Wanted (2008)

Nevidel som ani jeden z Bekmambetovových filmov, takže som nováčikom na poli jeho akcie. Wanted sa mi veľmi páčilo a hoci som čakal mierne sofistikovanejší dej, bol som nadmieru spokojný. Film má koule, s brutalitou sa nemazná a je v ňom hromada parádnych vizuálnych vychytávok (ktoré po dlhej dobe konečne pôsobia čerstvým dojmom). Vtípky fungujú, akcia šlape, herci sú dobrí (Angeline Jolie táto úloha vyložene sadla) a jediné čo mi vadilo, bol nedostatok rozpočtu, aby scény mohli byť ešte viac nadupané. Je jasné, že tvorcom ako inšpirácia mohol poslúžiť Matrix a napr. aj Fight Club, ale funguje to a to je hlavné. Dokonca ma film zaujal natoľko, že by som si rád prečítal ten pôvodný komiks. Veľmi príjemne prekvapenie.

Stalo se (2008)

No, ja osobne by som až tak prísny na Shyamalana nebol. Atmosféru stále vie mimoriadne dobre, ako aj natáčanie napínavých scén. Dej filmu bol pomerne jednoduchý a absolútneho vysvetlenia sa nedočkáme, s čím má pomerne veľa ľudí problém. Ja osobne som rád, že po všetkých filmoch s pointou natočil raz Shyamalan aj niečo čo končí otvorenejšie. IMHO je najväčší problém v obsadení a to predovšetkým pri Markovi Wahlbergovi. Hodí sa do typovo dobre zvolených úloh (ako potvrdilo napríklad Departed), ale učiteľ? Sorry, ale toho mu neuveríte ani náhodou. Vypäté okamihy tiež nezvláda, lebo jeho herecké schopnosti na to jednoducho nestačia. A keďže na jeho postavu sa sústreďuje dej, chybný casting podľa mňa filmu poriadne uškodil. Predstavte si vo Wahlbergovom parte napríklad Edwarda Nortona--hneď by to bolo iné. Takže---celkom slušný thriller, ktorý úplne zabil nesprávny casting. A je to škoda, lebo inak šlape všetko-réžia, kamera a hudba (Howard sa tu naozaj vytiahol). Aspoň to slúži ako dôkaz, že správna voľba herca je naozaj kľúčová. Tie tri dávam, lebo mne sa skrátka Shyamalanove filmy páčia a ani tento nie je výnimkou (aj keď je jeho najslabší).

Kobra (1986)

Tak toto je Sly vo forme. :-)) Postavy sú tak absurdne jednoducho načrtnuté, že ich nemôžete brať vážne. Záporák vyzerá ako kromaňonec (a aj to nie práve najbystrejší), ktorému sa však očividne bez problémov darí len tak kráčať svetom a masakrovať toho, kto mu príde pod ruku bez akýchkoľvek dôsledkov. Stallone je v tomto filme tak strašne lacno štylizovaný ako macho (špáratko, slnečné okuliare), že to dúfam nemysleli vážne. Na zasmiatie je to dobré, ale kvalitný akčný film hľadajte inde.

Doba ledová 2: Obleva (2006)

Tieto filmy sú robené pre jasné publikum a všetko ostatné je tak nejak zbytočné. Zvieratká sú srandovné a nenudí to. Stačí.

Roming (2007)

Aha! Polívka povedal "piča"! --- Inu, ja som čakal trošku viac.

Najväčšie kriminálne prípady Slovenska (2006) (seriál)

Zaujímavé prípady a k téme parádne sadnúce (a špičkové) spracovanie. Tvorcovia zasluhujú obrovskú pochvalu. U mňa ešte majú plus za použitie hudby Aphex Twina- to by som naozaj nečakal.

Na stojáka (2004) (pořad)

Sorry, ale takto stand-up podľa mňa vyzerať v žiadnom prípade nemá. Všetci zúčastnení tu len predstavujú určité postavičky, pričom v zahraničí stand-up komici spravidla vystupujú aj cca 60 minút a reflektujú každodenný život. Drvivá väčšina týchto českých variácií je podľa mňa neskutočne trápna (tak, že človek až prepne kanál, lebo sa na to nemôže pozerať). Dve hviezdičky dávam za pár podarených kúskov a predovšetkým za Tomáša Hanáka, ktorý jediný ma vedel naozaj rozosmiať. Och, a to neustále zbesilé rehotanie sa publika je neskutočne otravné a nevierohodné. Sú tri možnosti: 1) Buď im za to platia, 2) Sú to predtočené zábery, 3) Cez ventilačku do miestnosti nejaký dobrák pumpuje marihuanový dym. (všimli ste si ten konštantný opar? :-))

Východní přísliby (2007)

