Akta X (1993) (seriál)

Kdysi to byl velký seriál a kdyby zůstalo řekněme při čtyřech sériích, pamatovali bysme si ho právě tak. Takže co mi zbylo v hlavě: "žlučák", "pan rakovina" a dvě hlášky: "Své přátele si držte blízko. Své nepřátele ještě blíž." "Jednou tě zabiju. Dneska ještě ne."

Akta X: Chci uvěřit (2008)

50 %. Poslední záchvěv života kdysi seriálové legendy. Leč do mrtvol se nekope. Přinejmenším je v tomhle film vztah Muldera a Scullyové o dost přímočařejší (což neznamená normálnější) než býval.

Aladin (2019)

Upřímně - nikdo v Aladinovi moc dobře nehraje, nejlepší práci ještě odvádí představitelé sultána a Jaffara. Neškodný film, který je přece jenom inovativnější než předělávka Lvího krále. Což na druhou stranu moc nepovídá.

Aladin (1992)

Pohádka o Aladinovi je hezký archetypální příběh, který tvůrci tenotkrát pojali ve velkém stylu. Víc než kdy jindy mi ale u disneyovky vadila amerikanizace, která i postavy z Tisíce a jedné noci nutí mluvit s americkým přízvukem a bavit nás anachronickými vtipy. Jinak ale Aladin beze sporu patří k tomu nejlepšímu, co u Disneyho vzniklo - děti nejvíc potěší zlodějská opička Abu, dámy odhalená Aladinova hruď a pány princezna Jasmína (snad největší pohádková "roštěnka")

Alenka v říši divů (2010)

70 %. Alenka je komerční tah na branku. Vezmeme si knižní předlohu, kterou především v Americe všichni znají, přidáme CGI, známé herce, alespoň jednu "roštěnku" a pro jistotu si zaplatíme i slavného režiséra. Nutno podotknout, že Alenka se skrz tahle omezení probojovala k ještě solidnímu výsledku. Příběh není hloupý a v podstatě se původní knihou jen inspiruje. Nelíbilo se mi ale přílišné tlačení na feministickou notu, které je znát hlavně v závěru - u filmu s hlavní hrdinkou a dvěma královnami ženský element opravdu není třeba zdůrazňovat (pánové se s tím snad nějak srovnají). Nelíbily se mi vtipy pro děti. A nelíbily se mi odkazy na současnost (třeba posedlost Čínou). A je smutné vidět, že hollywoodská mašinerie vykastrovala fantazii jinak tak osobitého tvůrce, jako je Tim Burton, který tu nepředvádí o moc víc, než že je zkušený filmový řemeslník.

Amazing Spider-Man (2012)

Nový Spidey získává cenu za nejzbytečnější film posledních let. Hlavní zápletka je jiná, ale některé podzápletky (strýček Ben, odstrkování milované divky) diváci dobře znají už z Raimiho verze. Andrew Garfield je na druhou stranu sympaťák, na roli se hodí víc než Tobey Maguire a s Emmou Stone má výbornou chemii. Byl to příjemně zabitý čas, během 137 minut jsem se ani jednou nenudila, ale pokud nevznikne pokračování, plakat rozhodně nebudu.

Amazing Spider-Man 2 (2014)

Pokud přistoupíte na to, že Spider-Man 2 chce být jen vizuální přehlídkou triků roku 2014, a smíříte se s tím, že existuje jen proto, že studio nechtělo přijít o práva na značku, odpustíte i scénář, který tomu odpovídá. Na to, že se jedná o pátý film o Spider-Manovi za posledních dvanáct let, bych čekala trochu víc tvůrčí odvahy a hraní si s postavami, když už jsou noví diváci prvním dílem z téhle série zaháčkovaní. Celkově je film o něco horší než jednička, ale pozvedá ho kvalitní technická stránka.

American Horror Story - Asylum (2012) (série)

Blázinec, jeptišky, únosy mimozemšťani a možná přijde i Anna Franková... Tahle série se s ničím nemaže, ale kupodivu všechny ty témata dohromady dávají divný ucelený obraz. V některých chvílích si pomyslíte, že cynismus tvůrců nezná mezí ;)

American Horror Story - Coven (2013) (série)

Třetí série AHS se mi přes určité scény dávající smysl jenom scénáristům líbila snad nejvíc. Čarodějnice jsou tentokrát přece jenom sympatičtější než jejich lovci a celé hledání nové "královny" bylo pojaté napínavě a výsledek jsme se dozvěděli přesně ve chvíli, kdy jsme měli. Celou sérii si ale v mých očích pro sebe kradou Jessica Lange a Kathy Bates.