa potvora vypúšťa pretlakovou komorou do vesmíru, a pod. Cameron skrátka zobral čo fungovalo a dal tomu väčšie merítko, viac akcie, hlášok a menej lipol na pedantne komponovaných záberoch. Ak by som mal jednotku aj dvojku posudzovať z hľadiska pôsobivejšieho zachytenia titulného monštra, dvojka víťazí. Funguje jednak ako kulervoucí akčný film a zároveň v nej samotný votrelec vzbudzuje väčší rešpekt. Jednotka ma vydesiť ani dostať do napätia nedokáže, ale obdivujem na nej pedantnú a neuveriteľne štýlotvornú výtvarnú/dizajnovú stránku, dobre napísané postavy, hudbu a taký ten umelecký kumšt.

Faktótum (2005)

Bukowského knižky mám rád - mám ich v kniťžnici presne osem. Páči sa mi ako svojím celým životom vzdorovito a tvrdohlavo išiel proti systému a zostal svoj. Ten chlap mal gule, i keď nebol to až taký mámvpičista ako si mnohí myslia. Herci veľmi fajn - Dillon sa do úlohy hodil a bol IMHO výborný. Možno trošku príliš pekný na Bukowskeho, ale čo už. Dámy tiež dobré. Z oboch adaptácií sa mi Faktótum páči zrejme o kúsok viac, zrejme kvôli pohodovejšej atmosfére ako špinavšie Barfly.

Dobrou noc a hodně štěstí (2005)

Veľmi príjemne prekvapenie! Už predchádzajúce Confessions of a Dangerous Mind dali tušiť, že v Georgovi Clooneym drieme výborný režiser. Týmto filmom to len potvrdil a podčiarkol. Veľmi rozumne film natočil v čierno-bielych farbách, ktoré mu veľmi pridávajú na autenticite a len prispievajú k celkovej dobovej atmosfére. Herecké výkony sú vyrovnané, nikto na seba nestrháva pozornosť na úkor celku. Samozrejme, okrem hlavného Davida Strathairna, ktorý zahral svoju úlohu veľmi civilne a so 100%-nou vierohodnosťou. Je zaujímavé, že film neobsahuje takmer žiadnu hudbu. S výnimkou Jazzových intermezz bol celý film bez hudobného podkladu, čo k takto dialógovo založenému filmu sedelo. Už spomenutá vierohodnosť a dobovosť je umocnená použitím skutočných dobových záznamov (pekným bonbónikom bol rozhovor s Liberacem). V závere filmu je v jednom dobovom filme spomenutý Habeas Corpus Act a v ňom môžeme nájsť relevanciu tohto filmu aj pre túto dobu. Ako dôsledok teroristických útokov bol tento Akt suspendovaný a osoby podozrivé z terorizmu alebo spolupráce s ním môžu byť držané vo väzbe bez akýchkoľvek obvinení, súdneho pojednávania a teda aj bez presvedčivých dôkazov. Výborný film a aj dnes aktuálna dôležitá téma. Bravo, George Clooney! P.S.: Záverečné vyjadrenie sa o televízii je veľmi trefné. Z média, ktoré by mohlo slúžiť ľuďom na rozširovanie si obzorov a lepšiu informovanosť sa stal prakticky len nástroj na jednoduchú zábavu, nevyžadujúcu veľa rozmýšľania. Iste, sú aj výnimky, ale keď v prime time beží Hurikán a Pročko, je jasné čo drvivá väčšina preferuje.

