Bytost (1982)

1981. Zlaté období pro hororové filmy. A Entity je dobrým příkladem toho, jak to tehdy fungovalo. Tady se jde hned na věc a v prvních pěti minutách je vám nalajnováno, jak to bude probíhat. S ohledem na dnešní horory, kde je první půlhodinka nudný úvod a pak nudné zabíjení, je tohle zázrak. Počítal jsem s tím, že se dívám na béčko, ale i to může někdy překvapit. Poněkud úsměvné vždy bylo, že při každém útoku entity začala hrát "nervy drásající" hudba, aby dodala momentu na dramatičnosti. A tohle téma má rozhodně navíc. Mrazilo mě tedy spíše z faktu, že je to celé natočeno na motivy skutečné události (na internetu si jde jednoduše najít originální fotografie) a z dvouhodinové stopáže.

Miley Cyrus: Wrecking Ball (2013) (hudební videoklip)

Od kdy se na CSFD hodnotí i hudební klipy? Po filmařské stránce pěkný kus práce. Velmi čisté a jasně nalajnované. Nedivím se nízkému hodnocení, protože většina zdejší populace dává odpad ne tomuto klipu, ale Miley Cyrus. Vsadím se o boty, že ani nevíte, proč ji nemáte rádi a vezete se na nové vlně nenávisti vůči téhle osobě...

Pearl Harbor (2001)

Tříhodinový režisérský sestřih. Uf, to jsem si dal. Výplň mezi akčními scénami nefunguje a romantická dějová linie mezi trojicí Affleck>Beckinsale>Hartnett je předvídatelná. Smůla, že jsem k postavám necítil žádnou spojitost a bylo mi jedno, co se s nimi stane. Zajímalo by mě, které scény jsou tu navíc oproti verzi uvedené v kinech, ale pátrat po tom nebudu :). Potěší účast mnoha dobrých herců, ale to jeden a půl hodinové! čekání na útok na Pearl Harbor je někdy mučivé. Po filmech jako Mizerové, Armageddon a Skála bych neřekl, že takový film natočil právě král akce Michael Bay. Největší překvapení pro mě bylo, že už jsem film ohodnotil někdy dříve, ale ne vůbec si na něj nepamatuji :). O čem to asi svědčí... Dvě hvězdy za výplň, pět hvězd za akci, která se Bayovi povedla nesmírně, i když jako vždy Amerika je zde vyvedena v zářivých barvách a Japonci právě naopak. Ve skutečnosti totiž na civilisty ani nemocnici nestříleli, tolik úcty měli, ano.

Thor: Temný svět (2013)

Opravdu nevím, kde se stala chyba... Byl to scénář plný chyb nebo je to chyba režiséra? A kdo dal vůbec tak velkou značku jako Thor do rukou režisérovy, jež natočil dva celovečerní filmy a ty nestály za řeč? Dejte Thora někomu osvědčenému! Celé dvě hodiny sledovat takhle poskládané události, které se hodí do krámu dějové linii filmu je opravdu nuda. V celém filmu se nestane nic, co bych neočekával a více "náhod" a "v pravý čas na pravém místě" momentů jsem ve filmu snad neviděl.!!SPOILER!! Snaha o přesah a dramatičnost v podobě smrti dvou hlavních protagonistů na tom nic nezmění...!!SPOILER!!. Po prvním dílu a obzvláště filmu z produkce Marvelu jsem se těšil na pokračování, ale jediné co si z něj zapamatuji budou scény s Kat Dennings. A co si určitě nebudu pamatovat je to, co udělali z dr. Selviga. Hloupé. Hloupé a plné chyb.

Brutální Nikita (1990)

Zbožňuji Bessonovy rané filmy. Magická hlubina, Pátý element, Leon a Brutální Nikita... co víc dodat. Na začátku své kariéry dokázal točit s takovou samozřejmostí, s jakou já dýchám. Krása Nikity je v tom, že ze začátku je nám dáno velmi málo indicií a jsme nuceni přemýšlet nad tím, co se děje a jak to dopadne. A to předpovědět nedokáži. Anne Parillaud svou roli pojala velmi dobře... ztvárnění chladnokrevného zabijáka v těle citlivé ženy je perfektní.

Enderova hra (2013)

Nečetl jsem knihu, ale hned ze začátku mě cvrnklo do nosu pár pochybností. Úvodní sekvence by měla být rozhodně delší a vysvětlit předchozí události více do detailu. Onen statečný velitel zachránil celou Zemi tím, že rozbil jednu z těch velkých lodí, kterých je v pozadí víc? Jaký to mělo význam? Očividně to nebyla mateřská loď. A to nepočítám, že ho nedokázal zasáhnout žádný z tisíce nepřátel okolo. Až za půl hodiny je naznačeno, že by měl někdo vysvětlit, jak tímhle manévrem porazil nepřítele a vysvětlení přijde později. Druhým problémem je část, kdy hlavní hrdina dostane vyhazov naprosto bez důvodu, jen aby se jeho nadřízení přesvědčili, že má na to stát se vůdcem. To, že si jej odchytli hošánci a chtěli mu dát do nosu samozřejmě dopředu každý věděl, jinak by to nesedlo do plánu... Vůbec celý průběh filmu je nudný, protože jen sledujete děti, jak trénují na válku a vypadá to vše jako hra. Trochu překvapivý je konec s podrazem, ale určitě ne tak, abych si řekl wow.

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Takhle pomůže výměna za opravdu dobrého režiséra. První díl byl pro mě bídná podívaná, ale tady se zlepšovalo na všech frontách. Knižní předlohu jsem nečetl, ale druhý díl je rozhodně dospělejší podívaná ve všech ohledech. Trvá sice hodně dlouho, než se vůbec dostane na nějakou akci, ale ta je tentokrát distribuována v uvěřitelnějších dávkách. Co se týče akčních scén, tak Lawrence si je jistý v kramfecích a zvládl i výplň, která směřuje k revoluci. Fandové prvního filmu si určitě cvrkli do kalhot. Opravdu jsem zvědavý na další díly. Jen z nich cítím nastavovanou kaši, jak je tomu u Hollywoodu zvykem, viz Harry Potter a Stmívání.

Vše je ztraceno (2013)

A to jsem si myslel, že Gravitace odehrávající se na kousku vesmíru bude nudná..... All is lost ubíhá až překvapivě rychle na to, že se ve filmu opravdu moc neděje. V celém filmu se toho moc neřekne a mám tak možnost si vychutnat povedenou zvukovou kulisu. Malá technická - když se převrátila celá loď a Redford nechal otevřený přístup do podpalubí, neměla se dovnitř dostat spousta vody? A proč není vysvětleno, jak Redford dokázal, že mu do člunu po bouři najednou netekla voda? A když už se film jmenuje Vše je ztraceno, nemohl si Chandor odpustit ten konec? Mě to pokazilo celkový dojem.

Labyrint (1986)

30 let a postavičky v téhle fantasy díky loutkám nezestárly téměř vůbec. Nemalou zásluhu na tom má tvůrce Mupetů Jim Henson. A že se budete bavit, protože tyhle postavičky jsou nejenže uvěřitelné, ale velmi vtipné. O tom by se dnešnímu CGI mohlo nechat zdát. Je smutné, že takovýto typ filmu dnes nejspíše nikdo nenatočí.

Klub poslední naděje (2013)

Herecký koncert McConaugheyho a příběh o tom, jak se v rozhodujících situacích dokáže člověk vyburcovat k nemyslitelným řešením a změnám. Film se rovněž týká farmaceutické lobby a celého kolosu s léky a jejich problémy.