Můj vysvlečenej deník (2012)

V rámci české kinematografie příjemné oživení a alespoň nějaká snaha o originalitu. Naštěstí je celou dobu na co koukat a film nenudí, přesto by mu podle mě pomohlo zkrácení tak o deset minut, aby nebyl tolik rozvleklý. Potěšilo i obsazení hlavních rolí, ve kterých jsou většinou neokoukaní (ale zkušení) herci, takže za mě určitě palec nahoru.

Chladnokrevný (2012)

Thriller na jedno zkouknutí s dobrým obsazením. Nic jiného jsem ani nečekal, takže za mě celkem spokojenost. Podobných filmů ze zasněženého prostředí tolik není, tak je alespoň něčím zajímavější oproti konkurenci, a i když je příběh lehce překombinovaný, aspoň se divák v průběhu nezačne nudit.

Zmizení (2013)

Prvních pět minut jsem si řikal, že to bude spíš artovka pro úzké publikum. Naštěstí se pak režie ustálila a čím víc se rozplétal příběh, tím lepší byl film. Podobný pocit po zhlédnutí krimi filmu jsem neměl snad od Se7en (i když to je kvalitou ještě výš). Navíc po delší době opět film, kdy jsem si i přes dlouhou stopáž neříkal, že to bylo zbytečně natažené. Nejvíc mě tak asi štvalo, že tam není žádná postava, se kterou by se člověk trochu sžil, protože Jackman ani Gyllenhaal tu nehrají zrovna kladné postavy. 8/10

U Konce světa (2013)

Zdaleka nejlepší film z volné trilogie Wright+Pegg (Shaun of the Dead, Hot Fuzz). Zatímco SotD a HF mi přišly absolutně trapné, tady je skvěle napsaná a zahraná postava Garyho Kinga a vtipy jsou konečně vtipné. Navíc akční scény jsou na komedii výborně zrežírované, zřejmě Wright už trénoval na Ant-Mana. Ke konci bohužel trochu dochází scénáristická šťáva a film tak vyčpí lehce do ztracena, ale i tak jsem se dobře bavil. 6/10

Kouzelníci (2013)

O dost slabší než jsem čekal, ale i tak se pár dobrých vtípků našlo a jedná se o lehký nadprůměr. Na mě je tu málo Carreyho, a i když hraje (opět) blázna, nějak zaostává za svými dřívějšími rolemi - kde je ta dokonalá mimika z Bruce nebo Ace Ventury? Nejvýraznější tu pro mě byla Olivia Wilde, která prozářila snad každou scénu, a bohužel pro mě byla sympatičtější i vedlejší postava v podání Alana Arkina než samotný Carell.

Pařba na třetí (2013)

Co fungovalo v prvním díle a bylo lehce ohrané v tom druhém, to třetí díl vytěžil do dna - a opravdu ne v dobrém slova smyslu. Křečovité fórky, kdy opravdu vtipných je jen několik scén, a všechny byly už v traileru, to není dobrá vizitka. Od sequelů komedií se tak nějak čeká, že půjdou kvalitou dolů (čest výjimkám), protože nemůžou použít klasický model více peněz->lepší efekty, výprava, velkolepost atd. jako třeba sci-fi žánr. Tady bohužel ale nefunguje ani chemie mezi postavami, každý vtip je vykoupen několika pokusy o něj a absolutně nejlepší na filmu je potitulková scéna (díky za ní). 4/10

Muž z oceli (2013)

Nakonec jsem docela mile překvapený, protože trailery mě vůbec nenalákaly a hlavně mi Superman s tváří Cavilla přišel už od pohledu dost nesympatický. Naštěstí to ukočíroval Snyder na výbornou a ke konci slušně gradovala atmosféra (a hudba), závěrečná scéna navíc získala pro film plusové body i s příslibem zajímavého pokračování. I tak to sice není tak dobré jako většina komiksových filmů z poslední doby, přesto jde nakonec o zdařilý film.

Ten, kdo stojí v koutě (2012)

V druhé půli už jsem se jen bál, aby tak (do té doby) skvělý film nepřišel s nějakým nahlouplým koncem. Naštěstí se nic takového nekonalo a pro mě je to velmi milé překvapení. Scénář, obsazení herců i vše ostatní tu opravdu funguje, nejsou tu žádná klišé, kterými většinou podobné filmy trpí, ani to není zbytečně překombinované a hrající až křečovitě moc na city. 8/10

Bling Ring: Jako VIPky (2013)

Až moc režisérsky nevyvážené. Místy točeno "mladistvě", o pár záběrů dál ale jako by Coppola chtěla získat Oscara a objeví se naprosto nesmyslná scéna, neposouvající děj vůbec kupředu, jen jako umělecká výplň. Jinak se film opírá o velmi zajímavé téma a herci (nebo spíše herečky) pasují do rolí super. Jen samozřejmě nevím, kolik hvězd v LA nemá doma nějaký bezpečnostní systém nebo alespoň nějakou uklízečku, co by překvapila neočekávané návštěvníky. 65 %

Scary Movie 5 (2013)

V podstatě bych sem mohl překopírovat svůj komentář ke SM4 - je to většinu času trapné, bez nápadu a sebevykrádající. Přitom v parodii je tolik možností.. No, zůstaly opět naprosto nevyužity a prvním třem dílům série se to opravdu rovnat nemůže.