Star Wars: Akolytka (2024) (seriál)

"PRAVIDLA. KDO JE NECTÍ, TEN JE NEPORUŠÍ." Zase další globální otloukánek, hate je výrazný, kdo ví, jestli se kdy dočkáme druhé řady, ale za mě by to tedy byla rozhodně škoda. Ok, neříkám, v detailech není seriál nijak vycizelovaný, spousta zbytečných nesmyslů a logických nedotažeností, přesto příběh není špatný, trikově a výpravou je to cajk, některé postavy jsou vyloženě skvělé, záporák má supe vibe a třeba o rytířce Jedi Carrie-Anne Mossové bych klidně snesl minisérii :)

Deadpool & Wolverine (2024)

"PIČO, IMPROVIZUJEŠ?" Že zrovna Shawn Lewy někdy natočí zaručeně nejsprostější marvelovku (a že se navíc vážně povede), na to bych si nevsadil ani zlámanou grešli. Nope. Prostě ne. Camea samozřejmě boží, i když, na rovinu? Představy o tom, kde všechno by se v tom mohl třeba jen mihnout, jsem měl daleko divočejší :) Nevadí, třeba příště. 80%

Galaxy Quest (1999)

"ZABIJU TOHO IDIOTA, CO NAPSAL TENTO DÍL!" Velice kultivovaná parodie/pocta STAR TREKu s vynikajícím obsazením (tam není jediná minela). Už z kina jsem kdysi odcházel velmi pobaven, od té doby vzniklo několik dabingových verzí a vždy mě vyloženě nasere, když jde v televizi ta špatná :) Neznám mnoho lepších sci-fi komedií, VESMÍRNÁ TĚLESA laskavě odpustí. 100%

Píseň jezera Sway (2017)

"CO OŠKLIVÍ CHLAPI JAKO MY O LÁSCE?" Takový malý klenot, nedobroušený (určitě), ale s potenciálem. Zajímavý námět, přesné prostředí, hudební doprovod, nečitelná atmosféra, velmi mě to bavilo sledovat. Postavy nejsou vůbec blbě napsané, je tam hodně kontrastů a přesto výrazná blízkost, která zajímavě krystalizuje. 80%

Černovik (2018)

"CELÝ TVŮJ ŽIVOT JE JEN METAFORA. NEBO NEKONEČNÁ REPETICE" S Noční i Denní hlídkou to Rusáci svým způsobem rozčísli, hodně po svém to natřeli západnímu fantasy klišé a tak to se stejným autorem zkusili znovu, proč měnit fungující formule, že? A ono už to tak slavné nebylo, samozřejmě :) Zpracování přitom nepůsobí špatně, předabovaní herci mají v podstatě srovnanou startovní pozici s kýmkoliv jiným (v původním znění jdou procenta mírně dolů) a exotický původ (ruská kinematografie je pro nás exotika buď jak buď, jako Bollywood - jeden za všechny, matrjoškové drony :)) udělá své, ať se děje, co se děje - tak co se tentokrát pokazilo? Je to trošku zívárna, sorry :) 50%

Dámy v černém (2018)

"NO, PŘICHÁZEJÍ A ODCHÁZEJÍ." Ano, přicházejí a odcházejí, všechny tyto obyčejné filmy a filmečky, o obyčejných věcech a lidech, vzrušivé vždy tak akorát, s ambicí minimální, přesto velmi platné, protože natočit film, který neirituje ani obsahem ani formou, je v určitém smyslu umění. Umění všednosti :) 60%

Richard III. (1995)

"HŘÍCH ZA HŘÍCHEM JSEM VŽDY PLODIL. ALE SOUCITNÉ SLZY NEKANOU MI PRAŽÁDNÉ." Jistě svéhlavá adaptace klasického textu, přesto fascinující a vzrušující svou nervní kadencí a překotným vývojem. Shakespeare na speedu, trochu to trvá, uvrtat se v tom, zvyknout si, v pravém smyslu slova se uvelebit, ale jinak myslím, že zážitek poměrně unikátní, nezvyklý, ať už v porovnání s běžnou produkcí nebo vyloženě jen se shakespearovskou adaptací... Nepřekvapivě celému tomu cirkusu vládne rukou pevnou a nepoddajnou principál Ian McKellen, ovšem ani zbytek ansámblu nezaostává a vytváří mozaiku výkonů, jež obstály i v konfrontaci s časem. 85%

Mizerové: Na život a na smrt (2024)

Bavilo mě to víc než předchozí díl, i když to, jak jsou oba hlavní hrdinové zestárlí, mě v začátku vyloženě vyděsilo... Na druhou stranu to sedí a scénář se o postupné fyzickém uvadání obou herců vyloženě opírá a v komediálním smyslu těží. Příběh není ničím objevným, určité ezoterické prvky do něj podle mého soudu zasahují až nadmíru, ale akce je zběsilá, přehledná a o to tu jde především, ne? 70%

Hrabě Monte Christo (2024)

Osobně mám knihu velmi rád, každou novou adaptaci hltám v naději, že se konečně vyloupla ta, jež by notoricky známý příběh věrně adaptovala nebo alespoň připomněla atmosféru, nicméně v plném rozsahu neuspěla ani tato, leč vyloženě marná jistě není. Obsazení a výprava myslím ujdou, film nestihne během 3 hodin nudit, ale závěr považuji za nenaplněný a vůbec, použité odlišnosti oproti předloze považuji za samoúčelné. 65%

Do morku kostí (2022)

"PROSTĚ MĚ MILUJ A JEZ." Romantická road movie, která je netradiční jen tím, koho se týká - dvou požíračů, tedy někoho, kdo má velmi silné nutkání pojídat lidské maso (a v ideálním případě sežrat člověka kompletně, včetně kostí, uff). Některé ty scény nejsou pěkné, jsou naturalistické a otevřené, ale není to tak, že by převažovaly a ta romantická linka mezi dvěma nestandardními jedinci tím nějak trpěla. Hodně je to taky dané ústředním hereckým duem (oba jsou výborní), přičemž zapomenout na Rylance dost dobře nelze - sehrál onu znepokojivou osůbku velmi přesvědčivým způsobem. 75%