V bublině (2022)

"MIŘTE JIM NA ROZMNOŽOVACÍ ÚSTROJÍ. JSOU HOŘLAVÁ!" A takových citování-hodných klenotů je tam vícero :-) Evidentně se zařazuji do méně početné skupiny diváků, které film náramně pobavil, protože vtipně glosuje nejenom paranoidní šílenství ohledně covidu, ale zároveň se opírá do filmového průmyslu jako takového a ta kombinace je skutečně životaschopná. Jako není to třeskutě vtipné celou dobu a ten závěr možná zavání mírnou bezradností, ale vzhledem k tomu, jak si film stojí zde, si dovolím procentuálně "přitopit". 70%

Straight Outta Compton (2015)

"DŮVĚRA? DŮVĚRA JE NA HOVNO!" Čekal jsem petardu, fakt že ano, dostal jsem průměrný životopisný snímek, který nevybočuje z lajny, i když už ze své podstaty by velmi rád (a hlavně by měl!). Otrocký záznam, žádný nápad, strašně plytké, kontext filmu je podaný velmi tendenčně, jako by byl dávkován zásadně podle objednávky a ne jinak. 50%

Morbius (2022)

Sony buduje svůj separátní komiksový vesmír velice konzistentním způsobem, zásadně nic neriskuje, nikde netlačí na pilu, nesolí, nemastí, skálopevně trvá na absolutní tvůrčí dietě... Není to úplný kanál, není to nic, za co by po vás měla jít liga vševědoucích kritiků, ale je to škoda, to každopádně. Venom je super symbiont (aspoň to), ale není tu, Morbius je upír (co velice s tím?) a stejně je ho tu málo. Film o něm je tak průměrný origin, nenabízí nic nového, je sestříhaný tak, že jednotlivé scény se dokážou navzájem ignorovat nebo dokonce popírat a tam kde mohl zazářit, v hororovém stylu, tam selhává úplně. Za sebe sice nemůžu říct, že by mě film nějak otrávil, na druhou stranu to může být tím, že jsem absolutně nic nečekal. Dá se předpokládat, že se na toto poženou davy? 50%

Ptačí píseň (2019)

"SVĚTLO ÚSPĚCHU MŮŽE BÝT OSLNIVÉ. OSLEPUJÍCÍ." Určitě zajímavé (minimálně místy), prolínání hudebního ambientu a triviálního trylkování, míšení faktické vizuální složky strohého Tokia s tou abstraktní, různé tvůrčí filozofie... Zdá se to promyšlené, vedoucí diváka zlověstnou rovinou k něčemu nečekanému... Něčemu, co nakonec nepřijde. STAR FACTORY v nejvyšších patrech jitří představivost - zbytečně. Ukazuje se, že pro režiséra je důležitější cesta, než cíl, což má sice jasnou uměleckou legitimitu, ale také to vytváří prostor pro všetečné otázky o povaze (nebo nedostatku) invence. 60%

Smrtící romance (2019)

"UŽIJ SI MOJI ŽENU." Snaživé, ovšem ne dost. Aby tento námět mělo smysl natočit, musela by tam být ochota vzbudit vzrušení a to ve filmu zoufale chybí. Erotické v něm není vůbec (a to je opravdu epic fail) a napětí z psychologických hrátek zase dost kulhá a zakopává o logiku. 40%

Projekt Adam (2022)

"MYSLÍM, ŽE JE SNAZŠÍ BÝT NAŠTVANÝ NEŽ SMUTNÝ." Příjemný rodinný film o cestování časem, který mohl být trošku bohatší v motivech a složitější v ději. Je to takové narychlo, šup-rup a je konec, přitom možností jak to vyšperkovat, byla tuna. Taky je pravdou, že hláškující Reynolds tu byl už "tisíckrát" (spotřebu za-každou-cenu-vtipných-replik má fakt neuvěřitelnou), na druhou stranu je tu moc fajn dětský herec, což je věc, kterou vídám spíš sporadicky. Na Levyho poměry dobrý. 60%

Klan Gucci (2021)

Mohlo to být výborné, potenciál tu byl, nicméně se ukázalo, že na celovečerní film (byť stopáží velkorysý) toho bylo moc co říct a filmová zkratka tomuto tématu jednoduše vůbec neslušela. Jinak opravdu slušné, výprava, herci... Hrozně se mi líbil Jared Leto. Jeho herecká studie extravagantního Itala je na pomezí parodie, ale nikdy do ní nesklouzává úplně a je neuvěřitelně soustředěná a konzistentní po celou dobu filmu (nominace na Maliny úplně mimo). 60%

Ztracené město (2022)

Dobrodružná oddychovka, má své momenty, slušně odsýpá, asi bych i řekl, že mě bavila víc než žánrově spřízněný UNCHARTED z nedávné doby, nicméně vztah ústřední dvojice vůbec nepasuje a je to rušivé. Bullocková je skoro 60letá babča, co si hraje na čtyřicítku a tento nedostatek soudnosti začíná být neveselý. Ještě kdyby Tatum sem tam utrousil vtípek, že je na starší samičky (a kdyby Bullocková neměla tak vyžehlený ksicht), šlo by to brát a bylo by to svým způsobem osvěžující, takto sorry jako... Pittova rolička super. 50%

Invaze U.S.A. (1985)

"NASCHLE V PEKLE." "POŠLI MI POHLED." Je mi líto Chucku, dva škorpiky na řemíncích si sice vybavuji z plakátů, ale jinak se mi to v mládí vyhnulo, tedy bez sentimentu :-) Premisa je nosná, teroristé bez skrupulí, hlavní magor béčkově přehrává (a v závěru efektně vyvaporizuje), ale i když se to snaží působit velkoryse, jako skutečná invaze, je to provinční až běda. Navíc Chuck je doslova všude, teleportuje se dle libosti, tváří se jak pařez a to je fakt otravné. 30%

Černý krab (2022)

"TOHLE NENÍ KONEC VÁLKY. TOHLE JE KONEC VŠEHO." V dnešní zjitřené době, kdy Rusko útočí na Ukrajinu, byl začátek filmu povědomě znepokojivý. Vím, je to náhoda, ale hraje ve prospěch filmu a v atmosféře se daří i dál. Vojenská jednotka na bruslích na zamrzlé hladině moře je super nápad a daří se ho realizovat velmi slušně, první 2 třetiny filmu jsou skoro výborné... No a potom přijde finále, už někde od toho sniperského stanoviště, a začíná to být celé meh. Bohužel až do konce. Velká škoda. 50%