Čističi vesmíru (2021)

Výborné triky, očekávaná podívaná pro děti 10-12 let, oslava korejského nacionalismu a očekávaný příběh přeplněný šťastnými konci v několika vrstvách. Má to spád, pohled na kapitánku musí potěšit i 17-ti letého. Padouch (Gates, Bezoš, Zuckerberg Dorsey - vyberte si, protože je to o nich), si samozřejmě hraje na Boha a ve vodopádu ušlechtilých slov se skrývá obyčejná hamižnost a vražedná nenávist. Herec vybrán skvěle, triky udělány výborně, hvězda za něj navíc. Hudba mě minula, ale nerušila. Ve 4K to musí být ještě o něco lepší, ale stačí to vidět jednou. Mohl bych tu vypsat všechny vykrádačky ať už filmového světa sci-fi nebo seriálového, ale tak to bude i u dalších podobných děl. Kdo hledá zábavu a netrvá úkorně na umění, tak bude spokojen.

Parchanti (2010)

Nadsázka, padouch a hrdinové, bleskové tempo, šťastný konec a peníze lítají vzduchem. Provedení špičkové, námět pro děti, herci skvělí. Bod za to, že někdo se bojí, že CIA byť v komiksu si dělá, co chce.

Čtyři bratři (2005)

Dnes by si nikdo netroufl takový film natočit. 2021 po BLM, volební šaškárně a potickokorektním terorismu, který v USA vládne takový film už neuvidíme. A přitom vidíme přesně, jak svět vypadá: Hodní a zlí a barva pleti je vedlejší. Výborně zahrané, s napětím a spádem, s věrohodnou zápletkou a koncem, který život přináší. Za výhru se platí. Honička na sněhu nezapomenutelná a ti tichounce hrající the temptations- papa was a rolling stone (1972), to bylo něco.

Nadějná mladá žena (2020)

Ukázka, jak funguje zglobalizovaný systém. Lidský život v něm nemá cenu. Hudba mě neoslovila, Carey Mulligan je tu neskutečně výborná. Kdysi dávno v jednom francouzském filmu (Bestie musí zemřít 1969) odezněla věta, že aby zemřela bestie, musí zemřít i člověk. Tady se to přesně naplňuje.

Vykopávky (2021)

Stará dobrá Anglie v doslova poetické filmu s vynikajícím hereckým obsazením. Velmi oceňuji s jakou surovosti autoři ukázali ty "pracovníky muzeí", kde jejich osobní zájem byl téměř nade vše. Psát o Lily James by znamenalo utopit se přívalu nekritických superlativů, Ralph Fienes výkonem pokukoval na Oscara, Carey Mulligan předvedla dech vyrážející výkon. Nádherná kamera neplýtvala sentimentem a nesklouzávala ke kýči, byť vybrané scenérie k tomu vybízely. Pomineme-li poučný příběh o skutečném odhalení části britské historie a navíc na pozadí blížící se války, pak film plyne uklidňujícím tempem, zvraty v něm jsou nedramatické, příhodné, i poznání homosexuality a krachu manželství je tu nenásilné a smutné tak, jak by mělo být.Hudba příjemně stoupá filmem a konec je v čase, kdy uspokojení diváka vrcholí. Co si od filmového díla přát víc.

Pod žhavým sluncem (2020)

Jednoduché, předvídatelném, milé, úsměvné a tu s nejhezčí postavou nikdo nesbalil... Jinak tuctovka, kterou za 10 minut zapomenete, hvězda navíc za to krásné léto a za fakt, že i mladí Italové musejí pracovat. (černí a asiati nebyli na natáčení přizváni, tak to si musejí tam vyřídit sami)

Pod bodem mrazu (2021)

70% byť výtka je tu jasná. Převoz nebezpečných vězňů má jasně stanovený protokol všude, tady si filmaři vymysleli "nová pravidla". Opačně lze říci, že je ve filmu nápověda, proč a kdo dříve, než přijde konec. Jinak velmi dobrá kamera, profily vězňů ukazují, že tam "omylem" nikdo není (výborně zahrané) a hlavní hrdina je trouba, ale jinak férovej chlap. To nádherný jezero byl záběr... mrzl jsem s herci.

Ještě rychlejší a zběsilejší (2015)

Parodie, která zcela určitě není určená hlupákům. Ostatně "hustý Asiat a modelka, která chce být herečkou" je jasné poselství. Svalovec Rock je debilem na 2 a přiznejme si, že Hobbs a Shaw dotáhli na Samoi tu politickou korektnost do stoupy přímo nevídané. Jistěže v chatrči se spravuje nejmodernější světová technika, jak jinak... Kritika přihlouplého černošského pozdravu se tu také vyjímá dokonale, včetně černého rappera, bez kterého se dnes film ani nesmí v USA už natočit. Původní "odlehčený" film Rychle a Zběsile a celá série se ikonovala do gangstersko-sociálního dramatu a začala se brát tak vážně, až to opravdu bolelo. Tento film se všem těm klišé vysmál a to velmi dobře. A pokusil se připomenout, že celá "oblíbená" série je jenom divadlo á la Hollywood. Nic více. Zaslouží si proto tato parodie plný počet nikoliv, že by to byl tak skvělý film,ale za odvahu to vůbec natočit. V roce 2021 by tento film byl zakázán a jeho tvůrci vymazáni ze sociálních sítí. Nejspíš.

John Stratton: V první linii (2017)

Na první kouknutí za 2, na druhé za 3 a nakonec 4 za to, že se někdo nebojí ukázat, jak to není v tomto světe grázlů a zrádců snadné a necpe tam žádnou přihlouplou politickou korektnost.

Americká nakládačka (2020)

Málo kdo umí kritiku zblblých "zasíťovanců" postihnout jak Seth Rogen. Také ta "svoboda slova a názoru" tu dostala na frak. Jinak řada vtipných fórků (kozáci přišli o reklamu), ale nakonec ta židovská nostalgie musela prosáknout. Kamera bez chyby, hudba akorát, ale něco tomu chybělo. Tuším, že přes optimistický konec je tu moc hořkosti celý film. Ta první asistentka, která v minutě přejde k protestujícím je dokonalá ukázka mizérie a Ben možná miloval rodiče, ale jinak je to flákač bez cíle a bez odvahy. Taková ta houba - nasát a vypustit - až příliš vrstevníků v západní civilizaci je mu podobno. Proto to Rogen natočil, byť směřoval k parodii se stoletým pradědou a měla to být především legrace. To byla, ale smutek z ní setrvává.

Časové pásmo bylo změněno