Drahokam (2019)

Dávám tomuto filmu dvě hvězdičky, i když původně jsem chtěl napsat: ODPAD! Ale právě snímek DRAHOKAM mě donutil svým rozporuplným dojmem začít chtít komentovat filmy na ČSFD. Po prvních minutách filmu, jsem chtěl sledování ihned ukončit, i když to zásadně nedělám a dílo si vždy vychutnám do konce. Ale tak chaotický děj, roztřesená kamera, ruch, šum, nemožnost sledovat jakýkoliv dialog, ve mě budily až bolest hlavy a špatnou náladu. Přesto jsem i tomuto zvláštnímu snímku chtěl přijít na chuť a vydržel až do závěrečných titulků. Nevím jestli to byl záměr režiséra, vyvolat v lidech vášnivé diskuze. Jestli ano, tak to se tedy povedlo dokonale. První hvězdička je za herectví Adama Sandlera, kterého spíš vidíme v rolích bláznivých komedií. Tady se ukázal v jiné poloze. Druhá hvězdička je za zajímavý námět. Jsem na vážkách s třetí hvězdičkou, která by byla za polemiky, které se po shlédnutí vyrojily. Každopádně je to film, který zanechá v divákovi nějaký dojem a hned tak se z hlavy nevytratí.

Zkrocená hora (2005)

Tento film mě naprosto zasáhl a dostal. Vůbec ne proto, že jsou tam homosexuální scény a že se zabývá vztahem dvou mužů. Ale hlavně proto, že je velice citlivě natočený, že je o lásce a přátelství až za hrob, že je o vášni, je v něm tragika, chvílemi z něho mrazí. Patří mezi filmy, které ve vás tak nějak uvíznou a už je z hlavy nevyženete a ani nevíte proč. Samozřejmě jsou zde překrásné záběry přírody, jezera, zkrocené hory, děj podkresluje nádherná hudba. Je to romantika jako blázen, ale o to nejde. Film jde do hloubky povah lidí a ukazuje nenaplněnou lásku mezi dvěma lidmi. Heath Ledger zde ztvárnil svérázného, nemluvného, tvrdohlavého burana, který si jde stále svou cestou a nenalézá odvahu cokoliv řešit. Jake Gyllenhaal je naproti tomu ten chytřejší, odvážnější a živější a rád by se svou láskou žil na svém ranči. K tomu, ale nikdy nedojde. Pomalé, líné tempo děje, mně vůbec nevadilo a nerušilo můj zážitek. Naopak si myslím, že k atmosféře příběhu dokonale sedlo. Tento film je za plný počet hvězdiček.

Manželská historie (2019)

Film Manželská historie od režiséra Noaha Baumbacha přesně ukazuje, jak občas vztahy mohou dopadnout. Příběh dvou lidí, jejichž cesta se rozdělila, ale jejichž láska ještě nevyhasla, mě fascinoval. Film je tak trochu tragický příběh, jelikož vy, jako divák chcete, aby ti dva zůstali spolu a oni to chtějí také, ale už je pozdě, udělali chybu. Rozhodnutí o rozvodovém řízení zatluče poslední hřebíček do rakve tohoto vztahu. Celý případ si přebírají právníci a situace je už méně o lásce, ale spíše o smlouvách a zákonech. Boj o péči o dítě, kterou se každý snaží vyhrát, jen aby mohl říct, že vyhrál. Na začátku filmu je postava starého právníka, kterého si Charlie (Adam Driver) zpočátku na případ najme a právě tato postava má v mnoha aspektech celého případu pravdu. Tohoto právníka ale však Charlie propustí a najme si nového, více agresivního, jako odpověď na výběr právníka své exmanželky Nicole (Scarlett Johansson). Právnička, která reprezentuje Nicole, Nora (Laura Dern), je tak trochu zákeřná a celý případ a Noru samotnou zmanipuluje, aby se z případu stal boj o peníze a o dítě. Jediná věc, co bych vytknul je ta, že se film mohl ješte více ponořit do zajímavé dynamiky soudního sporu, který se mohl vyhrotit ještě víc. Tento fakt ale můj pocit z filmu nezměnil a dávám mu 5 hvězdiček. Rád bych vyzdvihl herecký výkon Laury Dern, která by ve filmu mohla dostat více prostoru, ale když už ve scéně byla, tak to stálo za to, za svůj výkon dostala i Oscara. Dále bych rád ocenil výkon Adama Drivera a Scarlett Johansson. Dá se říct, že většina hereckých výkonů ve filmu byla skvělá. Pokud jste neviděli, povinně shlédnout!

