Top Gun: Maverick (2022)

Několikrát během projekce jsem si uvědomil, že se mimoděčně usmívám, že se na tom velmi bavím... A přitom původní TOP GUN zestárl, ne že ne... Dvojka skvěle těží nostalgii, ale nenechá se jí pohltit, vzdoruje diktátu okatého CGI (dnes již v podstatě normou) a nabízí neskutečně poctivý přístup. Ta péče je na tom vidět a není možné ji neocenit, stejně jako obětavost Cruise nebo velice smysluplné zapojení Vala Kilmera. 90%

Krotitelé duchů: Odkaz (2021)

Po tak dlouhé době a při těch okolnostech (RIP Harold Ramis & Ivan Reitman) to asi o moc líp udělat nešlo. Recyklace půdního námětu? Vůbec! Výborné navázání. Závěr je silně emotivní, nebýt v kině, já snad brečím jak želva, dlouho mě něco tak nedostalo... Netvrdím, že je film dokonalý, osobně bych třeba já nechal ty duchy ke konci víc řádit, ale stejně si dovolím být v hodnocení mírně zaujatý :-) 90%

Goldbergovi - Happy Mom, Happy Life (2015) (epizoda)

Jo jo, tohle se hodně cituje, kazeťák nad hlavou, Columbův baloňák, píseň lásky pod oknem své vyvolené :-)) Film ŘEKNI COKOLIV... mě zas tolik nevzal, ale tahle scéna mě vždycky spolehlivě pobaví a tady je ten odkaz úplně nejlepší :D

Goldbergovi - Barry Goldberg's Day Off (2015) (epizoda)

Na motivy VOLNÉHO DNE FERRISE BUELLERA, lepší než samotný film (a lépe si to člověk užije právě se znalostí tohoto Hughesova fláku :-)) I ten Charlie Sheen nechybí, to bylo výborné :D

Poslední souboj (2021)

Skvěle napsané středověké drama (nečekejte rozmáchlé bitvy, to, co tu z tohoto ranku je, jsou střípky, maximálně porobené potřebám příběhu/ů), ve kterém je excelováno na většině postech. Jako, finančně to bude průser (to už je jisté), ale prohra je to více než čestná. 90%

Můj soused Totoro (1988)

Poetika obyčejnosti, fantastika bez potřeby složitého mýtu v pozadí, a funguje to. Kdybych nebyl alergik, neměl obavu z klíšťat (a kdyby nebyl podzim), já bych se snad rozběhl do hájů a lesů a nasával všechnu tu okázale obyčejnou epiku přírody. Sice bych ve svých letech vypadal trochu těžkopádně, ale čert to vem :-) 90%

Vincent (1982)

Trefné defilé Burtonových uměleckých preferencí.

Parazit (2019)

Z formálního hlediska čistá filmařská práce. Trochu poladit i obsah a víc domyslet některé dějové linky to by byla panečku dokonalost. I přes mírné výhrady asi nejlepší film, který jsem v roce 2019 viděl v kině. 90%

Favoritka (2018)

Historická laskomina! Yorgos Lanthimos konečně zúročil své precizní postupy v smysluplné látce a naservíroval pořádné herecké menu - všechny tři dámy naprosto výborné a ještě jim k tomu skvěle sekunduje Nicholas Hoult (výborná role). 90%