• Krátkometrážní

Batman (1966)

Zdánlivě filmová parodie, která paradoxně vznikla dřív, než svůj originál. Má ovšem paralelu se seriálem, který filmu bezprostředně předcházel, a který zase vznikl jako vesměs humorná parafráze na populární batmanovskou sérii z r. 1943. S klidem by ovšem mohla fungovat i na ty novodobé a už vím, co se tak hrubě nevyvedlo v "Batman navždy". Technická úroveň filmu spojená s dobou vzniku, je téměř odzbrojující (částečně úmyslně). Batman a jeho kostým mají vážně prdu, stejně jako jeho vynálezy, zato Catwoman (spolu se seriálovou) si s Michelle Pfeiffer v ničem nezadají. Rozhodně záležitost, co stojí za zkouknutí!

Ropáci (1988) (studentský film)

Ano, v době, kdy jsem tohle v kině viděl, mi bylo přesně tolik, abych tomu dokonale uvěřil. A i po těch letech musím konstatovat, že je to vážně povedená záležitost.

Šakalí léta (1993)

Jediným skutečným plusem tohoto filmu jsou některé velmi dobře reprodukovatelné písně. Jinak jsem to dokoukal asi až napočtvrté.

Doba ledová (2002)

Jasně, že ta šavlozubá veverka přinesla filmu tak jednu hvězdičku navíc. Ale na rozdíl od ostatních se mi ta zjednodušená stylizace v animaci líbí, vůbec mi nevadí, že je to příběh více pro děti a nominaci na Oskara za scénář od podobných filmů většinou nečekám. Zkrátka skvělá zábava pro všechny. Pokud znáte jen otřesný český dabing tak si však nejspíš nějakou tu hvězdičku odškrtnete.

Atlantida: Tajemná říše (2001)

Pro příběhy jako je tento budu mít slabost snad vždycky. Jenže... zabít takovéhle téma takhle prachobyčejným způsobem! Příběh letí jak splašený kůň, polovina postav je zcela zbytečná a s tou zbylou půlkou se sotva ztotožníte. Pro děti je příliš dospělý, pro dospělé příliš dětský. A je to hrozná škoda, protože animace je vážně povedená a fantazie tvůrcům určitě nechybí. Myslím, že by udělali vážně líp, kdyby se "vykašlali" na dětskou část publika. Pixaři to riskli a vyplatilo se. Když bych přimhouřil obě oči, mohlo by být hodnocení i vyšší, protože nakonec, tak špatný animák to zas není, ale to bych nesměl znát "Laputu".

Mazací hlava (1977)

Jsou části podvědomí, o kterých byste raději nevěděli. David Lynch je režisér, který se jim dokáže hodně přiblížit.

Samuraj (2003)

Pokud se těšíte na nějaké ty "pravé samurajské souboje" tak vás tohle asi zklame, protože souboje zabírají tak desetinu filmu a často trvají pár vteřin. I když mrtvých je opravdu dost. Japonská životní filozofie, psychologické drama v jedné vesnici, hudba prokomponovaná s obrazem, obraz lidské zkaženosti, podobenství o cestě pomsty a spravedlnosti.... nebo je to spíš nějaká samurajská groteska? Zkrátka originál "Made in Japan".

Ghost Dog - Cesta samuraje (1999)

"Nezabiješ" je pro mě přeci jen trochu dál než samurajský kodex, spousta věcí ve filmu se tak míjí účinkem. Ale pokud s tímhle problém nemáte, určitě si nějakou hvězdičku přidejte, protože ten film za to stojí.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Strauss - Ligeti - Chačaturjan - Strauss, smrtící hudební kombinace, kterou bych si samostatně nikdy nepustil, ale ve filmu funguje dokonale. Což ostatně platí pro Kubrickovy filmy obecně. Jinak je to ale hypnotický výlet směrem k filmařským, potažmo diváckým hranicím a je jasné, že asi nebude pro každého. Vize a dokonalost.

Po stopách Xapatanu (1992) (pořad)

Už ne tak úspěšná soutěž jako "Pevnost Boyard", regulérnost a ovlivnitelnost jednotlivých disciplín, stejně tak jako postupné vypadávání soutěžících, byly trošku problém. Na druhou stranu, ta dávka dobrodružství a exotiky a’ la Indiana Jones byla výborná. Kdeže všechny tyhle soutěže jsou.