Mariachi (1992)

Zvykl jsem si u filmů, kde se mluví převážně španělsky, kde má režísér a scénárista španělsky znějící jméno na jiný pohled a na jiné hodnoty, které jsou předkládány divákovi. Kdybych byl mexičanem, tak by mě vůbec nechytaly evropské filmy. Vím to, znám to, byl jsem tam. A teď o tom mohu i něco málo napsat. Ve španělsky mluvících zemích bude tento film brán jako lovestory první kategorie. Zlý boháč a téměř vlastník města a krásná, ještě nevinná dívka, která toho bohatého muže nemiluje. Na scénu přichází další mladý člověk. Potulný kytarista, který má čisté svědomí a hlavně čisté ruce. Dobrá kombinace pro španělský film, avšak nedostačující pro "vyspělejší kinematografii". Režisér si bere námět z legendy a nechává ho v tomto případě po mexicku rozvinout do vůní, které cítí jen temperamentní národ s citem pro spravedlnost. Jednoduché? Ne? Co nám, evropsky anebo civilizovaněji zaměřeným lidem v příběhu chybí? Hlubší příběh? Více dialogů? Jiná, lepší kamera? Zvuk? Hudba? Nám možná ano, ne však lidem co ten příběh sní ve svých malých městech za velkou louží a na jih od Floridy. Na koci filmu se zrodí hrdina z donucení. On nechtěl, to jen okolnosti ho k tomu donutily. A lidé tam na jihu odcházejí z kina a sní... a já dávám za 5.

Maria milostiplná (2004)

Ten film nelže, napředstírá, ukazuje jen fakta. Proto se také stal tak žádaný a plynulým skokem se ladně vyhoupnul z televize až na plátna kin. Tak jak prožívá dívka Maria život v Kolumbii tak obdobně prožívají životy statisíce mladých lidí nejen v jižní americe ale i v dalších částech světa. Beznadějný život bez východiska, bez budoucnosti je nutí dělat věci co by nás, ty zabezpečené, snad ani nenapadlo dělat. Rozhodl jsem se hodnotit přínos tohoto filmu a ne jeho zpracování, které je však i tak na dostatečně vysoké úrovni. Dramatický příběh s otevřeným koncem. Dávám za pět.

SpongeBob v kalhotách: Film (2004)

Příjemný animovaný filmek který mě opravdu pobavil. Viděl jsem ho v původním znění a můžu říci, že jsem se u podobného filmu (myslím tím animaci) dlouho tak nezasmál. Z mého pohledu bych tento film nepřirovnával k ničemu co jsem doposud viděl. Je prostě jiný. Scéna v drsném baru cestou do Škeblova se musí vidět a vůbec ty všechny vtipné hlášky, kterými je film prošpikovaný... Proto mu dávám za pět a vřele doporučuji.

Osud světa (2002)

Tento film byl poněkud degradován podivnou background hudbou, která mu vysloveně nesedla. Kdyby se tvůrci drželi osvědčených postupů... Ale to ne. V místech, kdy je téměř povinností vložit pasáže s dramatickými hudebními prvky namísto toho rušivě nalepí zběsilé techno. Snímek pak vyjde jako směsice komiksových slepenců a pověst mu pak horko-těžko zachraňuje konec ve stylu E-T. Deset minut začátku a dvacet minut konce. Vidím to jen na 3 hvězdy.

Drž hubu! (2003)

Přemýšlím, jestli jsem někdy viděl francouzskou komedii, která by se mi vysloveně nelíbila. Ať se jedná o Bourvila, Funese, P.Richarda nebo i Belmonda či Gabina tak jsem se vždycky dobře bavil. Mě se tento film líbil, nemohu si pomoci. Francouzský humor je mi bližší než třeba občas hrubý americký. Kamenná tvář Rena se mi líbí i v komediích, proč ne? A Depardieu nám pěkně omládl. Líbil se mi scénář a i režie neudělala nikde vyslovenou hrubku. Dávám za 4.5 a zaokrouhlíme to na 5.

Superstar (2004)

Nechápu. Nechápu jak málo lidí tento film vidělo. Přiznám se, že v průběhu filmu jsem přemýšlel o tom, jestli se budu mít sílu na něj dokoukat do konce. Tak moc se mi nelíbil. Opravdu. Kladl jsem si otázku - jak někdo může natočit film o dvojníkovi? A ještě tak divně. V průběhu filmu se moje hodnocení pohybovalo tak na rozmezí mezi 1-2, no, spíše 1. Ale ten mocný finiš na konci mě doslova srazil do kolen. Fakt. Ten finiš byl tak mocný, že ještě po jeho skončení jsem utíral slzy... a... a... konečně jsem pochopil, PROČ takový film vznikl. Omlouvám se tímto tvůrcům za svoji skepsi z průběhu snímku. Když jsem na konci všechno spočítal tak spousta jedniček plus ta obrovská pětka na konci... no, vyšlo mi z toho za 4. Inu, trochu jsem přihlédl k těm jedničkám ;-)

Yeopgijeogin geunyeo (2001)

Tak jako existuje rčení "vidět Neapol" a pak teprve zemřít tak by mělo existovat obdobné i u tohoto Díla. Záměrně používám toto slovo s velkým "D". A někde tady jsem četl, že tak velká komedie v té první části to zase nebyla. No, osobně jsem měl několikrát takové zachvaty smíchu (Hej Baby), že jsem musel film zastavit a trochu to vydýchat. No, kdopak skončí dvakrát za sebou ve stejném hotelu s opilou dívkou na zádech? Když jsem si představil jak ji na těch zádech doopravdy vleče tak jsem nemoh. A konec filmu? Hm, ukazoval jsem někomu jen konec toho filmu za dva dny a zase... slzy jako hrachy se mi koulely po tváři a já se ptal PROČ. Proč ZASE? A tak tedy: "Nevidět TENTO film znamená nezažít a nepocítit notnou dávku lidského citu". Dávám jednoznačně za pět.