• Krátkometrážní

Mission: Impossible III (2006)

Pro špionážní filmy mívám slabůstku. Vůbec by mi nevadilo, že většinu už jsem někde viděl, a že mě opravdu vzala jen scéna na mostě. Režisér drží strunu napnutou od začátku až do konce, hi-tech vychytávek, replik a nápadů je ve filmu dost. Co jsem ale vůbec neskousl, je motiv Ethanovy manželky a jejich vztahu. Já nechci dalšího "Bournea", polidšťování, ne v něčem s názvem a tradicí "Mission Impossible". Jako (mikro)žánrový divák se cítím vydírán a zrazen zároveň.

Zítřek už možná nepřijde (2003)

Jak i na IMDb kdosi trefně podotkl, pokud máte rádi operu, nemusí vám řeč Bollywoodu dělat žádný problém. Jsou si totiž velmi podobné a možná mají k sobě někdy blíž než Bollywood s Hollywoodem. Tenhle film nabízí další x-tisící klasickou variaci na známé téma, tentokrát v "exotických" kulisách New Yorku. Ač přes tři hodiny, co do zbytečnosti bych vytknul snad jen závěrečné tři minuty, bez těch by se film klidně obešel. Jinak je to opravdu velkolepá záležitost, navíc i docela vtipná (cituje se tu i z jiných bollywoodských filmů) a přesvědčivě zahraná. Pokud mně osobně něco trochu vadilo, tak je to ten pozápadnělý styl, který se promítl zejména v hudbě. Indie umí čarovat mnohem víc. Bollywood sice také, ale jsou prostě filmy, které nastavují laťku pojmu standard. Tohle je jeden z nich.

Night of the Ghouls (1959)

V momentě, kdy rozcuchaný Criswell nemilosrdně zabodne svůj pohled hluboko pod úroveň objektivu a začne luštit předepsaný text, je vám jasné, že půjde o další dokonalý Edův flák. Myslím si, že neprávem opomíjený, osobně jsem se u něj bavil snad i víc než u "Nevěsty" (na DVD je její součástí jako bonus). Je to sice trochu rozvleklá a i na Wooda evidentně levnější detektivka, ale o zajímavé zvraty a herecké výkony rozhodně není nouze a ona scéna spiritistické seance patří rozhodně k jeho nezapomenutelným vrcholům. Ede, víš, ty ses měl asi vážně narodit v jiné době nebo na jiné planetě, ta Tvá prostě nemohla Tvého génia unést.

Hry bez hranic (1965) (pořad)

Attention! Prêt!! Uííííííííí!!! Gigantický mezinárodní projekt, který nemá v historii zábavných televizních soutěží obdoby a kdo ví, jestli někdy ještě mít bude. Hlavní příčinou jeho konce byla obrovská finanční náročnost, kterou nestačila vykompenzovat ani divácká popularita provázející celou soutěž. Je to obrovská škoda, veškeré integrační snahy Bruselu totiž v porovnání s tím, jaký účinek tahle soutěž měla, dosahují jen zlomkového úspěchu.

Monzum (1949)

Bollywood par excellance. Na počátku půvabná pastorální stylizace s ovečkami, kůzlátky a vyznáním lásky pod rozkvetlým čímsi, postupem času však temnější, takřka Shakespearovská zápletka, kde se vraždí pro rodinou čest a ve které mají své místo i osudové konce. Filmovým zpracováním, a nápaditostí strčí spolehlivě do kapsy své o 50 let mladší filmové kolegy a místy jsem měl pocit, jakoby film točil nějaký Indický Kurosawa. Samozřejmě, že vše typické bollywoodské ve filmu stále najdete, možná se i ve svých soudech hodně mýlím, koneckonců z Bollywoodu znám zatím jen zlomek. Každopádně ohlas tohoto a dalších režisérových snímků dává tušit, že nešlo o dojem nikterak náhodný, a že i Bollywood (navíc černobílý) může opravdu překvapit.

Já a ty (2004)

Bollywoodská parafráze na "Když Harry potkal Sally" (neviděl jsem). Přestože je to naprosto typický Bollywood, jedná se o svěží a docela vtipnou záležitost. Hlavně díky Saif Ali Khanovi a jeho přirozeně nenucenému humoru jsem se snad poprvé u bollywoodského filmu upřímně zasmál (byl asi můj šestý). A přestože většina filmu je opravdu postavena na dvou hlavních představitelích a natahované rozuzlení visí celou dobu ve vzduchu, nudit se určitě nebudete. Samozřejmě, pokud jste na Bollywood trochu zvyklí.

Letmý polibek (2002)

Dokonalá ukázka toho, kde mám zatím největší problém s Bollywoodem, v tomto případě přesněji s Kollywoodem. A není to ani tanec, romance, naivnost, typizovanost, ale způsob, jakým vypráví příběh. Začátek v ohnivém rytmu, oheň v očích malé Amudhy, a když je jí sdělena skutečnost a vy máte konečně možnost prožít onen šok spolu s ní -STOP - 20 minut příběhu její adopce, který šel vyřešit pár černobílými flashbacky, a který z ničeho nic přesune těžiště na její rodiče. Přijde důležitý moment setkání, jeden čeká, co z toho ve vztazích vykrystalizuje - BUM - zaútočí Tamilští tygři a vy rázem přemýšlíte o něčem úplně jiném. V letadle se najednou asi na 2 věty zjeví Amudin voice-over, ale před tím ani potom nemá ve filmu absolutně žádnou návaznost, atd. Pokud je to v nějaké roztančené juchandě, budiž, ale u příběhů jako je tento, mi to trochu vadí. Přesto přese všechno se mi film líbil, jak už jsem řekl i díky malé hlavní představitelce a ohnivému náboji, který dodává i hudba spolu s (pro mě) netradiční tamilštinou. Ale možná jen Bollywoodu stále dobře nerozumím.

Už někoho mám (2003)

Pověsti nelhaly, filmový zážitek roku potvrzen. V životě jsem neviděl kinosál se tak bavit. Bollywood, parodující takřka sám sebe, překonává v této romantické sci-fi vaše nejdivočejší filmové představy. Naprosto odzbrojující variace na Spielbergova "E.Tho" a "Blízká setkání", u které jsem bohužel nikde nepostřehl varování, že je určena pro děti do 10. let. I tak se mi ale nechce věřit, že to někdo myslel vážně. Pro mě samotného prakticky nehodnotitelné. Pokud tohle přežijete, má u vás Bollywood šanci.

Poslední tango v Paříži (1972)

Nevím, jestli bych souhlasil s těmi vzletnými podobenstvími a myšlenkovými rovinami, o kterých tady čtu, na mě film působil stejně, jako když v oparu kocoviny zoufale hledáte smysl života. Každopádně to je jedno z nejpůsobivěji natočených prázdných a vyprahlých hledání, které jsem kdy viděl.

Plavčík na sladké vodě (1928)

Nebýt toho 50ti minutového úvodu, byl by to asi nejlepší katastrofický film v dějinách němého filmu. Ten konec sám obstaral tak polovinu mého hodnocení.