• Rodinný
  • Pohádka

Quark (1977) (seriál)

"The galaxy, ad infinitum!" Vesmírne dobrodružstvá smetiarskej lode s pravidelnými vedľajšími svet spasujúcimi misiami. Posádku tvorí kapitán Quark, žiadostivý po inej aktivite než je odvoz odpadu (miestami mi evokoval Ivana Trojana), neemocionálny spockovský vedátor Ficus (z emzáckej rastlinorasy vegetonov), genderfluidný obojchromozómny strojník Gene/Jean (osobnostne preskakujúci v najmenej vhodnú chvíľu z macho borca do jemnocitnej devy), dve pilotne navigačné sexy Bettky v priliehavých šortkách (sporiace sa o to, ktorá je originál a ktorá klon) a zbabelý robot Andy (pripravený v kritickej situácii okamžite zradiť). Misie zadáva virtuálna hlava The Head a byrokratický nadriadený Palindrom (jediný mne známy herec Conrad Janis, alias tatík z Morka a Mindy) a sú pravidelne na hranici splniteľnosti a možnosti prežitia. Vynikajúca sitkomová paródia na prvé série Star Treku s pestrofarebným interiérom vesmírnych plavidiel, príšerami a zvodnými mimozemšťankami , ale nájdu sa tu narážky aj na Star Wars, 2001: Vesmírnu odyseu a pulpové klasiky ako Flash Gordon. Zábava je to síce preveliká, ale bohužiaľ sa nechytila a tak vzniklo len osem epizód, kým to zrušili. Každopádne stojí za pozretie.

Kanibal! Muzikál (1993)

"Na tvém koni už se tu projelo celé město!" Zlatokopecká výprava spoliehajúca sa na sprievodcovské schopnosti koňomilného neschopáka blúdi zasneženými kolorédskymi horami, vzdoruje macho trapperom, južanským kyklopom, nedbá na dobré rady nippoindiánov a tak im nezostáva než neblahý sebakonzumný koniec. Kým sa tak ale stane, strihnú si zopár muzikálových popevkov a užijú špadojnkl momentov. Nízkorozpočtová amatérska prvotina budúcich tvorcov South Parku (Parkera som spoznal hneď, ale Stonea až keď si zložil kyleovskú baranicu) má síce už náznaky ich neskoršej tvorby ako sú nekorektný a krvavý humor (paródia na hororové záverečné ľakačky bola vynikajúca), sranda z mormónov a hlavne skvelé pesničky, za ktoré si zaslúžia štvrtú hviezdu, inak by som to videl tak na tri.

Planetes - Sore jue no kare (2004) (epizoda)

17. "His Reasons" Chystá sa veľká výprava k Jupiteru, Hačimaki by sa rád zúčastnil a tak je prekvapený, keď za ním príde vrchný hlaváč osobne. Bohužiaľ iba preto, že zháňa dočasne nezvestného Hačimakiho tatíka, ostrieľaného veterána vesmírnych výprav, ktorý by sa rád na všetky rakety vykašľal a vrátil sa na rodnú hrudu užívať si dôchodok a gravitáciu. Zase jedna ukecaná epizóda, otcovsko-synovské dialógy o životě, vesmíru a vůbec sú fajn, ale už by to zase chcelo aj nejakú akciu.

Planetes - Ignition (2004) (epizoda)

16. "Ignition" Vesmír sa s nikým nemazná a pri najmenšej príležitosti to odvážnym humanoidom pekne spočíta aj s úrokmi. Hačimaki pobudne v otvorenom priestore počas solárnej erupcie, vstrebe nejaké to nezdravé žiarenie, ale hlavne si odnesie jeho psychika v podobe úzkostných stavov a halucinácií. Nič moc, tento astronautský život, ale zocelení borci z debrisového oddelenia prekonajú aj takéto obtiaže.

Planetes - Kanodžo no bái (2004) (epizoda)

15. "In Her Case" Trošku slabšia vzťahová epizóda, dozvieme sa niečo o pravidlách randenia na vesmírnej stanici a tiež, že šedá kancelárska myš Edel nemá len šedú kancelársku minulosť. A vrchného šéfa trafí šľak.

Planetes - Turning Point (2004) (epizoda)

14. "Turning Point" Debrisové oddelenie nafasuje novú raketu a firemné nariadenie, zakazujúce randenie medzi zamestnancami. To nepoteší Tanabeovú a Hačikiho, medzi ktorými sa začína čosi črtať. Staré dobré zakázané ovocie.

Planetes - Rocket no aru fúkei (2004) (epizoda)

13. "Scenery With a Rocket" Pri minulých teroristických udalostiach bolo zničené vesmírne plavidlo debrisového oddelenia a členovia týmu sú odsunutí na dovolenku na Zemi. Na návšteve v Hačimakovom rodnom dome spoznajú jeho mladšieho brata, raketomodelárskeho nadšenca, ktorého výčiny niektorých posunú ďalej a niektorých zastavia pred osudovým zlomom. Trochu kľudnejšia a mám dojem, že predeľovacia epizóda.

Planetes - Sasajakanaru negai o (2003) (epizoda)

12. "A Modest Request" Fajčenie vo vesmíre nie je žiadny špás, orbitálne stanice aj mesačné základne majú pre nikotínu chtivých špeciálne uzavreté miestnosti a praktikovanie tohto zlozvyku mimo nich je nielen ilegálne, ale s všade prítomnými detektormi otvoreného ohňa a pohotovými vodnými tryskami aj prakticky nemožné. Teroristická úderka Space Defense Front zaznávajúca expanziu ľudstva do vesmíru a preferujúca pozemské domasedstvo si vyberie práve oné zadymené kabínky ako cieľ svojich bombových útokov, tieto sú následne zaradom zatvárané, čo nesmierne hýbe žlčou pilotky Fee, ktorá tým pádom trpí tabakovým absťákom. Hodne vtipná epizóda.

Svet nemá slzy rád (1984) (TV film)

Jaro Filip za sebou zanechal hromadu hudobnej aj filmovej nadčasovej kvality, no pri objeme jeho produkcie by bol zázrak, keby mu všetko stopercentne vyšlo. Jedným z tých menej podarených kúskov je táto groteskná séria, kde sa striedajú skeče z kúzelníckeho vystúpenia, nemocnice a manželského života, doplnená dusíkovskými večnozeleniakmi. Nájde sa tu síce pár lepších frkov, ale zvyšok sa pri balansovaní na hrane trápnosti väčšinou prevažuje na nesprávnu stranu. Pokúša sa to byť niečo na spôsob šou Bennyho Hilla aj s nahraným smiechom v pozadí, ale postráda to ten správny švih a ľahkosť. V dobe vzniku s vtedajšou ponukou zábavy by som to asi ocenil, ale dnes už to bohužiaľ nefunguje. Dve ohlodané kostry.

Planetes - Boundary Line (2003) (epizoda)

11. "Boundary Line" Napriek tomu, že sa píše rok 2075, existujú na Zemi ešte stále krajiny tretieho sveta. Z jednej takej dorazí na vesmírnu stanicu skromný konštruktér s prototypom nového skafandru, ovšem s ohľadom na svoj pôvod je odmietnutý všetkými okrem debrisového oddelenia. Testovanie prototypu naruší začiatok vojnového konfliktu. Dobrá epizóda pridávajúca ďalší dielik do mozaiky univerza Planetes.