• Rodinný
  • Pohádka

Duo Zemganno (1993) (TV film)

Dvojdielna inscenácia zo zvláštneho medziobdobia medzi koncom socíku a začiatkom komerčného televízneho vysielania. Už nad nami nie je ideologický dozor, ten tržný ešte nezačal a my zatiaľ poriadne nevieme čo by sme radi robili. Taký zotrvačníkový dojazd osemdesiatych rokov. Tak si natočíme film o neľahkom živote akrobatov vo Francúzsku 19. storočia. Zahrané je to obstojne, hlavne staršia generácia, mlaďasi trošku zaostávajú, možno je to spôsobené aj predabovaním českých hercov do slovenčiny. Zo scenáru cítiť, že sa prepisovala knižná predloha, pravdepodobne rozsiahla a bolo ju treba vtesnať do dvoch a pol hodiny. Logika konania a pohnútky niektorých postáv nedávajú príliš zmysel. Celková atmosféra je značne depresívna a zablatená. Zvláštne dielko, stojí za pozretie.

Bitka o Van Gogha (1979) (TV film)

"Otec, ovládni sa, nie si na bitúnku!" Finančne zaistenej, no kultúrne nevyspelej vrstve socialistickej spoločnosti sa zachcelo umenia. Toho sa chopí šikovný maliar a jeho o nič menej zdatný obchodný spoločník a pripravia zbohatlíkov o časť ich neprávom nadobudnutého majetku. Krátka, vtipná, dobre zahraná normalizačná inscenácia.

Don Juan 68 (1968)

Milé. Zoznámenia chtivý pánko je zahraný fakt famózne.

Kasař (1973)

Milé.

Safari za kuchyňou (1991) (seriál)

Klasická detská cvrčkovina so všetkými náležitými ingredianciami ako rejžovi hereckí obľúbenci (Kostelka,Debnár, Čálik, Lasica, Satinský), nezletilci, nemé tváre a humor, ale akosi to na mňa nefunguje ako jeho tvorba z 60-80. rokov. Možno to bude tým, že začínajúce roky deväťdesiate už mali trošku inú atmosféru, či že v dobe premiéry ma seriál minul, už som sa začínal zmietať v puberte a volil iné formy zábavy, takže nefunguje nostalgia ako pri iných Cvrčkových dielach. Pritom potenciál to má, niektoré časti sú výborné, napríklad puma vyčíňajúca v televíznej budove v Mlynskej Doline alebo Noga a Šimun čoby krimi-trampi. Každopádne to neurazí, ale zápis do DNA ako v prípade Spadnutej z oblakov, prvého Safari či Leta s Katkou sa nekoná.

Detská zima (1984) (TV film)

Mladšie dorastenky v otepľovačkách spievajú a tancujú na zasnežených svahoch. Pomedzi to zrýchlené groteskoidné pasáže. Príjemné detské retro.

V službách zákona (1983) (seriál)

Zabudnutý klenot socialistickej detektívky, osem častí cyklu natočených v rozpätí šiestich rokov (1983-1989) prináša zmes celkom zaujímavých detektívnych príbehov, dobrých hereckých výkonov, kriminalistickej osvety a nechceného humoru. Divákom sa dostane takých výjavov ako František Kovár páchajúci sexuálne násilie na Pajštúne, Emil Horváth ml. a Oľga Solárová pôsobiaci pri pokuse o podomové dílovanie heroínu ako jehovisti alebo Štefan Kvietik produkujúci "pornografiu", nie príliš nápadité akty do kalendárov čo zvykli visieť na stenách fotrovských dielní a garáží, za ktoré buržoázni zhýralci z Rakúska z neznámych príčin platia horibilné sumy. Samotní kriminalisti tiež vždy nepôsobia ako z príručky socialistického príslušníka, vrcholom je keď jeden z nich pri výsluchu prejaví nostalgiu za starým Rakúsko-Uhorskom, kedy nebol problém rozmlátiť vyslýchanému papuľu. Herci si hranie policajtov (Durdík, Záhradník, Kožka, Bartoň, Haverl) a hlavne delikventov (Černý, Bartoška, Hryc, Čálik, Staník) užívajú, radosť na nich pozerať. K dokonalosti tomu ale ešte čosi chýba (napriklad viac epizód) a pri porovnaní s "pitavalom" treba jednu hviezdičku ubrať.

O Básnících aneb Jak šel čas s filmovými básníky (2016) (TV film)

Veľmi príjemný dokument, scenárista, režisér aj herci rozprávali o básnických filmoch takým pútavým spôsobom, až som dostal chuť pozrieť si celú sériu znovu, vrátane častí od štvorky vyššie, ktoré som doteraz ignoroval.