Člověk z mramoru (1977)

Předem jsem vůbec netušil, co čekat. Postupně jsem si začínal říkat: "Tyjo, tohle je celkem dobrý."... no a nakonec jsem vážně nadšenej. Souhlasím s názorem, že něco takového by u nás nikdo nenatočil. Tohle je prostě typicky polské - díky za to.

Zulu (2013)

Nebylo to špatný, ale hlavní padouch je celkem "nemastnej, neslanej" . Úsměv na tváři mi například vyloudil moment, kdy po připojení harddisku s "konspiračními" materiály k počítači automaticky vyskočí potřebné fotky a videa - to už jsme taky párkrát viděli :). Pochybná je taky parťačka našich hrdinů, která jen tak hackne kde co, aby se děj posunul nějak dál. Zajímavý byl nápad s "chůzí" na konci. Navíc se vše odehrává v zajímavém prostředí. Jinak mně Orlando nijak nevadí, dokonce mi přišlo, že se na svoji roli docela hodí.

Ranhojič (2013)

Možná trochu nečekaně jsem poměrně spokojený. Sice tvůrci možná přestřelili stopáž a film se místy trochu táhne, ale jinak je tu v podstatě všechno, co bych od dobrodružného historického filmu čekal. Výprava a scenérie jsou úžasné. Možná hodnotím pomocí dvojích standardů, protože mi tady nějak sedlo v podstatě všechno to, co jsem tolik kritizoval u Kingdom of Heaven. Prostě mi přišlo, že celá cesta Roba Colea působí opravdu epicky a tak jsem ochoten odpustit i ona klišé. Každopádně ale nechápu, proč do filmů tohohle ražení všude cpou náboženský fanatismus - sice je to jakože "convenient" a samo se to nabízí, ale pak se film dostává do roviny snahy o sdělení nějakých rádoby hlubších poselství a to mu nesedí. Nicméně mám za to, že na evropskou produkci je tohle hodně, hodně dobré. Když nad tím tak přemýšlím, nacházím dost důvodů, proč toto dílko strhat, ale asi se mi prostě trefilo do nálady. Jo, ještě dodám, že Emma Rigby je kus.

Nepřemožitelný (2006)

Nenadchne, ale ani neurazí. Wahlbergovo háro je fakt děsný.

Na život a na smrt (2013)

Jojo, Peter Berg. Stačí kouknout na jméno režiséra a je jasný, že se bude jednat o výplach s bombastickou over-the-top akcí a rádoby duchaplným ideologickým podtextem (for 'Murica!). To nemusí být nutně až tak na škodu, horší je to s (ne)realismem. Každý z hrdinů to koupí nejmíň desetkrát do různých částí těla a několikrát skočí ze strmý skály mezi stromy a kameny, kde se o něco rozmázne. Přesto ale zvládá kosit ručníkáře po desítkách a ještě morálně povzbuzovat své bratry ve zbrani. Ugh. Abych byl trochu fér, tak celá "survival" pasáž v lese je docela adrenalinová jízda a napětí by se dalo krájet, tudíž by člověk byl ochotnej nemyslet na všechny ty ptákoviny; problém je, že ta netrvá ani polovinu stopáže.

Království (2007)

Tenhle film je prostě tak neskutečně hloupej, až to bolí. Asi není náhodou, že zase jednou film, u kterýho jsem notnou část stopáže "facepalmoval", vznikal za příspění Michaela Manna. Nemůžu si pomoct, ale ten člověk prostě naroubuje podobnou jakous-takous šablonu úplně na všechno. A je mu úplně jedno, jestli jsme v "good 'ole 'Murica" nebo na Blízkém východě. Tady prostě parta děsně cool Amíků všem ukáže, jak se to dělá, za notného přispění místních bijců, kteří pochopitelně neochvějně sdílí představy a hodnoty západní společnosti. I dojemné smrti a ustarané proslovy k dětem chrabrých obětí tu jsou. Pro velký úspěch dokonce několikrát. V mezičase nám autoři ukazují, jak jsou vlastně Fleury s plukovníkem děsný buddies a tímpádem se vlastně Saudská Arábie od USA tolik neliší (nebo by nemusela). A rádoby hlubokomyslnej závěr tomu nasazuje korunu - jako aby se neřeklo, že ten film je vlastně děsně prostinkej. Abych jen nehaněl, když se zrovna pozornost netočí kolem typickýho balastu ve smyslu "dostaneme je šmejdy" a "snažíme se děsně vyšetřovat, ale máme tady spor o kompetence", tak akční scény jsou poměrně kvalitní, i když místy by mohly být přehlednější. Navíc závěr je celkem adrenalinová jízda. Možná tohle hodnocení není úplně fér, protože někdy se přenesu přes to, že film nedává příliš smyslu a prostě se bavím (jako nedávno v případě White House Down), tady mi to prostě nešlo. Sorry.

Podivní (2010)

Ne, že by to bylo nějaký převratný dílo, ale přišlo mi, že z tohohle filmu sálala láska k žánru. Musím ocenit spoustu super nápadů, co tvůrci měli. Škoda, že je to takový roztahaný a nedomrlý. Sice tři hvězdičky nevypadají jako moc, ale v tomhle případě to jsou takový ty poctivý, ne ty ve smyslu "skoro jsem u toho usnul".

Pozemšťan (2007)

Velmi zajímavá myšlenka. Je to sice filosofické a intelektuální takovým typicky "americkým stylem", ale to bych nutně nebral jako mínus.

Nesmiřitelní (1992)

Člověka až překvapí, kolik zajímavých věcí k zamyšlení může obsáhnout jeden "obyčejný" western...

Tmavomodrý svět (2001)

Řekl bych, že Tmavomodrý svět rozhodně není špatný film. Ale mám takové rozporuplné pocity... na jednu stranu dávám tři hvězdičky pomalu každé srágoře, přitom Tmavomodrý svět svoje kvality bezpochyby má. Na stranu druhou fakt nevím, kde Jan Svěrák vyštrachal Kryštofa Hádka, ale už dlouho jsem nezažil, že by mi nějaký herec tak kazil zážitek z filmu. Romantická "linka" byla celkově nic moc, bitvy a triky "na Česko dobrý", ale zase rozhodně neoslní. Prostě za mě dobrý, ale to je tak všechno.