Nový svět (2005)

Prvý film čo som od Malicka videl. Obával som sa ťažkej nudy, ale úprimne ma to bavilo. Asi to tu už niekto písal, ale New World naozaj nie je vec, ktorú pozeráte pre jej neopakovateľný dej. Je to celé skôr o pocitoch. Mne sa tento až lyrický pohľad na stret dvoch civilizácií veľmi páčil. Je to príbeh o impulzívnej láske, ktorá môže paradoxne vypuknúť aj medzi ľuďmi, ktorí nehovoria tou istou rečou, ale zároveň aj o láske, ktorá sa vybuduje pomaly, časom (skoro by sa chcelo povedať "láska z rozumu", ale nie je to tak). Tieto vzťahy sú vo filme tak pekne natočené (a zahrané), že človek ich miestami musí sledovať so zatajeným dychom. Colin Farrell ma tu naozaj veľmi prekvapil - bol jednoducho vynikajúci. Mladučká Q'Orianka Kilcher je krásne prirodzená a pôsobí až odzbrojujúco nevinne. Tá ma prekvapila úplne najviac---na nej totiž stál celý film a jej Pocahontas mne teda rozhodne ukradnutá nebola. Christian Bale má úlohu veľmi dôležitú, ale pomerne malú, takže nemá veľmi čo predvádzať. Takisto aj mnoho známych tvárí (Christopher Plummer, Wes Studi, David Thewlis, Jonathan Pryce) sa tu mihne v takých vyslovených štekoch, že ma zaujíma o koľko bol film skracovaný. Videl som na DVD, ale čas som nestopoval. Mala by to byť 135 minútová verzia a musím sa priznať, že tých 15 minútiek navyše by som si rád dal. Tento film totiž tempo zrýchľovať nepotreboval- neviem si predstaviť niekoho koho by Nový Svet v dlhej verzii nudil, ale tú kratšiu si parádne užije. Takže kvôli tomu dám len štyri. Ale to je jediné čo mi prekáža. Inak som až zaskočený ako sa mi film páčil a ako ma emotívne aj myšlienkovo oslovil. Som už veľký chlapec a básnické roky sú za mnou, ale toto bolo veľmi fajn.

Rocky Balboa (2006)

Nostalgia, nostalgia a zase nostalgia. K tomu trochu doplnená nostalgiou a na záver zase akurátne dochutená troškou nejakej tej nostalgie. Ale zároveň aj príbeh, ktorý vo mne predsa len zarezonoval. Dobráčisko Rocky totiž v priebehu filmu utrúsi zopár pekných životných múdier a jeho dialóg so synom pred reštauráciou mi bez srandy poslúžil aj ako inšpirácia do života. A keď je zle, zaberá! A to je niečo čo má väčšiu váhu ako fikane skonštruovaný dej, či strhujúca akcia. Sly je macher, lebo v 60. ukázal, že keď sa chce, stále sa dá. Má môj úprimný rešpekt.

Kundun (1997)

Dalajlámov život- táto téma mne osobne prišla veľmi zaujímavá a preto som bol na Kundun veľmi zvedavý. A som celkom sklamaný. Film mi vážne veľmi nesadol. Páčilo sa mi ako prekvapivo nenásline pôsobila používaná angličtina, páčili sa mi rôzne zábery na odlišný spôsob života a aj celková výprava. Dej bol ešte znesiteľný, ale neviem čím to, ale film bol nenormálne nudný. Možno moja chyba, ale problém je v tom, že v ňom nebolo nič kvôli čomu by som si ho pozrel znova. Tento Scorseseho výtvor teda rozhodne nie je moja šálka kávy a spolu s Mean Streets a Zúriacim býkom ďalší jeho film, ktorý na mňa pôsobil uspávajúco. A napríklad trojhodinové Kasíno ma nenudilo ani sekundu. Ako to ten fiškus robí? :-)

Temný rytíř (2008)

