Jack Reacher: Poslední výstřel (2012)

Tom Cruise si odskočil do TV rozmeru. Jack Reacher skutočne nie je Ethan Hunt. Dostanete v podstate filmovú, oveľa drsnejšiu verziu seriálu JAG. Akcia fajn. Postavy tuctové, nezaujímavé. V rámci cruisovského akčného impéria sa jedná o veľmi ľahko zabudnuteľnú záležitosť, ktorá nepriniesla žiadny wow či cool moment.

Jako v bavlnce (2020)

Za posledný polrok je Jako v bavlnce tým najlepším filmom, čo som videl. Dobrá podfukárská zápletka, ktorú ťahá do vyššieho levelu Rosamund Pike. Svoju postavu si naozaj užíva a dodáva jej ten správne vychytralý, bezcitný šarm mrchy roku. Dej je od začiatku do konca zábavný a je prešpikovaný výborne fungujúcimi slovnými prestrelkami. Pozitíva sú bohužiaľ úkor prítomnosti určitých negatív. Negatívum č.1: mafiáni majú nepomerne nižšie IQ ako všetci ostatní. Negatívum č.2: hlavný mafiánsky boss je svojim spôsobom osviežujúci, ale nedokáže myslieť tri kroky dopredu. Negatívum č.3: chýbajú tu nezabudnuteľné momenty. Napriek tomu som si tie dve hodiny skvelo užil. Ak by tvorcovia viac zatlačili na drsnosť a vyváženosť atraktivity postáv, tak sme mohli kľudne dostať film roka.

Střípky (2021)

Detektívka, ktorá sa snaží zabojovať dvomi vecami. Prvou je obsadenie ústrednej trojice v zložení Denzel Washington, Rami Malek a Jared Leto. Denzel hraje policajta č. 35 v rámci svojej kariéry a je to skrz túto skutočnosť, a jeho aktuálny vek, dosť unavený, nudný policajt. Rami Malek, herec jedného výrazu (jeho hviezdna bublina rýchlo splaskne), tu predvádza neskutočne prkenného vyšetrovateľa. Naopak Jared Leto potešil. Zaslúžil by si oveľa väčší priestor v oveľa zaujímavejšom filme. Druhou vecou, ktorou sa snažia tvorcovia zabodovať, je pokus vykresliť policajtov ako chybujúcich ľudí, ktorí občas nie sú o nič lepší, ako zločinci proti ktorým stoja. Tento pokus je však tak strašne dobre schovaný za tou navzájom nefungujúcou ústrednou trojicou, že si toho len letmo všimnete, ale nemôžete to nijako zarátať do kladov.

Bílý tygr (2021)

Sonda do indickej spoločnosti a predovšetkým do mentálneho nastavenie obyvateľov. Ľudia pri narodení dostanú nezmazateľný cejch svojej kasty. A z tejto kasty nie je na 90% úniku. Dôvody? Do vyššej kasty Vás nechce pustiť práve tá vyššia. India má cez miliardu obyvateľov, takže koláč je už aj tak až priveľmi rozkrájaný. Vaša vlastná rodina Vás nepustí, pretože v ich hlavách je to niečo nemožné. Vy sám ste od mala naučený prijímať svoje postavenie a ak by sa Vám naskytla príležitosť zmeniť pravidlá hry, tak to zrejme ani nepostrehnete. A o tomto všetkom je Bílý tygr. O ceste chudého chlapca, ktorý si postupne krok za krokom otvára oči a tým pádom príležitosti. Film o neustálom vedomom ponižovaní a výsmechu, a zároveň dosť úprimný/smutný pohľad na outsourcing.

