• Thriller

Úsměv (2022)

Psychiatrička Rose dostane na starost novou pacientku. Ta trpí halucinacemi a vizemi. Rose tomu nevěří. Po jednom záchvatu se šíleně usměje a střepem si rozřízne krk. Rose je otřesená, protože začne mít stejné vize. To, co zabilo její pacientku, si ji našlo… Někdo se bojí klaunů, někdo temného lesa a někdo má strach z hororu ve výtahu. Když byl v roce 2018 představen horor Truth or dare, přišla jsem na to, co děsí mě. Nechutné, zlé a roztáhlé úsměvy. Z toho hororu jsem si dlouho srala do gatí a napadlo mě, co kdyby někdo natočil horor přímo o úsměvech? No a vida, po čtyřech letech je to tu! Já se královsky bála. Prvních pár minut a já nemohla setřást zimu ze zad (a ne, fakt to není tím, že dnes nasněžilo). Zpracování skvělé, herci zajímaví, děj se rychle sypal, žádné prázdné a zbytečné scény. Jen konec byl předvídatelný, ale jinak opravdu povedený film.

Černý telefon (2021)

V Denveru někdo unáší děti. Na místě se vždy najde jen pár černých balonků. Policie je bezradná a Finney Shaw se svou malou sestrou se bojí. Jednoho dne je unesen i Finney. Sadistický peďák v masce ho uvězní do svého sklepa, ve kterém je jen postel a černý telefon na zdi. Úchyl tvrdí, že nefunguje. Jenže on fungovat začne. Finneymu se dovolají úchylovy oběti, které chtějí pomstu… Relativně dobře natočený horor, fajn zápletka, herci super, mladí to zvládli na výbornou. Postava Finneyho byla na svůj věk velice vyspělá a chytrá, já bych nezachovala takový klid, jako on, kdyby mě unesl ouchyl, a to jsem o dost starší. Ethan Hawke je mistr, už v Sinisteru jsem si ho oblíbila. Povedený film.

Diavlo (2021)

Mladá holčina Cherry přijímá nabídku na opatrování starého muže v odlehlém domě. Peníze potřebuje a toto se jeví jako super příležitost. Jenže se v domě dějí divné věci a dům samotný jí připomíná zážitky z dětství… Přiznám se, že jsem absolutně nepochopila, o co tady šlo. Stařík je sice úchyl a najde se i trocha toho znásilnění, ale jinak se celý film neděje absolutně nic. Od začátku až do konce. Kdo je to ďáblové dítě a kdo byl ďábel? Stařík nebo dcera? Moc otázek a moc zmatené mysli. Tohle není horor, nebyla tam ani kapka strašení, ani půl procenta duchů… Čekala jsem od toho sakra víc.

Dívka ve sklepě (2021) (TV film)

Sarah je mladá, skoro osmnáctiletá holčina, která se těší svému životu. Našla si dokonce fajn kluka. Jenže to její otec odmítá akceptovat, a tak zosnuje plán, jak “nevychovanou” dcerku držet pod zámkem. A to doslova. Pod záminkou pomoci ji naláká do podzemního sklepa, kde ji drží několik let a znásilňuje. Sarah Donovi dokonce v zajetí porodí tři děti (čtvrté zemře). Po dlouhých letech se díky nemoci nejstarší dcery konečně dostává ven a hodlá svého otce usvědčit… Že jste o něčem podobném už v životě slyšeli? Ano, toto je film inspirovaný netvorem z Amstettenu - Josefem Fritzlem. Toto téma mě zajímá už hodně let a s filmem jsem byla moc spokojená. Ovšem jednu malou výtku mám (a ta stála tento film jednu hvězdičku) - herci prostě nestárli. Sarah vypadá i po 18 letech v zajetí jak mladá kočka a dvě děti, které jsou s ní ve sklepě, prvorozená a druhorozený, vypadají o dost mladší, než třetirozený. Ten vypadá na 19 let a ti dva na 13-15 let, prostě mě to při sledování rušilo. Ale jinak velice zdařilý filmek.

Halloween zabíjí (2021)

Michael Meyers přežil požár. Ten chlap přežije snad vše. Ani vidle ho nezastaví. Ani deset kulek. Obyvatelé Haddonfieldu se naštvou a jako pořádní vesničtí burani zorganizují hru na loveckou sezónu. S vidlema a pochodněma se snaží Meyerse dostat. Pobavila mě hloupost těchto lidí - Meyerse mají před sebou, ale nejsou schopni na něj vystřelit, zato nevinného člověka s klidem nechají umřít. Absolutní nelogičnost postav. Skvělý byl jen konec - konečně nějaký posun! Skvělý plot twist na konec. Ale jinak byl tento díl celkem slabota. Musím si jít pustit předchozí díly, abych si celou sérii připomněla.

