• Rodinný
  • Pohádka

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy - Episode 1 (1981) (epizoda)

"Last orders, please!" Demolácia domu, demolácia planéty, pivo, arašidy a ryba v uchu. Prvá epizóda skvele vyvoláva dojem ako z knihy, plusom sú televízny trikový rozpočet, čierny britský humor a dobová osembitová počítačová grafika.

Gosťja iz buduščego (1984) (seriál)

Televízna podoba detskej literárnej sci-fi klasiky, ktorú som čítal dávno a už si z nej veľa nepamätám, ale zárukou kvality adaptácie by mala byť účasť autora originálu na scenári. Hrdinovia sú šiestaci v školských rovnošatách, cestuje sa v čase a vzdoruje podlým alienským šejpšifterom a je to napínavé aj vtipné. Prvé dve epizódy obsahujú pár dlhších a nudnejších scén ako animácia cestovania v čase alebo blúdenie chodbami v budúcnosti, ale návratom do Moskvy osemdesiatych rokov to dostane to správne tempo. Filmové efekty a triky sú na úrovni rozpočtu, doby a krajiny pôvodu, mimozemská ZOO si musí vystačiť s umelým krokodílom a hovoriacim capom, ale presne mi k seriálu sedia, taká Majka z Gurunu s dokonalými CGI trikmi by už tiež nebola tou Majkou, čo máme radi. Čiže slušný príbeh, slušné herecké výkony a hlavne skvelá atmosféra robia z tohto seriálu pozretiahodnú záležitosť za štyri fľašky od kefíru v sieťovke. Viac v komentoch k jednotlivým epizódam: 1. "Mne kefiru náda kupíť." Začína to dobre, dvaja zvedaví pionieri sledujú anorekticko-gazeloidnú sexy slečnu do opusteného domu, kde v pivnici jeden z nich nájde stroj času a presunie sa o sto rokov dopredu do Moskovského časového inštitútu. Tam sa ho ujme unavený a nešťastne zamilovaný android, ktorý mu dovolí poobzerať sa po svete budúcnosti. S pomocou mestskej nehromadnej dopravy zistí, že Kremeľ aj Chrám Vasilija Blaženého ešte stále stoja, ľudia v pohodlnom farebnom oblečení sa venujú všakovakým záľubám, automaty vydávajú pochutiny aj bez peňazí a celkovo je v tej budúcnosti sveta žiť. Prvá epizóda fajn, len niektoré scény by som trochu zostrihal a skrátil. **** 2. "Ja vsjo vremja dumal o kefire. Daže na kosmodrome." Pionier Koľja so sieťovkou s prázdnymi fľaškami sa potuluje po krásnom novom svete, až kým nenarazí na zlých emzáckych podobu meniacich vesmírnych pirátov. Tí sa hodlajú zmocniť myšlienky čítajúceho zariadenia menom mielofón, toho času v držaní nadanej devy budúcnosti menom Alisa, venujúcej sa xenozoologickému výskumu. Nakoniec mu nezostane, než spasiť seba aj prístroj útekom do svojej súčasnosti, kam ho ale nasledujú piráti aj Alisa, takže ešte bude veselo. ****  3. "A ty kefir, mjestnyj, probul?" Piráti menia podobu ako na bežiacom páse a pátrajú po Alise. Alisa uniká oknom z psychiatrie, kde sa medzitým ocitla a pátra po Koľjovi. Koľja s kamarátom konšpirujú. Finálne stretnutie na hodine angličtiny. Vtipné scény v nemocnici, prípadne milicionárske auto prenasledujúce utečenkyne zo špitálu, hlásajúc z ampliónu "Dévočky v pyžamach, astanavítes!" **** 4. "Fantásťyku čitáť náda!" Alisa sa zapája do školskej dochádzky a exceluje v cudzích jazykoch aj telocviku. Piráti zatiaľ snoria v okolí a rovnako ako ona sa pokúšajú identifikovať toho správneho Koľju. Hodne vtipná a hodne akčná epizóda, plná skokov cez plot aj z okna a vytrvalostného behania po uliciach, zapojí sa aj hľadačka talentov zo športovej školy. Kefír sa tentoraz nespomína. ***** 5. "Vy padlec! Ja vyzyváju vas na dueľ!" Pokračuje sa v naháňaní za pirátmi, Koľjom a mielofónom, dôjde na únosy aj mučenie a zásah galaktickej polície. Na záver dojemné lúčenie aj s piesňou. ****

Quatermass and the Pit (1958) (seriál)

Profesor Bernard Quatermass je britský sci-fi hrdina, zodpovedný za vesmírny program a boj s mimozemskými hrozbami vo viacerých seriáloch, filmoch a ich remakoch natočených v rozpätí rokov 1953-2005. Tento seriál bolo moje prvé stretnutie s ním a musím konštatovať, že si získal moje sympatie. Nejedná sa o hrdinu akčného, ale o rozvážneho vedca, ktorý nie je nadšený, keď je jeho výskumné oddelenie Rocket Group presunuté pod správu armády. V šiestich epizódach preskúmava fosílno-bombovo-mimozemské nálezisko s pomocou archeológov aj vojska a postupne odhaľujú starodávne hrozby, ktorých závažnosť je zúčastnenými rôzne vykladaná, no ktoré sa v závere napriek bagatelizovaniu neveriacich Tomášov realizujú. Hodne sa tu konverzuje, ale nechýbajú ani akčné scény, triky sú na dobu vzniku a televízny rozpočet celkom slušné, ale čo celý seriál drží pokope je skvelá atmosféra napätia a mysterióznosti. Viac v komentároch k jednotlivým častiam.