Nesmiřitelní (1992)

V komentároch sa často opakuje, že ide o western, ktorý ukazuje všetko bez príkras. Dajme tomu. A zároveň sa často opakuje, že ide top predstaviteľa svojho žánru. Ale kdeže. Pomerne obyčajné udalosti, ktoré zaujmú hlavne presvedčivým vizuálom a uveriteľnosťou niektorých postáv. Celkový dojem najviac zráža Schofield Kid. Mladý vypatlaný kovboj, ktorý je slepý na diaľku. To sa prejavuje tým, že jeho parťáci strieľajú a on sa ich neustále otravne pýta: Trafil si? Tak, čo? Ty si netrafil? Ty si sa vážne netrafil? Trafil si sa? Je to jednoducho Jar Jar Binks westernového sveta. Nesmiřitelní z môjho pohľadu neprinášajú nič svetoborného. Hype spôsobili asi fanatický fanúšikovia žánru, ktorý sa kochali, ako sa Clint Eastwood lúčil so svetom, ktorý zo značky C.E. urobil celosvetový pojem.

Hush (2016)

Obohraná klasika dostala hluchonemý update. Vďaka tomuto ozvláštneniu malo zrazu dosť klišé scén osviežujúci nádych. Zloduch s maskou si neužíva len zabíjanie samotné, ale predovšetkým ten celý proces ako taký. Postupné trápenie svojej obete smerujúce ku krvavému finále. Film, ktorý prinesie oveľa viac zábavy než väčšina vyhajpovaných "hororov".

Dredd (2012)

Je Dredd (2012) lepší než Soudce Dredd (1995)? Jednoznačne. Karl Urban bola výborná voľba. Bohužiaľ ostatní herci sú céčko. Ano, je tu Lena Headey, ale hraje škaredozubú feťácku kráľovnú, ktorá neznáša chlapov. Vadila má tá Hra o trůny ždímačka a zároveň v tomto prípade jej kraľovanie nebolo vôbec ničím podložené. Čo sa týka využitia potenciálu námetu Soudce Dredda, tak v rámci rozpočtu z toho vytrieskali maximum. Vyzerá to dobre, zabíjanie je dostatočne rôznorodé, ale dostanete akčné béčko s hluchými miestami a bez charizmatických zloduchov. Verím tomu, že ak by sa natočilo pokračovanie s Urbanom, do ktorého by niekto nalial 2-3 krát viac peňazí, tak by sme dostali kvalitné sci-fi jatka atakujúce 4*. Takto bohužiaľ len akčná oddychovka, ktorá neurazí, ale rozhodne nestojí za odporúčanie či nebodaj znovu pozretie.

La cara oculta (2011)

Najprv musíte prečkať zoznamovanie, balenie, š*kanie ústrednej dvojice a až v druhej polovici filmu dostanete príbeh samotný. A ten rozhodne zaujme. Pocity úzkosti a beznádeje sú tu zachytené viac než dobre. Rozhodne ale nečakajte nič mysteriózne, hororové. Netradičná love story, ktorá podrobí všetkých zúčastnených skúškou svedomia.

Musarañas (2014)

Misery nechce zemřít po španielsky. Jediným zapamätateľným je výkon, ktorý predviedla Macarena Gómez. Skvelá psycho troska. Inak priemer až podpriemer, v ktorom vlastne nemáte komu fandiť, o koho sa báť a nedostane sa Vám žiadneho prekvapenia. Teda jedného malého áno, ale bez posunu celkového dojmu.

Ďábel (2020)

Zasa jeden ten z filmov, ktorý prepája na prvý pohľad neprepojené postavy a osudy. Kvalitne zahraný príbeh, zložený z malých príbehov, ktoré však neprinášajú vlastne vôbec nič zaujímavé. Film na ktorý si na druhý deň nemáte šancu spomenúť. Samozrejme potešila Riley Keough, ktorá skôr či neskôr získa status skvelej herečky pre hlavné role. Zatiaľ boduje hlavne v tých vedľajších. No a Robert Pattinson tak nejako ide cestou Leonarda DiCapria. Od miláčika pubin sa viac a viac začína presúvať do pozície skvelého herca po ktorom čoraz častejšie budú siahať áčkoví režiséri (odporúčam film Maják).