Soumrak dne (1993)

Ukážkový príklad britskej komornej drámy. Napriek tomu, že sa vo filme vlastne nič zvláštne nedeje, som od obrazovky nemohol odtrhnúť oči. Pomalé tempo rozprávania mi v tomto prípade vôbec nevadilo, nakoľko som mal pri tomto filme možnosť sledovať niečo, čo sa dá naozaj označiť len ako herecký koncert. Všetci herci hrajú výborne - dokonca aj taký Christopher Reeve - ale to, čo predvádza hlavná dvojica je jednoducho neuveriteľné. Emma Thompson je výborná a táto úloha jej sadla perfektne. Musím sa však priznať, že som sa viac sústredil na Anthonyho Hopkinsa, pre ktorého je toto (aspoň pre mňa) najlepší výkon v jeho kariére. Predvádza totiž dokonalú ukážku minimalistického herectva, keď len prostredníctvom najzákladnejšej mimiky a gest ste schopní pochopiť PRESNE čo jeho postava prežíva a cíti. Jeho výkon v tomto filme patrí k mojim najobľúbenejším vôbec a nechápem ako mu zaň mohol uniknúť Oscar (nie žeby bol Tom Hanks zlý, ale toto je predsa len ťažšie ako zahrať homosexuála umierajúceho na AIDS). A navyše je film vo všeobecnosti vykladaný ako príbeh o tom, ako jeden majordomus obetuje lásku k žene pre svoje povolanie. Ja som si to už po prvom pozretí vyložil trochu inak a ten film má pre mňa o to väčšiu hodnotu.

Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Od Spielberga netradičný žáner. Ktovie prečo sa mu nevenuje viac, ide mu totiž výborne. Celý film, vrátane výpravy, hudby a kamery je štylizovaný do veľmi príjemného retra. Herecké výkony sú výborné - Hanks je stávka na istotu, DiCaprio neprajníkom zase raz dokázal, že naozaj JE výborný herec, ale najviac žiari aj tak Christopher Walken ako Frank Abagnale Sr. Svojej postave vdýchol takú tragikomiku a život, že vás to jednoducho musí chytiť za srdce (aspoň trochu). Steven Spielberg teda na staré kolená začína vstupovať do jemu predtým neznámych vôd a darí sa mu. Kiež by takto dozrievali všetci režiséri.

X-Men: Poslední vzdor (2006)

Tri s odretými ušami. Film maskuje nedostatok deja a psychológie hromadným odpravovaním postáv. Na prvý krát to všetko celkom funguje, ale na druhý...všetko prekvapenie vyfučí a zostane len remeselne dobre zvládnutá popcornovka. A aj to nič moc. Ratner je skrátka naozaj len obyčajný rutinér, ktorý mechanicky zobrazí to čo je napísané v scenári, ale šťavu tomu dodať nevie. Scény, ktoréby sa mali zaoberať psychológiou postáv sú prebehnuté len z rýchlika a Ratner si s nimi očividne nevie rady. Fakt, že postavy vo filme ako-tak fungujú a nie sú vám voľné je zásluhou kvalitnej práce odvedenej Singerom v minulých dieloch. Všetky nové postavy sú plytké až hanba- Ratner ich len hrubo a dvojrozmerne načrtne a inak nevie čo s nimi. Napríklad taký Angel má vo filme dokopy 3 scény a je tu úplne na hovno. Akcia je obstojná, ale pri takom počte úmrtí a straty schopností by som čakal väčšiu osudovosť, ktorá totálne absentuje. Proste len sledujete a žváchate popcorn. Takže ako oddychovka OK, ale ako zavŕšenie trilógie veru nič moc. Ak je pravda čo sa píše v článku na Kineme (Strach a hnus z X-Men 3) a Ratner fakt nastúpil k filmu v auguste 2005 (premiéra v máji 2006!!!!!!!), tak potom máme ešte šťastie, že to celé dopadlo aspoň takto.

Šifra mistra Leonarda (2006)

