Oči bez tváře (1960)

Jeden z tých filmov, pri ktorých ľutujete, že ich pozeráte takmer 50 rokov po ich vzniku, pretože si viete veľmi živo predstaviť, čo by s vami spravili, keby ste ich zhliadli v "ich" dobe. Scénka, pri ktorej vidíme priebeh jednej operácie, vás dnes zo stoličky jednoducho nezdvihne, no na druhej strane, zub času sa určite nepodpísal na znepokojivej atmosfére, ktorou je film presiaknutý. "My face frightens me... and my mask frightens me even more."

The Last Movie (1971)

Som presvedčený, že aj keby som polku filmu neprespal, prípadne nestrávil sledovaním ostatných ľudí v sále prehrávajúcich boj s vlastnou únavou, skóre by bolo rovnaké. Mladý cowboy Dennis Hopper je síce cool, ako nebol ani v Texase s dvoma motorovkami, ale ja by som skôr ocenil nejaký... neviem, niečo čo majú ostatné filmy. :) Viacero naratívnych rovín nie je problém, ale keď sa prelínajú bez toho, aby divák zaregistroval, kedy k tomu dochádza, prestáva to byť sranda.

Michael Collins (1996)

Neil Jordan u mňa počas LFŠ 2005 jednoznačne bodoval, síce som od neho zhliadol len dva filmy, no u oboch ma svrbela ruka na plné hodnotenie. MICHAEL COLLINS má všetko, čo potrebujete uprostred maratónu viac či menej "festivalových" a (pseudo)artových filmov - hviezdne obsadenie, vašej pozornosti hodný príbeh a hlavne skvelú réžiu (zvlášť scény zachytávajúce vykonávanie "špinavej práce" mi aj vďaka výraznému soundtracku privodili príjemné zimomriavky). Len vám neodporúčam čo len na minútku rezignovať od diania na plátne, môže sa vám to nepekne vypomstiť.

Dentista (1996)

Dvojica zodpovedná za RE-ANIMATORA sa vracia k medicíne. Liek na rakovinu sa im síce objaviť nepodarilo, ale o to sa ani nikdy nesnažili. Najdôležitejšie je, že ich dielo nedáva divákovi čas nudiť sa a neobsahuje jediné výrazne hluché miesto. Napätie spoľahlivo funguje všade tam, kde fungovať má a krvou sa nešetrí. Čo viac si priať? Charizmatického záporáka? Zoznámte sa, Corbin Bernsen. Zo všetkých jeho "zákrokov" mám však najradšej ten, pri ktorom zubárske náčinie nedostáva priestor - zabitie čističa bazénu nožom. Tak čo, ste objednaný? Posaďte sa do čakárne, urobte si poihodlie a prečítajte si nejaký časopis, pán doktor hneď príde.

Bazén (2001)

Jedna hviezdička za scénu s tobogánom. Inak je to film, pri ktorom si človek uvedomí, že ani Hostel vlastne vôbec nie je taký zlý.

Noční hlídka (2004)

Rusi dostali do rúk 4 americké melóny a natočili niečo, čo tu ešte nebolo. Hrajú sa s efektmi ako malé deti, vykrádajú množstvo západných hitov a celé to pôsobí veľmi zábavne a milo. No na to, aby to bola pravá západná nenáročná popcornovka je dej až príliš komplikovaný a (minimálne pri prvom zhliadnutí) ťažko sledovateľný. Práve preto strhávam hodnotenie na 3* a, milá NOČNÁ HLIADKA, nezachráni ťa ani fakt pekný pesimistický open-end, vďaka ktorému si pokračovania určite nenechám újsť.

Zeď (1967)

Film o posledných hodinách ľudského života by mal v prvom rade na diváka preniesť pocity a myšlienky postavy odsúdenej k blížiacej sa smrti. ZEĎ sa o to možno snaží, každopádne mňa len nudila, a to rozhodne nemám problém s minimalistickými, pomalými a pocitovými filmami. Tento nie je pocitový, je iba minimalistický a pomalý, čo sa v tomto prípade rovná nudnému. Pred jednou hviezdičkou ho v mojich očiach zachraňuje len slušná pointa. Ak sa však na tento film chystáte, nechcem vás v žiadnom prípade odrádzať, je tu totiž šanca, že na vás zapôsobí ako tuto na Vitexa...

Sarasódžu (2003) odpad!