Veľmi dobrý film. Netajím sa tým, že mám rád herecké filmy a toto bol IMHO jeden z nich. Mortensen tu zrejme predviedol svoju životnú kreáciu (o Aragornovi nechcem ani počuť :-)) a Cassela už mám zaradeného medzi obľúbencov. Ten chlap je skrátka vážne dobrý. Páči sa mi ako Cronenberg jemne búra určité zažité filmové tabu a robí to absolútne prijateľným spôsobom (tzn. žiadna okatá kontroverzia). V History of Violence to bola prekvapivá dravosť manželského sexu a tu sú to odkryté mužské genitálie. Myslím, že fakt, že táto scéna vám vo filme nepríde nijak zvlášť čudná svedčí niečo o Cronenbergových režijných kvalitách. Som veľmi zvedavý s čím príde nabudúce.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Priznám sa, som trochu sklamaný. A to som do filmu ešte išiel s pomerne nízkymi očakávaniami. Zábava bola celkom slušná, ale ani raz nedoskočila na úroveň prvých troch filmov, nehovoriac o tom, že to miestami bolo aj pekne nudné. Našlo sa tam príliš málo naozaj vtipných momentov a úplne absentovali akokoľvek napínavé scény. Iste, je vidieť, že na filme makali skutoční profíci, ale chýba tomu iskra. Zápletka ani záver mi nevadili, i keď osobne by som preferoval iný dej. Takto sa Jones posunul na môj vkus až do priveľmi fantasknej roviny. Rovnako Harrison Ford pre mňa už nemal tú potrebnú charizmu, nehovoriac o tom, že na svoj vek bola jeho postava až priveľmi agilná. Scenár bol podľa mňa najväčšou slabinou celého filmu, čo je skutočne obrovské mínus, vzhľadom na to, že 19 rokov sa čakalo predovšetkým pre nespokojnosť s rôznymi verziami príbehu. Príde mi, že Fordovi (viac ako Spielbergovi a Lucasovi) skrátka došlo, že už je taký starý, že buď to natočí teraz, alebo už nikdy. A tak sa zrejme scenár ušil poriadne horúcou ihlou. Herci boli OK. John Hurt a Ray Winstone v podstate zbytoční. Shia LaBeouf sa snažil a bol v pohode a Cate Blanchett presne spĺňala parametre jonesovského záporáka (a bola celkom sexi). Karen Allen a jej Marion mi prišli príznačné pre celý film. Dala sa zniesť, ale v takejto forme som ju rozhodne vidieť nepotreboval. Chémia medzi ňou a Fordom za tie roky trošku vyprchala a vývoj ich vzťahu mi osobne prišiel nevierohodný a silený (obzvlášť v úplnom závere--sorry, ale to som už vážne nebral). Indy už nie je ten hrdina, ktorý svojou charizmou ťahá celý film a odkedy sa na scénu dostane LaBeouf, je dokonca stále viac posúvaný do úlohy štatistu. A mám dojem, že tvorcovia Jonesa divákovi až príliš vzdialili, lebo zatiaľ čo v pôvodnej trilógii sa z každej šlamastiky vyhrabal tak nejak po chlapsky a so škrabancami, tuto si vlezie do posratej chladničky a prežije v nej atómový výbuch. Hlavný hrdina tým prišiel o veľmi dôležitú vec - o ľudskosť a stal sa skoro až cartoonovou postavičkou. A sorry, efekty môžu byť akékoľvek pôsobivé, výprava veľkolepá, ale keď v Indianovi Jonesovi nefunguje sám Indiana Jones, tak je to veľmi veľký problém. To práve jeho postava dodávala taký strašný šmrnc tým dobrodružným báchorkám. Šmrnc je preč, báchorky zostali. Takisto mi tam chýba určitá špinavosť a zemitosť - tu je všetko príliš vyumelkované a čistunké. Cieľavedomá koncepcia do sci-fi 50. rokov je síce fajn, ale z filmu väčšiu zábavu neurobí. Pozriem to ešte raz, možno mi to len v kine nesadlo. Ale po prvom pozretí---solídna jednorazová zábava. Nič viac. Nič menej. Atmosféru starých Jonesov to v žiadnom prípade nemalo.///////////////////Nedávno som v TV videl Chrám skazy a (ne)bavil som sa podobne. To ma prinútilo pozrieť sa na Lebku znova. Ono za tie roky asi štýl akým boli Jonesovia točení zostarol a my ako publikum sme v poslednej dekáde navykli na rýchlejšiu a realistickejšiu formu filmárčiny (alebo akcie ak chcete). Z tohto hľadiska je svojím spôsobom obdivuhodné ako sústredene Spielberg film natočil v duchu a tempe pôvodnej trilógie. Takže vlastne najväčším problémom je, že svojím štýlom zostal film zanovito stáť v minulosti. A takisto, že príliš zaskočil publikum chuťovkami ako atómový výbuch a ufo, ktoré sú v očiach väčšiny divákov (vrátane mňa) skrátka aj na Indianu Jonesa až príliš absurdné.