Než ďábel zjistí, že seš mrtvej (2007)

Kruté kriminální drama režijního veterána Sidneyho Lumeta, nazírané z několika funkčních úhlů, které není sice nijak objevné, zato je bravurně zahrané a maximálně účelně poskládané. Z této definice bych skutečně nikoho nedokázal vyjmout, pokud bych ale chtěl někoho extra zmínit, potom P.S. Hoffmana a Finneyho, kteří předvádí úplné herecké maximum a je vlastně s podivem, že si těchto výkonů nevšimli ani na oscarech nebo globech, protože různé jiné ceny snímek posbíral. Z mého pohledu schází filmu skutečně jen velmi málo k absolutnímu hodnocení (postavě Ethana Hawkea mohl režísér věnovat alespoň závěrečnou zmínku "pod čarou"). Hudba: Carter Burwell. 90%

Na velikosti záleží (2009)

Pozitivní hlediska navlečené na průhlednou kostru obalenou izraelským sumo tukem. Tam kde selhává scénář, nastupuje soucitná žehlička a tak nebyl můj výsledný dojem kritický natolik, abych odmítl film doporučit. Hlavním plusem tak nakonec není nekonvenční nápad o židovských jokozunách, ale úspěch castingu, který pro své potřeby našel řízky nejpovolanější. 70%

Pohádky na dobrou noc (2008)

Podle námětu to vypadalo na větší odvaz, nakonec i přes slušné obsazení jde jen o průměrnou rodinnou zábavu, která vyšumí v minutě, kdy začnete přemýšlet o... o čemukoliv jiném. Disney produkce naštěstí zajišťuje, že i přes opětovnou účast Roba Schneidera na sandlerovském projektu nedojde k žádným scénám opřených o tělní výměšky, a tak nejkontroverznějším prvkem filmu bude nejspíš spánkově úzkostlivý číšník v podání Russella Branda. Příbuzné Inkoustové srdce je v tomto případě o chlup lepší volbou. 50%

Poslední údolí (1971)

Historické drama z období třicetileté války, adaptující (režisérem samotným) stejnojmenný román aglického spisovatele J.B. Picka, svádí na plátně dvě herecké individuality, Cainea a Sharifa. V nádherné tyrolské lokalitě vychází z tohoto setkání lépe Michael Caine (majíce se svou rolí stoicky pragmatického kapitána jistě méně práce), protože Sharif ve svém pojetí vzpomínkami rozervaného učitele trochu plave. Ne však natolik, aby byl ohrožen kýžený povahově-národnostní kontrast. Na druhou stranu je potřeba zmínit, že samotný děj působí nedotaženě a sváření víry a lidských charakterů dávají jen nezřetelný smysl. Zatím co rámcový námět je jasný a zřejmý, zajímavější vedlejší aspekty až příliš často podléhají epizodickému významu. Jako celek je ale film i z dnešního pohledu životaschopný, dostatečně výpravný a přes popsané výhrady působivý. Komu se líbí třeba Verhoevenovo MASO A KREV, bude spokojen. 70%

Samec (2009)

Začátek je dobře dráždivý, zvlášť pokud každé ráno musíte poctivě do fachy (nejlépe nedostatečně ohodnocené) a večer nemáte k dispozici čerstvou lasičku pro pobavení... Ono ale ta arogantní, relativně zábavná poloha, kdy byste Kutchera nejradši dobili na kaši (ale přesto jeho postavě maximálně závidíte), nevydrží filmu dlouho. Skluz ke hře o instantní karmu nastává celkem záhy a to už je to potom nuda jako kolikou stižená kráva, čemuž neodpomůže ani hrozný výkon scénáristy, ani herecká nemohoucnost Kutcherova (tento termín dal by se klidně sochat do hereckého manuálu - je transparentně přesný). Upřímně, chtěl jsem se nekorektně bavit, ale tento blábolivý kousek mi to neumožnil. Nezohledním ani eroticky pozitivní přístup, kdy každé bradavce nezaclání naaranžovaná přikrývka (jak je u jiných hollywoodských filmů příbuzného druhu obvyklé). Vlastně jsem původně přemýšlel o jedné *, ale ta ropucha na závěr byla přesvědčivě roztomilá :-) 30%