Scéna, ktorú spomína darm, je hypnotická, ale proste na základe toho, čo som videl pred ňou, sa nemôžem zbaviť dojmu, že režisérka proste len išla s kameramanom po námestí niekam sa najesť, ked videli, že tam nejaké decká tancujú a povedali si, že by sa to hodilo do ich filmu. Áno, hodí sa to. Ale film to fakt nie je. ;)

Pozor, obří žena! (1993) (TV film)

Daryl Hannah mi ako jediná z celého obsadenia neliezla na nervy, naopak tá vec, ktorá sa motala okolo šerifa a neustále rýchlo mlela by si likvidáciu obriou ženou skutočne zaslúžila. Nesmierne otravný bol aj ten divný starý cowboy so somárom, no on aspoň nebol tak často na očiach. Prejav ostatných hercov je pochopiteľne presne taký, aký sa od nich dá v taktomto filme očakávať a jednoduchú psychologickú kostru snáď ani netreba spomínať. Vlastne jediný dôvod, prečo som si túto snímku zohnal a pozrel bola zvedavosť, ako sa tvorcovia vysporiadajú s trikovou stránkou. Úprimne, nájde sa pár krátkych okamihov, keď sa dá trikom celkom veriť (napr. vyliezanie z garáže alebo niektore zábery na Hannah kráčajúcu po meste), no zas sú tu aj okamihy, ktorých dôveryhodnosť zmaril nevhodný strih/uhol kamery (pád Hannah na vlastný dom - myslím, že nebyť pohľadu zhora, na ktorý sa prestrihne tesne pred zničením domu, vyzeralo by to oveľa lepšie) a tiež aj okamihy, kde je bluescreen nápadnejší a do-oči-bijúcejší, ako v predpovedi počasia na ktorejkoľvek TV stanici. A keď Daryl Hannah chytila svojho manžela do ruky, uvedomil som si (a to by som neveril, že niečo také niekedy poviem), že CHCEM REMAKE V RÉŽII ROLANDA EMMERICHA, s nejakým pekným hereckým drevom (napr. Jessica Alba) v hlavnej úlohe! ;)

Smrt přichází v bílém (2003)

To, že je pointa odhadnuteľná po 15 minútach by ani až tak nevadilo, no tá posledná krátka scénka vsunutá do záverečných titulkov je na slzu (alebo dve) - síce pri nej príjemne zamrazí, no vzápätí si človek uvedomí, že síce to bol fajn film, ale hlavu či pätu by sme v ňom hľadali márne. To je však naozaj jediná výčitka, ktorú k DEAD END mám, po všetkých ostatných stránkach totiž patrí k absolútnej špičke súčasnej hororovej produkcie a vidno, že režisérsko-scenáristická dvojica zodpovedná za toto dielko ho točila s veľkou radosťou. Prvý dojem na diváka je nesmierne dôležitý a práve tu DEAD END vďaka svojej originalite na celej čiare skóruje. Ešte viac však poteší fakt, že scenáristom sa v priebehu filmu esá z rukávov len tak sypú a niekedy dokážu naozaj kvalitne prekvapiť až šokovať ("Vystupujem."). Namiesto ľakačiek, ktorých som ja osobne už z Ázie presýtený, sa film vydáva oldschoolovejšou cestou a poctivo budovuje mimoriadne temnú a hustú atmoséru. A čo máte všetci sakra za problém s tým humorom? ;) Predstavte si, že sa do rovnakej situácie dostane vaša rodina - máte po Vianociach, zablúdili ste a okolo vás sa dejú nevysvetliteľné a desivé veci. Začnete sa objímať a plakať, alebo do svojich rozhovorov začnete primiešavať sarkazmus a prebudí sa vo vás (strachom ešte poháňaná) známa ľudská vlastnosť zvaľovania viny na druhého? V KOCKE to bolo to isté, postavám už tiež všetko liezlo na mozog - akurát ani jedna z nich nemala zmysel pre humor. Takže pre mňa je DEAD END zatiaľ najlepším hororom roka 2003 (uvidíme, či ju VILLMARK tromfne) - nepatrí síce k najstrašidelnejším, no ide o pôsobivé klbko originality a napínavej atmosféry. Ako som hovoril, záver fakt sklame (s lepšou pointou to mohol byť horor desaťročia), ale čo je 5 minút sklamania proti 80 minútam maximálneho diváckeho vytrženia?