Priemer ako remeň. Otrocky prepísaná predloha, ktorá napriek tomu, že má 150 minút nemá čas dôstojne všetko vysvetliť a porozprávať (plus všetky nezrovnalosti v deji vo filme vyznievajú ešte nepravdepodobnejšie). Ron Howard režíruje strašne nenápadito a fádne. Flashbacky sa nesú v jednom duchu (a vyzerajú akoby na ne šla väčšina rozpočtu :-)) a okrem nich tam vizuálne nie je nič zaujímavého. V scénach lúštenia si Howard vypomohol efektami, ktoré použil už v Čistej duši a tu diváka nezaujmú vôbec. Okrem spomenutých flashbackov nestojí výprava v podstate za nič. Žiadna lokácia nie je ani nafilmovaná tak, aby pôsobila zaujímavo. Všekto je tmavé a nepôsobí to ako vysokorozpočtový hollywoodsky trhák. Obzvlášť sídlo sira Teabinga. Interiéry sú opäť potemnelé, malé a vyzerá to tam ako u nejakého strýka z dediny, čo nie je práve to čo si človek predstaví pod honosným aristokratickým sídlom. Skrátka to filmári odbili. Z hercov je najlepší Ian McKellen ako Teabing. S jeho postavou akoby film dostal injekciu do žíl. Tom Hanks nič nekazí, ale je strašne nevýrazný - jeho Langdon je iba akoby takým sprievodcom po deji, žiadna výrazná charakteristika. Ono je to aj dané tým, že v scenári toho moc predpísaného nemá, ale aj tak...od herca Hanksovho formátu som čakal niečo viac. Ak budú robiť pokračovanie, kľudne ho môžu vymeniť. Audrey Tautou je lepšia ako som čakal, takže to je pre mňa plus. Sílas v podaní Paula Bettanyho je trochu prehnaný šialenec, plus je nedostatočne prekreslený, takže koniec tejto postavy nie je tak pôsobivý ako mohol byť. Škoda. Ostatní sú len figúrky do počtu. Zatiaľ to odo mňa vyznieva dosť negatívne, ale od príchodu k Teabingovi film naberie vcelku slušné tempo a pobavil som sa obstojne. Leví podiel na tom má aj Hans Zimmer, ktorý skutočne filmu DOSŤ pomohol (obzvlášť v záverečnej scéne). Knihu som čítal a pobavil som sa u nej výborne. Pri filme som sa síce bavil tiež, ale keďže som poznal predlohu, bol som automaticky obraný o všetky prekvapenia a film sa mi miestami (hlavne zo začiatku) strašne vliekol. Skrátka, obsadenie, réžia, scenár - to všetko je strašne okatá stávka na istotu, ktorá nie je zlá, ale mohla byť natočená trochu živšie. Jeden z najočakávanejších filmov roka tak totiž vyšumel len do priemernej zábavy, ktorá by sa lepšie vynímala v televízii v sobotu večer. Slabšie 3.

Kiss Kiss Bang Bang (2005)

Shane Black stále vo forme. Človek pomaly ani nestíhal držať s dialógmi krok. Vidno, že herci sa pri natáčaní dobre bavili. Val Kilmer aj Robert Downey Jr. už síce majú najlepšie roky za sebou, ale tu dokazujú, že ich ešte neradno odpisovať. Tempo síce trošku kolíše (je vidieť, že Black je predsa len lepší scenárista ako režisér), ale stále je to perfektná, v dnešnej dobe už old-schoolová, akčná komédia. A Michelle Monaghan je fakt pekná.

Láska až za hrob (2002)

Výborne som sa zabavil. O deji som nevedel nič, tak som bol príjemne prekvapený ako sa film vyfarbil dočierna. Hlavná dvojka je OK, ale najvďačnejšia úloha pripadla Christopherovi Walkenovi. Pohreby, ktoré organizuje jeho postava vážne stoja za to (hlavne ten Star Trekovský :-)). Príjemná oddychovka na popoludnie.

Power Rangers: Film (1995) odpad!

Pamätám si ako som otca na toto vytiahol do kina (kde nás bez preháňania bolo dohromady 6) a čudujem sa, že to v zdraví prečkal. Ja s kamrátom sme sa však bavili. Čo sa filmu týka, platí to isté čo pri seriáli. Herci horší ako zostava z Teleshoppingu, masky ako zo strelnice na kolotočoch a scenár písaný po lobotómii. Keď k tomu prirátame, že hlavný zloduch sa volá Ivan Sliz (to fakt treba vidieť), máme odpad ako vyšitý.