Vyfič! (2009)

Překvapivě slušný režisérský debut průměrné herečky, který nesází na žádnou ukrutnou originalitu, přesto maximálně potěší absencí slzopudného happyendu (obvyklého u podobně sportovně laděných filmu) a především bezbrannou přirozeností Ellen Pageové. Ta je nakonec největším trumfem snímku, ležícímu někde na průsečíku JUNO a MALÉ MISS SUNSHINE. 70%

Prorok (2009)

Přesvědčivý a komplexní pohled do vězeňského prostředí z pozice svobodě odňatých, který volí přesné filmové prostředky (podle mého nijak zásadně náročné, přesto maximálně účelné) k dosažení téměř maximálního divákova vjemu. Výborně se osvědčil mladý herec Tahar Rahim, který ve filmu prochází obtížnou proměnou, aniž by divák zapochyboval o věrohodnosti sledovaného. Nevzpomínám si, kdy naposledy mne něčí v podstatě debut (v hlavní roli) tak příjemně překvapil a nažhavil na další role, které nepřijít, stala by se filmařská křivda nezanedbatelných rozměrů. I ta na první pohled přepálená minutáž nakonec obhájí svou potřebnost, v níž jindy obvyklé nudivé faktory nemají ani toho nejmenšího prostoru. Po takovém filmu je potom těžké stavět současnou českou kinematografii vedle té francouzské a nestydět se. Hudba: Alexandre Desplat. 100%

Zlost (2008)

Jeden z těch lepších filmů odkázaných rovnou na placky, což těší určitě nejen Madsena, který se umí pořádně seknout ve výběru, ale určitě i jeho fanoušky, mezi které se počítám. Nevybíravý slovník, nepřizpůsobivá nátura, situaci řešit až po vyprázdnění zásobníku, to je role pro Madsena jak dělaná. Zbytek také nějak drží pohromadě, i když pokus o moderní noir střílí občas vedle, Hannahová je přestylizovaná i ve svém výkonu (podhled skrytý za ofinou je opravdu primitivní herecký nástroj) a tempo je občas po šnecích plazivé. Kdo nad filmem nebude moc bádat, užije si i pointu (tedy závěrečný twist). Čistý průměr. 50%

Vztekle tvá (2005)

Další z mnoha, dalo by se použít jako základní popis. Obvyklá (i když bezkazová) režie Mike Bindera, který si sám napsal i scénář, smrdící trochu svou snahou o festivalové pocty (ale výraznější životnost mu chybí), doplněné standardní hereckou výbavou (sám režisér se ujal role produkčního Shepa), tvoří dohromady produkt, kolísající v pásmu průměru. Není to špatné, na konci se dočkáme i malého (a nečekaného) zvratu v zápletce, ale celé je to tak nějak normální. 60%

Erik Viking (1989)

V závěrečných titulcích se píše: TENTO FILM NEČERPÁ Z DĚTSKÉ KNIHY "SÁGA O VIKINGU ERIKOVI" OD TERRYHO JONESE (IKDYŽ TEN DOUFÁ, ŽE POMŮŽE ZVÝŠIT PRODEJ). A podobně se tváří celý film, který je směsicí fantasy a humoru v suché tradici Monty Python, kde se vám dostane podobně absurdních scén, jako je ta s problémem v zasedacím pořádku na vikingském drakaru nebo likvidace draka peřím z polštáře. Film je i podobně výpravný, jako pythonovské celovečeráky a tak člověka napadne, že by nebylo odvěci natočit remake, který by byl jen "pouhou" dobrodružnou fantasy bez komediálních podtónů, protože samotný příběh je když ne originální, tak nosný určitě. Hudba: Neil Innes. 80%