Hovory - Začátek (2021) (epizoda)

Mark po zjištění, že je jeho přítelkyně těhotná, odjede pryč, aby si utřídil myšlenky. A byť pro něj to je jen půlhodina, Rose zatím slaví dvanácté narozeniny jejich syna… Wow, to je skvělá epizoda. Miluju koncept tohoto seriálu, děsivé hlasovky a diváku, ty si jen představuj, co se stalo! Mě tohle fakt chytlo, k tomu hrátky s časem a časovými smyčkami, což prostě miluju. Jsem nadšená a jdu na další epizodu.

Hypnotic (2021)

Jenn přišla o dítě i chlapa. Svěří se na popud kámošky do rukou jistého psychologa, který na ní dělá hypnózu. Jenn ale zjistí, že si z hypnózy nic nepamatuje a děsí se, co se v té dlouhé době, kdy o sobě neví, děje. Má různé sexy vize, takže musí přijít na to, co je ten divnej psycholog zač… Rozjezd byl fakt nezáživný, ale poslední půlhodina, kdy se děj začal trochu hýbat a já musela zaměstnat mozek, abych se zorientovala v představách a v realitě, byla super. Téma už je obroušené, ale film mě udržel při životě, takže jsem spokojená. Film mě sice celkově nenadchl, ale ani neurazil, takže poctivé 3 hvězdičky udělím.

Jako sestry (2021)

Maya a Jana jsou dvě nejlepší kamarádky. Obě ale žárlí na Elenu, která balí kluka, o kterého má Maya zájem. Jednou na party ji holky natočí, jak kouří Chrisovi pindíka a video sdílí na internetu. Samozřejmě tím rozpoutají válku. Chris je za frajera a Elena za děvku. Šikanu neunese a zmizí. Protože Maya s Janou střeží děsivé tajemství, na které mají obě jiný názor, začne se i jejich pouto rozpadat… Tohle mě nezaujalo. Jo, první třetina byla zajímavá, kdy jsme sledovali to postupné docházení k průseru, ale pak už je to jen “ta se se mnou ka a ta se se mnou neka, budu ji ignorovat”. A konec? Otevřené konce nesnáším, takže příšerné. Nuda.

Klan Gucci (2021)

Patrizia Reggiani se s Mauriziem Guccim setkala na večírku. Okamžitě vnuka zakladatele módního impéria uchvátila svou krásou a začali spolu chodit. Když bylo Patrizii 24 let, Maurizia si vzala za muže (i přes nevoli svého tchána Rodolfa, který v ní viděl zlatokopku). Z manželství vzešly dvě dcery, Alessandra a Allegra (ve filmu byla pouze první dcera). Když se Patrizia začala až příliš angažovat v řízení firmy, rozhodl se s ní Gucci rozvést. Maurizio byl zastřelen roku 1995 na schodech budovy Via Palestro, odkud své impérium řídil. Kdo jen za jeho smrtí stojí… Ano, toto se reálně stalo. Film byl skvěle natočený, zajímavý, Lady Gaga a Adam Driver byli perfektní, potěšila mě i Salma Hayek. To jsou mistři. Hezky se na to dívalo. Jen mě mrzí ta absence druhé dcery, ale to je opravdu detail.

La abuela (2021)

Susana je mladá modelka pracující v Paříži. Jednoho dne jí v telefonu lékař oznámí, že její babička dostala mrtvici a není schopna se o sebe starat. Susana okamžitě přijíždí a babičku přebaluje, koupe a krmí. Babička nemluví a ani nechodí, takže je to náročné. Jenže pak se kolem Susany začnou dít zvláštní věci a má pocit, že nerozumící babička rozumí až moc dobře… Horor to byl možná na konci, a to ještě nijak dobrý. Zbytek filmu bylo regulérní psychologické drama o tom, jak je náročné starat se o ležáka. S hlavní hrdinkou jsem soucítila a plně jsem jí fandila. A konec? Všichni tady píšou, jak pointu prokoukli hned na začátku. Je výhoda být blbý jak miska na granule, já do poslední chvíle netušila, o co tý babce jako jde. Já mám prostě dlouhé vedení, no. Ale i tak mě konec nesrazil ze židle, ta nuda ze sledování se mi přenesla i na konec, i když to byla zajímavá pointa. Tohle asi nebyl můj kousek zeleniny.