Bullet Train (2022)

"KARMA JE SVINĚ." Zkusit rozjet ródeo typu Deadpool v trochu jiných kulisách a při jiném systému zapojení postav určitě stálo za to a v tomto ohledu panuje spokojenost - jde opravdu o slušné ródeo. Fakt, bez prdele :-) Celá tahle zběsilá show je navíc velkoryse obsazena a jak je na Leitche zvykem, dojde i na nějaké to cameo, jupí, s čím jsem naopak měl trochu problém je poměrně zarputilá fixace na Mašinku Tomáše - to začlenění má smysl, naštěstí, ale muselo se kolem toho tolik nadělat? 75%

Predátor: Kořist (2022)

"MÁME HO." "NE. ON MÁ NÁS." No jo no, další Predátor... Dost jsem slyšel o tom, že Arnold má konečně nástupce... Tak to samozřejmě ani omylem :-) Není to ani druhý nejlepší film s Predátorem, ani třetí, ani čtvrtý... Na druhou stranu to není úplný průser, to fakt ne, prostředí je fajn, vesmírný lovec má slušné/nové proporce, zase trošku něco jiného, kvituji, ale teď to, co mi vadilo: Amber, ať si má předky jaké chce, nevypadá jako komanč (respektive jako příslušnice vlastního kmene - možná jako modelína, co si hraje na indiánku v pictorialu pro Playboy?), ten tomahawk na řemínku (tss), no nevím, chybí tomu taky lepší gore (Myšák by měl noční můry?), triky (strašný digitální medvěd) a vůbec režie s nápadem. Vlastně chápu, že to nešlo do kina... Nakonec do toho celkem řežu, ale s výhradami se to opravdu dá :-) 60%

Apokalypsa (1979)

"MÁM RÁD VŮNI NAPALMU PO RÁNU." Notoricky známá hláška, kterou citují (a hlavně parafrázují) i ti, kteří film nikdy neviděli. Film má obrovský dopad, jde o kultovní záležitost, kterou pověst předchází, a není se co divit, i po těch letech neztrácí nic ze své tísnivé a truchlivé atmosféry. Jde o skvěle natočený materiál, nestárnoucí, je super, že vždy jednou za čas se i u nás vrací na velké plátno. 100%

The Gray Man (2022)

"KDYŽ SE KÁCÍ LES, LÍTAJÍ MRTVOLY." Ne že bych byl u vytržení, přesto, v intencích jiného nedávného "díla" z produkce Netflixu (ano, mluvím o SPIDERHEAD), je to vyloženě v pohodě. Ty prachy na tom jsou znát, herecky to v podstatě štymovalo, není to nudné, co zamrzí je ta neuvěřitelná ohranost celého příběhu - na tom nebylo původního ani co by se za nehet vešlo. Všechno bylo k vidění jinde (a docela nedávno) a všechno bylo k vidění lépe. Neoddiskutovatelně, sorry chlapci... 60%

Království Vikingů (2013)

"TO JE ROZDÍL MEZI ŽIVÝMI A MRTVÝMI. NADĚJE." No panečku, tohle je slušný bizárek :-) TY PARUKY! Nemohl jsem od toho odtrhnout oči :-)) TY PARUKY!! Elfové v silonových hábitech :-) TY PARUKY!!! Neherecká ekipa, většina záběrů na první dobrou, neskutečné scenáristické perly, maškarádní výprava, ale hlavně, TY PARUKY!!!! Na pomezí guilty pleasure aneb tak blbé, že je to skoro zábavné :-) Vždycky, když kamera zabrala spoře oděnou lučištnici, v kožených bokovkách a podprdě, říkal jsem si, jak by asi muselo být fajn se takto promenádovat severskou krajinou for real :-))) 25%

Ms. Marvel (2022) (seriál)

"CO HLEDÁŠ, HLEDÁ TEBE." Obrovská výhoda na začátek - je to krátké. 6 dílů, to je ráj, když si představím, že jiní by to klidně natahovali 4x tolik! Další výhoda - sympatická hlavní hrdinka, zahraná solidně, casting tedy v pohodě. Pár dalších kladů by se potom ještě našlo (spíš mírných plusek), ovšem celkově tak ten průměr, nic, bez čeho by se MCU neobešlo :-)

Souboj pohlaví (2017)

"SKVĚLÝ HRÁČ DO HRY NEMÍCHÁ CITY." Celé to dosahuje úrovně titulního zápasu, vlažné přepinkávání míčku přes sít. Vždyť to vypadalo jako hra dětí před panelákem. Dobové záběry jsem si nevyhledával, může to být věrné jak chce, ale takto podané to nemělo valný smysl. Samozřejmě, nešlo tu a priori o tenis, ale ono se to potom stejně sveze na jednu neforemnou hromadu, chtěj nechtěj. Skoro to vypadá, jako by se chtěli ukázat jen ústřední herecké hvězdy, protože všechno ostatní je tak nějak provinční. 50%

Spiderhead (2022)

"MĚNÍME SVĚT K LEPŠÍMU." Zhruba hodinku mi to přišlo celkem v pohodě, nijak zvlášť dobře napsané, nijak zvlášť dobře zahrané, ale celkem v pohodě, čekal jsem, že se to nějak vyvine... A ono fakt že ne, závěr zazděný, snad jak naschvál, něco tak dodrbaného jsem už dlouho neviděl! Pokud bych chtěl druhou půli filmu označit jedním slovem, napíši, že šlo o parodii. Velké zklamání, dokonce i na Netflix. 30%

Elvis (2022)

Hodně dlouhý odpočinek si dopřál Baz Luhrmann před natočením ELVISe, a je to sakra poznat. Velký tvůrčí přetlak dovedl životopisnou škatulku k spektakulární explozi a tak bezmála 3 hodiny materiálu uběhnou jako nic. Bezesporu jde o sukces, Austin Butler se v kůži Elvise zabydlel s velkou samozřejmostí a přiměje diváka litovat neblahého osudu Krále Rock 'n' Rollu a to je určitě spousta scén skutečností jen volně inspirována. 85%

Thor: Láska jako hrom (2022)

Waititiho humor zdá se pro Thora tím pravým ořechovým, přál bych mu, aby mu to finančně klaplo a případně se dostalo i na další kapitolu, protože potměšilosti a nápadů má, zdá se, na rozdávání. Velice se mi líbil Baleho záporák (pokud jde o postavu na jedno použití, nazvat to nehorázným plýtváním není od věci) a také soustředěné těžení portfolia kapely GN'R, jejíchž skladby se k vybraným scénkám skvěle šiknou. 85%