Krotitelé duchů (1984)

Jedna hvězda navíc za vzpomínky na komiks, který vycházel v Ohníčku.

Battlestar Galactica (2004) (seriál)

Po první sérii: Battlestar Galactica není klasickým sci-fi seriálem o skupině vyvolených, kteří vyvedou lidstvo z bludiště v němž mu hrozí záhuba na místo zaslíbené, kde vybudují novou (lepší) civilizaci. BSG je oproti tomu sondou do fungování demokracie (ač to tak zpočátku nevypadá), který jde na seriálové poměry hodně do hloubky. Hrdinové se sice chovají hrdinsky a racionálně, ale často (což je pochopitelné v nelichotivé situaci v které se lidstvo nachazí) jsou stavěni před nějaké extremní morální dilema, která často nemají řešení, které by se dalo označit alespoň za kompromis. Rovina pohrávající si s cylony, kteří povětšinou chtějí být jako lidé, ale zbaveni lidských slabostí je dalším silným opěrným bodem na kterém se bude moci dál stavět. Pro mě osobně poctivě natočená space opera s obrovským přesahem, která si pohrává s filosofickými tématy. Těším se na další rozvoj souboje monoteismus x polyteismus. Btw. finální epizoda první řady má neskutečně vygradovaný závěr. uvidím co dál... Po druhé sérii: Jestliže první série měla několik momentů, kdy jsem díky atmosféře musel zadržovat dech, tak druhá série jde ještě dál. Děj, logicky, navazuje na události z konce první série a staví zbytky lidstva a hlavně jejich vůdce před další zkoušku. První polovina série tak neustále graduje a my sledujeme strhující boj o přežití a záchranu lidské rasy, poté přichází mírné zklidnění, ale posledních pár epizod opět začíná nabírat dech a konech je opět prostě famózní a finále slibuje mocnou podívanou v sérii následující. Druhá série si naprosto dokonale pohrává s myšlenkou polidštění strojů a sociologické experimenty zacházejí do takových drobností jako schvalování černého trhu a podobně, kapitolou samou o sobě jsou zmanipulované volby, po nichž dochází k čistě demokratické výměně názorů. Hudba posouvá prožitek ze seriálu opět někam ještě výš než je snad možné. Chtěl bych toho říct tolik, ale prostě nemůžu, jestli sem po první sérii hodnotil na 5 tak teď teď zvedám tak o dvě, dvě a půl :)) Po třetí sérii: Scénáristé najednou jakoby mění směr a dostávají se postavám hluboko pod kůži, sledují jejich vnitřní pocity a utrpení a vůbec je mění k horšímu, což je vážně lákavé. Třetí série se mi zdála příliš roztahaná, ale pár dílů po útěku z New Capricy vše opět začíná nabírat rychlost přímo strašidelnou. Společnost se po New Caprice prostě změnila a s tím se nedá nic dělat, nádherně to popsal Apollo při své výpovědi u soudu. Nechápu jak se to scénáristům daří, ale skvěle navozují atmosféru beznadějnosti, dekadence a vnitřního rozkladu společnosti, nehledě na to, že je to skvěle navozeno i postupnou přeměnou vnějšku Galacticy, chválím, chválím. Možná mi vadí přílišné mystično a náboženské ladění, ale i to má ve výsledku své opodstatnění, takže sem ochoten se přes to jako ateista přenést. Co se týče samotného závěru třetí série, tak to je prostě největší mrda. Kombinace Dylanovy/Hendrixovy písně All Along The Watchtower v modernějším kabátku a děje je vážně ničivá. "Arm and load all nuclear weapons." Přidávám další dvě hvězdičky. Po čtvrté sérii (4.0 i 4.5) Univerzum Battlestar Galactica pokračuje v třetí sérií nastoleném trendu a dosáhlo neuvěřitelných rozměrů, čímž posunulu pojem TV seriál na vyšší úrověň. Snad nemá cenu zmiňovat ty geniálně promyšlené postavy, filosofický podtext, mezilidské vztahy, ovlivňování děje těmito věcmi a následné naroubování na společenská témata a současnost vůbec. Samotný závěr (současnost) je jen taková malinká třešnička na dortu... Teď už je to asi tak patnáct hvězdiček! "SO SAY WE ALL!"

Lovec jelenů (1978)

The Deer Hunter je určitě jedním z nejlepších filmů o vietnamské válce a o traumatu z ní, avšak mě vadila přílišná délka, byť jsem neměl problémy s udržením pozornosti bylo to na mě vážně moc dlouhé. O kladech filmu se nebudu rozepisovat, ty jsou všeude okolo :)

Noční show Davida Lettermana (1993) (pořad)

Podobné shows mi v Čechách prostě chybí, protože na obdobné pořady bych se dokázal dívat donekonečna. Díky AXN!

Comeback (2008) (seriál)

Nic pro mě, sice se najde pár povedených vtípků, ale jinak je to klasická přehrávaná nuda z Novy.

Serenity (2005)

Kdo by byl řekl, že se tu válí takový poklad, po jehož zhlédnutí moje srdce scifisty poskočí. Serenity určitě nesleduje před Firefly, na který přímo navazuje a vysvětluje dost věcí, které nestihly být díky zlým producentům vyřčeny.

Firefly (2002) (seriál)

Koncepčně skvěle zvládnutá western-space-opera, která dle mého redefinovala pohled jakým se můžeme dívat na space operu. Jistě někomu muže vadit téměř nulová provázanost jednotlivých epizod, ale ve výsledku zde máme 14 dobře namíchaných koktejlů, které si na nic nehrají a snaží se být prostě své. Firefly je jiste osobitý seriál ne každý si k němu najde cestu, ale moje srdce si tahle posádka získala. Škoda jen rychlého konce, jen štěstí, že navazuje film Serenity, kde se dozvíme vše podstatné. "You can't take the sky from me."

Odpor (2008)

Přesně tohle je prototyp psího čumáku a promrhaná příležitost. Film Defiance určitě měl předpoklady stát se jednou z klasik žánru, bohužel jeho citová prázdnota, kdy s člověkem za celý film téměř nic nehlo mu značně ubrala na další koukatelnosti. Takhle je to jen jakýsi příběh, který se kdesikdysi stal a došlo přitom k tomu a tomu. Bohužel.

Vicky Cristina Barcelona (2008)

Příběh filosofující o podstatě sexu pro společnost výtvarných umělců, neřešící rozmnožování a o tom jak si můžete "domrdat" (doslova) svůj do té doby krásně nalinkovaný život.