S odstupom času takto. Joker dominuje celému filmu. Veľmi dobre napísaný, špičkovo designovaný (perfektný make-up plus kostým) a Ledgerom bezchybne zahraný. Smrť-nesmrť, toto je skutočne strhujúci výkon a Ledger nastavil latku pre akýchkoľvek svojich nástupcov veľmi, veľmi vysoko. Nolan režíruje s prehľadom absolútneho profíka - film má neuveriteľné tempo, gradáciu a spád. Kamera výborná, akcia dostačujúca. Ostatní herci veľmi dobrí až výborní. Ako plus sa dá hodnotiť aj ešte výraznejšie pritvrdenie v realistickej štylizácii. Samozrejme takéto tvrdenia treba brať s rezervou - je to predsa len Batman a o nejakej prudko realistickej kriminálke nemôže byť reč. Dej je masívny a Nolan do tých 146 minút napchal neuveriteľné množstvo vecí. Myšlienkové pozadie je tiež o poznanie prepracovanejšie ako predtým. Skrátka a dobre - vo všetkých smeroch precízna a poctivá nadstavba k Batman Begins, ktorá získava body v tom odvážnom a po všetkých stránkach fungujúcom odklone od comicsovej štylizácie. Je vidieť, že všetci zúčastnení si vyhrnuli rukávy a jednoducho sa rozhodli, že to odpália najlepšie ako sa len dá. Žiadne zarábanie na nájomné, či flákanie - na tomto filme si všetci mákli a výsledok tomu zodpovedá. Po X-Menoch ďalší výrazný evolučný skok comicsového žánru a spolu s Watchmen to najlepšie čo som v jeho rámci videl.

Femme Fatale (2002)

Veľmi pekné formálne cvičenie a takisto asi aj akási pocta noirovému žánru, ale to je tak všetko. Zaujímavé, ale nič špeciálne. Rebecca Romijn je najpádnejším dôvodom prečo sa na film pozerať.

Prosíme přetočte (2008)

Tomuto sa v angličtine hovorí "feel-good film". Je to taký pekný, krátky a srdce hrejúci filmeček. Ale pochybujem, že pre každého. Nie je to nič objavné a onen východzí nápad rozhodne nie je nejak extrémne originálne využitý-celé je to naozaj skôr o tej celkovej pohode. A tá z tohto filmu vyslovene sála. Pomáhajú tomu predovšetkým turbulentný Jack Black (ktorý je ozaj vynikajúci-i keď ja osobne mám jeho komiku veľmi rád) a aj Mos Def, ktorý je zase príjemne umiernený a sympatický (čo je vítaná zmena po jeho mimoriadne otravnom pôsobení v 13. blokoch). Tento film netreba nejak extra rozoberať- skrátka ho len v pohode užiť.

Ďáblův advokát (1997)

Tomuto filmu v podstate nie je čo vytknúť. Akonáhle pristúpite na zápletku, nie je nič čo by vás mohlo sklamať. Scenár je kvalitný a dáva mnoho priestoru všektým zúčastneným. Al Pacino je rodený diabol, Charlize Theron tu ukázala, že v nej drieme talent a Keanu Reeves naozaj maká a nič nekazí. Páčilo sa mi aj technické spracovanie filmu, ktoré je na veľmi vysokej úrovni a samozrejme aj samotný záver. Veľmi dobrý film, ktorý na čistých päť síce nie je, ale zaokrúhlim smerom na hor.

Hancock (2008)

Znesiteľná oddychovka, ale mohlo to byť o dosť lepšie. Mne osobne prerod ožrana v hrdinu nevadil, len ten ožran mohol na plátne pobudnúť trošku dlhšie. Will Smith ťahá celý film, ale scenár (aj vtipy v ňom) je prinajlepšom priemerný. Rovnako budem asi jeden z mála, ktorý nechápe celý hype okolo osoby Petera Berga. Okrem Very Bad Things (ktoré mám veľmi rád) IMHO ani raz nepredviedol nič úžasné. Akčné scény v Hancockovi sú mnohokrát dosť neprehľadné a mne osobne už lezie na nervy ako tú roztrasenú kameru všade pchajú. Rád by som niekedy aj niečo normálne VIDEL. A to oblietanie kamery okolo postáv---po scéne kedy Hancock pomôže polišom to už hraničí s paródiou, keďže kamera spraví okolo Willa asi 10 kolečiek. Samotný "srdiečkový" záver už je ťažké WTF. Príde mi to ako superhrdinská verzia Bruce Almighty--- pobaví, ale potenciál bol obrovský. Škoda.

Vratné lahve (2007)

Pekný film, ale strašne trhaný. Neviem či bol problém s písaním scenára, ale po prvej polovici sa zrazu začnú riešiť všetky veci trošku príliš veľkou rýchlosťou. Drvivá väčšina postáv sú len figúrky, ktoré majú príliš málo času, aby boli čímkoľvek viac. Celé je to skôr jedno veľké sólo pre Zdeňka Svěráka, ktorý ale stále pobaviť vie a mnohé vtípky prameniace zo staroby naozaj pobavia. Príjemna oddychovka. Product placement bol brutálny. :-))

Gejša (2005)

Bolo to pekné, ale celé akési akademické. Nádherná výprava, hudba, kostýmy a kamera. Dobre zvolení herci (napriek ich národnosti- našincovi to môže byť jedno), ale film nebol ani raz strhujúci a záver bol pre mňa osobne celkom nevýrazný. Ale som rád, že som si to pozrel.