Bílý tygr

• Indie The White Tiger

Jestli chce ambiciózní řidič bohaté indické rodiny uniknout před chudou a začít podnikat, musí vzít rozum do hrsti. (Netflix)

Michelle75

Jako návod na zbohatnutí by tohle nemělo fungovat nikde, navíc ten konec, kdy mám věřit tomu, že jiná možnost není a je to vlastně správné, mě dostala. Co bude se zbytkem nemalé rodiny je celkem jedno. Všude jsou chudí a všude bohatí. První půle mě bavila a věřila jsem v něco jiného, druhá polovina mě nudila a přímo sr..., docela zklamání. ()

Aljak

Knihu som síce nečítal (leží mi doma v poličke), takže neviem porovnať, ale film považujem rozhodne za vydarený. Aj keď to nebol ten typický Bollywood, no potešilo ma, že India tu bola prezentovaná so všetkými svojimi esenciami (podobne ako to bolo pri Slumdog Millionaire), takže už len toto samo o sebe zohralo veľkú rolu. Príbeh o chudákovi zo zapadákova, ktorý sa po schodíkoch dôvery a slúženia prepracoval do vyššej spoločnosti, bol skvelý, dramatický a plný nečakaných zvratov. Aj keď to malo aj zopár slabších fáz, ale ako celok to bolo skutočne vydarené a s využitým potenciálom. Ten záver ma trochu zamrzel, čakal som lepšiu pointu. Každopádne, zaslúžené 4*. ()

VanTom

Rozpustile cynické snažení chudého, ve vzdělání „nedopečeného“ Inda z nižší kasty postoupit ve společenském žebříčku aspoň na místo respektovaného sluhy a řidiče potemní, když se od svých bohatých (a korumpujících) pánů žádného slušného zacházení ani uznání nedočká. Sociální drama v angličtině (tedy jako hlavním jazyce) a vyloženě amerického střihu je výborně natočeno (atraktivní indické prostředí záhy odkrývá kontrasty mezi luxusem a špinavou „kurníkovou“ náturou), ovšem v závěrečné rovince zvolní a nedodá surové „self-made“ pointě naléhavý výraz (a dopisu čínskému premiérovi význam). 7/10 ()

silentname

Mám pocit, že "The White Tiger" mohol byť silnejším filmom. Nedá sa povedať, že by na mňa nijako nezapôsobil, ale filmu nejako chýbali momentky, kde by ma skutočne zahákol. Kde by som nejakým spôsobom chcel vidieť Balrama ako sa dostal zdola hore. Sú tu scénky, ktoré sú silné a myslím si, že najlepšie časti filmu sú práve v strede kde sa začína meniť Balramova situácia. Nehoda, papier a odchod jednej postavy (aby som nepísal spoilery) sú pre mňa najväčšími momentami filmu, ktoré skutočne fungovali. Môj problém s filmom je najmä ten, že je ťažké nejakým spôsobom si vybudovať vzťah k postavám. Pretože hoci v prvej polke filmu pôsobia zaujímavo a nejako sa vyvíjajú a ukazujú aká je ich tvár, tak počas druhej polky sa veci začnú meniť a tón filmu je oveľa temnejší. A nemôžem povedať, že by mi to vnútorne skutočne zapasovalo. Prvá polka síce bola trošku viac odľahčená, ale prišla mi zaujímavejšia, uvoľnenejšia a film ako taký ma oveľa viac bavil. No potom sa musia veci skomplikovať a stane sa z toho skutočne temná jazda, ktorá mi miestami až liezla na nervy. Je tu jasne vidieť, že Ashok je v jadre obrovský pokrytec a má tvár pred svojou rodinou a pred Balramom samotným. A čo sa konca týka, tak tu to podľa mňa tvorcovia úplne nezvládli. Neviem či si mám záverečné slová, že svetu budú vládnuť hnedí a žltí zapísať za uši a pripraviť sa na novú dobu, alebo či je to posolstvo, ktoré si máme z filmu vziať. Je vidno, že dá sa dostať zdola hore. Ale skoro nikdy to nepôjde po čestných chodníčkoch. Ale áno. Buď si pán, alebo si niekoho sluha. Iná cesta nie je. A možno mnohí sú so svojim osudom zmierení, no niekto chce niečo viac. Zaujímavý film, ktorý ale mal podľa mňa na viac. Hodnotenie: B ()

Jaro.Krafcik

Očakával som že to bude niečo ako milionár z chatrče. Ale zmýlil som sa, dvojhodinová nuda, kde bolo ale pekné prostredie a pár svetlých momentov sa našlo. Ale netflix, zase bez dabingu. Čistici vesmíru boli stokrát lepší, ale zrejme to bude aj tým že tu išlo o drámu. A ja tento žáner veľmi nemusím. Indický film už nikdy, aj keď sa to nemá hovoriť. 1* ()

• Väčšina hlavných postáv je vykreslená ako zvieratá, ktoré symbolizujú ich povahu. Napríklad biely tiger Balram (Adarsh Gourav) za to, že bol vypočítavý a nebezpečný, jahňa Ashok (Rajkummar Rao) za to, že bol mäkký a rozmaznávaný, Mukesh (Vijay Maurya) ako mungo a otec (Mahesh Manjrekar), ako bocian. (belinko)