Ztraceno v překladu (2003)

Před osmi a kus lety mi bylo 20, nerozuměl jsem filmu a nerozuměl jsem ničemu. Sednul jsem si tady, přímo tady a založil si csfd. Naklikal jsem si film s Billem Murrayem, zkouknul ho a s idiotskou kritikou mu dal dvě hvězdy. Předpokládám, že jsem si pro sebe mektal něco o tom, jak málo vtipný to bylo. Tak jako - vším, čím jsem byl, byl jsem možná rád, ale taky je dost dobře, že už tím nejsem. Nerozumím pořád ničemu, ale po osmi letech mi tenhle film přijde neskutečně krásnej. Možná je čas zkouknout vše, co jsem doposud viděl znovu a trochu s tím tady zatřást.

Anomalisa (2015)

To je tak moc dobře, že film umí pořád být tak ohromně různobarevný. Že i po tolika nakoukaných hodinách a prožitých emocích pořád někdo chodí a všechno to kropí živou vodou, aby z toho rostly kytky úplně čerstvý a úplně jinak smrdící. Anomalisa samozřejmě není tak nahuštěná a tak gradovaná jako slibuje trailer. Krize středního věku se nevyznačuje zběsilým tempem - deprese je mrcha pomalá a táhlá. Jsou slova, která by se v komentářích a recenzích měla zatrhnout a povolovat jen za úplatek a ještě výjimkám, ale tady bych to "přelomová" možná prosadil. A teď se nebavíme o Kickstarteru...to už žádná novinka delší čas není. A už vůbec není pro filmový svět hot topic to, co prožívá hlavní panák. Podstatná je ta lidskost bez lidí...včetně sexu. Ani nominace na Oskary za nejlepší animák nemusí vždy být jen přehlídkou pěti nejlepších pohádek pro děti a dospělé.

Nevyjasněné zločiny Roberta Dursta (2015) (seriál)

Zásadní prvek, který dělá ze série jedinečnou záležitost, je aktivní účast hlavního subjektu na natáčení. Durst, označovaný za viníka nevyjasněného zmizení své bývalé manželky a podezřelý z vraždy klíčového svědka případu, sám kontaktoval tvůrce s nabídkou spolupráce za účelem očistění své osoby. Andrew Jarecki (vítěz festivalu Sundance za dokumentární film Vše o Friedmanových), hlava a mozek projektu, tak dostal možnost přímo konfrontovat hlavní postavu se zásadními skutečnostmi a důkazy. Každý z dílů seškrabává zaprášené vrstvy jednotlivých případů a současně vrtá i hlouběji do osobnosti podezřelého, když právě bezprostřední reakce Roberta Dursta tvoří nejsilnější pasáže celku. Jeho skelný pohled v sobě schovává prožitou bolest i vyšinutí z normy. Hypnóza skrze obrazovku.

Max a maxipříšerky (2009)

Dostal jsem hodně a budu patřit k těm, kteří Maxe doporučí dál a počkali by si v kinosále pár let na sequel. Ale přesto přiznám, že jsem doufal v ještě trošku víc. Tak pokud jste na tom stejně, odkazuji na Beasts of the Southern Wild.

Sázka na nejistotu (2015)

Tak víš co? Já tam dám normálně plnou. A je mi vcelku jedno, že jsem nerozuměl slovům a chytal jsem se jen gest. Klidně mi mohli říct, že to je film o nedostatku planktonu v Uruguayi a já bych jim to věřil. Jen bych předpokládal, že místo obleků budou tahat neopreny a finální scény nepřinesou mému přemýšlení takový dopad. Ta esence stojí úplně mimo téma. Zásadním aspektem je drajv v kombinaci s hereckým osazenstvem. To namícháte a pak je úplně jedno o čem a proč. Je potřeba začít googlovat jméno Steve Carell častěji.

Rodinná oslava (1998)

Tak já v té přirozenosti a minimalismu bohužel zakopával o občasné výmoly scénáře. Vinterberg u mne došel dál až s Honem a Dogma s Dogville. Festen proplulo.

Babadook (2014)

Nesnáším, když se bojím a nudím zároveň. Přijde mi to, že si pak sám nerozumím, co teda jako dělám. Jenže ony se ty pocity nevylučujou. Abych se nebál, když mi je stokrát naznačeno, že na mě teď něco vyletí ze skříně a zařve to tak, že nadskočí i kočka ve vedlejší místnosti...a abych se nenudil, když i ta kočka věděla od přečtení knihy, jak to bude dál. Babadook, ale není průšvih. Stojí na dvou velkých hereckých výkonech. I mrňouse i Essie Davis bych rád ve filmu viděl častějc - Babadooka ne. A ta citovaná pasáž s čtením knihy je dostatečně creepy, ale hele, to je asi málo.

Ave, Caesar! (2016)

Lepší by bylo, kdyby to nebylo.

Špičák (2009)

Otec si nechává trénovat psa ne level 5, zatímco jeho syn nachází na zahradě zombie. A to je poměrně nezvyklá zápletka. Prostě dokud se nedívali na filmy, byli v pohodě. A to asi platí i o režisérovi.

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Od prvního teaseru šel novej Villeneuve mimo mě a potkali jsme se až v úplně poslední scéně a posledním výstřelu. Pozdě. Mínus dva Gyllenhaalové a nikde nic. Příště snad s jinou tématikou rovnou od začátku cesty spolu.