Ta druhá (2020)

..."chlupatá vlkodlačí vagína se žlutými zuby a jazykem".......Nezapomenutelná hláška, nezapomenutelná komedie.

Nenasytná Tiffany (2015)

Film, který nenudí, pobaví a udrží diváka v napětí po celou dobu. Výborný herecký výkon Leoše Nohy, kterého milujeme. Absurdní humor, skvělé hlášky, zajímavý, trochu šokující námět a návštěva u českých bezdomovců a "socek".  Všechno tohle dohromady vytvoří koktejl, kterému nemůžeme dát méně než 5 hvězdiček. Film se trefil do našeho gusta a chceme více takových českých filmů.

Daria (2020)

Trošičku překvapení a šok. Napoprvé menší nepochopení a zmatek v postavách a ději. Napodruhé již o něco pochopitelnější. Objevili jsme situace a logiku, kterých jsme si po prvním zmatku nestihli všimnout. Grafické zpracování titulků super, zrovna tak hudba. Natočit film podle komiksové postavy je skvělý  nápad. . Na české poměry musíme pochválit a doporučujeme. Buď budete film milovat, obdivovat a pochopíte ho, anebo se zařadíte mezi druhou půlku recenzentů a dáte odpad. Nic mezi tím....

Bourák (2020) odpad!

Děs, běs. Chaos, zmatek, nesmyslné a zbytečné scény..... Odcházeli jsme z kina bez nálady, naštvaní a s otázkou, co tohle jako mělo být? Zbytečná ztráta času. Ještě nikdy jsme neodešli z kina uprostřed filmu, ale tentokrát se nám to málem stalo. Nakonec jsme to ustáli s tím, že už nikdy víc. Ivana Trojana milujeme a divili jsme se, že v tak divném filmu vůbec hrál.

Prvok, Šampón, Tečka a Karel (2021)

Výborný námět, skvělý začátek, prostředek se trošku táhnul a rozmazával, konec neměl potřebné grády a trochu nás zklamal. Předpokládali jsme, že se Karlovi alespoň narodí tolik očekávaný syn a nic......Naopak smrt režiséra byla trochu hra na city a úplně zbytečná a přehnaná. Přivítali bychom více hravosti, více úkolů a větší srandu při jejich plnění. Ale na tu bídu českých filmů, které jsme mohli v poslední době v kinech vidět, docela ucházející. I jsme se 3 x od plic zasmáli. I návštěvnost nevídaná. Můžeme doporučit.

Sněhový dort (2006)

Na film jsme se po přečtení obsahu velice těšili, ale přišlo bohužel zklamání. S. Weaver v roli autistické matky? Opravdu komedie. Vůbec jsme jí roli nevěřili, chvílemi hrála normální ženu a pak se chvilku zapitvořila, zkroutila ruce a stala se malým děckem? Škoda, že tuto roli nedostala nějaké méně kladná hrdinka. S. Weaver je již bohužel příliš pevně ukotvena v rolích kladných, charakterních hrdinek a tohle jí prostě nelze věřit. Její hraní nám bylo až nepříjemné. Děj filmu byl také lehce neuvěřitelný. Takových náhod najednou. Trošku přitažené za vlasy a až příliš překombinovaný děj. Ale jedna hvězda za herectví A.Rickmana, tomu jsme to věřili a hrál příjemně. Druhá hvězda za zajímavou, originální E.Hampshire, škoda, že v tomto filmu, tak brzy skončila a nemohli jsme sledovat dál nápady a život bláznivé, tak trošku také autistické, Vivienne. Třetí hvězda za námět. Škoda jen, že nebylo zpracování trošku jednodušší, čistější a uvěřitelnější.

Staříci (2019)

Překvapení a to dost příjemné. Nemám za co strhnout jedinou hvězdu. I když filmy s touto tématikou nemusím, tohle dílo prostě překvapilo a nikdo to neočekával. Celý film jsme se dohadovali, zda zastřelí nebo nezastřelí. Nakonec zastřelil a tomu jsme fandili. Pan Reiner se v roli boha pomsty vtipně a chytře vmísil mezi chovance domova důchodců, aniž si toho kdo všiml. Bez mrknutí oka vyřídil mladého, ozbrojeného policistu a vykonal nemilosrdně a chladnokrevně to, na co celý život myslel a co bylo jeho posledním přáním. Můžeme se jen dohadovat. co bylo dál. Zda pana Reinera zavřeli na doživotí. Nebo zda svůj život brzo skončil, jako jeho kamarád, který se pomsty bohužel nedožil. Film, kde se objeví jméno pana Schmitzera si vždy pustím, je to téměř záruka zajímavého filmového zážitku. /včetně seriálu Most/