Quatermass and the Pit - Hob (1959) (epizoda)

"This is the Wild Hunt!" Mimozemskému artefaktu sa okrem mediálnej pozornosti dostalo aj energetickej posily a tak spúšťa pred miliónmi rokov do opičích predkov naprogramované vražedne očistné pudy. Quatermass a spol. horko-ťažko odolajú besneniu a zdroj zla pohotovo zneškodnia vedecko-magickým spôsobom. Na záver sa konštatuje o príčinách historických neprávostí a varuje do budúcna. Dôstojné ukončenie seriálu, nechýbajú davové scény (v rámci televízneho rozpočtu), napätie, akcia a možno aj trochu hororu.

Quatermass and the Pit - The Wild Hunt (1959) (epizoda)

"Well, we are all Martians now." Pokračuje sa vo výskume za pomoci experimentálnych techník aj prítomnosti farára. Vedci zaznamenajú vízie marťanských násilných čistiek a obávajú sa ich realizácie v našom svete. Armádne šéfstvo trvá na nacistickom pôvode celého fenoménu a tak ho aj prezentuje médiám priamo na mieste, čo zdá sa nebude bez problémov. To som zvedavý, ako to celé dopadne.

Quatermass and the Pit - The Enchanted (1959) (epizoda)

"So was this a Jerry job?" Prekvapenie za deklom podnecuje vedátorov k divokým teóriám. Hmyzie kreatúry sa dostanú do novín a už to frčí. Vrchnosť sa to pokúša ututlať, ale poltergeistovské prejavy v závere epizódy im to pravdepodobne skomplikujú.

Quatermass and the Pit - Imps and Demons (1959) (epizoda)

"They know what they´re up to." "Do they?" Zatiaľ, čo sa armáda márne pokúša za akustických efektov narušiť celistvosť záhadného objektu, Quatermass a archeológ listujú starými kronikami a dozvedajú sa viac o stáročnej mysterióznej histórii miesta nálezu. Nechýba všetečný novinár a odvalený dekel. Stále skvelá atmosféra a nové záhady.

Quatermass and the Pit - The Ghosts (1958) (epizoda)

"I thought all you scientists were sceptics." K bombe-nebombe sa pridá rádioaktivita, skazky od duchoch prechádzajúcich stenami v strašidelnom dome a magické obrazce. Záhad pribúda a atmosféra hustne. Veľmi dobré.

Quatermass and the Pit - The Halfmen (1958) (epizoda)

"Well, I´ve never seen a Satan with bumps." Bagristi na stavenisku objavia lebku a zavolajú archeológov. Archeológovia pri vyhrabávaní fosílií objavia bombu a zavolajú pyrotechnikov. Šéfovi archeológov sa nepozdáva pyrotechnické tempo a zavolá si starého známeho raketovedca Quatermassa. Ten je aktuálne znechutený s militarizácie svojho odboru, ale zároveň využije tento fakt a zavolá na miesto činu nového uniformovaného kolegu, odborníka na bomby. Múdre hlavy na mieste činu za dramatickej hudby konštatujú, že sa s najskôr vôbec nejedná o bombu. Trochu ukecaný, ale zaujímavý prvý diel, som zvedavý na ďalší vývoj.

Planetes (2003) (seriál)

Kedysi dávno (myslím že to bolo rok alebo dva po odvysielaní tohto seriálu) som videl prvú epizódu premietnutú na niektorom zraze anime fanúšikov a keďže ma zaujala, nechal som si celý seriál stiahnuť jedným v týchto vtedy ešte nie úplne bežných veciach zbehlým kamarátom. Pozrel som si pár častí, ale aj keď som uznával kvality, nevtiahlo ma to natoľko, aby som to dopozeral dokonca. Uchovával som si Planéty v zálohe, kopíroval som ich vždy na novší disk a sľuboval si, že si ich raz predsa len pozriem. Došlo k tomu až teraz, keď seriál oslávil 20 rokov. Niektoré veci skrátka musia dozrieť. Ak by som mal seriál definovať, jedná sa hard science fiction, kde sa vám namiesto multi emzáckych federácií a laserových prestreliek s vesmírnymi pirátmi dostane odromantizovaná vesmírna drina (hlavní hrdinovia sú ostatnými zaznávaní orbitálni upratovači, udržujúci okolie zemegule v čistote) plná špecifických technických detailov. Do toho je zamiešaný silný príbeh s kopou napätia, trochou romantiky aj humoru a vízia sveta budúcnosti v roku 2075, ktorý sa, pokiaľ ide o medziľudské vzťahy a sociálnu spravodlivosť, od toho dnešného zase až tak veľmi nelíši. Ako plus vnímam, že tu absentuje deformovanie tváre aj celej postavy pri emocionálnych výbuchoch, čo je inak v anime bežným zvykom, ale sem by sa to akosi nehodilo. Podrobnejšie k deju som sa rozpísal v komentároch k jednotlivým dielom. A neviem, či je to tým, že som anime už dlhšie nesledoval alebo žánrovým zameraním konkrétne tohto, ale veľmi často som nestíhal čítať titulky plné technických výrazov a musel pravidelne zastavovať obraz, aby mi nič dôležité neušlo. Každopádne vizuálne aj príbehovo skvostná záležitosť, ktorú sa vesmíromilcom oplatí pozrieť.