Hostel (2005) odpad!

A co sakra mělo být jako tohle?! Snad velice špatný vtip, obzvláště pro člověka znalého místních reálií oblasti, do které je Hostel zasazen. Anebo naprosto nádherná ukázka černého humoru Tarantina, který si vystřelil z diváků a chtěl tak dokázat, že k tomu, aby blbí amíci přišli ve větším počtu na film stačí jen jméno na obalu. Z tohohle pohledu by to fakt byla perla, nicméně pro ty, co na to nejdou. Jediná věc, kterou jsem horko těžko našel jako pozitivní je trošku mrazivé momenty a samozřejmě sem tam nějaká ta kočka v zajímavé pozici. Jinak děs a hrůza, imbecilní příběh, zpracování, tmavá kamera, absurdní postavy ... je mi až líto času, který jsem věnoval tomuto hodnocení (o dívaní na tu slátaninu ani nemluvě), jen doufám, že je to dostatečné varování pro každého, kdo by to chtěl vidět ... obzvláště třeba v kině za peníze. Samotné čtení reakcí diváků vás pobaví 100x více a je to zadarmo :)

Obchodník se smrtí (2005)

Výborný film o obchodech se zbraněmi, zábavný, místy sarkasticky vtipný a zároveň neuvěřitelně reálně smutný. Klasické psí oči Nicolase Cage se k tomuto filmu skutečně hodí, vizuální provedení taktéž skvělé a téme jak už jsem se zmínil velice kvalitní. Doporučuji.

Crash (2004)

Velice příjemné překvapení. Z počátku to vypadalo jen na film s rasistickým tématem, ale ne všechno je tak, jak se na první pohled zdá. A Crash nás o tom přesvědčuje v pozdější fázi doslova na každém kroku. Pestrá mozaika lidských příběhů více jak desítky hlavních postav, která je plná neobvyklých životních situací a zejména paradoxů. Život si s nimi prostě zahrává, zlí jsou dobří, ti dobří nechtěně zlí, a celek nás nutí k zamyšlení nad smyslem života, důležitými hodnotami a i lidskou hloupostí. Doporučuji, velice vyzrálé a soudržné dílko, které nezavání ani trochu nudou narozdíl od některých tématicky i zpracováním podobných filmů.

Pýcha a předsudek (2005)

Tak jak je první polovina filmu rozvláčná a vcelku nudná, s pouhým příslibem v podobě inteligentních dialogů, tak mě druhá část docela příjemně překvapila. Namlouvání ve stylu Bridgit Jones v prostředí noblesního 18. století má určitě něco do sebe. Vtipné obskakování hlavních postav, jiskřivé pohledy ale i intriky no a samozřejme velký kus té romantiky. A i na hlavní postavu je radost se dívat :)

Nepohodlný (2005)

Neuvěřitelně syrové a otřesné memento, které se dotýká problémů černého kontinentu. Po vizuální stránce skvělé, záběry z Afriky i z Evropy, hra se světlem, dynamikou pohybu a především zobrazení do očí bijících kontrastů chudoby a přepychu. Jedinou výtku bych měl k trochu více rozvláčné první polovině filmu, který sám o sobě určitě není prototypem dynamické strhující podívané. Díky tomu se také nestane kasovním trhákem, ke kterému by se člověk mockrát vracel, ale podívanou pro opravdu náročného diváka, který dokáže ocenit jeho hloubku a propracovanost v detailech.

Mnichov (2005)

Typický Spielbergův film - největší devizou je mrazivé historické pozadí s morálním podtextem a vnitřními pochybnostmi postav, několik opravdu působivých scén a situací, ale bohužel celek působí trošku zdlouhavě a nudně. Rozhodně jsem čekal trošku lepší atmosféru a více strhující zážitek..

Mr. & Mrs. Smith (2005)

Svižná akční komedie s hvězdným párem v hlavních rolích, která má výbornou prostřední část, ale bohužel zdlouhavější nudný úvod a neskutečně imbecilní závěrečnou přestřelku. Některé scény, hlášky a jiskření mezi manželi jsou však dokonalé, takže se určitě takovým nenáročnějším způsobem pobavíte.

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (2005)

Jako rodinná podívaná pro děti to není špatné, dostatečně barevné a fantaskní, plné mýtických postav. Pro dospělého diváka však poněkud zdlouhavé a nudné, i když druhá polovina filmu se v tomto ohledu o něco zlepší. No a samozřejmě nechybí nechutně ohrané momenty, které mají zapůsobit na divákovy city, ale místo toho jsou především trapné. Dalo se na to dívat, přesto raději doporučuji pro příznivce podobného stylu filmů podívat se znovu na LOTRa než toto.

Pád do tmy (2005)

Vcelku slušný hororově adrenalinový filmeček. Dobrá atmosféra, trochu těch nelogičností, někdy zbytečně vyhraněné brutální scény, ale v podstatě to asi odpovídalo boji o přežití. No a úplný konec, trošku mi unikla asi pointa.

Noční hlídka (2004)

Škoda nevyužitého potenciálu, který tento film měl a v několika momentech také ukázal. Převážně je to však zmatené a dokonce i nudné. Chybí tomu především trošku výraznější a kompaktnější dějová linie, díky čemuž celý film mírně tápete. A nezachrání to ani přitažlivé zpracování (byť většinou samoúčelné) a vcelku solidní soundtrack.