• Rodinný
  • Pohádka

Malé dějiny jedné rodiny - Slavná rodačka (1989) (epizoda)

"Copak se musí slavit někdo až když je nebožtík?" Rodičovia sa pripravujú na maturity viac než ich deti, Kanyza má hlas ako z televízie a Hlavatý pomní na poéziu mladosti.

Malé dějiny jedné rodiny - Aprílový žertík (1989) (epizoda)

"Dneska nikdo nechce vypadat spokojeně, aby mu lidi nezáviděli." Dedkovia Hrušínský, Sklenčka a Langmiler v krčme popri mariáši stíhajú aprílové frky. Bakalárovito vtipné.

Malé dějiny jedné rodiny - Správná motivace (1989) (epizoda)

"Ženská to je pevnost a když jí dobýváš, no tak se přirozeně brání." Súvis medzi zhoršeným prospechom a nešťastnou zamilovanosťou. Taktiež o vhodnosti finančného ohodnocovania dobrých známok a frekvencii kytíc pre pedagógov.

Riaditeľ (1986) (TV film)

"Veď pred svetom vyzeráme ako vzorná usporiadaná rodina, tak prečo máme hrať tú komédiu ešte aj doma?" Dramtické situácie súvisiace s nedostatkom vakcín nevznikali len počas covidového obdobia, ale sú témou aj tejto o 35 rokov skôr vzniknuvšej inscenácie. V krízovom momente sa zistí, že plný sklad vakcín pre hovädzí dobytok existuje len na papieri, čo vedie k vyslaniu kontroly do továrne. Revízor Swan je síce rodinným priateľom ctižiadostivého riaditeľa Záhradníka, no nie je to nič platné, pretože v mladej horlivosti nepozná brata ani uja Andreja. Od súdruha direktora, ktorému hrozí súd, sa pozvoľna odťahujú kolegovia z vedenia, vysokopostavený kamaráti a konečne má čas si všimnúť aj rozklad vlastnej rodiny. Aspoňže tá robotnícka trieda prejaví na záver trochu uvedomelosti. Slušná osemdesiatková inscenácia, dobre zahraná a nenudiaca, čo mi trochu vadilo bolo echo počas flešbekových scén. Za štyri platne s najnovšími hitmi pre riaditeľskú dcérku.

Malé dějiny jedné rodiny - Slavíme MDŽ (1989) (epizoda)

"U nás jsou reklamy na to, co lidi nekupujou a většinou je důvod proč!" Výročný opijáš s názvom MDŽ, do tanca hrá Černocká, ktorá nemůže naštvat nikoho. "Svazáci na mě chtěli abych pozval Pražskej výběr." Tatík Švehlík sa zabudne s kolegyňou Čunderlíkovou, skoro sa niečo stane a skoro mu na to prídu. Vtipnými hláškami nadmieru oplývajúca časť. "Děti budou mezi váma plápolat jako prápor nad opuštěným pionýrským táborem."

Malé dějiny jedné rodiny - Zimní rekreace (1989) (epizoda)

„Bez ohledu na to, co zlého se přihodí, se vždycky najde někdo, kdo to předpovídal.“ Po práci rekreaci. Hromadná dovolenka ROH na horskej chate s rozpadajúcim sa nábytkom, prepracovaným párom prevádzkarov a otravným Potměšilom. Celkom vtipné.

Malé dějiny jedné rodiny - Diář (1989) (epizoda)

"Člověče, ty špatně vypadáš, že jsi byl na čerstém vzduchu?!" "Běžel maratón kolem koksovny." Dôchodca Sklenčka nájde diár a hrá sa na detektíva. Pritom filozofuje o živote.

Dívka s mušlí (1980)

"Nečum a jez! Načatý nám nevezmou!" S alkoholičkou a párty milfkou Steimarovou sa dá užiť kopa srandy, pokiaľ nemáte tú smolu, že ste jej nezletilé potomstvo. V tom prípade sa poriadne nenajete, neoblečiete, nevyspíte, o citovom strádaní ani nehovoriac. Situáciu sa pokúša zachrániť najstaršia dcéra Kaplanová, ale v trinástich rokoch nemá šancu to zvládnuť a po pretečení pohára nastupujú štátne sociálne orgány a ustanovizne. Hodne drsný príbeh s vynikajúcimi uveriteľnými detskými hercami, ktorý som prvýkrát videl už niekedy v detstve a dostal ma do kolien vtedy aj dnes. Deti napriek všetkému zlému stále citovo lipnúce na svinskej matke, odmietajúce prijať neznesiteľnú realitu a utiekajúce sa do snových predstáv. Dobový detský domov je najskôr trochu zidealizovaný, asi ako protipól ich dovtedajšieho rodinného života. Hodne intenzívne, až mi miestami vlhli oči. Za päť hlasných nočných scén na celú pavlač.

Malé dějiny jedné rodiny - Činže (1989) (epizoda)

"Neschopnost osazenstva podniku odpovídá neschopnosti jeho vedení." Aj za socializmu boli neplatiči a informácie sa šírili aj bez internetu. Plus kritika úrovne služieb a odberateľsko-dodávateľských vzťahov.

Malé dějiny jedné rodiny - Chystáme se na ples (1989) (epizoda)

"Když se čína vohřeje, je to obyčejný rizoto." Improvizovaná svetová gastronómia z dostupných domácich surovín (místo sojovky maggi), všetko lepšie oblečenie je "z venku" a na plese s gala Gottom a Kornom blúdenie chodbami Palácu kultúry. Vtipné.